Chráňte sa pred škodlivými účinkami slnka a zároveň si užívajte jeho výhody a práve na tejto základnej rovnováhe je založené správne fungovanie tela. Dlhodobé slnenie môže byť krátkodobo aj dlhodobo škodlivé pre našu pokožku. To je dôvod, prečo je okrem kontrolovaného a obmedzeného vystavovania sa ultrafialovým lúčom nevyhnutné dobre pripraviť pokožku a účinne ju chrániť, aby ste mohli úplne bezpečne využívať výhody slnka. Prírodné extrakty nás môžu podporiť v týchto rôznych fázach: príprava na prvé vystavenie slnku, ochrana pokožky a predĺženie opálenia.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 04/08/2023

Vplyv slnka na našu pokožku

Slnko je skutočným zdrojom energie pre našu planétu Zem. Vyžaruje svetelnú energiu, tepelnú energiu a ultrafialové lúče, častejšie nazývané UV. Tie sú neviditeľné, nehrejú a možno ich rozdeliť do troch kategórií podľa ich vlnovej dĺžky, biologickej aktivity a schopnosti preniknúť kožou:

  • tHE UVA, ktorých vlnová dĺžka je dlhá, sú najprenikavejšie UV lúče. Dostanú sa do našej epidermy a môžu dokonca preniknúť hlboko do kože, až do dermy. Sú zodpovedné za okamžitý efekt opálenia, ale aj za predčasné starnutie pokožky.
  • tHE UVB, ktorých vlnová dĺžka je stredná, sú čiastočne absorbované atmosférou a našťastie, pretože vykazujú významnú biologickú aktivitu. Dosahujú síce „iba“ prvé vrstvy epidermy, ale sú zodpovedné za popáleniny a oneskorené opálenie. Podporujú starnutie a rakovinu kože.
  • tHE UVC, ktorých vlnová dĺžka je krátka, sú najškodlivejšie, ale zastaví ich atmosféra, ktorá ich pohltí; nedosiahnu povrch Zeme.

Na vystavenie jednotlivca UV žiareniu môže vplývať aj množstvo faktorov prostredia, ako je denná doba, sezónnosť, nadmorská výška, ale aj zemepisná šírka či prítomnosť oblačnosti. Tie určujú UV index alebo UV index, ktorý vyjadruje intenzitu UV žiarenia. Čím vyšší index, tým vyššie riziko a budete sa musieť chrániť.

Škodlivé účinky slnka

Štúdie o UVC, UVB a ešte novšie UVA lúčoch dospeli k záveru, že okrem spálenia, opaľovania a predčasného starnutia pokožky UV lúče podporujú aj rozvoj rakoviny kože. Po expozícii môžu byť pozorované ďalšie škodlivé účinky ako akné, pigmentové škvrny, vysušenie pokožky, pokles imunity kože v dôsledku deštrukcie niektorých buniek atď. Takže okrem obmedzenia pobytu na slnku je dôležité pokožku na slnko pripraviť a predovšetkým chrániť.

Aby ste sa ochránili, ochrana pred slnkom dostupná na trhu je rôznorodá a regulovaná. z indexy ochrany (IP alebo SPF v angličtine Sun Protection Factor) sa stanovujú štandardizovanými laboratórnymi testami, in vitro, autorizované a zobrazené na predmetných produktoch. IP meria schopnosť kozmetického výrobku/zloženia filtrovať UVB a časť UVA. IP sa javí ako zašifrovaná; 15, 20, 30 alebo dokonca 50 sú indexy ochrany pred slnkom, pričom najvyšší index má najsilnejšiu ochranu. Pod 15 je ochrana nízka, medzi 15 a 30 je stredná a nad ňou hovoríme o vysokej ochrane. Ako sa meria táto IP? Výpočet je pomerne jednoduchý a je založený na čase, ktorý je potrebný na spálenie od slnka, napríklad bez ochrany alebo s ochranou 20, 30 alebo 50. Teoreticky sa človek, ktorý sa spáli za 15 minút bez ochrany pred slnkom, spáli po 5 hodinách s krytím IP 20 (15x20 = 300 minút). V praxi je vždy vhodné obnoviť ochranu po 2 hodinách aplikácie, pretože do hry vstupuje mnoho ďalších kritérií (fototyp pokožky, klíma a intenzita UV žiarenia atď.).

