Papája je exotický strom z čeľade Caricaceae. Pochádza z Južnej Ameriky a je cenený pre svoje ovocie: papája. Papája je exotické ovocie, jej dovoz do Francúzska automaticky vedie k zničeniu mikroživín. Sušenie papáje pomáha zachovať jej mikroživiny v ovocí. Sušená papája je bohatá na vitamín A (betakarotén). Tento vitamín je užitočný pri ochoreniach očí alebo kože. Vitamín C je tiež dobre zastúpenou zložkou v sušenej papáje. Čiastočne aj vďaka tomuto vitamínu bojuje sušená papája proti oxidačnému stresu. Latinský názov: Carica papaya L. Botanická čeľaď: Caricaceae. Použitá časť: Ovocie.

Odporúčaná spotreba

Sušená papája je sušené ovocie. Obsahuje teda viac cukru ako čerstvá papája, sú definované odporúčania na dennú spotrebu. Ako klasická liečba alebo pre potešenie sa časť sušenej papáje odhaduje medzi 20 a 30 g denne, čo predstavuje 2 až 4 plátky denne.

V akej forme?

Ak chcete čo najlepšie využiť ich výhody, môžete ich použiť:

  • Celý
  • V kusoch
V ktorú dennú dobu?

Odporúčame vám ich používať počas nasledujúcich jedál, aby ste čo najlepšie využili ich výhody:

  • Raňajky
  • Obed
  • V prípade
  • Večera
Aké spôsoby použitia?

Môžete ich zahrnúť do nasledujúcich prípravkov, aby ste ich uľahčili:

  • Dezert
  • Jogurt, mliečne výrobky
  • Sám
  • V zmesi s iným sušeným ovocím
  • Musli

Výhody zdravej výživy

25 g sušenej papáje obsahuje významnú časť populačných nutričných referencií (PNR) nasledujúcich živín: Vitamín A a Vitamín C. V menšej miere obsahujú aj vlákninu, Draslík a nejaké Vitamín B9.

Ako taký, sušené papáje môžu doplniť vašu zdravú a pestrú stravu.

Zažívacie ústrojenstvo

Papaín je proteáza prirodzene prítomná v papáje. Tento enzým štiepi bielkoviny. Sušená papája navyše prispieva k príjmu vlákniny, ktorá stimuluje črevný tranzit (pozrite si nášho sprievodcu diétou pri zápche). 

Metabolizmus

Sušené papáje sú zdrojom vlákniny. Tie znižujú hladinu cholesterolu. Sušené papáje tiež vďaka svojim antioxidačným schopnostiam prispievajú k prevencii kardiovaskulárnych rizík spojených s dyslipidémiou. Stručne povedané, sušená papája bojuje proti škodlivým účinkom oxidačného stresu a hypercholesterolémii, aby bola integrovaná do pestrej a vyváženej stravy.

Nervový systém, pohoda

Papája stimuluje telo svojimi vitamínmi a sacharidmi. Je známe, že tri vitamíny zo sušenej papáje: A, B9 a C znižujú únavu. Čo sa týka uhľohydrátov, táto makroživina je pre telo preferovaným palivom.

Očný systém

Nedostatok vitamínu A môže ovplyvniť zrak. Sušené papáje sú bohaté na vitamín A. 

Starostlivosť o telo, tvár a vlasy

Vitamíny A a C sú súčasťou papáje. Často sú navrhnuté na vymazanie vzhľadu vrások. Vitamín A totiž posilňuje elasticitu pokožky a vitamín C pôsobením na kolagén dodáva pokožke pevnosť. Okrem toho je vitamín C antioxidant, obmedzuje predčasné starnutie buniek spôsobené voľnými radikálmi. 

Imunitný systém

Sušené papáje prispievajú k tvorbe a fungovaniu imunitných buniek. Vitamíny A a B9 sa podieľajú na delení a diferenciácii buniek, teda na tvorbe imunitných buniek. Nedostatok vitamínu C znižuje odolnosť voči infekciám.  

Ústna sústava

Vitamín C je nevyhnutný pre ďasná a zuby, pretože prispieva k tvorbe kolagénu. Tento príspevok je obzvlášť viditeľný v prípadoch nedostatku vitamínu C: skorbut. Ten spôsobuje vážne poškodenie ďasien a uvoľnenie zubov. Sušená papája ako súčasť pestrej a vyváženej stravy prispieva k zdraviu ústnej dutiny prísunom vitamínu C.

