Nie všetky komerčné hydrosóly sú rovnaké. Veľkým problémom týchto produktov je ich nedostatočná stabilita. Ich kvalitu je možné ovplyvniť počas celej výroby: od destilácie s kvalitou surovín či destilačných parametrov až po konzerváciu, ale aj pri balení do fliaš, či pridávaním aditív. Ak chcete presne vedieť, čo je vo fľaši hydrosolu, prvá vec, ktorú musíte urobiť, čo sa môže zdať zrejmé, je prečítať si etiketu. To dáva niekoľko zaujímavých prvkov.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 10/08/2022

Ekologická certifikácia

Štítok na fľaši hydrosolu poskytuje určité informácie, ktoré vám umožňujú posúdiť jeho kvalitu. Prvý, ktorý sa zdá byť najdôležitejší, je organická certifikácia. Výber organického hydrosólu znamená výber produktu z výroby ohľaduplný k životnému prostrediu, ale aj vybrať produkt rešpektujúc naše zdravie. Produkty vznikajúce pri destilácii sa môžu v skutočnosti koncentrovať, rovnako ako prírodné aromatické molekuly rastlín, určité pesticídy alebo ťažké kovy. Aby ste si boli istí, že hydrosól pochádza z ekologického poľnohospodárstva, jednoducho skontrolujte prítomnosť jedného z nasledujúcich dvoch log na etikete fľaše: AB alebo Cosmos Organic.

Vyberte si hydrosol bez konzervačných látok

Čisté a prírodné hydrosóly by mali byť zložené iba z... hydrosólov. Mnoho výrobcov pridáva aditíva alebo konzervačné látky na zabezpečenie lepšej stability produktu. Tieto hydrosóly nemožno použiť v hydrolaterapiinajmä ústne. Vzhľadom na ich zloženie je ich použitie vyhradené pre pokožku, hlavne na kozmetické účely. Kozmetické predpisy vyžadujú prítomnosť zoznamu zložiek na výrobku, ktorý je známy aj ako zoznam INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Toto je zoznam napísaný v angličtine a latinčine. Často nerozlúštiteľné, napriek tomu poskytuje veľmi zaujímavé informácie! V prípade hydrosólov je to práve tento zoznam, ktorý označuje prítomnosť konzervačných látok. Nie je uvedený zoznam INCI? Ide potom o čistý hydrosól, ktorý neobsahuje žiadne konzervačné látky.

Uprednostnite pomer 1:1

Výťažok hydrosólu je oveľa vyšší ako výťažok esenciálneho oleja. Keď je niekedy potrebných niekoľko stoviek kíl materiálu na získanie len niekoľkých mililitrov esenciálneho oleja, v prípade hydrosólov možno z jedného malého kila materiálu získať niekoľko desiatok litrov. Referenčnou metódou na získanie kvalitného hydrosólu je dodržanie pomeru 1:1. To znamená, že na zber 1 l hydrosólu sa predestiluje iba 1 kg rastliny. Tento stav umožňuje získať produkt so silným zápachom, vynikajúcou kvalitou a vysokou terapeutickou účinnosťou. Niektorí výrobcovia neváhajú z ekonomického záujmu zvyšovať pomer, až kým nezískajú 10 alebo dokonca 50 l hydrosólu len na 1 kilogram rastliny. To má za následok zriedenie hydrosólu, ako aj účinných látok, ktoré ho tvoria, a tým zníženie jeho účinnosti a nevyhnutne aj kvality.

Venujte pozornosť názvu produktu

O hydrosóle možno hovoriť niekoľkými pojmami. Iba výrazy „hydrosol“ a „kvetinová voda“ umožňujú zabezpečiť, že bola získaná destiláciou vodnou parou. Aký je medzi nimi rozdiel? Žiadne, okrem toho, že „kvetinová voda“ označuje hydrosóly získané destiláciou kvetov, zatiaľ čo „hydrosol“ nerozlišuje medzi hydrosólmi získanými z kvetov a hydrosólmi získanými napríklad z listov.

