Konope je rastlina z čeľade Cannabinaceae. Táto rastlina pochádza zo Strednej Ázie a je jednou z najstarších plodín ľudstva. Zvyčajne sa používa na priemyselné účely: textil, stavebníctvo, spracovanie plastov atď. Odkedy boli uznané jeho nutričné ​​výhody, prejavil sa obnovený záujem. Po vylúpaní a olúpaní konopných semienok získame konopný proteínový prášok. Názov je teda trochu zjednodušený, pretože ide o oveľa viac než len o bielkoviny: je to celá matrica živín prospešných pre zdravie. Popri bielkovinách nájdeme horčík a draslík: toto trio je pre športovcov viac než zaujímavé, zlepšuje regeneráciu a podieľa sa na fungovaní svalov. Všimnite si tiež prítomnosť uhľohydrátov: cukor prispieva k tvorbe glykogénu a šetria dusík (zachováva bielkoviny). Táto superpotravina je skrátka nepochybne spojencom športovcov. Latinský názov: Cannabis sativa L. Botanická čeľaď: Cannabinaceae. Použitá časť: Osivo.

Odporúčaná spotreba

Konopný proteínový prášok je koncentrátom energie a živín. Najlepšie je zvyšovať dávky postupne, aby ste netrpeli nepríjemnými vedľajšími účinkami. Na liečenie alebo pre potešenie, 5 à 15 g konopného proteínového prášku denne, t.j. 1 až 3 čajové lyžičky denne.

V akej forme?

Ak chcete čo najlepšie využiť ich výhody, môžete ich použiť:

  • V prášku
V ktorú dennú dobu?

Odporúčame vám ich používať počas nasledujúcich jedál, aby ste čo najlepšie využili ich výhody:

  • Raňajky
  • Obed
  • V prípade
  • Večera
Aké spôsoby použitia?

Môžete ich zahrnúť do nasledujúcich prípravkov, aby ste ich uľahčili:

  • Dezert
  • Jogurt, mliečne výrobky
  • Plochý
  • Smoothies, džúsy
Bezpečnostné opatrenia pri používaní
  • Alergén: stopy gluténu.

Výhody zdravej výživy

10 g Konopného proteínového prášku obsahuje značnú časť Nutričné ​​referencie pre populáciu (RNP) z nasledujúcich živín: bielkoviny, Magnézium, Fosfor. V menšej miere obsahujú aj vlákninu, Železo, z Draslík a nejaké Vitamín E.

Ako taký, konopné proteíny môžu doplniť vašu zdravú a pestrú stravu.

Svaly a kĺby

Konopný proteínový prášok je mimoriadne bohatý na bielkoviny. Tento vysoký príjem stimuluje svalový anabolizmus, ktorý rozvíja svalovú hmotu a prispieva k regenerácii svalov. Konopný proteínový prášok s obsahom horčíka a draslíka je ideálny na boj proti poruchám svalovej kontrakcie.

Metabolizmus

Konopný proteínový prášok pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, cholesterol a triglyceridémiu. Nízky obsah cukru a vysoký obsah vlákniny modulujú vstrebávanie živín a pomáhajú telu regulovať príchod živín. Tento prášok je preto vhodný pri cukrovke alebo dyslipidémii (hypercholesterolémii alebo hypertriglyceridémii). Najmä preto, že znižuje riziko vaskulárnych komplikácií spôsobených týmito patológiami. V skutočnosti je tiež antioxidačný a protizápalový, obmedzuje progresiu aterosklerotických plátov.

Nervový systém, pohoda

Konopný proteínový prášok bojuje proti únave. Je preto perfektný pred, počas a po športovej súťaži na stimuláciu a pomoc telu zotaviť sa z podujatia. V skutočnosti je známe, že železo a horčík, ktoré obsahuje, bojujú proti únave. Tiež poskytuje sacharidy: nevyhnutné pre obnovu zásob glykogénu. Sacharidy tvoria ATP (energiu, ktorú telo používa na fungovanie, podobne ako svaly na kontrakciu).

Konopný proteínový prášok navyše zabraňuje nedostatku železa, čo vedie k poklesu intelektuálnej výkonnosti. V súhrne podporuje fyzickú aj psychickú odolnosť.

Zažívacie ústrojenstvo

Nedostatočná konzumácia vlákniny zvyšuje riziko zápchy. Konopný proteínový prášok je bohatý na vlákninu, takže obnoví tráviaci prechod. Výsledkom je, že konopná bielkovinová kúra bojuje proti poruchám tráviaceho traktu a je samozrejme potrebné ich začleniť do pestrej a vyváženej stravy.

