Pecan tree je veľký ovocný strom z čeľade Juglandaceae. Na začiatku jesene radi zbierame jej plody, aby sme skonzumovali mandle: pekanový orech. Emblém dezertov vďakyvzdania, tento orech je bohatý na chuť, ale aj na živiny. Pekanové orechy majú vysokú nutričnú hustotu vďaka lipidom (viac ako 70% ich zloženia). Tieto lipidy sú väčšinou nenasýtené, hlavne omega-9 (kyselina olejová) a omega-6 (kyselina linolová). Respektíve tieto dva druhy mastných kyselín chránia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami a znižujú koncentráciu cholesterolu v krvi. Čo sa týka mikroživín, pekanové orechy sú mimoriadne bohaté na meď a mangán. Dva antioxidačné stopové prvky, dostatočné na zvýšenie kardiovaskulárnych výhod, ochranu buniek a oddialenie starnutia pokožky. Železo, zinok, meď, horčík a dokonca aj vitamín B1 všetko umocňujú, čo dáva pekanovým orechom mnoho ďalších výhod: imunomodulačné, posilňujúce vlasy, remineralizujúce atď. Latinský názov: Carya illinoinensis (Wangenh.) K. Kosh. Botanická čeľaď: Juglandaceae. Použitá časť: Mandle.

Odporúčaná spotreba

Vzhľadom na energetickú hustotu pekanových orechov a ich vysoký obsah polynenasýtených mastných kyselín sú definované odporúčania na dennú konzumáciu. Ako klasická liečba alebo pre potešenie sa porcia pekanových orechov odhaduje na 15 g denne, čo je šesť až sedem orechov denne.

V akej forme?

Ak chcete čo najlepšie využiť ich výhody, môžete ich použiť:

  • Celý
  • V kusoch
V ktorú dennú dobu?

Odporúčame vám ich používať počas nasledujúcich jedál, aby ste čo najlepšie využili ich výhody:

  • Raňajky
  • Obed
  • V prípade
  • Večera
Aké spôsoby použitia?

Môžete ich zahrnúť do nasledujúcich prípravkov, aby ste ich uľahčili:

  • Dezert
  • Jogurt, mliečne výrobky
  • V zmesi s iným sušeným ovocím
Bezpečnostné opatrenia pri používaní
  • Alergén: Stromové orechy

Výhody zdravej výživy

15 g pekanových orechov obsahuje značnú časť Nutričné ​​referencie pre populáciu (RNP) z nasledujúcich živín: Meď a Mangán. Obsahujú v menšej miere aj bielkoviny, vlákninu, Draslík, z Železo, z Fosfor, z Zinok a nejaké Vitamín B1.

Ako taký, pekanové orechy môžu doplniť vašu zdravú a pestrú stravu.

Metabolizmus

Pekanové orechy majú nízky glykemický index, ktorý im dodáva vláknina, lipidy a nízky obsah cukru. Tento glykemický index obmedzuje silné výkyvy hladiny cukru v krvi po jedle. Pekanové orechy pôsobia aj na dyslipidémiu: vláknina, omega-6, omega-9 a antioxidanty znižujú cholesterol a zabraňujú kardiovaskulárnym komplikáciám.

Nervový systém, pohoda

Únava nervového, psychického pôvodu alebo nedostatočný príjem potravy je multifaktoriálnym príznakom. Pekanové orechy pôsobia na rôzne príčiny únavy. Prostredníctvom draslíka a horčíka prispievajú k fungovaniu nervového systému. Tie umožňujú progresiu nervovej správy. Z psychologického hľadiska: horčík spojený s vitamínom B1 prispieva k rovnováhe psychických funkcií.

Pekanové orechy dodávajú energiu prostredníctvom lipidov. Nájdeme tu aj mikroživiny energetického metabolizmu. V tele podporujú tvorbu energie: zinok, vitamín B1, fosfor, železo, horčík, mangán, meď. Najmä preto, že horčík a železo tvoria výborný koktail proti únave. Intelektuálnym schopnostiam prospeje aj železo, tentoraz spojené so zinkom: prispievajú k normálnym kognitívnym funkciám.

Zažívacie ústrojenstvo

Zápcha je z veľkej časti spôsobená stravou s nízkym obsahom vlákniny. Pekanové orechy sú bohaté na nerozpustnú vlákninu. Urýchľujú tak tráviaci prechod, čím obmedzujú zápchu a riziko recidívy (pozri nášho sprievodcu zápcha a diéta).

Imunitný systém

Meď podporuje náš imunitný systém prostredníctvom svojej imunomodulačnej sily. Pekanové orechy sú veľmi bohaté na meď. Taktiež v železe a zinku, ktorý v prípade nedostatku znižuje odolnosť voči infekciám.

