Brusnice sú kríky z čeľade Ericaceae rastúce v studených rašeliniskách Severnej Ameriky a Kanady. Domorodí Američania konzumovali tieto vzácne divoké ovocie, ktoré nazývali „atoka“, na dezinfekciu rán a boj proti problémom s močovým mechúrom. Brusnice sa zriedka konzumujú čerstvé (5 % produkcie), väčšinou sa premieňajú na šťavu alebo sa sušia. Historicky bola brusnicová šťava prvou superpotravinou kvalifikovanou ako taká, a to vďaka vedeckým štúdiám preukazujúcim jej prínos pri infekciách močových ciest. Sušené brusnice majú zdravotné výhody: prevencia cystitídy, žalúdočných vredov atď. Zdá sa, že tieto výhody vysvetľuje schopnosť brusníc zasahovať do adhézie určitých baktérií na steny našich orgánov. Okrem toho sú brusnice malé bomby antioxidantov. Latinský názov: Vaccinium macrocarpon Aiton. Botanická čeľaď: Ericaceae. Použitá časť: Ovocie.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 02/04/2024

Aby sa zabránilo infekcii močových ciest

Brusnice sú obzvlášť bohaté na polyfenoly vrátane proantokyanidínov typu A (PAC-A), ktoré sú pre ne špecifické. Dokazujú to početné vedecké štúdie Brusnice môžu pomôcť predchádzať UTI opakujúci. Pretože PAC-A zabraňuje prichyteniu Escherichia-coli k stene močového mechúra a močovodu. Toto preventívna kompetencia vykazuje lepšie výsledky pri infekciách močových ciest ženy.

Ako ich konzumovať :

  • Spotrebovať 250 až 300 ml brusnicového džúsu alebo pohár s dávkou 36 mg PAC každý deň, môže poskytnúť ochranu pred recidívou infekcie močových ciest.

  • Pite 2 l vody denne, najmenej.

  • Myslieť na diuretické bylinné infúzie : púpava, žihľava, praslička, ortozifón, lúčna, borievka, atď.

  • Použiesenciálny olej Mountain Savory : kvapka Mountain Savory v 9 kvapkách rastlinného oleja masírujte na dne úst, 3-krát denne počas 7 až 10 dní.

  • Poraďte sa so svojím lekár pri zhoršení alebo recidíve cystitídy.

Na prevenciu žalúdočných vredov

Žalúdočný vred je viac-menej hlboká a rozsiahla zmena steny žalúdka. Vo všeobecnosti je asymptomatický, vzniká v dôsledku chronického zápalu žalúdočnej sliznice. Proantokyanidíny typu A (PAC-A) z brusníc sú údajne účinné v prevencia žalúdočné vredyžalúdka. Ten by obmedzil virulenciuHelicobacter pylori tým, že bráni jej prichyteniu na steny žalúdočnej sliznice.  80% žalúdočných vredov je spôsobených baktériami Helicobacter Pillory.

Ako ich konzumovať :  

  • Spotrebovať 250 ml brusnicovej šťavydvakrát dennepočas troch mesiacov, v kombinácia antibiotík

  • Rozhodnite sa pre organickú brusnicovú šťavu, ktorá zaručí jej bohatosť na PAC-A.

  • Kontaktujte svojho lekára, aby začal pravidelné lekárske sledovanie. Žalúdočný vred nie je triviálna rana!

  • Na zníženie bolesti uprednostňujte potraviny bohaté na sliz, na tvorbu žalúdočných obkladov, ako napr sladké drievko, tam marshmallow kde psyllium.

  • Pite vodu bohatú na bikarbonáty, aby ste neutralizovali žalúdočnú kyslosť a zmiernili nepohodlie.

V prípade diabetes 2. typu

Cukrovka je chronické ochorenie spôsobené zlým riadením cukru v krvi. Rozlišujeme dva druhy cukrovka, typ 1, čo je autoimunitné ochorenie (deštrukcia buniek, ktoré vylučujú inzulín, hypoglykemický hormón) a diabetes typu 2, čo je zápalové ochorenie spôsobené inzulínovou rezistenciou. Inými slovami, človek s diabetom 1. typu už nemá inzulín; zatiaľ čo osoba s cukrovkou 2. typu má neúčinný inzulín.

Mikroživiny v brusniciach im dodávajú ochrannú schopnosť pred komplikáciami cukrovky. Z tejto nehnuteľnosti, brusnice môžu byť prospešné pre ľudí s cukrovkou. Pomohli by tiež znížiť hladinu cukru v krvi. Ich hypoglykemický potenciál určite nie je veľmi účinný, no aj tak stojí za zváženie. Niektoré štúdie skutočne pozorujú pokles hladiny cukru v krvi nalačno po doplnení brusníc.

Ako ich konzumovať :

  • Brusnicová šťava: konzumujte 240 ml brusnicovej šťavy denne počas štyroch týždňov, pomôže znížiť hladinu cukru v krvi.

  • Čerstvé brusnice: podľa výživových zdravotných odporúčaní je možné denne skonzumovať 200 až 300 g čerstvých brusníc.