Kostný systém

Konopný proteínový prášok chráni kosti. Nosič horčíka a fosforu (dva minerály uložené v kostre) zabraňuje zlomeninám tým, že prispieva k mineralizácii kostí. Proteíny tiež prispievajú k zdraviu kostí. V skutočnosti proteíny tvoria proteínový rámec kosti, čo zodpovedá štruktúre, ktorá umožňuje minerálom „priľnúť“.

Ústna sústava

Konopný proteínový prášok obsahuje horčík a fosfor. Tieto dva minerály prispievajú k udržaniu zubov. Táto superpotravina je teda prospešná pre zdravie ústnej dutiny.

Nutričné ​​vlastnosti

Hlavné vlastnosti

  • Svalový toner (bielkoviny, horčík, draslík): Konopný proteínový prášok stimuluje proteinogenézu. Sila, ktorá udržuje a rozvíja svaly. Tiež sa podieľa na svalovej kontrakcii vďaka svojmu bohatstvu na draslík a horčík. Draslík prispieva k fungovaniu svalov a horčík je svalový relaxant. Amminogramový profil konopných proteínov však nie je úplný, limitujúce faktory sú zjavne tri aminokyseliny: lyzín, tryptofán a leucín. Tento výsledok pochádza z vedeckého výskumu, ktorý nám umožňuje potvrdiť, že Konopný proteínový prášok dopĺňa stravu a nenahrádza ju. Tento istý článok uzatvára zaujímavú stráviteľnosť odolejovaného a lúpaného konope.

  • Protizápalové : štúdia naznačuje, že hydrolyzát konopného proteínu (rezané konopné proteíny) má výrazné protizápalové vlastnosti. Zdá sa, že inhibuje aktiváciu monocytov pomocou LPS (lipopolysacharidov). Monocyty sú imunitné bunky, podieľajú sa na imunitnej obrane. Zvýšenie počtu monocytov môže charakterizovať chronický zápalový stav.

  • Kontrolujte hladinu cukru v krvi (bielkoviny, vláknina): bielkoviny spojené s vlákninou znižujú glykemickú záťaž jedál. Táto kapacita bola študovaná v konopnom proteíne. Dva experimenty ukazujú, že konopný proteín znižuje koncentráciu cukru v krvi po jedle, čo vedie k poklesu inzulinémie.

  • Prispieva k energetickému metabolizmu (horčík, železo, fosfor, sacharidy, lipidy): Konopný proteínový prášok neobsahuje len proteíny. Naopak, viac ako tretinu jeho zloženia predstavujú sacharidy a lipidy. Tieto dve makroživiny sú pre telo nevyhnutné, pretože slúžia ako palivo pre bunky. Popri makroživinách nájdeme železo, horčík a fosfor: podieľajú sa na premene makroživín na ATP (energiu).

Sekundárne vlastnosti

  • Antihypertenzívum (draslík): Konopný proteínový prášok prostredníctvom príjmu draslíka pôsobí na krvný tlak. Pomer sodík/draslík skutočne ovplyvňuje krvný tlak: poskytnutie väčšieho množstva draslíka v porovnaní so sodíkom normalizuje krvný tlak. V Kanade prebieha dvojito zaslepená, randomizovaná, krížová štúdia. V budúcnosti potvrdí hypotenzívny potenciál konopných proteínov.

  • Nervózne vyrovnávanie (horčík, draslík): Konopné proteíny prispievajú k správnemu fungovaniu nervového systému. Veľmi bohatý na horčík, podieľa sa na syntéze neurotransmiterov, poslov nervových informácií. Nájdeme tu aj draslík, ktorý umožňuje prenos nervových vzruchov.

  • Proti únave (horčík, železo): Konopný proteínový prášok pomáha znižovať únavu vďaka prísunu horčíka a železa.

  • Prispieva k rastu tkaniva (horčík, železo): Konopný proteínový prášok bohatý na železo a horčík hrá úlohu v procese delenia buniek: podieľa sa na množení buniek.

  • Remineralizujúce (horčík, fosfor): Konopný proteínový prášok je prenášačom minerálov, ako je horčík a fosfor. Tieto dva minerály sú uložené v bohato mineralizovaných tkanivách, ako sú kosti a zuby.

