Moruše je rastlina z čeľade Moraceae. Z tejto čeľade upútali našu pozornosť iba 3 moruše: moruša čierna (Morus nigra L.), moruša červená (Morus rubra L.) a moruša biela (Morus alba L.). Moruša je všestranná, pretože mnohé časti rastliny sa konzumujú po stáročia. Listy sú obzvlášť zaujímavé a hovorí sa, že pomáhajú bojovať proti viacerým chorobám vrátane cukrovky. Plody moruše čiernej sú zdrojom nadšenia najmä v Európe. Jeho kyslá chuť, bohatá na vôňu, ľahko parfumuje kulinárske prípravky. Čo sa týka zdravotných benefitov, ponúka celý rad živín. Od vlákniny po železo bojujú čierne moruše proti črevným poruchám, únave a chudokrvnosti. O ich vlastnosti na organizmus sa zaujíma viacero vedeckých štúdií. Všetky jej analýzy sa zhodujú na antioxidačných a protizápalových schopnostiach moruše čiernej. Skutočne nájdeme rôzne fytochemické zlúčeniny, ako sú flavonoidy alebo alkaloidy. Vďaka týmto fytonutrientom je účinný aj proti bakteriálnym alebo plesňovým infekciám. Latinský názov: Morus nigra L. Botanická čeľaď: Moraceae. Použitá časť: Ovocie.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 25/05/2023

Odporúčaná spotreba

Sušené moruše čierne sú sušené ovocie. Obsahuje teda viac cukru ako čerstvá Moruša, odporúčania na dennú konzumáciu sú definované. Ako klasické ošetrenie alebo pre potešenie, 20 à 30 g alebo 5 až 8 čajových lyžičiek sušenej moruše čiernej denne.

V akej forme?

Ak chcete čo najlepšie využiť ich výhody, môžete ich použiť:

  • Celý
V ktorú dennú dobu?

Odporúčame vám ich používať počas nasledujúcich jedál, aby ste čo najlepšie využili ich výhody:

  • Raňajky
  • V prípade
Aké spôsoby použitia?

Môžete ich zahrnúť do nasledujúcich prípravkov, aby ste ich uľahčili:

  • Dezert
  • Jogurt, mliečne výrobky
  • Sám
  • V zmesi s iným sušeným ovocím
  • Musli

Výhody zdravej výživy

25 g sušenej moruše čiernej obsahuje významný podiel Nutričné ​​referencie pre populáciu (RNP) z Železo. V menšej miere obsahujú aj vlákninu.

Ako taký, Sušené moruše čierne môžu doplniť vašu zdravú a pestrú stravu.

Metabolizmus

Čierne moruše vďaka vláknine spomaľujú a znižujú vstrebávanie živín vrátane sacharidov a cholesterolu. Sú preto indikované pri cukrovke a poruchách cholesterolu. Okrem toho sú antioxidačné a protizápalové aktivity moruše čiernej široko zdokumentované. Tieto dve kapacity obmedzujú výskyt kardiovaskulárnych komplikácií, ktoré môžu nasledovať po cukrovke alebo hypercholesterolémii: aterosklerotické plaky.

Imunitný systém

V prípade bakteriálnych alebo plesňových infekcií môžu moruše čierne podporovať imunitný systém proti týmto mikroorganizmom. Štúdie ukazujú, že čierne moruše obmedzujú vývoj baktérií a húb. Stimulujú imunitný systém aj príjmom železa: prispieva k fungovaniu imunitného systému. Živiny v sušených čiernych morušiach posilňujú imunitné výhody pestrej a vyváženej stravy.

Srdcový systém

Moruše čierne ovplyvňujú kontraktilitu srdca. Výrazne znižujú srdcovú frekvenciu bez ovplyvnenia sily srdcovej kontrakcie.

Zažívacie ústrojenstvo

Niekoľko vedeckých štúdií dokazuje, že moruše čierne chránia pred žalúdočnými vredmi spôsobenými chronickou konzumáciou alkoholu. Pečeni by navyše prospeli aj sušené čierne moruše. To druhé by skutočne zlepšilo antioxidačnú ochranu a fungovanie pečeňových enzýmov. Moruše navyše chránia pred zápchou vďaka vysokému obsahu vlákniny (pozri náš návod zápcha a diéta).

