Niekedy budete počuť, že na zvlhčenie vzduchu v miestnosti sa dá použiť difuzér hmly. Teoreticky sa to zdá logické: tieto difuzéry vrhajú do vzduchu vodnú hmlu, ktorá prenáša esenciálne oleje, táto hmla preto zvýši vlhkosť vzduchu. Žiaľ, keď sa dostaneme do detailov, uvedomíme si, že v skutočnosti bude ich vplyv na vlhkosť prostredia viac ako marginálny.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 22/11/2022

Čo je vlhkosť vzduchu?

Čo rozumieme pod pojmom „vlhkosť vzduchu“ alebo „úroveň vlhkosti“? Vedecky hovoríme o relatívnej vlhkosti (φ), čo predstavuje množstvo vody skutočne prítomnej vo vzduchu v pomere k maximálnemu množstvu vody, ktoré môže vzduch „obsahovať“ pri danej teplote (čo sa nazýva tlak nasýtených pár, po prekročení ktorého sa voda opäť stáva kvapalnou, čo vedie k v daždi alebo hmle). Táto rýchlosť závisí od teploty. Pri 20 °C je Pvap 17,3 g vody/m3 vzduchu. Relatívna vlhkosť 50% teda znamená, že je tam 17,3/2=8,65 g vody/m3 vzduchu.

Aké sú odporúčané úrovne vlhkosti?

V domácnosti sa zvyčajne odporúča udržiavať relatívnu vlhkosť medzi 40 a 60%. Nie je však nezvyčajné, že v zime, keď si vykurujete domácnosť, klesne relatívna vlhkosť aj pod 30 %. Príliš suchý vzduch môže podporovať vznik niektorých ochorení, hlavne ORL (prechladnutie, bronchitída a pod.). Aby ste to obmedzili, je potrebné zvýšiť túto vlhkosť, a na to neexistuje 300 riešení. : musíte pridať vodu (studňu, vodnú paru) do vzduchu.

Vezmime si príklad miestnosti s rozlohou 10 m² (t. j. objem približne 25 m3). Pri 20°C na zvýšenie relatívnej vlhkosti o 1% musíte do vzduchu pridať 17,3/100*25=4,325 g vody. Ak chcete prejsť z 30 na 40 %, budete musieť pridať 43,25 g alebo 43,25 ml vody.

Ako zvýšiť vlhkosť vzduchu?

Najjednoduchším (a často najúčinnejším) spôsobom je varenie vody v miestnosti: voda sa mení na paru a zvyšuje sa relatívna vlhkosť. Žiaľ, nie je vždy veľmi praktické (ani veľmi rozumné) inštalovať do detskej izby plynový sporák a panvicu s vriacou vodou!

Preto existujú zvlhčovače, ktoré fungujú rovnako ako hmlové difúzory (membrána vysiela ultrazvuk do vodnej nádrže a vytvára hmlu, ktorá sa šíri do vzduchu). Preto niekedy budete počuť, že ako zvlhčovač vzduchu možno použiť rozprašovač hmly. Logicky by ste mohli povedať, no nie, pretože vynechávame malý detail: výkon (opäť!) stroja:

hmlový difúzor tie, ktoré ponúkame na našej stránke, rozptýlia približne 10 ml vody za 1 hodinu: ak sa vrátime k nášmu príkladu miestnosti s rozlohou 10 m², teoreticky by to zvýšilo vlhkosť našej miestnosti približne o 2 %. Je to trochu slabé, nie? Čo ak necháte difúzor bežať dlhšie? (jeho nádrž má napokon 100 ml a na dosiahnutie našich 40 % potrebujeme len 43 ml!). Aj tu je to teoreticky správne, ale v praxi difúzor nebude posielať vodu do celej miestnosti, voda vo forme hmly (mikrokvapôčky) a nie pary (plyn) nezostane vo vzduchu. veľmi dlho, a preto sa vlhkosť nezvýši.

Pre porovnanie, ultrazvukový zvlhčovač vzduchu dokáže do vzduchu vyvrhnúť 180 až 250 ml vody za hodinu, čo je 20-krát viac ako naše difúzory. Dosť na to, aby sa úroveň vlhkosti upravila oveľa efektívnejšie!

Na záver, na zvlhčenie vzduchu potrebujete zvlhčovač vzduchu (alebo panvicu), ale na rozptýlenie esenciálnych olejov potrebujete difuzér! Ľahko zapamätateľné, však?

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.7 ( 229 hlasy)

Bibliografia

Práca : de la Charie, T. (2019). Doprajte si esenciálne oleje. Prečo a ako to funguje? Editions du Rocher.