Ako súčasť pestrej a vyváženej stravy poskytujú tieto živiny pekanovým orechom výhody pre imunitu.

Starostlivosť o telo, tvár a vlasy

Pekanové orechy redukujú a spomaľujú výskyt stareckých škvŕn na pokožke. Zásah pekanových orechov do tvorby spojivového tkaniva spojený s antioxidačnými vlastnosťami, ktoré majú, obnovuje objem pokožky a zmierňuje škvrny na koži. Najmä preto, že tieto orechy sú neuveriteľne bohaté na meď: meď stimuluje produkciu melanínu. Tento pigment chráni a obnovuje farbu pokožky a vlasov.

Všimnite si tiež prítomnosť zinku v pekanových orechoch. Zinok má globálne pôsobenie: prispieva k udržaniu vlasov, nechtov a pokožky.

Obehový systém

Anémia z nedostatku železa je dôsledkom nedostatku železa v tele (pozri nášho sprievodcu anémia z nedostatku železa a diéta). Tento deficit môže pochádzať zo stravy chudobnej na železo, nedostatočného vstrebávania, zvýšenej potreby železa atď. Pekanové orechy sú zdrojom železa, takže prispievajú k dennému príjmu železa. Okrem toho sú veľmi bohaté na meď. Ten sa podieľa na transporte železa v tele, čo pomáha s biologickou dostupnosťou železa.

Ako súčasť zdravého životného štýlu pomáhajú živiny v pekanových orechoch predchádzať anémii.

Kostný systém

Pekanové orechy sú bohato mineralizované. Minerály, ktoré poskytujú: horčík, mangán, fosfor a zinok, sú uložené v kostiach. Toto ukladanie prispieva k pevnosti kostí. Poskytnutím týchto minerálov prispievajú pekanové orechy k pevnosti kostí, ktoré majú byť súčasťou vyváženej stravy.

Nutričné ​​vlastnosti

Hlavné vlastnosti

  • Prispieva k energetickému metabolizmu (lipid, meď, horčík, mangán, železo, fosfor, zinok, vitamín B1): Pekanové orechy sa vyznačujú vysokým obsahom lipidov. Lipidy sú makroživiny s najväčšou energetickou hustotou (1 g skonzumovaného tuku dodá telu 9 kcal). Okrem lipidov obsahujú pekanové orechy množstvo mikroživín, ktoré sa podieľajú na výrobe energie. Napríklad zinok prispieva k metabolizmu mastných kyselín a makroživín. Vitamín B1, železo, fosfor, meď, horčík a mangán sa podieľajú na energetickom metabolizme všeobecne.

  • Antioxidant (meď, mangán, zinok): Pekanové orechy majú skóre ORAC 17940 µmol TE/100 g a index FRAP 8,5 mmol/100 g. Tieto dve skóre spolu znamenajú vysokú až veľmi vysokú antioxidačnú kapacitu. Táto antioxidačná kompetencia pochádza z troch stopových prvkov: medi, mangánu a zinku. Všetky tri aktivujú antioxidačné metaloproteinázy (superoxiddismutáza a glutatiónperoxidáza).

  • Kardiovaskulárny chránič (vláknina, kyselina olejová, kyselina linolová): Vláknina a omega-6 (kyselina linolová) znižujú hladinu cholesterolu (najmä LDL cholesterolu, prezývaný zlý cholesterol). Okrem toho kyselina olejová chráni cievne steny aterosklerotických plátov. Pokiaľ ide o srdce, pekanové orechy poskytujú vitamín B1 a draslík. Oba modulujú srdcovú kontrakciu. Okrem toho majú prirodzene nízky obsah sodíka. Zníženie príjmu sodíka pomáha udržiavať normálny krvný tlak. Zvýšenie krvného tlaku z dlhodobého hľadiska unavuje srdce.

Sekundárne vlastnosti

  • Posilňovač vlasov (zinok, meď): Pekanové orechy modulujú pigmentáciu vlasov vďaka medi. Meď stimuluje produkciu melanínu: tmavého pigmentu zodpovedného za farbu vlasov. Tiež posilňujú vlasy tým, že poskytujú zinok.

  • Chránič pokožky (meď, mangán): Pekanové orechy sa podieľajú na ochrane pred ultrafialovými lúčmi. Sú koncentrované v medi, ktorá stimuluje syntézu melanínu. Melanín určite upravuje farbu pokožky, ale pôsobí aj ako ochranná clona pred slnečným žiarením. Okrem toho meď spojená s mangánom prispieva k tvorbe spojivových tkanív. Spojivové tkanivá podporujú pokožku.

  • Antianemický (železo, meď): Pekanové orechy zabraňujú nedostatku železa, zodpovedného za anémiu a dysfunkciu červených krviniek. Okrem toho sú veľmi bohaté na meď. Meď sa podieľa na preprave železa.