Nervový systém, pohoda

Nedostatočný príjem energie alebo nedostatky v strave podporujú pocit únavy. Moruše čierne nesú sacharidy, zdroj energie, ktorý je pre naše telo ľahko využiteľný. Okrem toho železo v Moruše pomáha znižovať únavu a kognitívne funkcie.

Obehový systém

Anémia z nedostatku železa môže byť spôsobená nedostatočným príjmom železa (pozri náš návod anémia z nedostatku železa a diéta). Moruše čierne sú bohaté na železo, obnovujú zásoby železa v tele.

Nutričné ​​vlastnosti

Hlavné vlastnosti

  • Antioxidant (polyfenol, flavonoid, antokyanín, resveratrol): početné štúdie dokazujú antioxidačnú aktivitu moruše čiernej. Túto aktivitu poskytujú určité prítomné fytonutrienty, ako sú polyfenoly, flavonoidy, resveratroly a antokyány.

  • Protizápalové (flavonoid): Moruše čierne majú široko zdokumentovanú protizápalovú aktivitu. Sú bohato zložené z flavonoidov, o ktorých je známe, že obmedzujú zápalový proces.

  • Analgetikum : dve štúdie naznačujú, že celkové flavonoidové extrakty z moruše čiernej znižujú trvanie a reakciu na bolesť.

  • Širokospektrálne antibakteriálne : Moruše čierne vykazujú širokospektrálny antibakteriálny účinok, najmä proti Pseudomonas aeruginosa. Na druhej strane, kôra a listy moruše čiernej majú silnejšiu antibakteriálnu aktivitu ako plody.

  • Kardiovaskulárny chránič (vláknina, resveratrol): Moruše čierne sú prirodzene bohaté na vlákninu a majú nízky obsah nasýtených mastných kyselín. Diétna vláknina znižuje vstrebávanie cholesterolu. V nadbytku nasýtené mastné kyseliny zvyšujú hladinu cholesterolu. Okrem toho resveratrol podporuje hypocholesterolemický účinok tým, že obmedzuje biologickú dostupnosť cholesterolu. Okrem toho štúdia tvrdí, že moruše čierne znižujú rozvoj a zhoršovanie aterosklerózy.

  • Hepatoprotektívne (anthokyanín, flavonoid, kyselina fenolová): moruše čierne ovplyvňujú hladiny pečeňových enzýmov: AST, ALT a GGT; tiež zvyšujú aktivitu SOD a glutatiónperoxidázy v pečeni. Tieto dva antioxidačné enzýmy chránia pečeň pred oxidačným stresom. Tieto aktivity možno pripísať značnej prítomnosti fenolových zlúčenín.

  • Laxatívum (vláknina): čierne moruše urýchľujú črevný tranzit. Sú bohaté na vlákninu, ktorá zvyšuje objem stolice a tvorbu plynov. Faktory stimulujúce evakuáciu stolice.

  • Kontrola krvného cukru (vláknina): Moruše čierne majú nízky až stredný glykemický index, vďaka vysokej koncentrácii vlákniny. Pomáhajú bojovať proti silným výkyvom hladiny cukru v krvi po jedle.

  • Regulátor chuti do jedla (vláknina): čierne moruše podporujú pocit sýtosti. Majú totiž nízky až stredný glykemický index, ktorý harmonizuje hladinu cukru v krvi. Naopak, veľké rozdiely v hladine cukru v krvi podporujú chuť do jedla.

  • Prispieva k energetickému metabolizmu (sacharidy, železo): Moruše čierne majú prevažne sacharidovú energiu. Sacharidy predstavujú viac ako 50 % energetických zdrojov nášho tela. Okrem toho vysoká prítomnosť železa prispieva k syntéze ATP (energie) z makroživín.

Sekundárne vlastnosti

  • Antianemický (železo): železo je nevyhnutné pre tvorbu a funkciu červených krviniek. Pri jeho nedostatku sú nevyhnutné poruchy tvorby a fungovania červených krviniek.

