Hydrosoly sú jemnou verziou aromaterapie. Skladajú sa prevažne z vody a vo vode rozpustných zlúčenín rastliny a sú dokonale znášané citlivými používateľmi, ako sú tehotné ženy, malé deti alebo starší ľudia. Na rozdiel od niektorých esenciálnych olejov, ktoré predstavujú početné kontraindikácie a riziká používania, hydrosóly sú takmer dokonale bezpečné. Niektoré aromatické molekuly sú však čiastočne rozpustné vo vode a možno ich nájsť v hydrosoloch, ako sú ketóny. Niektoré hydrosóly sú preto výnimkou z pravidla a predstavujú kontraindikácie.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 10/08/2022

Jemná aromaterapia pre tehotné ženy a deti

Keď hovoríme o aromaterapii, často ju obmedzujeme na esenciálne oleje: koncentráty aromatických molekúl, ktoré sú veľmi aktívne, ale predstavujú početné kontraindikácie a riziká používania. Väčšina esenciálnych olejov sa preto neodporúča tehotným ženám, deťom a všeobecne citlivým užívateľom. Mali by sa títo používatelia pripraviť o výhody aromaterapie? Nie, samozrejme. Hydrosóly sú samy o sebe odvetvím aromaterapie, rovnako ako éterické oleje. Skladajú sa hlavne z vody, obsahujú všetky aktívne vo vode rozpustné molekuly rastliny, ako aj malú časť aromatických molekúl. Sú preto veľmi jemné, no zároveň aktívne, a preto sú preferované pre malé deti a tehotné ženy. A na každý problém existuje hydrosól! Tehotné, dojčiace ženy, deti alebo bábätká, tu sú niektoré situácie, v ktorých môžu hydrosóly veľmi pomôcť. Ak sa chcete dozvedieť viac o použití každého z nich, neváhajte sa pozrieť na ich vyhradenú stránku.

Hydrosoly pre dojčatá a deti (od 3 mesiacov)

  • Vyrážka z plienky : hydrosoly ruže, pravej levandule, pelargónie, harmančeka alebo harmančeka rímskeho
  • Prerezávanie zubov : Hydrosoly harmančeka rímskeho alebo pravej levandule
  • Kolika a kolitída : Hydrosoly harmančeka rímskeho alebo medovky
  • Zápcha : Citrónová verbena alebo hydrosoly bazalky
  • Hyperaktivita alebo záchvaty hnevu : hydrosoly rumančeka rímskeho, ruže damascénskej, levandule pravej alebo kvetu pomarančovníka
  • Nespavosť, nočné mory, úzkosť : hydrosóly kvetov pomarančovníka, harmančeka rímskeho, damašskej ruže, lipy alebo pravej levandule
  • Imunitná obrana : Tymiánový hydrosól s linaloolom
  • Čiapky kolísky : Pravé hydrosóly levandule alebo pelargónie

Hydrosoly pre tehotné (nad 3 mesiace) a dojčiace ženy

  • Tehotenská nevoľnosť : hydrosoly bazalky, bergamotu, medovky alebo pomarančového kvetu
  • Podráždené, popraskané bradavky : hydrosóly damašskej ruže alebo levandule

Niektoré špecifické kontraindikácie

Zatiaľ čo väčšina hydrosolov je takmer dokonale bezpečná, niektoré môžu predstavovať určité kontraindikácie. Vysvetľuje to opäť ich zloženie. Súčasné analýzy a výskum hydrosólov sú aj dnes pomerne zriedkavé a zloženie všetkých hydrosólov nie je presne známe. Na rozdiel od esenciálnych olejov, kde sa vždy vykonáva chromatografická analýza, je molekulárna koncentrácia hydrosólov príliš nízka na to, aby sa dala systematicky analyzovať. Potom sa zakladáme na niekoľkých dostupných analýzach a na teoretickej analýze založenej na chémii molekúl. V skutočnosti vieme, že hydrosóly budú obsahovať vo vode rozpustné molekuly rastliny, ale aj niektoré aromatické molekuly. Hoci sú éterické oleje nerozpustné vo vode, určité aromatické molekuly sú v nej dobre rozpustné. To je prípad napríklad ketónov, ktorých toxicitu je potrebné posúdiť, ale ktoré môžu predstavovať riziká, najmä abortívne alebo kŕčovité. Na základe tejto teoretickej analýzy teda vieme, že molekuly ako ketóny, ale aj fenoly či fytohormóny sa pravdepodobne nachádzajú v hydrosoloch.

