Baobab, pôvodom z Afriky, je veľký strom z čeľade Bombaceae. Jeho široký kmeň z neho robí dosť nezvyčajný strom. V suchých oblastiach, kde sa mu darí, sa konzumujú a využívajú všetky časti stromu: od semien až po korene. Plody majú múčnu štruktúru a pikantnú chuť. Táto chuť naznačuje prítomnosť kyseliny, ktorú obzvlášť oceňujeme: kyselina askorbová alebo vitamín C. Vitamín C dodáva Baobabu množstvo vlastností a terapeutických indikácií: antioxidant, cievny, kostný, zubný chránič atď. Všímame si tiež prítomnosť vlákniny v Baobabový prášok. Vláknina zachytáva cholesterol z potravy, čo znižuje hladinu cholesterolu. Baobabový prášok sa tradične používa na viaceré ochorenia, z ktorých niektoré sú jednomyseľne schválené, ako napríklad jeho povzbudzujúci a protihnačkový účinok. Latinský názov: Adansonia digitata L. Botanická čeľaď: Bombaceae. Použitá časť: Ovocie.

Odporúčaná spotreba

Baobabový prášok je koncentrát energie a živín. Najlepšie je zvyšovať dávky postupne, aby ste netrpeli nepríjemnými vedľajšími účinkami. Na liečenie alebo pre potešenie, 2 à 6 g baobabového prášku, t.j. 1 až 3 čajové lyžičky denne.

V akej forme?

Aby ste čo najlepšie využili jeho výhody, môžete ho použiť:

  • V prášku
V ktorú dennú dobu?

Odporúčame vám ho použiť počas nasledujúcich jedál, aby ste čo najlepšie využili jeho výhody:

  • Raňajky
  • Obed
  • V prípade
  • Večera
Aké spôsoby použitia?

Môžete ich zahrnúť do nasledujúcich prípravkov, aby ste ich uľahčili:

  • Smoothies, džúsy
  • Jogurt, mliečne výrobky
  • Piť vodu
  • Kompót

Výhody zdravej výživy

4 g baobabového prášku obsahujú významnú časť výživových referencií pre populáciu (RNP) Vitamín C. V menšej miere obsahujú aj vlákninu.

Ako taký, Baobabový prášok môže doplniť vašu zdravú a pestrú stravu.

Metabolizmus

Prášok z baobabu bojuje proti oxidačnému stresu, faktoru, ktorý zvyšuje riziko komplikácií rôznych patológií. Najmä preto, že tento boj sprevádza vláknina a fytosteroly: hypocholesterolemika. Prášok z baobabu je preto obzvlášť indikovaný v prípadoch porúch cholesterolu.

Zažívacie ústrojenstvo

Vďaka množstvu rozpustnej a nerozpustnej vlákniny sa baobabový prášok používa na liečbu porúch tranzitu. V malom množstve pomáha bojovať s hnačkou (pozri náš návod diéta a hnačka). Vo veľkom množstve je výborným preháňadlom, predchádza a bojuje proti zápche (pozri náš návod diéta a zápcha). Okrem toho vlákna v prášku Baobab stimulujú proliferáciu črevnej mikroflóry. Ide teda o potravinu, ktorá má vrátiť črevá do starých koľají.

Obehový systém

Baobabový prášok sa tradične používa pri poruchách krvného obehu. Potenciálne vďaka vitamínu C, ktorý svojou silou na tvorbu kolagénu prispieva k zdraviu ciev.

Nervový systém, pohoda

V prípade únavy stavte na prášok Baobab. Kompenzuje nedostatok vitamínu C Vitamín C znižuje únavu a zlepšuje vstrebávanie železa. Nedostatok železa spôsobuje intenzívnu únavu. Okrem toho sa vitamín C podieľa na syntéze katecholamínov. V tejto skupine nájdeme adrenalín: stimulujúcu zlúčeninu; alebo dopamín, nazývaný hormón potešenia. Baobabový prášok navyše poskytuje základné palivo pre telo a najmä mozog: sacharidy.