Výhody slnka 

Dlhodobá expozícia je riskantná, ale UV žiarenie má aj výhody. Zohrávajú zásadnú úlohu v syntéza vitamín D, keďže 70 % z nich sa vyrába vďaka UV; zvyšných 30 % pochádza z potravín. Vitamín D je nevyhnutný pre kosti, svaly a imunitný systém nášho tela. Okrem toho sa uznáva, že slnko má skutočný pozitívny vplyv na náladu a pohodu. Odporúča sa preto primerané vystavovanie sa slnku, 15 až 20 minút v závislosti od typu pokožky a najlepšie ráno alebo neskoro popoludní, keď sú UV lúče menej agresívne.

Pripravte svoju pokožku na slnko

Podporujte stravu bohatú na antioxidanty a karotenoidy

Strava zohráva skutočnú úlohu, keď sa snažíme opaľovať a presnejšie povedané, aby sme našu pokožku lepšie pripravili na príchod prvých slnečných lúčov. Na jednej strane sa niektoré živiny podieľajú na syntéze melanín stimuláciou jeho produkcie. Na druhej strane sú živiny tzv "antioxidanty" ktoré pôsobia na dvoch úrovniach. Môžu buď priamo neutralizovať voľné radikály vznikajúce počas vystavenia slnku, alebo interferovať s inými látkami v reťazci oxidačných reakcií, čím ich obmedzujú.

Na stimuláciu produkcie melanínu, karotenoidy (alfakarotén, betakarotén, lykopén, zeaxantín). Tieto pigmenty nájdeme v rastlinách, sú tiež tým, čo im dáva farbu (žltá, červená, zelená, oranžová). THE meď je tiež stopovým prvkom podieľajúcim sa na tvorbe melanínu. Potom je možné jeden mesiac pred expozíciou denne konzumovať nasledujúce potraviny:

  • Ovocie a zelenina : Zdrojom betakaroténu sú sladké zemiaky, mrkva, tekvica, kapusta, špenát, šaláty, tekvica, melóny, marhule, mango, paprika, paradajky a morello čerešne. Paradajky varené so šupkou, guava, melón a grapefruit obsahujú lykopén. Kapusta, žerucha, špenát, mangold, cuketa a pór sú bohaté na luteín a zeaxantín. Odporúča sa rešpektovať sezónnosť ovocia a zeleniny: sezónne rastliny budú nutrične zaujímavejšie. Ak ekvivalent polovice vášho taniera predstavujú tieto rastliny, priložíte maximálne šťastie na svoju stranu, aby ste získali opálenú pleť.

  • Korenie a aromatické bylinky: rasca, korenie, kurkuma, paprika, ale aj petržlen, koriander, šalvia, bazalka, tymian, pažítka, oregano a mäta sú koreniny a aromatické bylinky, ktoré sú jednoduchým zdrojom medi a karotenoidov, ktoré možno zaradiť do každodennej stravy.

  • Sušené morské riasy: o niečo menej bežné, sušené morské riasy sú napriek tomu veľmi bohaté na betakarotén. Nájdeme japonské kombu, wakame, dulse, mechúrnik a morskú fazuľu V priemere stačí menej ako 5 g sušených rias na pokrytie dennej potreby betakaroténu.

  • Semená a orechy: orechy sú prenášačmi antioxidantov a medi. Je rozumné pridať do svojho jedálnička denne hrsť olejnatých semien a orechov, aby ste mali nádej na krásnu opálenú pokožku.

  • Špeciálny prípad Urucum: Toto ovocie achiote, pôvodom z Južnej Ameriky, obsahuje malé červené semená mimoriadne bohaté na betakarotén: približne 1305 mg na 100 g. Menej ako jeden gram prášku Urucum pokrýva dennú potrebu beta-karoténu.

Ak sa chcete dozvedieť viac, neváhajte a pozrite si náš článok venovaný potraviny na podporu opálenia

Exfoliujte pokožku pomocou peelingov

Príprava pokožky na opaľovanie prebieha aj zvonka. Kožné bunky sa obnovujú v 28-dňovom cykle. Na povrchu suchšie vyzerajúcej pokožky sa potom objavujú odumreté, belavé bunky. Eliminácia týchto buniek exfoliáciou pokožky je dôležitá pre podporu, okrem iného, ​​aj obnovu buniek, spomaľujú starnutie pokožky a uľahčujú prenikanie hydratačných a ochranných ošetrení. V závislosti od typu pokožky a partie tela je užitočné prispôsobiť použitý peeling.