  • Proti únave (železo): moruše čierne prispievajú k dennému príjmu železa. Je známe, že železo znižuje únavu.

  • Imunomodulačný (železo): vďaka železu sa moruše čierne podieľajú na fungovaní imunitného systému. Železo podporuje tvorbu reaktívnych foriem kyslíka, ktoré pomáhajú bojovať proti patogénom.

  • Účastník rastu tkaniva (železo): Moruše čierne sú prenášače železa. Železo sa podieľa na procese delenia buniek: procese, ktorý umožňuje rast tkanív tela.

  • Mentálne tonikum (železo): Moruše čierne bojujú proti nedostatku železa. Nedostatok železa znižuje intelektuálne schopnosti.

  • Protiplesňové : vodné a metanolové extrakty z moruše čiernej inhibujú rozvoj kandidózy. Táto antifungálna sila bola preukázaná na kandidóza albicansparapsilózatropicalis, A Geotricum candidum.

  • Chránič trávenia : štúdia ukazuje, že metanolové výťažky z moruše čiernej chránia žalúdočnú sliznicu.

  • Srdcový regulátor : štúdia vykonaná na žabách pozorovala významný pokles srdcovej frekvencie bez ovplyvnenia sily srdcovej kontrakcie, keď boli žabám ošetrené výťažkami z plodov moruše čiernej.

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky na 100 g na 25 g % RDA* na 100 g % RDA* pre 25 g
Energia (Kcal) 312 78 16 4
Energia (Kj) 1321 330 16 4
Lipidy (g) 1.5 0.4 2 1
Nasýtené mastné kyseliny (g) 0.2 0.1 1 0
Sacharidy (g) 62.4 15.6 24 6
Vrátane cukrov (g) 28.5 7.1 32 8
Vláknina (g) 7.2 1.8
Bielkoviny (g) 8.6 2.2 17 4
Soľ (g) 0.3 0.1 5 1
Železo (mg) 15.5 3.9 111 28

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Moruša

Moruše je rastlina z čeľade Moraceae. Je to rýchlo rastúci ker, ktorý rýchlo dosahuje výšku 3 až 10 m. Jeho sivá kôra obsahuje belavý latex. Listy sú zelené, oválne a lesklé. Catkins (kvety) sú našuchorené a zelené. Po oplodnení kôstky ustupujú plodom, černiciam. Černice sú malé guľovité plody, ktorých farba sa líši v závislosti od druhu. Rozoznávajú sa tri hlavné druhy: moruša biela (Morus alba L.), moruša čierna (Morus nigra L.) a moruša červená (Morus rubra L.).

Strom pochádza z Číny, Kórey a Japonska (kde je známy ako Sangshu), ale v súčasnosti sa pestuje v celej Európe. Listy moruše sa ako liek používali už od staroveku. Podľa čínskej medicíny sú účinné pri prevencii a liečbe mnohých patológií: horúčka, bolesť hrdla, kašeľ, problémy s pečeňou, problémy so zrakom, problémy s obličkami, vysoký krvný tlak atď. V Kórei a Japonsku diabetici konzumujú listy moruše ako doplnok k antidiabetickej liečbe. Antidiabetická aktivita listov moruše je tiež najintenzívnejšie skúmaným predmetom, pretože jej účinnosť je reálna. Kôra, vetvičky a korene sa nachádzajú aj v čínskom liekopise.

V Európe je to skôr ovocie, ktoré ospravedlňuje pestovanie moruší. V súčasnosti je najväčším producentom moruše Čína.

Moruše čierne alebo moruše biele

Biele moruše majú mnoho zdravotných výhod, ako napríklad čierne moruše. Hoci tieto dve odrody patria do rovnakého rodu, sú veľmi odlišné.

Najväčší rozdiel je z organoleptického hľadiska: biele černice majú menej intenzívnu chuť a jemnú, mierne sušienkovú chuť; čierne černice sú intenzívnejšie, štipľavé a štipľavé.