  • Sušené brusnice: konzumovať maximálne 30 g sušených brusníc denne, najlepšie počas jedla. Sušené brusnice majú vyššiu koncentráciu cukru ako čerstvé brusnice. Mali by sa považovať za sladké výrobky.

  • Vyhnite sa maškrteniu medzi jedlami a uprednostňujte vyvážené občerstvenie.

  • Uprednostňujte celé alebo polokompletné škrobové jedlá.

Pre bojovať proti oxidačnému stresu

Oxidačný stres je útok na bunky reaktívnymi formami kyslíka (voľnými radikálmi). Tento mechanizmus je prirodzený a podieľa sa na fungovaní organizmu. V nadmernom množstve však oxidačný stres urýchľuje deštrukciu buniek a prispieva k zápalu tkaniva.

Rôzne mikroživiny v brusniciach prispievajú k ochrane antioxidant, ako sú antokyány, proantokyanidíny, flavan-3-oly, ellagitaníny, flavonoidy, fenolové kyseliny atď. Tieto polyfenoly sú sprevádzané aj vitamínom C, prítomným v zaujímavom množstve v brusniciach. Celok dáva skóre ORAC 9090 µmol TE/100 g a skóre FRAP 3,29 mmol/100 g, čo zodpovedá vynikajúca antioxidačná kapacita.

Ako ich konzumovať :

  • Denne skonzumujte 30 g sušených brusníc, alebo 200 až 300 g čerstvých brusníc.

  • Obľúbené brusnice z biologické poľnohospodárstvo, zozbierané z ročné obdobia a miestne. Vďaka týmto kritériám majú brusnice zaručene zaujímavý obsah antioxidanty.

  • Uprednostňujte surové potraviny, aby ste mali prospech z ich antioxidačných živín.

  • Jedzte rôzne jedlá! Skutočne, každá potravina vám poskytne svoje vlastné bioaktívne zlúčeniny. Diverzifikácia zdrojov potravy je tajomstvom antioxidačnej stravy.

Nepodložené reputácie

„Brusnice liečia infekcie močových ciest“

Buďte opatrní, Brusnice sú neúčinné v prípade infekcie močových ciest ! Naozaj, nie sú protiinfekčné, akcia je len preventívne : znižujú riziko infekcie močových ciest. Je to jemné, dalo by sa povedať. Treba to však rozlišovať. Mechanické pôsobenie proantokyanidínov typu A teda nemá žiadnu silu, ak sa baktérie (najmä E. coli) už usadili.

„Brusnice zlepšujú zdravie prostaty“

Rôzne štúdie zaznamenali zmeny vo funkciách prostaty pri dokrmovaní brusnicami. napriek tomu brusnice nechránia pred rakovinou prostaty ani pred benígnou hyperpláziou prostaty. Podľa vedeckých štúdií by na dosiahnutie výsledkov bolo potrebné konzumovať nadmerné množstvo brusníc, bez istoty, že sú účinné. Taktiež sú výsledky pozorované pri derivátoch brusníc resp in vitro (v skúmavkách). Ak máte podozrenie na problém s prostatou, poraďte sa so svojím lekárom.

„Brusnice sú diuretiká“

Hoci sa brusnice odporúčajú pri problémoch s močením, neexistuje dôkaz o močopudnej sile brusníc.. Tiež brusnice neovplyvňujú aktivitu obličky. V skutočnosti existuje málo vedeckých štúdií výskum diuretických schopností brusníc a doteraz nikto nepozoroval zvýšenie diurézy po suplementácii brusnicami.

„Brusnice vám pomôžu schudnúť“

Sušené brusnice sú kalóriíV skutočnosti 100 g brusníc poskytuje 320 kcal. Energiu brusníc tvoria sacharidy, ktoré môžu podporovať kolísanie hladiny cukru v krvi, ak je konzumácia sušených brusníc vyššia, ako sa odporúča, čo spomalí chudnutie. Okrem toho dve štúdie hodnotili užívanie brusníc s nízkokalorickou diétou. V týchto dvoch štúdiách brusnice významne neznížili hmotnosť ani BMI účastníkov.

Kalórie však sušené brusnice odhaduje sa, že sú plné, to znamená, že mimo aspenergie ect, poskytuje mnoho zlúčenín prospešných pre zdravie. Preto je potrebné rešpektujte odporúčania týkajúce sa spotreby : hrsť denne (30 g).

Brusnice skrátka nie sú na chudnutie najzaujímavejšie. Pre ich plný obsah kalórií však môžu byť súčasťou nízkoenergetickej a vyváženej stravy.

Bezpečnostné opatrenia pri používaní

  • Vysoká konzumácia brusníc sa neodporúča jedincom predisponovaným na močové kamene pre vysoký obsah kyseliny šťaveľovej.

  • Vysoká konzumácia brusníc môže narušiť biologický test INR (medzinárodný normalizovaný pomer) u jedincov užívajúcich perorálne antikoagulanciá.