Kostný systém

Kosti sa neustále obnovujú. Skladajú sa z anorganickej časti, minerálov a organickej časti: bielkovín (vrátane kolagénu). Sušené papáje poskytujú vitamín C. Vitamín C prispieva k syntéze kolagénu. Týmto pôsobením sušená papája podporuje tuhosť kostí a prispieva k dobrej prestavbe kostí.

Svaly a kĺby

Zapojením vitamínu C do syntézy kolagénu prispieva sušená papája k zdraviu kĺbov. Kolagén je skutočné lepidlo, umožňuje súdržnosť, hydratáciu, odolnosť až pružnosť kĺbov.

Sušené papáje navyše bojujú proti poruchám sťahovania svalov. Sušené papáje sú skutočne zdrojom draslíka. Draslík prenáša nervové impulzy, ktoré umožňujú svalovú kontrakciu. Nedostatok draslíka môže viesť k svalovým kŕčom.

Nutričné ​​vlastnosti

Hlavné vlastnosti

  • Hypocholesterolemický (vláknina): Papája znižuje hladinu cholesterolu vďaka vláknine, ktorú obsahuje. Vláknina zachytáva cholesterol z potravy, čo obmedzuje vstrebávanie cholesterolu. Navyše majú nízky obsah nasýtených tukov, čo pomáha udržiavať hladinu cholesterolu v norme.

  • Prispieva k energetickému metabolizmu (sacharid, vitamín C): sušená papája, podobne ako iné sušené ovocie, je tvorená najmä sacharidmi. Sacharidy sú hlavným palivom tela. Okrem toho určité bunky na svoje fungovanie využívajú iba sacharidy, hovoríme o glukodependentných bunkách: červené krvinky, neuróny atď. Na strane mikroživín sa vitamín C podieľa na energetickom metabolizme.

  • Tráviace (papain): sušená papája prispieva k tráveniu bielkovín.

Sekundárne vlastnosti

  • Prispieva k rastu tkaniva (vitamín B9, vitamín A): sušené papáje sú prenášačmi vitamínu B9 a vitamínu A. Obidva pôsobia na genetický systém stimuláciou bunkového množenia.

  • Proti únave (vitamín B9, vitamín A, vitamín C): Papája ponúka celý kokteil vitamínov proti únave, ako sú vitamíny A, C a B9.

  • Chránič zubov (vitamín C): sušené papáje sú bohaté na vitamín C. Tento vitamín prispieva k tvorbe kolagénu, proteínu, ktorý tvorí zubné tkanivá (okrem skloviny) a ďasná.

  • Antianemický (vitamín C, vitamín A, vitamín B9): tri vitamíny najviac zastúpené v sušenej papáje zabraňujú anémii (abnormálne nízke hladiny hemoglobínu). Vitamín B9 zabezpečuje tvorbu červených krviniek. Vitamíny C a A zvyšujú vstrebávanie a prispievajú k metabolizmu železa. Železo je stopový prvok, ktorý tiež prispieva k tvorbe a fungovaniu červených krviniek.

  • Vaskuloprotektívne (vitamín C): sušená papája vďaka vitamínu C prispieva k normálnej tvorbe kolagénu. Tento kolagén je súčasťou cievnych stien. Papája udržiava celistvosť krvných ciev.

  • Laxatívum (vláknina): sušené papáje sú zdrojom vlákniny. Všeobecne povedané, vláknina zvyšuje objem solí, čo vedie k zrýchleniu črevného tranzitu.

  • Fotoprotektor (vitamín A): Papája je bohatá na vitamín A. Tento vitamín je nevyhnutný pre zrak: jeho pigmentové deriváty tvoria fotosenzitívne bunky a umožňujú videnie za šera, rozlišovanie tvarov a svetiel. Okrem toho vitamín A chráni rohovku.

  • Imunomodulačný (vitamín A, vitamín B9, vitamín C): sušené papáje obsahujú vitamíny A, C a B9. Všetky tri pozitívne ovplyvňujú imunitný systém. Vitamíny A a B9 stimulujú syntézu leukocytov (biele krvinky, imunitné bunky). Vitamín C sa podieľa na fungovaní leukocytov.