Môžu sa použiť íly. L'Biely kaolínový íl ultra-ventilated bude obzvlášť vhodný pre tú najcitlivejšiu pokožku. Napríklad pre iné kože a teloRhassoulská hlina, l'Zelená hlina aModrá hlina Vhodnejší je illit a/alebo montmorillonit. Íly v práškovej forme by sa mali zmiešať s vodou alebo hydrosólom a rastlinným olejom, aby sa jemne odlupovali napríklad v sprche.

Ďalšie exfoliácie sú možné prírodnými výťažkami alebo rukavicami, podrobnejšie ich nájdete v tomto návod na exfoliáciu pokožky.

Hydratuje, vyživuje pokožku a podporuje opálenie

Ošetrenia na báze rastlinných olejov a olejových macerátov pomáhajú podporovať opálenie a zároveň vyživujú pokožku. Mastné kyseliny obsiahnuté v týchto olejoch a olejových macerátoch sa podieľajú na syntéze fosfolipidov. Posledne menované štruktúrujú bunkové membrány pokožky, mastné kyseliny poskytujú pružnosť a ochranu všetkým vrstvám kože (epidermis, dermis a hypodermis). Okrem toho sú nasledujúce prírodné extrakty známe svojou bohatosťou beta karotén schopný aktivovať syntézu melanínu, prirodzených a tmavých pigmentov pokožky zodpovedných za jej sfarbenie.

  • Mrkvový olejový macerát: má žltú až oranžovú farbu, ktorá spočiatku dáva opálenú pleť. Pri príprave na pobyt na slnku by sa mal macerát z mrkvového oleja aplikovať na pokožku 3 týždne pred expozíciou.

  • Rastlinný olej Buriti: má tiež atypickú farbu, oranžovú až červenú, pre zdravý lesk po aplikácii. Môže tiež zafarbiť váš obvyklý denný krém alebo sa môže zriediť v inom rastlinnom oleji na starostlivosť o pleť.

  • Rastlinný olej alebo maslo Tucuma: je tiež bohatý na beta-karotén a omega-3. Aby sa nič nepokazilo, tento olej je bohatý na vitamín E. Jeho použitie ako pleťová aplikácia pripraví pokožku na slnko a podobne ako vyššie spomínané rastlinné oleje vám umožní zásobiť sa karotenoidy.

Chráňte svoju pokožku pred slnkom rastlinnými olejmi

Hoci má veľa výhod nevyhnutných pre správne fungovanie tela (zdroj vitamínu D, zvýšená morálka so zvyšujúcou sa hladinou dopamínu a serotonínu, zdravá žiara atď.), slnko si vyžaduje aj veľmi mimoriadnu ostražitosť. Na obmedzenie spálenia od slnka je okrem obmedzenia vystavenia dôležité aj filtrovanie UV žiarenia.

THE rastlinné oleje sú obzvlášť zaujímavé pre tých, ktorí chcú obmedziť používanie rôznych kozmetických produktov a rozšírených formulácií. Tu je záujem o rastlinné oleje v jedinej zložke: olej extrahovaný z ich semien alebo plodov. Niektoré oleje sú bohaté na ochranné nezmydelniteľné látky a antioxidanty, okrem toho, že poskytujú zmäkčujúcu starostlivosť prostredníctvom zloženia mastných kyselín. Niektoré dokonca prirodzene majú ochranný slnečný faktor nazývaný SPF. Zdá sa, že testované rastlinné oleje absorbujú predovšetkým v absorpčnom spektre UVB (290–320 nm). Štúdie však dokazujú aj použitie rastlinných olejov v kozmetickom prípravku (+ UVA filter) v tomto prípade a/alebo v doplnok k ochrane pred slnkom.

  • Rastlinný olej z maliny je málo známy a napriek tomu má index ochrany pred slnkom medzi 28 a 50. Môže sa teda použiť na absorpciu určitého UVA a najmä UVB. Okrem týchto ochranných vlastností je rastlinný olej z malinových semien antioxidantom. Je obzvlášť bohatý na vitamín E, kyselinu galovú a karotenoidy, ktoré pomáhajú predchádzať jemným vráskam a iným príznakom starnutia pokožky. Všimnite si, že sa tiež skladá z významného podielu omega-3, protizápalových, s upokojujúcimi vlastnosťami pre pokožku.