Tieto upozornenia sú uvedené na informačné a preventívne účely: okrem niekoľkých miernych kožných reakcií nikdy nedošlo k otrave hydrosólmi.

Hydrosoly sa neodporúčajú tehotným ženám a deťom

Preventívne sa hydrosóly, ktoré môžu obsahovať ketóny alebo gáfor, neodporúčajú tehotným a dojčiacim ženám, ako aj deťom do 3 rokov alebo do 6 rokov. Tu je niekoľko príkladov:

  • Hydrosóly, ktoré pravdepodobne obsahujú gáfor: Yarrow, Angelica atď.
  • Hydrosóly, ktoré pravdepodobne obsahujú ketóny: mäta pieporná, yzop, šalvia muškátová, céder atlasský atď.
  • Hydrosóly, ktoré pravdepodobne obsahujú fenoly: oregano, pikantné, klinčeky atď.
  • Hydrosóly, ktoré pravdepodobne obsahujú fytohormóny (tieto hydrosóly by sa nemali používať v prípadoch hormonálne závislej patológie, mastózy, fibroidov): Clary a Officinal Sage, Provence Cypress, Officinal Yzop atď.
Alergické riziko

Medzi riziká, ktoré môžu predstavovať hydrosóly, je aj riziko alergénov alebo dráždivých látok. Alergia na éterický olej môže vyvolať alergiu na zodpovedajúci hydrosól. V tomto prípade je možné vykonať jednoduchý alergický test, rovnako ako pri esenciálnych olejoch: kvapnite 2 kvapky hydrosólu do ohybu lakťa a sledujte, či sa do 24 hodín objaví začervenanie.

Riziko podráždenia

Hydrosóly obsahujúce fenoly, ako je škorica, oregano alebo saturejka, môžu spôsobiť mierne podráždenie pokožky na najcitlivejšej pokožke. Aby sa tomu zabránilo, je možné najskôr vykonať test na alergiu a potom pred použitím zriediť hydrosól vo vode.

Hepatotoxické riziko

Hydrosóly obsahujúce fenoly, ako je škorica, oregano alebo pikantná, môžu pri dlhodobom používaní spôsobiť mierne problémy s pečeňou. Aj keď je riziko závislosti na hydrosóloch nižšie, v tomto prípade je vhodnejšie ich užívať krátkodobo.

Riziko fotosenzibilizácie

Niektoré hydrosóly by sa nemali aplikovať pred pobytom na slnku. Obsahujú fotosenzibilizačné molekuly, ktoré môžu spôsobiť mierne kožné reakcie. To je prípad kumarínov v citrusových hydrosóloch (citrón, grapefruit atď.) alebo mrkvových a angelikových hydrosóloch.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 25 hlasy)

Bibliografia

Práca : Faucon, M., & Canac, P. (2018). Pojednanie o vedeckej a lekárskej aromaterapii, hydrosoly (1. vydanie). Paris: Ed. Krv Zeme.

Práca : Dalmas, P. (2012). Sprievodca kvetinovými vodami a hydrosolmi. Paris: Ed. Medici.

Práca : Zahálka, J. P. (2017). Kompletný slovník hydrosolov a kvetinových vôd: 100 liečených patológií. -: Delfín.

Práca : Bosson, L. (2015). Hydrolaterapia. Brusel: Edície Amyris.

Práca : Jaffrelo, A. (2015). Aromaterapia pre najmenších. Alternatívne vydania.