Makadamia je tropický ovocný strom z čeľade Proteaceae. Jeho plody: makadamové orechy sú cenené pre ich jemnú, sladkú chuť, blízku maslu s krémovou textúrou. Makadamové orechy sú orechy: skladajú sa hlavne z lipidov. Sú tiež energeticky najbohatšie spomedzi všetkých orechov. Obnovujú energiu tela a pomáhajú mu prekonať intenzívne a ťažké obdobia. Početné vedecké štúdie preukázali ich záujem o jedlo. Najmä proti kardiovaskulárnym ochoreniam: znižujú hladinu cholesterolu, obmedzujú tvorbu aterosklerotických plátov, znižujú markery oxidačného stresu atď. Táto kardiovaskulárna ochrana sa vysvetľuje profilom lipidov a ich bohatosťou na vlákninu. Lipidy a vláknina tiež ovplyvňujú glykemický index makadamových orechov: majú nízky glykemický index. Pomáhajú tak organizmu harmonizovať hladinu cukru v krvi po jedle a podporujú pocit sýtosti. Latinský názov: Macadamia integrifolia Maiden & Betche. Botanická čeľaď: Poteaceae. Použitá časť: Mandle.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 11/09/2023

Odporúčaná spotreba

Vzhľadom na energetickú hustotu makadamových orechov a ich vysoký obsah polynenasýtených mastných kyselín sú definované odporúčania na dennú konzumáciu. Ako klasická liečba alebo pre potešenie sa porcia makadamových orechov odhaduje na 15 g denne, čo je šesť až sedem orechov denne.

V akej forme?

Ak chcete čo najlepšie využiť ich výhody, môžete ich použiť:

  • Celý
  • Grilované, opekané
  • V kusoch
V ktorú dennú dobu?

Odporúčame vám ich používať počas nasledujúcich jedál, aby ste čo najlepšie využili ich výhody:

  • Raňajky
  • Obed
  • V prípade
  • Večera
Aké spôsoby použitia?

Môžete ich zahrnúť do nasledujúcich prípravkov, aby ste ich uľahčili:

  • Dezert
  • Jogurt, mliečne výrobky
  • Aperitív
  • Plochý
  • Sám
  • V zmesi s iným sušeným ovocím
  • Musli
Bezpečnostné opatrenia pri používaní
  • Alergén: Stromové orechy

Výhody zdravej výživy

15 g makadamových orechov obsahuje značný podiel Nutričné ​​referencie pre populáciu (RNP) z nasledujúcich živín: MangánMeď a Vitamín B1. Obsahujú v menšej miere aj bielkoviny, vlákninu, Draslík, z Železo, z Fosfor, z Magnézium, a nejaké Vitamín B6.

Ako taký, makadamové orechy môžu doplniť vašu zdravú a pestrú stravu.

Metabolizmus

Cukrovka je podľa Diabetes Federation definovaná ako porucha asimilácie, využitia a skladovania cukru. Makadamové orechy zlepšujú hospodárenie s cukrom a zabraňujú cievnym komplikáciám cukrovky. Vďaka nízkym glykemickým indexom (prítomnosť vlákniny a lipidov) modulujú vstrebávanie cukrov. Pri cievnych komplikáciách sú to ich antioxidačné vlastnosti, ktoré zabraňujú tvorbe aterosklerotických plátov. Makadamové orechy tiež upravujú hladinu cholesterolu: štúdia ukazuje, že strava založená na makadamových orechoch má priaznivé účinky na hladinu cholesterolu a hladinu LDL-cholesterolu (zlý cholesterol).

Zažívacie ústrojenstvo

Vo väčšine prípadov je zápcha spôsobená stravou s nízkym obsahom vlákniny (pozri nášho sprievodcu zápcha a diéta). Makadamové orechy sú bohaté na vlákninu: stimulujú tráviaci trakt.

Srdcový systém

Makadamové orechy zabraňujú srdcovým problémom. Majú prirodzene nízky obsah sodíka a vysoký obsah draslíka, čo pomáha udržiavať krvný tlak. Dôvodom je, že zvýšenie krvného tlaku vyžaduje, aby srdce pumpovalo krv silnejšie. Z dlhodobého hľadiska toto mimoriadne úsilie unavuje srdce. Okrem toho sú tieto orechy bohaté na tiamín (vitamín B1). Nedostatok vitamínu B1 vedie k objaveniu sa beri-beri, čo je patológia, ktorá môže viesť k srdcovej dysfunkcii.