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky na 100 g na 25 g % RDA* na 100 g % RDA* pre 25 g
Energia (Kcal) 345 86 17 4
Energia (Kj) 1443 361 17 4
Lipidy (g) 0.6 0.15 1 0
Nasýtené mastné kyseliny (g) 0.1 0.02 1 0
Sacharidy (g) 80.4 20.1 31 8
Vrátane cukrov (g) 67 16.75 75 19
Vláknina (g) 7.3 1.8
Bielkoviny (g) 0.9 0.2 2 0
Soľ (g) 0.02 0.005 0 0

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Brusnica

Brusnica alebo brusnica je súčasťou čeľade Ericaceae, podobne ako čučoriedky. Táto drevitá trváca rastlina nepresahuje 30 cm. Pochádza zo Severnej Ameriky a Kanady. Brusnice sa pestujú na veľmi kyslej, bažinatej pôde, bohatej na organickú hmotu: rašeliniská. Jej ružové kvety sú pôvodom jej názvu: Cranberry je derivátom kontrakcie „žeriavovej bobule“, pretože kvet zjavne pripomína hlavu a krk žeriavov, vtákov, ktoré sa často živia jej bobuľami.. Brusnice sa pestujú pre svoje bobule, ktoré nesú rovnaký názov. Na zber bobúľ sa používajú dva hlavné typy zberu: mokré a suché.

Ťažba v zatopenom rašelinisku

Ak z nej chcete odtrhnúť oči, odporúčame vám na internete niekoľko fotiek zberu brusníc, keďže ide o celkom špeciálnu úrodu: takzvaný mokrý zber. Rastliny brusníc milujú vlhkosť, preto sa pestujú v močaristých oblastiach nazývaných rašeliniská. Začiatkom jesene, v čase zberu, sú pozemky zámerne zaplavené a kríky sú starostlivo vymlátené. Bobule sa potom oddelia od rastlín a stúpajú na hladinu vody. Zostáva len, aby ich výrobcovia nasmerovali na suchú zem pomocou veľkých sietí.

Brusnice je možné zbierať aj na suchých rašeliniskách, bez zaplavenia pozemkov, ale fotiek je stále menej veľkolepé.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 354 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Luís A., Domingues F., Pereira L. Môžu brusnice prispieť k zníženiu výskytu infekcií močových ciest? Systematický prehľad s metaanalýzou a sekvenčnou analýzou klinických štúdií. J Urol. september 2017;198(3):614-621. doi: 10.1016/j.juro.2017.03.078. Epub 2017, 10. marec. PMID: 28288837.

Publikácia: Zhao S, Liu H, Gu L. Americké brusnice a zdravotné benefity – vyvíjajúci sa príbeh 25 rokov. J Sci Food Agriculture. november 2020;100(14):5111-5116. doi:10.1002/jsfa.8882. Epub 2018, 20. február. PMID: 29315597.

Publikácia: de Almeida Alvarenga L, Borges NA, Moreira LSG, Resende Teixeira KT, Carraro-Eduardo JC, Dai L, Stenvinkel P, Lindholm B, Mafra D. Brusnice – potenciálne prínosy u pacientov s chronickým ochorením obličiek. Funkcia jedla. 19. júna 2019;10(6):3103-3112. doi:10.1039/c9fo00375d. PMID: 31140512.

Publikácia: Diane L. McKay, PhD, Jeffrey B. Blumberg, PhD, Cranberries (Vaccinium macrocarpon) and Cardiovascular Disease Risk Factors, Nutrition Reviews, Volume 65, Issue 11, November 2007, Strany 490–502, https://doi.org/ 10.1111/j.1753-4887.2007.tb00273.x

Publikácia: J. Côté, S. Caillet, G. Doyon, J.-F. Sylvain & M. Kríž. (2010). Bioaktívne zlúčeniny v brusniciach a ich biologické vlastnosti. https://doi.org/10.1080/10408390903044107

Publikácia: MH, HB, ACN a MS (2012). Brusnice a prevencia infekcií dolných močových ciest. https://doi.org/10.6061/clinics/2012(06)18

Práca : Karleskind, B., Mercier, B., & Veroli, P. (2014). Praktický sprievodca doplnkami stravy (Praktické príručky) (francúzske vydanie). THIERRY SOUCCAR.

Práca : Bouarfa, M., & Pensé-Lheritor, A. (2016). Dizajn doplnkov stravy - trh, vývoj, regulácia a účinnosť. TECHNICKÉ A DOC.

Práca : Vasson, poslanec. (2015). Potravinové doplnky: Kľúče k ich odporúčaniu do lekárne. Brožované vydania.

Práca : Dufour, A., & Garnier, C. (2019). Moja Biblia zdravých superpotravín. Leduc.S Praktický.

Práca : Pouyat-Leclère, J. (2013). Sprievodca antioxidačnými potravinami. Thierry Souccar Editions & La Nutrition.fr

Webstránka: Pestovanie a zber brusníc. (nd). Gerbeaud. https://www.gerbeaud.com/jardin/fiches/canneberge-cranberry-culture-interview-recolte,2380.html

Webstránka: O zbere brusníc. (nd). Ocean Spray®. https://www.oceanspray.fr/fr-FR/Notre-Histoire/La-Recolte-de-la-Cranberry