Po nutričnej stránke sú rozdiely menšie: biele Moruše poskytujú viac vlákniny, lipidov a sacharidov v porovnaní s čiernymi Morušemi. Na druhej strane, čierne moruše sú o niečo bohatšie na bielkoviny a menej kalorické. Čo sa týka mikroživín, moruše čierne majú silnejšiu antioxidačnú aktivitu ako moruše biele. Štúdia skutočne ukazuje, že čierne moruše obsahujú o niečo viac polyfenolov.

Ak váš výber musí byť založený na antioxidačnej aktivite, odporúčame vám rozhodnúť sa pre čierne moruše. Naopak, ak je to pre ich energizujúci a stimulačný účinok na črevný priechod, odporúčame moruše biele. V opačnom prípade vás budú viesť len vaše chuťové preferencie. Pre nerozhodnejších, čo tak ich skombinovať?

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 13 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Calín-Sánchez A, Martínez-Nicolás JJ, Munera-Picazo S, Carbonell-Barrachina AA, Legua P, Hernández F. Bioaktívne zlúčeniny a senzorická kvalita čiernych a bielych moruší pestovaných v Španielsku. Rastlinné potraviny Hum Nutr. 2013 december;68(4):370-7. doi:10.1007/s11130-013-0382-9. PMID: 23979495.

Publikácia: Chan EWC, Wong SK, Tangah J, Inoue T, Chan HT. Fenolické zložky a protirakovinové vlastnosti listov Morus alba (moruša biela). J Integr Med. 2020 máj;18(3):189-195. doi: 10.1016/j.joim.2020.02.006. Epub 2020, 20. februára. PMID: 32115383.

Publikácia: Yuan Q, Zhao L. Ovocie moruše (Morus alba L.) – prehľad charakteristických zložiek a zdravotných výhod. J Agric Food Chem. 6. december 2017;65(48):10383-10394. doi: 10.1021/acs.jafc.7b03614. Epub 2017, 20. novembra. PMID: 29129054.

Publikácia: Chan EW, Lye PY, Wong SK. Fytochémia, farmakológia a klinické skúšky Morus alba. Chin J Nat Med. január 2016;14(1):17-30. doi: 10.3724/SP.J.1009.2016.00017. PMID: 26850343.

Publikácia: Gryn-Rynko A, Bazylak G, Olszewska-Slonina D. Nové potenciálne fytoterapeutiká získané z listov moruše bielej (Morus alba L.). Biomed Pharmacother. 2016 december;84:628-636. doi: 10.1016/j.biopha.2016.09.081. Epub 2016, 30. september. PMID: 27694008.

Publikácia: Sánchez-Salcedo EM, Sendra E, Carbonell-Barrachina ÁA, Martínez JJ, Hernández F. Zloženie mastných kyselín moruše španielskej čiernej (Morus nigra L.) a bielej (Morus alba L.). Food Chem. 1. januára 2016;190:566-571. doi: 10.1016/j.foodchem.2015.06.008. Epub 2015 3. júna. PMID: 26213011.

Publikácia: Yang Y, Tan YX, Chen RY, Kang J. Najnovší prehľad o polyfenoloch a ich bioaktivitách v čínskych rastlinách Morus. J Asian Nat Prod Res. 2014;16(6):690-702. doi:10.1080/10286020.2014.923405. Epub 2014, 9. júna. PMID: 24911924.

Publikácia: Yan Yang, Yong-Xia Tan, Ruo-Yun Chen & Jie Kang (2014) Najnovší prehľad o polyfenoloch a ich bioaktivitách v čínskych rastlinách Morus, Journal of Asian Natural Products Research, 16:6, 690-702, DOI: 10.1080 /10286020,2014,923405

Publikácia: Lim SH, Choi CI. Farmakologické vlastnosti Morus nigra L. (moruše čierna) ako sľubný nutričný zdroj. Živiny. 2019; 11(2):437. https://doi.org/10.3390/nu11020437

Publikácia: Michelly Cristina Montenote, Vithor Zuccaro Wajsman, Yoichi Takaki Konno, Paulo César Ferreira, Regildo Márcio Gonçalves Silva, Altino Luiz Silva Therezo, Luciana Pereira Silva, Luciamáre Perinetti Alves Martins. (2017). Antioxidačný účinok Morus nigra na progresiu Chagasovej choroby. https://doi.org/10.1590/S1678-9946201759073