Gemmoterapia, z latinského „gemmae“, čo znamená „púčik“, je odvetvie bylinnej medicíny, ktoré využíva puky a mladé výhonky rastlín. Na rozdiel od bylinnej medicíny, ktorá využíva dospelé prvky rastliny (listy, kvety, kôra, korene, celá rastlina), vyniká gemmoterapia využitím embryonálnej časti rastliny. Maceráty púčikov sa potom získajú maceráciou týchto embryonálnych tkanív v zmesi voda-alkohol-glycerín počas 20 dní. Používajú sa perorálne ako bylinný doplnok stravy. Pomôžu odvodniť, nastoliť rovnováhu a regenerovať niektoré fyziologické procesy v tele. Pôsobia do hĺbky, na zem, preto sa vo všeobecnosti odporúča používať ich ako 3-týždňovú kúru.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 03/01/2024

Aké sú výhody gemmoterapie?

Na báze pupenových macerátov sú púčiky. Aby ste dobre rozumeli ako funguje gemmoterapia, je potrebné vedieť, že púčiky obsahujú všetky embryonálne tkanivá rastliny a všetko jej genetické dedičstvo. Obsahujú vlastnosti kvetov, plodov a listov súčasne: sú akýmsi „totumom“ rastliny. Napríklad lipový púčik má upokojujúce vlastnosti, ktoré sa pripisujú kvetu (alebo listeňu), ale aj depuračné a diuretické vlastnosti beľového dreva, ktoré je najnovšie vytvorenou časťou kmeňa stromu (jemná a biela časť najkrajnejšia).

Púčikové maceráty potom majú a jemné a hlboké pôsobenie, budú konať s ohľadom na obnoviť určité narušené fyziologické procesy. Spočiatku budú vykonávať drenáž, detoxikáciu niektorých orgánov, vďaka svojim aktívnym rastlinným zložkám bohatým na rastové látky, ktoré stimulujú prečisťujúce orgány ako pečeň, obličky, žlčník alebo črevo. Potom umožnia telu dostať sa späť na zdravé základy. Púčikové maceráty tým, že vyčistia telo od jeho odpadu, pomôžu regulovať a regenerovať orgány, na ktoré budú pôsobiť. Toto sú 3 špecifiká stavebného rastlinného tkaniva: regulácia (rozvinúť sa v správnom čase), odvodnenie, a regenerácia (alebo stimulácia). Vďaka svojim rôznym účinkom sú preto maceráty z púčikov mimoriadne účinný pri chronických stavoch. Každý púčkový macerát sa potom zameria na rôzne orgány, rôzne systémy tela. Uvediem len niekoľko príkladov:

  • Macerát z púčikov čiernych ríbezlí je skvelým špecialistom na zápaly, stimuláciu nadobličiek a alergie. Je užitočný v mnohých prípadoch: alergie všetkých typov, reuma, únava, znížená imunita, ekzémy atď.
  • Macerát z lipových púčikov sa špecializuje na nervový systém pre svoje upokojujúce účinky. Je preto užitočný v prípadoch stresu, neuróz, pri problémoch so spánkom ako je nespavosť atď.
  • THE macerát z púčikov hlohu je špecialista na srdcovú reguláciu: je užitočný pri hypertenzii, ale aj hypotenzii, arytmii, palpitáciách atď.
  • THE macerát z malinových púčikov sa špecializuje na reguláciu ženského hormonálneho systému, preto je užitočný v prípadoch bolestivej menštruácie, menopauzy, návalov tepla, amenorey a pod.

Aký púčkový macerát použiť?

Pre danú indikáciu problém, početný  Ktorý púčkový macerát na aké použitie?

3 základné maceráty z púčikov

Existuje niekoľko desiatok pupenových macerátov, ktoré budú mať pomerne systematický chod: budú regulovať, odvodňovať a regenerovať orgány. Niektoré maceráty púčikov sa potom zameriavajú na veľmi špecifické orgány a vykonávajú konkrétne činnosti. Pre každý púčkový macerát tak nachádzame rôznorodé a rôznorodé indikácie, ktoré možno zoskupiť podľa systému účinku. Tu vám predstavujeme 40 najpoužívanejších macerátov z púčikov. Medzi najznámejšie púčikové maceráty nájdeme čierne ríbezle, lipu a obr.

