Pšenica patrí do čeľade Poaceae alebo Gramineae. Táto rastlina je jednou z najstarších pestovaných ľuďmi. Je to tiež jedna z najpestovanejších rastlín na svete. Mladý pšeničný výhonok, pšeničná tráva, priťahuje menej davov. Keď sa však pozrieme na jej zloženie, opäť sa o ňu zaujíma. Poskytuje minerály ako vápnik. Viac ako zaujímavú porciu nájdeme aj vitamínu C. Pšeničná tráva by mohla prispieť k príjmu zinku a železa. Nakoniec si tiež všimnite, že vlákna sú dobre zastúpené v pšeničnej tráve. Tie stimulujú črevný tranzit alebo znižujú hladinu cholesterolu. Latinský názov: Triticum aestivum L. Botanická čeľaď: Poaceae. Použitá časť: Mladý výhonok.

Odporúčaná spotreba

Prášok z pšeničnej trávy je koncentrátom energie a živín. Najlepšie je zvyšovať dávky postupne, aby ste netrpeli nepríjemnými vedľajšími účinkami. Na liečenie alebo pre potešenie, 2 à 6 g práškovej pšeničnej trávy, t.j. 1 až 3 čajové lyžičky denne.

V akej forme?

Aby ste čo najlepšie využili jeho výhody, môžete ho použiť:

  • V prášku
V ktorú dennú dobu?

Odporúčame vám ho použiť počas nasledujúcich jedál, aby ste čo najlepšie využili jeho výhody:

  • Raňajky
  • Obed
  • V prípade
  • Večera
Aké spôsoby použitia?

Môžete ich zahrnúť do nasledujúcich prípravkov, aby ste ich uľahčili:

  • Polievka
  • Jogurt, mliečne výrobky
  • Plochý
  • Smoothies, džúsy
  • Piť vodu
  • Kompót

Výhody zdravej výživy

4 g pšeničnej trávy obsahuje významnú časť výživových referencií pre populáciu (RNP) vo vláknine. V menšej miere obsahuje aj bielkoviny, Železo, z Zinok, z Vápnik a nejaké Vitamín C.

Ako taký, prášok z pšeničnej trávy môže doplniť vašu zdravú a pestrú stravu.

Zažívacie ústrojenstvo

Pšeničná tráva zlepšuje tráviaci tranzit. V skutočnosti ich vlákna zvyšujú fekálnu hmotu. Preto je pšeničná tráva dobrým spôsobom boja proti zápcha z jedla.

Metabolizmus

Pšeničná tráva prostredníctvom svojej vlákniny normalizuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. V dôsledku toho prispieva k prevencii komplikácií týchto patológií. Samozrejme, výhody pšeničnej trávy možno považovať za súčasť zdravej výživy.

Nutričné ​​vlastnosti

  • Laxatívum (vláknina): prášok z pšeničnej trávy je bohatý na vlákninu. Vláknina pôsobí v črevách ako špongia: napučiavajú. Táto sila spôsobuje zvýšenie objemu stolice, čo urýchľuje črevný tranzit.

  • Prispieva k energetickému metabolizmu (železo, zinok, vitamín C, sacharidy): pšeničná tráva má prevažne sacharidovú energiu. Sacharidy sú pre telo preferovaným palivom. Umožňujú bunkám syntetizovať energiu. Energia im umožňuje plniť si svoje úlohy. Okrem sacharidov sa na syntéze energie podieľajú vitamín C, zinok a železo ovplyvňovaním fungovania enzýmov.

  • Reguluje hladinu cukru v krvi (vláknina): Pšeničná tráva je veľmi bohatá na vlákninu. Vláknina znižuje glykemický index tejto superpotraviny. Nízky glykemický index umožňuje pomalé vstrebávanie uhľohydrátov, čo dáva telu čas na reguláciu prísunu živín po jedle. Pšeničná tráva teda harmonizuje hladinu cukru v krvi a bojuje proti kolísaniu hladiny cukru v krvi.

  • Hypocholesterolemický (vláknina): Pšeničná tráva je bohatá na vlákninu. Vláknina zmierňuje biologickú dostupnosť všetkých živín vrátane cholesterolu. To znamená, že absorpcia cholesterolu je znížená, čo má za následok pokles koncentrácie cholesterolu v krvi. Okrem toho má prášok z pšeničnej trávy prirodzene nízky obsah nasýtených mastných kyselín. Nadbytok nasýtených tukov zvyšuje hladinu cholesterolu.

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky na 100 g za 4 g % RDA* na 100 g % RDA* pre 4 g
Energia (Kcal) 259 10 13 1
Energia (Kj) 1071 42 13 1
Lipidy (g) 2.1 0.08 3 0
Nasýtené mastné kyseliny (g) 0.45 0.02 2 0
Sacharidy (g) 20.7 0.82 8 0
Vrátane cukrov (g) 9.3 0.37 10 0
Vláknina (g) 52.5 2.1
Bielkoviny (g) 13 0.52 26 1
Soľ (g) 0.02 0 0 0
Vitamín A (µg) 21 0.84 3 0
Vitamín C (mg) 46.3 1.85 58 2
Vápnik (mg) 428 17.12 54 2
Železo (mg) 18.8 0.75 134 5
Zinok (mg) 2.1 0.08 21 1

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Pšenica

Pšenica je známy druh z čeľade Poaceae alebo Gramineae. Pre túto botanickú čeľaď je charakteristická valcovitá a často dutá stonka. Pšenica nie je výnimkou, stonka (nazývaná plsť) je prerušená uzlami, z ktorých vychádzajú listy. Súkvetie je v kláskoch, kvety sú početné, sotva viditeľné a nemajú okvetné lístky, ale nezafarbenú blanu. Ovocie, pšeničné zrno, je nažka. Toto ovocie sa vyznačuje tým, že je privarené k semenu: vonkajší obal obsahuje múčne jadro (zložené zo škrobu), ktoré obklopuje klíčok. Pšeničná tráva zodpovedá mladým výhonkom rastliny. Pšenica je jedným z prvých druhov pestovaných ľuďmi. Jeho pôvod by pochádzal zo západnej Ázie, v oblasti úrodného polmesiaca.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 64 hlasy)