Iné pojmy však môžu byť mätúce. Napríklad „hydrosol“. Ak je toto skutočne preklad termínu „hydrosol“ do angličtiny, hydrosól vo Francúzsku je roztok, v ktorom je disperzným médiom voda. Nejde teda o produkt, ktorý je výsledkom parnej destilácie. Názvy ochutená voda alebo aromatická voda tiež označujú produkty, ktoré sú výsledkom rôznych procesov.

Obmedzte riziká kontaminácie

Význam mikrofiltrácie po destilácii

Keďže hydrosóly pozostávajú hlavne z vody, riziko kontaminácie baktériami, hubami alebo kvasinkami je veľmi vysoké. Hoci sú hydrosóly pri opustení destilačného zariadenia sterilné, keďže teplota je okolo 100 °C, tieto zárodky sa môžu počas skladovania vyvinúť. Na obmedzenie týchto rizík je potrebné hydrosól mikrofiltrovať, to znamená prechádzať cez filtračnú membránu, ktorej priemer pórov je medzi 1 a 0,2 mikrónu. Táto mikrofiltrácia umožňuje oddeliť hydrosól od potenciálnych zárodkov, ktoré obsahuje. V čase balenia môžu byť fľaše určené na prijatie hydrosólov sterilizované alkoholom, UV alebo iným procesom. Malo by sa zabrániť pasterizácii, aby sa neovplyvnila skutočná kvalita produktu. Nakoniec sa počas rôznych fáz výroby systematicky vykonávajú mikrobiologické analýzy, aby sa overila neprítomnosť kontaminácie.

Rešpektujte podmienky skladovania

Rovnako ako éterické oleje, aj hydrosóly sú veľmi citlivé na svetlo a teplo, ale sú tiež náchylné na oxidáciu a mikrobiálne infekcie. Dobre sa udržiavajú medzi 12 a 15 °C, ale tento rozsah teplôt je dosť ťažké dodržať doma. Najlepším miestom na ich uskladnenie je preto chladnička, ktorá spája tmu a čerstvosť a ktorá tak obmedzuje rozvoj mikroorganizmov. Po otvorení je vhodné ich pomerne rýchlo spotrebovať, najlepšie do 3 mesiacov. Na dne fľaštičky sa môžu tvoriť biele usadeniny, ktoré sú však úplne neškodné. Iné usadeniny môžu naznačovať kontamináciu. Hydrosol, ktorý sa pokazil, bude mať nepríjemný zápach v dôsledku degradácie aromatických molekúl mikroorganizmami. Najlepšie je potom nepoužívať a vyhodiť.

Kvalita vody

Esenciálne oleje a hydrosóly sa získavajú parnou destiláciou alebo hydrodestiláciou. Vodná para prejde cez rastlinný materiál a prevezme všetky „informácie“ rastliny, všetky jej aromatické a vo vode rozpustné molekuly. Okrem dobrej kvality rastlín je teda kvalita vody prirodzenou súčasťou kvality hydrosólu. V skutočnosti to bude podľa definície destilačná voda naplnená aktívnymi zlúčeninami. To v prvom rade znamená, že musí byť pitná, filtrovaná a dezinfikovaná, aby bolo možné produkty použiť v hydrolaterapii, ale aj zo zdroja, pokiaľ možno čistého a prírodného.