  • Rastlinný olej karanja je bohatý na pongamol a karanjin, dve zlúčeniny známe pre svoje vlastnosti proti UVA a UVB. V skutočnosti majú podľa laboratórnych testov schopnosť absorbovať a filtrovať časť UV žiarenia a IP (alebo SPF) okolo 30.

  • Zdalo by sa, že oleje zo semien granátového jablka a z Pšeničných klíčkov ťažiť tiež zo zaujímavých ochranných a antioxidačných vlastností pokožky na ochranu pred slnkom. Tieto oleje sú obzvlášť uznávané pre ich bohatstvo vitamínu E, provitamínu A (beta-karotén) a fytosterolov. Olej z pšeničných klíčkov možno užívať aj ako 3-týždňovú kúru v množstve jedna čajová lyžička denne na ochranu pokožky pred, ale aj po slnení.

  • THE bambucké maslo je bohatý na regeneračné a ochranné nezmydelniteľné zložky, najmä vitamín A, ale aj karitén a kyselinu škoricovú. Shea pomáha dokončiť pôsobenie slnečných filtrov v ochranných produktoch. V skutočnosti slúži ako UV clona, ​​ale nepovažuje sa za celkovú clonu. Pozor, toto nie je opaľovací krém. Rovnako ako bambucké maslo má podobný účinok aj avokádový olej, ktorý je tiež bohatý na zaujímavé nezmydliteľné látky.

Samozrejme, tieto ochrany nemôžu nahradiť opaľovacie krémy ktoré ponúkajú väčšiu ochranu pri dlhšom vystavení. Vo všetkých prípadoch je dôležité poznamenať, že v prípade vystavenia slnku je potrebná ostražitosť: nadmerné slnečné žiarenie môže poškodiť zdravie pokožky.

Po opaľovaní: starajte sa o svoju pokožku a predĺžte si opálenie

Upokojujúce a regeneračné rastlinné oleje

Po pobyte na slnku je dôležité vyživujú pokožku, l’upokojiť a venujte mu špeciálnu starostlivosť antioxidant na obmedzenie poškodenia pokožky slnkom a nepríjemných pocitov na pokožke (predčasné príznaky starnutia). Na to môžeme počítať s účinnými látkami ako vitamín E, vitamín C, fytosteroly a mnohé ďalšie.

Medzi rastlinnými olejmi a olejovými macerátmi nechtíkový olejový macerát je nevyhnutné na upokojenie pokožky. Prirodzene obsahuje faradiol, zmierňuje začervenanie a zápal. Jeho mastné kyseliny pôsobia ako zvlhčovač a zmäkčovač.

V rovnakom čase,rastlinný olej šípky pomáha opraviť bunkové membrány poškodené slnkom, regeneruje pokožku.

L'rastlinný kokosový olej a Monoï olejový macerát, jemne voňajúce, poskytujú zaujímavé a príjemné hydratačné ošetrenie.

Môžu sa pridať rastlinné oleje aromaterapeutické procedúry. L’levanduľový aspikový esenciálny olej je zložený z linaloolu a gáfru, je analgetikom pre pokožku a pomáha najmä upokojiť pokožku pri spálení slnkom. Vo všeobecnosti sa riedi na 20% v rastlinnom oleji a nahrádza sa zriedenou jemnou alebo pravou levanduľou pre mladšie deti. Zelerové alebo mrkvové esenciálne oleje sú užitočné v prípade pigmentových škvŕn, od 6 rokov veku pri kožnom použití riedené do 5%. V prípade akné, ktoré sa v určitých prípadoch objavuje po expozícii, je možné obrátiť sa na esenciálny olej Tea Tree, hlavný protiinfekčný prostriedok. Nakoniec, na upokojenie a hydratáciu pokožky je často prospešné skombinovať aloe vera gél s rastlinným olejom.

Peeling a exfoliácia pokožky

Tento krok drhnutia a exfoliácie umožňuje pripraviť pokožku na slnko, ale aj predĺžiť opálenie: obnova buniek je nepretržitá! Môžete sa obrátiť na vyššie uvedené tipy.