Nervový systém, pohoda

Makadamové orechy zvyšujú vitalitu organizmu. Majú lipidovú energiu: na dodanie energie stačí aj malé množstvo. Nájdeme tu aj celý rad mikroživín podieľajúcich sa na tvorbe energie: meď, železo, horčík, fosfor, vitamíny B1, B3 a B6. Spomedzi týchto mikroživín sú obzvlášť zaujímavé štyri: železo, horčík a vitamíny B3 a B6. Znižujú totiž pocit únavy, čím zvyšujú energiu a navyše železo prispieva ku kognitívnym funkciám, čo zvyšuje záujem o tieto orechy v období vysokej intelektuálnej aktivity.

Po psychickej stránke nezostávajú bokom ani makadamové orechy, depresia môže byť spojená s poruchami metabolizmu neurotransmiterov. Napriek týmto mikroživinám, konkrétne horčíku, medi a vitamínom B1, B3 a B6, makadamové orechy stimulujú syntézu a aktiváciu určitých neurotransmiterov, čo pomáha regulovať náladu.

Starostlivosť o telo, tvár a vlasy

S vekom produkcia melanínu klesá. Tento tmavý pigment dodáva vlasom ich pigmentáciu a chráni pokožku pred poškodením slnkom. Tento pokles produkcie vysvetľuje vzhľad bielych vlasov a matnejšiu pleť. Makadamové orechy stimulujú produkciu melanínu poskytnutím medi: meď sa podieľa na syntéze melanínu.

Jemným líniám prospejú aj mikroživiny makadamových orechov. Meď spojená s mangánom skutočne prispieva k tvorbe spojivového tkaniva. Táto látka podporuje pokožku: pokožka bude pôsobiť pružnejšie a pevnejšie.

Imunitný systém

Makadamové orechy sa podieľajú na syntéze histamínu (mediátor zápalových reakcií) vďaka vitamínu B6; a imunitných buniek vďaka medi. Príjemom železa navyše zvyšujú odolnosť voči infekciám.

Kostný systém

Makadamové orechy prispievajú k pevnosti kostry. V kostiach sa totiž ukladá mangán, horčík a fosfor. Hoci ich význam je menší ako vápnik: podieľajú sa na udržiavaní kostí. Poskytnutím týchto minerálov prispievajú makadamové orechy k pevnosti kostí, ktoré majú byť súčasťou vyváženej stravy.

Obehový systém

Makadamové orechy pôsobia preventívne pri anémii z nedostatku železa (pozri náš návod anémia z nedostatku železa a diéta). Sú prenášačmi železa a vitamínu B6. Oba prispievajú k tvorbe červených krviniek. Navyše popri nich nájdeme meď. Meď sa podieľa na transporte železa v tele, čo zlepšuje biologickú dostupnosť železa.

Nutričné ​​vlastnosti

Hlavné vlastnosti

  • Kardiovaskulárny chránič (kyselina olejová, vláknina, vitamín B1, draslík): Makadamové orechy sú bohaté na mononenasýtené mastné kyseliny (kyselina olejová). Ten druhý chráni kardiovaskulárny systém. Makadamové orechy sú navyše bohaté na vlákninu, preto znižujú hladinu cholesterolu a chránia pred poruchami lipidov. Čo sa týka srdca, tieto orechy sú bohaté na vitamín B1, vitamín pre srdcovú činnosť. Nezabúdajme na krvný tlak: prírodný zdroj draslíka a nízky obsah sodíka prispievajú k prevencii hypertenzie.

  • Antioxidant (meď, mangán): početné vedecké štúdie dokazujú, že konzumácia makadamových orechov priaznivo upravuje biomarkery oxidačného stresu.