Macerát z púčikov čiernych ríbezlí

THE macerát z púčikov čiernych ríbezlí je švajčiarsky nôž z pupenových macerátov: je stimulačný, nadobličkové, protizápalové, imunostimulačné, antialergické a odvodňujúce. Funguje na takmer všetkých systémoch, a preto je užitočný v mnohých prípadoch:

  • Kožný systém ++++ : Akné, Kožná alergia, Svrbenie kože, Dermatitída, Dermatóza, Ekzém, Suchý ekzém, Uštipnutie hmyzom, Psoriáza, Urtikária
  • Imunitný a dýchací systém ++++ : Respiračná alergia, Alergia, Astma, Bronchitída, Pľúcny emfyzém, Chrípka, Imunita, Nazofaryngitída, Senná nádcha, Sinusitída, Tracheitída, Peľová alergia
  • Nervový systém ++++ : asténia, únava, stres
  • Osteoartikulárny systém ++++ : Dnavý záchvat, artritída, osteoartritída, vyvrtnutie, fibromyalgia, zlomenina, reumatoidná artritída, osteoporóza, lumbago, Dupuytrenova choroba, Lapeyronieova choroba, Ledderhoseova choroba, reumatizmus, ischias, chronická progresívna polyartritída
  • Urogenitálny systém +++ : Glomerulonefritída, nadbytok kyseliny močovej, zlyhanie obličiek, obličkové kamene, nefrolitiáza, prostatitída, nadbytok močoviny
  • Metabolický systém +++ : Cholesterol, detox
  • Tráviaci systém ++ : Hepatitída, pankreatitída, dyspepsia, gastritída, Crohnova choroba, kolitída

Macerát z figových púčikov

Je to hlavný regulátor neurotransmiterov. THE macerát z figových púčikov pôsobí na 2 úrovniach: nervovej a tráviacej. Pôsobí upokojujúco a nervovo rovnovážne, ako aj priaznivo pôsobí pri poruchách trávenia. Skôr pôsobí v prítomnom okamihu. Je preto užitočný v nasledujúcich situáciách:

  • Tráviaci systém ++++ : Prekyslenie žalúdka, aerofágia, nadúvanie, kolitída, dráždivé črevo, dyspepsia, gastritída, Crohnova choroba, gastroezofageálny reflux, tráviaci vred
  • Nervový systém ++++ : Závislosti, úzkosť, úzkosť, asténia, depresia, únava, nespavosť, kinetóza, migréna, nervozita, neuralgia, neuróza, strach, spazmofília, stres, prepracovanosť, OCD, problémy s koncentráciou, problémy s pamäťou
  • Srdcový systém +++ : Búšenie srdca
  • Krvný a lymfatický systém +++ : anémia, ateroskleróza, vertigo
  • Kožný systém ++ : absces, akné, bradavice
  • Osteoartikulárny systém ++ : Fibromyalgia, reumatoidná artritída

Macerát z lipových púčikov

THE macerát z lipových púčikov je dokonalým príkladom, ktorý dokazuje, že púčik obsahuje celý potenciál budúcej rastliny. Nájdeme tak známy ukľudňujúci a sedatívny účinok jej metlín, ale aj diuretický účinok beľového dreva. Je to spánkový púčik, ktorý pôsobí na poškodené nervové vzorce. Používa sa v nasledujúcich situáciách:

  • Nervový systém ++++ : Úzkosť, úzkosť, nespavosť, kinetóza, migréna, nervozita, neuralgia, neuróza, strach, spazmofília, stres, OCD, problémy s koncentráciou
  • Srdcový systém +++ : hypertenzia, palpitácie, tachykardia
  • Tráviaci systém +++ : Kolitída, dráždivé črevo, gastritída, gastroezofageálny reflux
  • Metabolický systém +++ : Cholesterol
  • Urogenitálny systém +++ : Nadbytok kyseliny močovej
  • Osteoartikulárny systém +++ : Dnavý záchvat

Ako používať maceráty z púčikov?

Berú sa maceráty z púčikov ústne, čisté alebo zriedené, mimo jedla pre optimálne výsledky. Všeobecne povedané, gemmoterapia sa používa chronicky, v 3-týždňovej kúre. Kúru je možné obnoviť po minimálne 1 týždni prestávky. Požitie macerátov z púčikov sa môže uskutočniť v a podpora ako pohár vody alebo lyžica medu, aby sa to ľahšie užívalo. To bude optimálne, ak sa to uskutoční bez jedla aby sa k telu dostali ľahšie a priamočiarejšie.

Aké dávkovanie?

Dospelí a dospievajúci

5 až 15 kvapiek denne do pohára vody (alebo čistej), rozdelených do 1 až 3 dávok počas dňa v závislosti od prípadu, 15 minút pred jedlom po dobu 3 týždňov. Začnite s 5 kvapkami a postupne zvyšujte:

  • alebo jednu kvapku denne do 15
  • t.j. 5 kvapiek prvý týždeň, 10 druhý a 15 posledný
Deti staršie ako 3 roky

1 kvapka denne na 10 kg, začnite jednou kvapkou a postupne dávku zvyšujte. Príklad: 9-ročné dieťa s hmotnosťou 40 kg môže užiť až 4 kvapky.