Starostlivosť o telo, tvár a vlasy

S vekom sa produkcia kolagénu znižuje. Kolagén je proteín zodpovedný za pevnosť pokožky. Baobab prášok znižuje známky času tým, že prispieva k potrebe vitamínu C Vitamín C prispieva k syntéze kolagénu.

Imunitný systém

Baobab prášok prispieva k fungovaniu imunitného systému tým, že poskytuje vitamín C. Takzvaný imunomodulačný vitamín.  Baobabový prášok posilňuje imunitné výhody pestrej a vyváženej stravy.

Kostný systém

Prášok z baobabu stimuluje tvorbu kolagénu vďaka prísunu vitamínu C. Kolagén je dôležitým proteínom kostry: organickú časť kosti tvoria z 90 % kolagénové vlákna. Sila kostí pochádza z veľkej časti z kolagénu. Baobab prášok tým, že prispieva k syntéze kolagénu, predchádza riziku zlomenín a stimuluje zdravie kostí.

Ústna sústava

Skorbut spôsobuje vážne poškodenie ústnej dutiny. Táto patológia je spôsobená absenciou vitamínu C, baobabový prášok bojuje proti nedostatku vitamínu C.

Svaly a kĺby

Kolagén je dôležitou zložkou kĺbov. Prispieva k ich hydratácii, pružnosti a odolnosti. Baobab obsahuje veľa vitamínu C. Tým prispieva k syntéze kolagénu a stará sa o kĺby.

Nutričné ​​vlastnosti

Hlavné vlastnosti

  • Reguluje tráviaci prechod (vláknina): Baobab prášok obsahuje veľa vlákniny. Bez ohľadu na povahu vlákniny, dodávanej vo veľkých množstvách, stimulujú tráviaci prechod zvýšením celkového objemu stolice. Avšak v nízkych dávkach sa prášok Baobabu zriedený vo vode: roztok Baobabu tradične používa na boj proti hnačke.

  • Prebiotikum (vláknina): Baobab obsahuje nerozpustnú a rozpustnú vlákninu. V tráviacom trakte slúžia ako substrát pre črevnú mikrobiotu, čo priaznivo ovplyvňuje jej zloženie.

  • Hypocholesterolemický (vláknina, beta-sisterol): vlákna v prášku Baobab sú sprevádzané beta-sisterolom, fytocholesterolom. Obe tieto zlúčeniny znižujú absorpciu cholesterolu z potravy.

  • Antioxidant (vitamín C): Baobabový prášok má skóre FRAP 10,8 mmol/100 g, čo naznačuje veľmi vysokú antioxidačnú kapacitu. Táto cnosť pochádza z množstva vitamínu C, ktorý baobab prášok obsahuje. Vitamín C je redoxné činidlo. Okrem toho sa podieľa na regenerácii vitamínu E: ďalšieho antioxidačného vitamínu.

  • Prispieva k energetickému metabolizmu (sacharidy, vitamín C): Baobabový prášok je dobrým zdrojom sacharidov. Sacharidy sú makroživiny, sú prenášačmi energie: 4 kcal na 1 g. Sú to makroživiny dôležité pre fungovanie organizmu. Okrem toho vitamín C prítomný v prášku z baobabu tiež prispieva k energetickému metabolizmu.

  • Proti únave (vitamín C): Baobab prášok sa tradične používa na stimuláciu a povzbudenie tela. Potenciálne kvôli svojmu bohatstvu na vitamín C. Vitamín C je známy tým, že znižuje únavu. Okrem toho zlepšuje vstrebávanie nehémového železa. Nedostatok železa zvyšuje pocit únavy.

  • Hemostatický : Prášok z baobabu pomáha pri hojení rán. Tieto liečivé a hemostatické schopnosti sú často citované.

  • Antijed (adansonínový alkaloid): niekoľko častí baobabu, ktorého plody (ktoré umožňujú získať baobabový prášok) zrejme obsahujú protijed proti otravám druhov strophantus. Táto schopnosť pochádza z alkaloidu adansonínu, fytonutrientu nachádzajúceho sa v strome Baobab.