  • Prispieva k energetickému metabolizmu (lipid, meď, železo, horčík, mangán, fosfor, vitamín B1, vitamín B6, vitamín B3): Makadamové orechy sú energeticky najbohatšie orechy. Vysvetľuje to ich vysoká hladina lipidov. Lipidy poskytujú najviac kalórií na 1 g skonzumovaného: 9 kcal. Okrem toho sú tu mikroživiny prispievajúce k energetickému metabolizmu, ako sú: vitamín B6, vitamín B1, fosfor, mangán, meď, železo, horčík a vitamín B3.

  • Laxatívum (vláknina): nerozpustná vláknina makadamových orechov stimuluje tráviaci prechod. Pri kontakte s vodou má tento typ vlákna tú zvláštnosť, že pôsobí ako špongia: absorbuje vodu. Tento jav v črevnom lúmene zvyšuje množstvo stolice, čo urýchľuje ich evakuáciu.

  • Kontrola krvného cukru (lipidy, vláknina, nízky obsah cukru): Makadamové orechy majú nízky glykemický index. Tento index pochádza z vysokých koncentrácií lipidov, vlákniny a prakticky neprítomnosti jednoduchých cukrov. Makadamové orechy teda znižujú glykemickú nálož jedál. To znamená, že sacharidy sa vstrebávajú pomalšie, čo pomáha telu kontrolovať príjem cukru.

  • Regulátor chuti do jedla (lipidy, vláknina, nízky obsah cukru): tieto živiny dodávajú makadamovým orechom nízky glykemický index. Preto stimulujú sýtosť. Nízky glykemický index harmonizuje postprandiálnu hladinu cukru v krvi. Stabilná hladina cukru v krvi je zdrojom nasýtenia.

Sekundárne vlastnosti

  • Chránič pokožky (meď, vitamín B3): Makadamové orechy chránia pokožku vďaka dvom živinám. Po prvé, meď stimuluje syntézu melanínu. Melanín chráni genetický aparát kožných buniek pred slnečným žiarením. Potom s vitamínom B3 (niacínamid). Ten sa často odporúča pri dermatologických poruchách, pretože udržuje hydratáciu pokožky a slizníc.

  • Vlasové tonikum (meď): bohaté na meď, makadamové orechy zlepšujú farbu vlasov. Meď sa podieľa na syntéze melanínu, tmavého pigmentu zodpovedného za farbu vlasov.

  • Spevnenie (meď, mangán): Makadamiové orechy znižujú výskyt stareckých škvŕn na pokožke. Obsahujú meď a mangán, ktoré prispievajú k normálnej tvorbe spojivových tkanív. Spojivové tkanivo podporuje pokožku, navracia jej správny objem a pružnosť.

  • Emocionálne vyváženie (horčík, meď, vitamín B1, vitamín B6, vitamín B3): Makadamové orechy harmonizujú syntézu neurotransmiterov. Túto vlastnosť prepožičiavajú niektoré dostupné mikroživiny: meď, horčík, vitamíny B1, B3 a B6. Tieto prispievajú k syntéze alebo metabolizmu rôznych neurotransmiterov. Neurotransmitery sú poslami nervového vedenia. Každý neurotransmiter má svoju vlastnú „správu“, ktorá moduluje excitáciu alebo inhibíciu neurónu.To všetko moduluje emócie.

  • Remineralizujúce (horčík, fosfor, mangán): Makadamové orechy ponúkajú celý rad minerálov, ako je horčík, fosfor a mangán. Všetky sú uložené v kostre, čo prispieva k jej údržbe.

  • Antianemický (železo, meď, vitamín B6): Makadamové orechy prispievajú k erytropoéze. Tento mechanizmus vedie k tvorbe červených krviniek. Vyžaduje určité živiny, ako je železo a vitamín B6. Vďaka obsahu medi zlepšujú makadamové orechy biologickú dostupnosť železa.

  • Imunomodulačný (meď, železo, vitamín B6): Makadamové orechy sa podieľajú na syntéze imunitných buniek prostredníctvom prítomnosti medi a vitamínu B6: imunomodulačných živín. Okrem toho bojujú proti nedostatku železa. Tento nedostatok znižuje odolnosť voči infekciám.

