Hydrosol, často nazývaný „kvetinová voda“, zodpovedá destilačnej vode rastliny. Keď sú kvety destilované, nazývajú sa „kvetinová voda“, ale môžu byť vyrobené z iných častí rastlín. Keď je táto rastlina aromatická, destilácia tiež umožňuje získať esenciálny olej. Hydrosóly sú však oveľa jednoduchšie na použitie a oveľa lepšie tolerované ako éterické oleje, pretože obsahujú hlavne vodu. Preto predstavujú veľmi malé riziko použitia. Majú veľa vlastností, terapeutických aj kozmetických. Široko sa používajú na starostlivosť o pokožku alebo vlasy, najmä u tehotných žien a dojčiat, ktorých používanie esenciálnych olejov je jemnejšie.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 07/10/2022

Čo je hydrosól?

Hydrosóly sa získavajú parnou destiláciou alebo hydrodestiláciou všeobecne aromatických rastlín. Názov „hydrolát“ pochádza z mliečneho vzhľadu získaného po destilácii, „hydro“ znamená voda a „lat“ znamená mlieko. Konkrétne po destilácii aromatickej rastliny získame dve fázy:

  • Ten hore je koncentrovaný v aromatických molekulách je toesenciálny olej. Nazýva sa hydrofóbna, čo znamená, že sa nemieša s vodou.
  • Ten nižšie zodpovedádestilovaná voda, to je to, čo nazývamehydrosol alebo kvetinová voda. Obsahuje nepatrnú časť účinných látok (hlavne aromatických molekúl), ktoré sa nazývajú hydrofilné, teda majú afinitu k vode.

Nakoniec sa určité hydrosóly získavajú destiláciou nearomatických rastlín. Na výstupe z destilačného prístroja teda nebude éterický olej, iba hydrosól. To je prípad nevädze, lipy alebo hamamelu, ktorých hydrosóly sú dobre známe.

Vďaka svojmu zloženiu bohatému na vodu a veľmi zriedený v aktívnych molekulách, hydrosóly sú oveľa menej silné ako éterické oleje, a teda oveľa flexibilnejšie na použitie. Niekedy sú považované za vedľajší produkt esenciálnych olejov, aj keď majú mnoho výhod. Sú opísané ako jemná verzia aromaterapie, a môžu ho používať citliví používatelia, ako sú tehotné a dojčiace ženy alebo deti, ktoré často nemôžu používať esenciálne oleje.

Aký hydrosól zvoliť pre hydrolaterapiu?

Hydrosóly obsahujú väčšinou vodu a malú časť aromatických molekúl a iných prchavých vo vode rozpustných zlúčenín z rastliny. To im dáva veľa vlastností, ale aj veľkú flexibilitu použitia. Rovnako ako esenciálne oleje ide o prírodné extrakty užitočné pri mnohých problémoch. Sú ich však stovky: toľko ako éterických olejov, alebo dokonca viac, keďže môžu pochádzať z nearomatických rastlín.

Na pomoc pri identifikácii najvhodnejšieho hydrosólu pre každú situáciu vytvorila spoločnosť Compagnie des Sens veľmi ľahko použiteľný nástroj: jednoducho zadajte požadované použitie, používateľa a v prípade potreby vlastnosti, vôňu a požadovanú chuť. získajte zoznam všetkých hydrosólov, ktoré je možné použiť.

Ako používať hydrosóly v aromaterapii?

Požitie

V liečbe

Liečivá hydrosólu sú zaujímavé pre sezónne zmeny najmä pri liečbe detoxikačný na odvodnenie emuncórií, alebo pre imunitný systém. Hydrosoly sú skutočne dobrými drenážmi tela, pôsobia na celý tráviaci a metabolický systém, aby obnovili pôdu. Hydrosolové kúry je možné vykonávať aj v prípade chronických problémov, ako je menopauza, únava, ťažké nohy a pod. Ak chcete vykonať ošetrenie hydrosolom, 2 možnosti:

  • Rozrieďte 1 až 2 polievkové lyžice hydrosólu v 1 l vody na pitie počas dňa. Pokračujte 20 až 25 dní av prípade potreby si pred opätovným začatím urobte 5-dňovú prestávku.
  • Rozrieďte 1 čajovú lyžičku v pohári vody, pite 3 až 4 krát denne. Opakujte 20 až 25 dní a v prípade potreby si pred pokračovaním urobte 5-dňovú prestávku.
Príležitostne

Pri príležitostnom použití môžu hydrosóly pôsobiť na vážnejšie problémy, pri poruchách trávenia, nespavosti a pod. V závislosti od veku sa množstvo hydrosólu, ktoré sa má konzumovať, líši:

  • Dieťa do 1 roka: ½ až 1 čajová lyžička denne vo fľaši alebo nastriekajte na bradavku.
  • Od 1 do 3 rokov: 1 čajová lyžička denne v pohári vody.
  • Od 3 do 6 rokov: 1 čajová lyžička v pohári vody, 1 až 2 krát denne.
  • Od 6 rokov: 1 čajová lyžička v pohári vody, 1 až 4 krát denne.

V závislosti od požadovaného cieľa môžu byť hydrosóly zriedené v pohári studenej alebo horúcej vody alebo napríklad v bylinkovom čaji. Základom je nevariť hydrosól, aby nedošlo k jeho denaturácii.

Vo vani

Na rozdiel od esenciálnych olejov sa hydrosóly dokonale hodia na použitie vo vani, pretože sú miešateľné s vodou. Umožňujú zvýrazniť relaxačné účinky napríklad kúpeľa! V závislosti od objemu vody a veku nebude množstvo hydrosólu, ktoré sa má pridať, rovnaké:

  • pre deti do 1 roka: pridajte 1 až 3 čajové lyžičky do vody do kúpeľa
  • od 1 do 3 rokov: pridajte 1 až 2 polievkové lyžice
  • od 3 do 6 rokov: pridajte 2 až 4 polievkové lyžice
  • od 6 rokov: pridajte 5 až 10 polievkových lyžíc

Hydrosóly tiež pomáhajú upokojiť bolestivé a unavené nohy. V tomto prípade pridajte 3 polievkové lyžice hydrosólu do umývadla, aby ste vytvorili a kúpeľ nôh.

Nakoniec sa môžu použiť hydrosóly sedací kúpeľ napríklad proti genitálnym infekciám alebo hemoroidom. Za týmto účelom pridajte 5 až 10 polievkových lyžíc do vhodnej nádoby.

Na ústnu hygienu

Mnohé hydrosóly možno použiť na ústnu hygienu napríklad v prípade infekcie, vredov v ústach, zápalu ďasien alebo zápachu z úst. To je okrem iného prípad ušľachtilého vavrínu, klinčeka, čajovníka alebo mäty piepornej. Aby ste využili ich výhody, je možné ich použiť ako ústnu vodu:

  • Pre dospelých rozrieďte 1 až 2 polievkové lyžice hydrosólu v pohári oplachovej vody.
  • Pre deti rozrieďte 1 čajovú lyžičku hydrosólu v pohári vody na oplachovanie.

V kompresii

Pre lokalizovanú aplikáciu hydrosólov na kožu je možné robiť namočené obklady. Za týmto účelom rozrieďte 4 až 5 polievkových lyžíc hydrosólu v 100 ml vody. Do zmesi ponorte obklad alebo čistú handričku a priložte na pokožku. Pre lepšie pôsobenie nechajte pôsobiť 20 minút.

Aký je rozdiel medzi hydrosolom a kvetinovou vodou?

Neexistuje žiadny rozdiel medzi kvetinovou vodou a hydrosolom. Názov „kvetinová voda“ je jednoducho vyhradený na označenie a kvetinový hydrosol. Preto sa bežne hovorí o ružovej kvetinovej vode alebo napríklad o nevädzovej kvetinovej vode. Určité hydrosóly sa však získavajú destiláciouostatné časti rastlín, ako sú semená (Carrot hydrosol), kôra (Cinnamon hydrosol) alebo listy (Witch Hazel hydrosol). Takže všetky kvetinové vody sú hydrosoly, ale nie všetky hydrosoly sú kvetinové vody. V súvislosti s použitím v hydroterapii je preto presnejšie používať termín hydrosol, prípadne aj aromatický hydrosol, aby sa potvrdilo, že produkt bol skutočne získaný destiláciou rastliny a aby sa predišlo akémukoľvek riziku falšovania alebo zneužitia pojem „kvetinová voda“.