Sekundárne vlastnosti

  • Antipyretikum : vedecká štúdia vykonaná na potkanoch zámerne umiestnených do hypertermie dospela k záveru, že po štyroch hodinách podávania prášku Baobab sa ich teplota znížila. Na potvrdenie tejto vlastnosti sú potrebné ďalšie štúdie.

  • Chránič osteoartikulárneho systému (vitamín C): vitamín C je najviac zastúpený vitamín v prášku z baobabu. Prispieva k tvorbe kolagénu, esenciálneho proteínu, ktorý zabezpečuje normálnu funkciu kostí a chrupaviek.

  • Vaskuloprotektívne (vitamín C): pôsobením na tvorbu kolagénu poskytuje vitamín C prášku Baobab výhody pre krvné cievy. Kolagén je súčasťou výstelky krvných ciev. Prášok z baobabu môže tvrdiť, že pomáha udržiavať integritu cievneho systému.

  • Imunomodulačný (vitamín C): Baobabový prášok je bohatý na vitamín C. Ten sa podieľa na fungovaní imunitných buniek.

  • Chránič zubov (vitamín C): Baobab prášok obsahuje veľa vitamínu C. Vitamín C spolupracuje pri tvorbe kolagénu. Tento proteín je nevyhnutný pre ústnu dutinu: bohato sú z neho tvorené ďasná a zuby. Nedostatok vitamínu C vedie k skorbutu: dôkaz dôležitosti vitamínu C pre ústny systém.

  • Vyhladzovanie (vitamín C): vďaka príjmu vitamínu C podporuje baobabový prášok ochranu pokožky. Podieľa sa na tvorbe kolagénu. Pre pokožku pôsobí kolagén ako hydratačný a spevňujúci prostriedok.

  • Nervózne vyrovnávanie (vitamín C): prostredníctvom vitamínu C prispieva baobabový prášok k tvorbe neurotransmiterov. Vitamín C totiž stabilizuje enzýmy, ktoré syntetizujú katecholamíny. Katecholamíny sú látky, ktoré ovplyvňujú činnosť sympatického nervového systému, ako je adrenalín alebo dopamín.

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky na 100 g za 4 g % RDA* na 100 g % RDA* pre 4 g
Energia (Kcal) 266 10 13 1
Energia (Kj) 1115 44 13 1
Lipidy (g) 1.2 0.04 2 0
Nasýtené mastné kyseliny (g) 0.6 0.02 3 0
Sacharidy (g) 39 1.56 15 1
Vrátane cukrov (g) 26.5 1.06 29 1
Vláknina (g) 45 1.8
Bielkoviny (g) 2.8 0.11 6 0
Soľ (g) 0.02 0 0 0
Vitamín C (mg) 225 9 281 11

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Baobab

Baobab patrí do čeľade Bombaceae. Pochádza z Afriky, Madagaskaru a Austrálie. Existuje osem druhov baobabov, šesť z nich pochádza z Madagaskaru, jeden z Austrálie a jeden z Afriky. Baobaby majú bizarný vzhľad: ich kmene môžu dosiahnuť priemer 10 m. Sú to tiež veľké stromy s rozmermi až 25 m.

Rastú v horúcich, suchých až polosuchých oblastiach, na kamenistých miestach s nízkymi zrážkami. Znášajú vysoké teploty, až do +40°C. Pomerne často majú tendenciu vyvíjať sa ako osamelí jedinci. Počas obdobia dažďov Baobab veľmi napučí a absorbuje až 1000 l vody. V tej istej sezóne vytvára listy. Listy baobabu pozostávajú z piatich až siedmich číslicových letákov. Keď sa vrátia obdobia sucha, stratí listy, aby sa znížila strata vlhkosti. Kvety sú biele a visia na dlhých stonkách. Opeľovanie vykonávajú netopiere a produkujú bobule Baobab.