Dojčiace ženy

Obmedzte sa na maximálne 5 kvapiek denne, len na základe lekárskej rady.

Rôzne typy liečby

Včasná alebo liečebná liečba

Príležitostná liečba má vo všeobecnosti a liečebný cieľ, pôsobiť na konkrétny príznak, pomôcť telu vyriešiť určité stavy, predchádzať určitým poruchám alebo vykonávať sezónnu drenáž. Ak je to potrebné, môže sa v nej pokračovať s dlhou kúrou na dlhodobú udržiavaciu liečbu.

Trvanie: 3 týždne

Dlhá alebo preventívna liečba

Užitočné sú dlhé alebo preventívne kúry chronické poruchyalebo ktoré pravdepodobne potrvajú určitý čas. Môžu to byť hormonálne poruchy (napr. menopauza), srdcové, črevné, metabolické (cholesterol) atď. Jedno ošetrenie vo všeobecnosti nestačí na tento typ problému, maceráty z púčikov potom majú potrebujú čas konať udržateľne. Avšak použité dávkovanie alebo liečba sa môžu časom meniť. V gemmoterapii sú vo všeobecnosti obľúbené dlhé kúry.

Trvanie: niekoľko mesiacov, s rytmom 3 týždne príjmu za mesiac a 1 týždeň prestávky.

Udržiavacia liečba

Keď poruchy pretrvávajú aj napriek jednorazovej liečbe, potom dlhej liečbe a za predpokladu, že použité maceráty pôsobia na pôvod poruchy a nielen na symptómy, môže byť potrebné vykonať udržiavaciu liečbu , Who prebieha v čase. Zaujímavé sú okrem iného aj udržiavacie kúry po 40 rokochna udržanie zdravých fyziologických funkcií.

Je možné zvážiť niekoľko mier použitia:

  • 10 dní v mesiaci
  • 3 týždne za štvrťrok
  • 3 dni v týždni

Bezpečnostné opatrenia pri používaní gemmoterapie

Aj keď sú to relatívne jemné prírodné extrakty, maceráty z púčikov predstavujú niektoré obvyklé preventívne opatrenia: niektoré súvisia s prítomnosť alkoholu, a tí ostatní súvisiace s rastlinou sám o sebe a jeho vlastnosti. Maceráty z púčikov sú konečne potravinové doplnky bylinný. V žiadnom prípade nie sú náhradou pestrej stravy a zdravého životného štýlu.

Lekárske poradenstvo a kontraindikácie

V prípade odberu medikamentózna liečba a alebo špecifická patológia, je potrebné požiadať o radu zdravotníckych pracovníkov, ako sú lekári alebo lekárnici. Užívanie niektorých macerátov z púčikov je kontraindikované popri medikamentóznej liečbe. To je prípad ľudí pod antikoagulanty ktorí nemôžu používať napríklad maceráty Ginkgo Biloba, Hloh, Mandľa, Citrón alebo Svíb. Títo ľudia by skrátka nemali popri už prerieďovacej kúre používať riediace maceráty, aby nezdvojnásobili účinok a nehrozili krvácanie.

Navyše ľudia alergický na salicyláty by nemali používať maceráty brezy plstnatej, brezy striebornej alebo pukov topoľa.

Napokon, rady poskytnuté spoločnosťou Compagnie des Sens by v žiadnom prípade nemali nahradiť diagnózu, konzultáciu alebo následné lekárske vyšetrenie. Ak máte pochybnosti, pred použitím vyhľadajte lekársku pomoc.

Tehotné ženy, dojčiace ženy a deti

Vzhľadom na prítomnosť alkoholu, hoci požité množstvo je veľmi malé, maceráty z púčikov áno neodporúča sa pred dosiahnutím veku 3 rokov a tehotným ženám.
Pre dojčiace ženy je možné použiť maceráty z púčikov, ale ako zásada prevencie a lekárske poradenstvo je však potrebné. Určitým macerátom z púčikov by ste sa mali stále úplne vyhýbať, napríklad:

  • tie s hormonálnym účinkom (brusinka, malina, jablko, dub, sekvoja, čierne ríbezle, vínna réva atď.)
  • tie s detoxikačným pôsobením, kde bábätko riskuje opätovné získanie odpadu evakuovaného emuntoriami

Hormonálne závislá patológia

V prípade hormonálne závislej patológie alebo anamnézy hormonálne závislej patológie sú púčiky s hormonálnym účinkom vyhnúť sa. Medzi nimi nájdeme (toto nie je úplný zoznam):

  • Maceráty činnosť nadobličiek : Čierna Ríbezľa, Hrab, Dub, Rozmarín, Cezmína, Čučoriedka, Sekvoja.
  • Maceráty nepriame hormonálne pôsobenie : Jabloň, Čučoriedka, Orech.
  • Maceráty s estrogénne rastlinné hormóny : Brusnica, Bramble, Virginia liana, Malina.