  • Antioxidant (vitamín C): sušená papája je bohatá na vitamín C. Vitamín C neutralizuje voľné radikály, je to antioxidant.

  • Chránič osteoartikulárneho systému (vitamín C): vitamín C v sušenej papáje sa podieľa na tvorbe kolagénu. Tento proteín, ktorý pôsobí ako skutočné lepidlo, je základnou zložkou kostí a kĺbov.

  • Spevnenie (vitamín A, vitamín C): sušená papája obsahuje vitamíny C a A. Skutočné vitamíny proti vráskam, sušené papáje stimulujú syntézu kolagénu (zložka, ktorá upravuje vzhľad pokožky).

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky na 100 g na 25 g % RDA* na 100 g % RDA* pre 25 g
Energia (Kcal) 295 74 15 4
Energia (Kj) 1235 309 15 4
Lipidy (g) 0.84 0.21 1 0
Nasýtené mastné kyseliny (g) 0.21 0.05 1 0
Mononenasýtené mastné kyseliny (g) 0.19 0.04
Polynenasýtené mastné kyseliny (g) 0.15 0.03
Sacharidy (g) 75.4 18.85 29 7
Vrátane cukrov (g) 67.6 16.9 75 19
Vláknina (g) 4.5 1.12
Bielkoviny (g) 1.25 0.31 3 1
Soľ (g) 0.02 0 0 0
Vitamín A (µg) 364 81 46 11
Vitamín B1 (mg) 0.04 0.01 4 2
Vitamín B2 (mg) 0.07 0.01 5 1
Vitamín B3 (mg) 0.85 0.21 5 1
Vitamín B6 (mg) 0.09 0.02 7 2
Vitamín B9 (µg) 49 12.25 25 6
Vitamín B12 (µg) 0 0 0 0
Vitamín C (mg) 32.4 8.1 41 10
Vitamín E (mg) 0.8 0.2 7 2
Vitamín K (µg) 6.9 1.72 9 2
Vápnik (mg) 54 13.5 7 2
Meď (mg) 0.12 0.03 12 3
Železo (mg) 0.69 0.17 5 1
Horčík (mg) 56 14 15 4
Fosfor (mg) 27 6.7 4 1
Draslík (mg) 484 121 24 6
Selén (µg) 1.9 0.47 3 1
Zinok (mg) 0.22 0.05 2 1

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Papája

Papája je exotický strom z čeľade Caricaceae. Vyskytuje sa najmä v Brazílii, Západnej Indii, Indii a Malajzii. Svojou mierou pripomína palmu: dosahuje výšku 3 až 7 m a má chumáč listov, každý meria 70 cm. Papája rastie rýchlo a má krátku životnosť.

Existujú tri sexuálne typy papáje: samčia rastlina, samičia rastlina a hermafrodit. Hermafroditné rastliny a samičie rastliny produkujú ovocie. Tieto plody sú vložené v strapcoch priamo na kmeni, tvoria veľké oválne bobule so zelenou šupkou, ktorá sa po dozretí sfarbí do oranžova. Papája má dužinu, ktorej farba sa líši v závislosti od odrody: od žltej po červenú. V strede sa vytvorí dutina, v ktorej je niekoľko malých čiernych semien pokrytých slizom.

Papája je široko pestovaná pre svoje ovocie, iné časti rastliny, ako je latex, listy, korene alebo semená, sú tiež známe tým, že majú liečivé vlastnosti. Papája má rada teplé, vlhké podnebie, dobre odvodnené pôdy, bohaté na vápnik a zásadité pH.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 5 ( 21 hlasy)

Bibliografia

Webstránka: Papain - Doplnok stravy. (nd). VIDAL. https://www.vidal.fr/parapharmacie/complements-alimentaires/papaine.html

Webstránka: Všetko, čo potrebujete vedieť o papáje. (nd). Interfel. https://www.lesfruitsetlegumesfrais.com/fruits-legumes/fruits-exotiques-et-tropicaux/Papaye/tout-savoir-sur-la-Papaye

Webstránka: https://www.aprifel.com/fr/nutritional-fiche/Papaye/