Tieto plody majú zvláštny tvar, dužina je chránená vonkajšou odolnou kapsulou. Vnútro má múčnu, práškovú štruktúru s pikantnou chuťou. Obsahuje veľa semien. Baobab sa v tradičnej medicíne tradične používa už od staroveku. Semená, listy, korene, kvety, dužina plodov a kôra baobabu sú jedlé. V posledných desaťročiach priťahuje záujem viacerých priemyselných odvetví: spracovanie potravín, farmaceutický priemysel, kozmetika a dokonca aj biopalivá. Baobab nebol v tom čase domestikovaný, vzhľadom na jeho lukratívny potenciál, využívanie Baobabu bolo len na začiatku. Odhaduje sa, že medzi rokmi 1990 a 2005 sa produkcia viac ako strojnásobila.

Vráťte sa k ľudovým menám Baobabu

Baobab má množstvo mien, ktoré pochádzajú z jeho fyzických vlastností, kultúrnych alebo zvieracích použití. Pred objavením všetkých prezývok Baobabu sa pozrime, prečo sa nazýva "Baobab". „Baobab“ môže pochádzať zo severoafrickej arabčiny „Bibab“, čo znamená „veľa ovocia“.

V názvoch obyvateľov nájdeme „paláver“, ktorý označuje miesto, kde sa starší stretávajú pri riešení problémov; „strom mŕtveho potkana“ pre vzhľad jeho plodov; „opičí chlebovník“, pretože jeho plody slúžia ako potrava pre opice; „strom hore nohami“, pretože jeho konáre pripomínajú korene; "pudingový strom" kvôli kyslej chuti ovocia; čarovný strom, lekárnik, opičí tamarind, etiópska kyslá tekvica, judášovo vrece, senegalská tekvica, limonádový strom atď...

Stručne povedané, všetky tieto názvy ukazujú kultúrny, historický, diétny a dokonca aj liečebný význam Baobabu.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 195 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Jitin Rahul, Manish Kumar Jain, Shishu Pal Singh, Rakesh Kant Kamal, Anuradha, Aliya Naz, Anup Kumar Gupta, Sujeet Kumar Mrityunjay, Adansonia digitata L. (baobab): prehľad tradičných informácií a taxonomického popisu, Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicína, zväzok 5, číslo 1, 2015, strany 79-84, ISSN 2221-1691, https://doi.org/10.1016/S2221-1691(15)30174-X.

Publikácia: GPP Kamatou, I. Vermaak, AM Viljoen, Aktualizovaná recenzia Adansonia digitata: Komerčne významný africký strom, South African Journal of Botany, Volume 77, Issue 4, 2011, Pages 908-919, ISSN 0254-6299, https:/ /doi.org/10.1016/j.sajb.2011.08.010.

Publikácia: Aïda Gabar Diop, Mama Sakho, Manuel Dornier, Mady Cissé, Max Reynes. Baobab africký (Adansonia digitata L.): hlavné charakteristiky a použitie. Fruits, EDP Sciences/CIRAD, 2006, 61 (1), s.55-69. ff10.1051/ovocie:2006005ff. ffhal-02046627f

Publikácia: Sundarambal M, Muthusamy P, Radha R, Jerad Suresh A. (2015). Recenzia na Adansonia digitata Linn. https://www.phytojournal.com/archives/2015/vol4issue4/PartA/4-3-70.pdf

Publikácia: Achille E. ASSOGBADJO. (nd). BAOBAB AFRICKÁ (Adansonia digitata L.): Popis, využitie a možnosť obnovy. Rufford Small Grants Foundation. https://www.doc-developpement-durable.org/file/Culture/Arbres-Fruitiers/FICHES_ARBRES/baobab/LE%20BAOBAB%20AFRICAIN%20-%20Manuel%20Technique%20-%20The%20Rufford%20Foundation.pdf

Práca : Dufour, A., & Garnier, C. (2019). Moja Biblia zdravých superpotravín. Leduc.S Praktický.

Práca : Pouyat-Leclère, J. (2013). Sprievodca antioxidačnými potravinami. Thierry Souccar Editions & La Nutrition.fr