Aký hydrosol si vybrať pre pleť a tvár?

Hydrosóly majú mnoho výhod pre tvár a sú obzvlášť zaujímavé a vhodné na starostlivosť o pokožku. Sú na jednej strane veľmi mäkkémajú mnoho užitočných vlastností pre všetky typy pleti (adstringentné, upokojujúce, hojivé, čistiace atď.) a majú mierne kyslé pH, ocení pleť, ktorej pH je okolo 5,5. Môžu sa preto použiť čisté alebo zriedené priamo na pokožku:

  • Ráno nastriekajte alebo na vatový tampón, aby ste pleť prebudili a odstránili nočné nečistoty.
  • Večer na dočistenie pleti, odstránenie denných nečistôt alebo ako odličovač.
  • Nahradenie vody pri výrobe kozmetických receptov (krémy, masky, pleťové vody atď.)
  • V parnom kúpeli na hĺbkové čistenie pleti a prečistenie pórov
  • Atď.

5 najlepších hydrosólov na starostlivosť o pleť a tvár:

  • L’hydrosol z damašskej ruže : určite najznámejší, pomáha hydratovať, upokojovať pokožku a obmedzovať starnutie pokožky. Kvetová voda z Damašskej ruže je referenčným hydrosólom pre zrelú pleť, v prípade vrások, pre suchú, ale aj podráždenú a citlivú pleť.
  • L’hydrosol nevädze : protizápalový, dekongestantný a upokojujúci, to je očný hydrosol par excellence. Kvetová voda z nevädze je referenčným hydrosólom pre unavené a podráždené oči, ale aj pre suchú a podráždenú pokožku.
  • L’hydrosol pomarančového kvetu : obzvlášť upokojujúci, obzvlášť cenený pre svoju sladkú a kvetinovú vôňu. Hydrosol Orange Blossom je veľmi obľúbený pre suchú a citlivú pokožku.
  • L’taliansky hydrosol Helichrysum : je obehový, protizápalový a hojivý. Taliansky Helichrysum hydrosol je tak referenčným hydrosolom pre tmavé kruhy a pre poškodenú pleť, ale aj pre zrelú, podráždenú a citlivú pleť.
  • L’tea Tree hydrosol : je to protiinfekčné činidlo rovnako ako jeho esenciálny olej, ale v jemnej verzii. Tea Tree hydrosol je neprekvapivo referenčný hydrosol na akné, vhodný aj pre mastnú a zmiešanú pleť.

Aký hydrosol si vybrať na vlasy?

Hydrosóly majú niekoľko prospešných vlastností pre vlasy. Rovnako ako ich rozdielne pôsobenie na pokožku, pôsobí so zreteľom aj na vlasovú pokožku vyriešiť nejaké problémy, alebo jednoducho do zvlhčovať alebo parfum vlasy. Môžu byť použité rôznymi spôsobmi:

  • Po umytí šampónom v oplachovej vode, jemne masírujte pokožku hlavy
  • Nastriekajte do dĺžok a končekov medzi šampónmi, na osvieženie kučier alebo na prevoňanie vlasov
  • Na nahradenie vody pri výrobe kozmetických receptov (masky, tuhé šampóny, no-poo atď.)

Top 5 najlepších hydrosolov na vlasy:

  • L’hydrosol atlasského cédru : je veľmi všestranný pri starostlivosti o vlasy a najmä vlasovú pokožku. Má vyrovnávací účinok užitočný pri mnohých problémoch s vlasmi. Hydrosol z atlasského cédra je teda referenčným hydrosólom v prípadoch mastných vlasov, vypadávania vlasov alebo lupín.
  • L’levanduľový hydrosól : repelentný, protizápalový a upokojujúci, je cenený aj pre svoju sladkú kvetinovú vôňu. Levanduľový hydrosol je referenčný hydrosol proti všiam a svrbiacej pokožke hlavy.
  • L’rozmarínový hydrosól : má detoxikačný a čistiaci účinok. Rozmarínový hydrosól s verbenónom je preto obzvlášť užitočný v prípade lupín a mastných vlasov.
  • L’hydrosol mäty piepornej : je veľmi osviežujúci a predovšetkým očisťujúci. Hydrosol mäty piepornej je užitočný pre mastné vlasy alebo podráždenú pokožku hlavy.
  • L’matricaria harmančekový hydrosol : má protizápalové a zosvetľujúce vlastnosti. Je to referenčný hydrosol pre blond vlasy a na melír na svetlé vlasy. Dá sa použiť na normálne vlasy všeobecne, ale aj na matné vlasy alebo pri podráždenej pokožke hlavy.

Ako si vybrať kvalitný hydrosol?

Hydrosóly, ktoré boli dlho považované za vedľajší produkt destilácie, sú dnes oveľa viac cenené a zažívajú skutočné oživenie záujmu tak o kozmetiku, ako aj o aromaterapiu. Či už v špecializovaných predajniach alebo na internete je dnes široký výber hydrosólov, ale všetko kvality nestoja si navzájom. Hoci je pre spotrebiteľa ťažké zhodnotiť know-how liehovarníka, napriek tomu je možné skontrolovať určité prvky na zabezpečenie kvality zakúpeného hydrosólu: je potrebné uprednostňovať upozornenia sú uvedené na informačné a predovšetkým preventívne účely:

  • Tehotné ženy a deti : ako preventívne opatrenie hydrosóly pravdepodobne obsahujú ketóny, z gáfor, z fenoly alebo molekuly podobný estrogénu sa neodporúčajú tehotným a dojčiacim ženám, ako aj deťom do 3 rokov alebo do 6 rokov (rebríček, mäta pieporná, šalvia muškátová, oregano, klinček atď.)
  • Alergia : alergia na esenciálny olej môže potenciálne vyvolať alergiu na zodpovedajúci hydrosól. A test na alergiu dá sa to urobiť jednoducho: kvapnite 2 kvapky hydrosolu do ohybu lakťa a pozorujte, či sa do 24 hodín objaví začervenanie.
  • Podráždenie : Hydrosóly pravdepodobne obsahujú fenoly (Škorica, Oregano, Savory) môže spôsobiť mierne podráždenie pokožky na najcitlivejšej pokožke. V tomto prípade neváhajte hydrosól zriediť.
  • Hepatotoxicita : hydrosóly pravdepodobne obsahujú fenoly (škorica, oregano, pikantná) môže spôsobiť mierne problémy s pečeňou pri dlhodobom používaní. V tomto prípade je vhodnejšie ich používať krátkodobo.
  • Fotosenzibilizácia : citrusové, mrkvové alebo angelikové hydrosóly pravdepodobne obsahujú fotosenzibilizačné molekuly. Preventívne je najlepšie ich nepoužívať pred pobytom na slnku.

Pred použitím sa odporúča uvedomiť si všetky potenciálne riziká používania hydrosólu.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.7 ( 1401 hlasy)

Bibliografia

Práca : Faucon, M., & Canac, P. (2018). Pojednanie o vedeckej a lekárskej aromaterapii, hydrosoly (1. vydanie). Paris: Ed. Krv Zeme.

Práca : Dalmas, P. (2012). Sprievodca kvetinovými vodami a hydrosolmi. Paris: Ed. Medici.

Práca : Montesinos, C., & Thouzery, M. (2013). Kvetinové vody a hydrosóly. Medzera: Dych zlata.

Práca : Bosson, L. (2015). Hydrolaterapia. Brusel: Edície Amyris.

Práca : Price, L., & Price, S. (2004). Pochopenie hydrosolov: Špecifické hydrosóly pre aromaterapiu. Londýn: Elsevier Health Sciences.

Práca : Fernandez, X., André, C., Casale, A., Carénini, E., Hadji-Minaglou, F., & Paris, J. (2014). Hydrosoly a kvetinové vody. Paríž: Vuibert.

Práca : Zahálka, J. P. (2017). Kompletný slovník hydrosolov a kvetinových vôd: 100 liečených patológií. -: Delfín.