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky na 100 g na 15 g % RDA* na 100 g % RDA* na 15 g
Energia (Kcal) 758 114 38 6
Energia (Kj) 3172 476 386 6
Lipidy (g) 75.8 11.37 108 16
Nasýtené mastné kyseliny (g) 11.8 1.77 59 9
Mononenasýtené mastné kyseliny (g) 58.8 8.82
Polynenasýtené mastné kyseliny (g) 1.48 0.22
Sacharidy (g) 5.22 0.78 2 0
Vrátane cukrov (g) 4.24 0.63 5 1
Vrátane škrobu (g) 0.98 0.14
Vláknina (g) 8.6 1.29
Bielkoviny (g) 9.33 1.39 19 3
Soľ (g) 0.01 0 0 0
Vitamín B1 (mg) 1.2 0.18 109 16
Vitamín B2 (mg) 0.16 0.02 11 2
Vitamín B3 (mg) 2.47 0.37 15 2
Vitamín B5 (mg) 0.76 0.11 13 2
Vitamín B6 (mg) 0.28 0.04 20 3
Vitamín B9 (µg) 11 1.65 6 1
Vitamín B12 (µg) 0 0 0 0
Vitamín C (mg) 1.2 0.18 2 0
Vitamín E (mg) 0.54 0.08 5 1
Vápnik (mg) 85 12.75 11 2
Meď (mg) 0.76 0.11 76 11
Železo (mg) 3.69 0.55 26 4
Jód (µg) 2 0.3 1 0
Horčík (mg) 130 19.5 35 5
Mangán (mg) 4.13 0.61 207 31
Fosfor (mg) 188 28.2 27 4
Draslík (mg) 368 55.2 18 3
Zinok (mg) 1.3 0.19 13 2

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Macadamia

Makadamia je veľký exotický strom patriaci do čeľade Proteaceae. Pochádza z tropických dažďových pralesov východnej Austrálie, čo mu dáva druhé meno: Queenslandský orech. Je to veľký ovocný strom, dosahujúci výšku 15 metrov. Listy majú tmavozelenú farbu s predĺženým tvarom. Kvetenstvo makadamie tvorí dlhý zhluk asi 200 belavých kvetov. Makadamové plody: Makadamové orechy sú uzavreté vo veľmi pevnej a odolnej škrupine. Makadamia rastie pomaly a neznáša chlad. Pre svoje plody, drevo a dekoratívny vzhľad sa pestuje v Austrálii, na Havaji a v Kalifornii.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 127 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Tu XH, Wu BF, Xie Y, Xu SL, Wu ZY, Lv X, Wei F, Du LQ, Chen H. Komplexná štúdia surových a pražených makadamových orechov: lipidový profil, fyzikálno-chemické, nutričné ​​a senzorické vlastnosti. Food Sci Nutr. 27. januára 2021; 9 (3): 1688-1697. doi:10.1002/fsn3.2143. PMID: 33747479; PMCID: PMC7958573.

Publikácia: Garg ML, Blake RJ, Wills RB, Clayton EH. Konzumácia makadamových orechov priaznivo moduluje rizikové faktory ochorenia koronárnych artérií u hypercholesterolemických jedincov. Lipidy. jún 2007;42(6):583-7. doi:10.1007/s11745-007-3042-8. Epub 2007, 17. apríla. PMID: 17437143.

Publikácia: Hong MY, Groven S, Marx A, Rasmussen C, Beidler J. Protizápalové, antioxidačné a hypolipidemické účinky zmiešaných orechov u potkanov kŕmených aterogénnou diétou. Molekuly. 29. novembra 2018; 23 (12): 3126. doi:10,3390/molekuly23123126. PMID: 30501043; PMCID: PMC6321097.

Publikácia: Curb JD, Wergowske G, Dobbs JC, Abbott RD, Huang B. Sérové ​​lipidové účinky diéty s vysokým obsahom mononenasýtených tukov založenej na makadamových orechoch. Arch Intern Med. 24. apríla 2000;160(8):1154-8. doi: 10.1001/archinte.160.8.1154. PMID: 10789609.

Webstránka: Semená makadamového orecha queenslandského (Macadamia integrifolia). (2019). Etnorastliny. https://www.ethnoplants.com/fr/graines-plantes-tropicales-exotiques/211-macadamia-integrifolia-macadamier-graines.html

Súvisiace články