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky na 100 g na 10 g % RDA* na 100 g % RDA* na 10 g
Energia (Kcal) 413 41 22 2
Energia (Kj) 1828 183 22 2
Lipidy (g) 14 1.4 20 2
Nasýtené mastné kyseliny (g) 1.5 0.15 8 1
Mononenasýtené mastné kyseliny (g) 1.7 0.17
Polynenasýtené mastné kyseliny (g) 10.8 1.08
Sacharidy (g) 21.8 2.18 8 1
Vrátane cukrov (g) 4.2 0.42 5 0
Vláknina (g) 17.6 1.76
Bielkoviny (g) 50 5 100 10
Soľ (g) 0.12 0.2 2 0
Vitamín E (mg) 2 0.2 17 2
Železo (mg) 10.4 1.04 74 7
Horčík (mg) 871 87.1 232 23
Fosfor (mg) 2091 209.1 299 30
Draslík (mg) 1543 154.3 77 8

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Konope

Konope je krytosemenná rastlina patriaca do čeľade Cannabinaceae. Táto jednoročná rastlina je vo všeobecnosti vysoká 1 až 2 m. Má rada svetlé prostredie a pôdu so zásaditým pH. Jeho kultúra sa odhaduje ako jedna z najstarších v ľudstve. Jeho presný pôvod je ťažké určiť. Archeobotanické štúdie nachádzajú prvé stopy konope v Strednej Ázii. Následne sa konope dostalo do Európy ako poľnohospodárska rastlina v dobe bronzovej (od 22. do 16. storočia pred Kristom).

V konope je všetko dobré! Všetky časti závodu sú skutočne využívané a umožňujú získavať papier, tkaniny, laná, biozlúčeniny so silnou izolačnou schopnosťou, palivo, biologicky odbúrateľné plasty, antibakteriálne čistiace prostriedky a v poslednej dobe aj potravinárske produkty, ako je olej, múka, pivo atď.

Konopný proteínový prášok je technicky nažky. Nedávno konope zaznamenalo prudký nárast záujmu o potraviny, Francúzsko ťaží z tohto šialenstva, pretože je najväčším producentom konope v Európe. Z medzinárodného hľadiska je to Čína, ktorá vyniká ako svetový líder v oblasti konope. Pokiaľ ide o kvetenstvo, tieto nie sú povolené na zber vo Francúzsku z dôvodu prítomnosti molekúl z triedy kanabinoidov.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 5 ( 50 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Farinon B, Molinari R, Costantini L, Merendino N. Semeno priemyselného konope (Cannabis sativa L.): Nutričná kvalita a potenciálna funkčnosť pre ľudské zdravie a výživu. Živiny. 29. júna 2020; 12 (7): 1935. doi:10.3390/nu12071935. PMID: 32610691; PMCID: PMC7400098.

Publikácia: J. Agric. Food Chem. 2010, 58, 22, 11801–11807 Dátum vydania: 26. október 2010 https://doi.org/10.1021/jf102636b

Publikácia: Mollard RC, Johnston A, Serrano Leon A, Wang H, Jones PJ, MacKay DS. Akútne účinky konzumácie konopného proteínu na kontrolu glykémie a sýtosti: výsledky 2 randomizovaných krížových štúdií. Appl Physiol Nutr Metab. 2021 august;46(8):887-896. doi: 10.1139/apnm-2020-0907. Epub 2021, 25. januára. PMID: 33493023.

Publikácia: Samsamikor M, Mackay D, Mollard RC, Aluko RE. Dvojito zaslepený, randomizovaný, krížový skúšobný protokol konzumácie celého proteínu z konopných semien a hydrolyzátu proteínového hydrolyzátu z konopných semien pri hypertenzii. Skúšky. 23. apríla 2020; 21 (1): 354. doi:10.1186/s13063-020-4164-z. PMID: 32326966; PMCID: PMC7181489.

Publikácia: Rodriguez-Martin NM, Montserrat-de la Paz S, Toscano R, Grao-Cruces E, Villanueva A, Pedroche J, Millan F, Millan-Linares MC. Proteínové hydrolyzáty konope (Cannabis sativa L.) podporujú protizápalovú odozvu v primárnych ľudských monocytoch. Biomolekuly. 22. mája 2020; 10 (5): 803. doi:10.3390/biom10050803. PMID: 32456009; PMCID: PMC7277103.

Webstránka: eFlore. (nd). Tela Botanica. https://www.tela-botanica.org/eflore/?referencial=bdtfx&module=fiche&action=fiche&num_nom=12688&onglet=synthese

Webstránka: Interchanvre - Kultúra. (nd). InterHemp. https://interchanvre.org/la_culture#les_chiffres_cles