Pozor na fotosenzibilizačné produkty!

Fotosenzibilizácia (alebo fototoxicita) zodpovedá a prehnaná reakcia pokožky a imunitného systému pred UV žiarením. Táto reakcia prebieha po stretnutí UV lúčov a takzvanej fotosenzibilizačnej látky. Dôsledkom je začervenanie (úpal), abnormálne sfarbenie kože, niekedy škvrny a svrbenie podobné alergii na slnko. Ide o určité lieky, éterické oleje ale aj niektoré liečivé rastliny.

Fototoxické éterické oleje

S obsahom éterických olejov bicyklické aromatické molekuly ako kumaríny sa nazývajú fotosenzibilizujúce alebo fototoxické. Tieto molekuly sa často nachádzajú v stopovej forme v esenciálnych olejoch získaných expresiou, ako sú citrusové esencie, ale nielen. Môžeme uviesť citrónový esenciálny olej, bergamotový esenciálny olej, mandarínkový esenciálny olej, pomarančový esenciálny olej, ale aj angeliku, fenikel a khellu. Tento zoznam nie je úplný. Pri týchto olejoch treba dávať pozor, aby sa pokožka po aplikácii alebo požití nevystavovala slnku 8 až 12 hodín. To je dôvod, prečo existujú citrusové esenciálne oleje bez kumarínov.

Špeciálny prípad ľubovníka bodkovaného

Ľubovník bodkovaný sa skladá z hypericínu, ktorý sa zdá byť inkriminovanou molekulou. Je to rastlina, ktorá sa vo všeobecnosti používa vo forme olejového macerátu. Bez ohľadu na to, či poznáte presnú koncentráciu hypericínu vo svojom extrakte z ľubovníka bodkovaného alebo nie, je najlepšie sa jeho aplikácii vyhnúť, ak sa plánujete vystaviť slnku do 8 až 12 hodín. Avšak, olejový macerát z ľubovníka bodkovaného je užitočný na zmiernenie popálenín, začervenania a spálenia od slnka. Pôsobí protizápalovo, analgeticky a podporuje regeneráciu pokožky. Aplikácia po spálení nie je nejednotná, pretože ak trpíte popáleninami, nebudete niekoľko dní vystavení slnku.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.9 ( 30 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Narayanaswamy, S., Rangaswami, S., & Seshadri, T. R. (1954). Chémia pongamolu. Časť II. Journal of the Chemical Society (Abstract), 1871. doi:10.1039/jr9540001871

Publikácia: Niculae, G., Lacatusu, I., Badea, N., Stan, R., Vasile, B.S., & Meghea, A. (2014). Nanonosiče na báze ryžových otrúb a oleja z malinových semien so samo-antioxidačnými vlastnosťami ako bezpečné fotoprotektívne formulácie. Photochemical & Photobiological Sciences, 13(4), 703. doi:10.1039/c3pp50290b

Publikácia: Badea, G., Lăcătuşu, I., Badea, N., Ott, C., & Meghea, A. (2015). Použitie rôznych rastlinných olejov pri navrhovaní fotoprotektívnych nanoštruktúrovaných formulácií na ochranu pred UV žiarením a antioxidačnú aktivitu. Priemyselné plodiny a produkty, 67, 18–24. doi:10.1016/j.indcrop.2014.12.049

Publikácia: Foo, Y. Z., Rhodes, G., & Simmons, L. W. (2017). Karotenoid beta-karotén zvyšuje farbu tváre, príťažlivosť a vnímané zdravie, ale nie skutočné zdravie u ľudí. Behaviorálna ekológia, 28 (2), 570–578. https://doi.org/10.1093/beheco/arw188

Publikácia: Stahl, W., & Sies, H. (2005). Bioaktivita a ochranné účinky prírodných karotenoidov. Biochimica et Biophysica Acta (BBA) - Molekulárne základy choroby, 1740(2), 101–107. https://doi.org/10.1016/j.bbadis.2004.12.006

Práca : de la Charie, T. (2019). Doprajte si esenciálne oleje. Prečo a ako to funguje? Editions du Rocher.

Práca : Pobeda, M. (2011). Výhody rastlinných olejov, naučte sa ich poznať a používať pre zdravie a krásu. Edície Hachettes Livres (Marabout).

Súvisiace články