  • Nervózne vyrovnávanie (meď, horčík, draslík, vitamín B1): Pekanové orechy prispievajú k fungovaniu nervového systému. Horčík a draslík sa podieľajú na prenose nervových vzruchov. Meď sa podieľa na syntéze určitých chemických poslov v mozgu. Napokon, vitamín B1 je nevyhnutný pre fungovanie nervového systému.

  • Remineralizujúce (horčík, mangán, fosfor, zinok): Pekanové orechy sú bohato mineralizované. Tento príjem minerálov prispieva k udržaniu zdravých kostí. Okrem toho bojujú proti nedostatku mangánu, ktorý podporuje poruchy kostí.

  • Imunomodulačný (meď, železo, zinok): Pekanové orechy zlepšujú odolnosť voči infekciám vďaka železu a medi. Okrem toho bojujú proti nedostatku zinku. Tento nedostatok negatívne ovplyvňuje imunitu.

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky na 100 g na 15 g % RDA* na 100 g % RDA* na 15 g
Energia (Kcal) 737 111 37 6
Energia (Kj) 3085 463 37 6
Lipidy (g) 72.6 10.89 104 16
Nasýtené mastné kyseliny (g) 6.6 0.99 33 5
Mononenasýtené mastné kyseliny (g) 40.6 6.09
Polynenasýtené mastné kyseliny (g) 23.1 3.4
Sacharidy (g) 5.43 0.8 2 0
Vrátane cukrov (g) 3.64 0.5 4 1
Vrátane škrobu (g) 0.46 0.06
Vláknina (g) 8.33 1.24
Bielkoviny (g) 11.3 1.69 23 3
Soľ (g) 0 0 0 0
Vitamín A (µg) 29 4.35 4 1
Vitamín B1 (mg) 0.59 0.08 54 8
Vitamín B2 (mg) 0.12 0.01 9 1
Vitamín B3 (mg) 1.17 0.17 7 1
Vitamín B5 (mg) 0.82 0.12 14 2
Vitamín B6 (mg) 0.2 0.03 14 2
Vitamín B9 (µg) 19.8 2.97 10 1
Vitamín B12 (µg) 0 0 0 0
Vitamín C (mg) 0.97 0.14 1 0
Vitamín E (mg) 1.4 0.21 12 2
Vitamín K (µg) 3.5 0.52 5 1
Vápnik (mg) 69.8 10.47 9 1
Meď (mg) 1.2 0.18 120 18
Železo (mg) 2.57 0.38 18 3
Jód (µg) 2 0.3 1 0
Horčík (mg) 123 18.45 33 5
Mangán (mg) 4.27 0.64 214 32
Fosfor (mg) 277 41.55 40 6
Draslík (mg) 409 61.35 20 3
Selén (µg) 5.2 0.78 9 1
Zinok (mg) 4.61 0.69 46 7

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Pecan Tree

Pecan tree (alebo Pecan tree) je veľký strom patriaci do čeľade Juglandaceae. Tento strom pochádza zo Strednej a Severnej Ameriky a rýchlo rastie: rýchlo dosahuje výšku 30 m. Pekanový strom oceňuje slnko, bohaté, čerstvé a kyslé pôdy. Má veľké zelené listy dlhé 50 cm.

Začiatkom leta tento jednodomý strom odhaľuje svoje samčie a samičie kvety. Samčie kvety sú žltkasté, prevísajúce jahňatá, dlhé asi pätnásť centimetrov. Samičie kvety sa ťažšie rozlišujú: tvoria malé zelené klasy. Pekanový strom je ovocný strom: po oplodnení tvoria samičie kvety ovocie. 5 cm plod sa skladá z hrubej zelenej kôstkovice (škrupiny), ktorá obsahuje mandle, ktoré konzumujeme: pekanový orech. Pecan Tree sa tiež nazýva „Pekanový orech“. Je to strom nenáročný na údržbu a nevyžaduje dobrú ochranu pred chladom.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 141 hlasy)

Bibliografia

Práca : Pouyat-Leclère, J. (2013). Sprievodca antioxidačnými potravinami. Thierry Souccar Editions & La Nutrition.fr

Webstránka: Ugolini, S. (2021). Cholesterol: pekanové orechy, zázračné jedlo na jeho zníženie? Medisite. https://www.medisite.fr/cholesterol-cholesterol-la-noix-de-pecan-laliment-miracle-pour-le-reduit.5621904.44.html

Webstránka: Pekanový strom (Carya illinoinensis), pekanovníkový strom. (nd). Svet. https://jardinage.lemonde.fr/dossier-3166-pacanier.html

Webstránka: Carya illinoinensis, pekanovník, pekanovník. (nd). Gerbeaud. https://www.gerbeaud.com/jardin/fiches/carya-illinoinensis-pacanier-noyer-de-pecan,2419.html