Molekulové zloženie hydrosólov

Hydrosóly obsahujú celú vo vode rozpustnú molekulárnu frakciu rastliny, to znamená molekuly schopné rozpúšťať sa vo vode. Čo sa týka aromatických molekúl, tie obsahujú len 0,1 až 2 %. Niekoľko analýz vykonaných na hydrosóloch ukazuje, že v hydrosóloch sa nachádzajú iba určité aromatické molekuly známe z éterických olejov. To sa vysvetľuje zložením samotnej molekuly, funkčnými skupinami, ktoré obsahuje a ktoré budú mať väčšiu alebo menšiu afinitu k vode. V prírode skutočne existujú takzvané polárne molekuly a iné, ktoré sa nazývajú nepolárne. Táto polarita je definovaná distribúciou kladných a záporných nábojov v molekule a riadi sa geometriou molekuly a elektronegativitou atómov. Stručne povedané, je to zložité. Musíte si zapamätať, že dve polárne molekuly sa budú navzájom veľmi silne priťahovať, ako je to v prípade dvoch nepolárnych molekúl. Voda je polárne rozpúšťadlo, ktoré na rozdiel od esenciálnych olejov priťahuje polárne molekuly.
V praxi sa v hydrosóloch nachádzajú hlavné aromatické molekuly:

  • Kyseliny, kvôli ich karbonylovým a alkoholovým funkciám
  • Fenoly: karvakrol, tymol a eugenol
  • Alkoholy: pre niektorých čiastočne ako linalool, alfa terpineol alebo geraniol, pre iných úplne ako lavandulol
  • Kumaríny
  • Ketóny: gáfor, verbenón, thujón atď.
  • Aromatické a terpénové aldehydy
  • Oxidy: najmä eukalytol (alebo 1,8-cineol)
  • Linalylacetát a niektoré étery ako metylchavikol alebo anetol.

To nezahŕňa všetky ostatné vo vode rozpustné molekuly v rastline. V súčasnosti sa na hydrosóloch vykonáva len veľmi málo chromatografických analýz. Takže nás majú ešte čo učiť! Keďže esenciálne oleje a hydrosóly majú rôzne zloženie, sú veľmi komplementárne, pretože spolu predstavujú veľkú časť molekulárnej frakcie rastliny.

Samotná koncentrácia aromatických molekúl však nepredstavuje silu hydrosólov. Vďaka svojej vibračnej dimenzii pôsobia aj na psycho-emocionálnej a energetickej úrovni.

Kohobačné a dvojdestilačné procesy

Kohobácia a bi-destilácia sú dva rôzne procesy, ale oba sú založené na použití hydrosólu počas druhej destilácie.
Po prvé, kohobácia je proces zameraný na zvýšenie výťažku esenciálneho oleja. Na tento účel sa uskutoční prvá destilácia, aby sa vyrobil hydrosól a éterický olej, ktoré sa potom oddelia, ako je obvyklé. Potom sa uskutoční druhá destilácia, tentoraz vstreknutím hydrosólu získaného počas prvej destilácie vo forme pary. To umožňuje extrahovať väčšie množstvo esenciálneho oleja z rastliny. Tento proces praktizujú najmä niektorí výrobcovia ruží, aby zvýšili výťažnosť jej vzácneho esenciálneho oleja.
Bi-destilácia tiež znovu využíva hydrosól získaný počas prvej destilácie, ale tentoraz na uskutočnenie druhej destilácie na tom istom hydrosóle, ktorý sa potom stane surovinou. Tento proces sa používa hlavne pri výrobe liehovín, ale tiež umožňuje zvýšiť stabilitu určitých hydrosólov z krehkých rastlín, aby boli menej citlivé na javy prirodzených zmien, ako je oxidácia.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 195 hlasy)

Bibliografia

Práca : Zahálka, J. P. (2017). Kompletný slovník hydrosolov a kvetinových vôd: 100 liečených patológií. -: Delfín.

Práca : Faucon, M., & Canac, P. (2018). Pojednanie o vedeckej a lekárskej aromaterapii, hydrosoly (1. vydanie). Paris: Ed. Krv Zeme.

Práca : Dalmas, P. (2012). Sprievodca kvetinovými vodami a hydrosolmi. Paris: Ed. Medici.

Práca : Bosson, L. (2015). Hydrolaterapia. Brusel: Edície Amyris.

Práca : Price, L., & Price, S. (2004). Pochopenie hydrosolov: Špecifické hydrosóly pre aromaterapiu. Londýn: Elsevier Health Sciences.