Odvykanie od alkoholu

Koncentrované maceráty z púčikov sa vyrábajú s alkoholom, obsahujú ho viac ako 30%. Ľudia v odvykanie od alkoholu musieť nekonzumovať maceráty púčikov.

Ako odobrať niekoľko pupenových macerátov?

V združení

Je možné použiť až 3 pupenové maceráty v rámci rovnakej liečby, aby mohli využívať ich výhody. Ak sa na pôsobenie na a rovnaký problém (napríklad artritída), je možné:

  • Užívajte ich v rovnakú dennú dobu: potom počet kvapiek vydeľte počtom použitých macerátov z púčikov.

Príklad: na kúru 3 macerátov z púčikov užívaných ráno v dávke 15 kvapiek počas posledného týždňa v tomto prípade užite 5 kvapiek z každého macerátu z púčikov.

  • Užívajte ich v rôznych časoch dňa: potom použite maceráty z púčikov v ich zvyčajnom dávkovaní, t. j. maximálne 5 až 15 kvapiek z každého denne.

Príklad: na kúru 3 púčikov užívaných ráno, na obed a večer: užite 5 až 15 kvapiek jedného púčkového macerátu ráno, druhého na poludnie a tretieho večer, t.j. maximálne 45 kvapiek púčiky maceruje za deň v tomto prípade.

Nakoniec, ak púčiky maceráty konať rôzne problémy, je lepšie ich používať v rôznych časoch dňa, rešpektujúc návod na použitie každého z macerátov.

V komplexe

Rovnako ako existujú synergie esenciálnych olejov, aj púčiky môžu kombinovať svoje vlastnosti v rámci toho istého produktu, aby zosilnili svoje účinky: tzv. komplexné. Tieto komplexy spájajú púčiky z rôznych rastlín, ktoré cielene pôsobia na rovnaký telesný systém. V skutočnosti sa pripravujú macerovaním zmesi týchto rôznych púčikov v tej istej nádobe. Získame hotový výrobok, ktorý možno použiť ako taký.

Ako používať gemmoterapiu pre domáce zvieratá?

Gemmoterapia, prostredníctvom jej cukrík a praktickosť použitia, ocenia najmä zvieratá. Pes, mačka, kôň, koza alebo morča môžu ťažiť z regeneračných a odvodňovacích účinkov macerátov z púčikov. Či už liečebné alebo preventívne, tieto produkty majú a pozoruhodná účinnosť na našich domácich miláčikoch majú málo kontraindikácií alebo vedľajších účinkov a sú veľmi dobre tolerované. Dávajte si však pozor poraďte sa so svojím veterinárom pre viac informácií.

Odporúčané dávky sú vo všeobecnosti:

  • 1 až 5 kvapiek denne pre mačky a psy v závislosti od hmotnosti zvieraťa.
  • 25 až 30 kvapiek denne (t.j. približne 1 ml) pre kone (vždy prispôsobte hmotnosti zvieraťa).

Zrieďte týchto pár kvapiek vo vlažnej vode a pridajte ich do jedla alebo nápoja zvieraťa.

Ako vznikajú maceráty z púčikov?

Tu sú rôzne fázy výroby čo umožňuje získať koncentrovaný matečný macerát:

  • V prvom rade, celé čerstvé puky sa macerujú v 1/20 v rozpúšťadle zloženom z 33 % voda, 33% alkohol pri 90° a 33 % z glycerín zeleniny, toto 20 dní a za stáleho miešania. Tieto rôzne rozpúšťadlá umožňujú extrahovať všetky aktívne zložky z embryonálnych tkanív, pričom tieto majú rôzne rozpustnosti v závislosti od ich chemického zloženia.
  • Materský macerát je potom filtrované gravitáciou, potom sa zvyšky podrobia extrakcii jemným tlakom, aby sa nezmenili rastlinné extrakty a aby sa získali všetky aktívne zlúčeniny.
  • Nakoniec sa prefiltrované a lisované extrakty zmiešajú, aby sa spojili všetky extrahované aktívne zložky a získal sa čo najkompletnejší produkt.

Existujú 2 hlavné metódy výroby macerátov z púčikov: metóda Dr Pol Henryho a Maxa Tétaua, prekurzorov gemmoterapie, nazývaná „1D glycerínový macerát“ a metóda „koncentrovaný macerát“, novšie a opísané vyššie. Koncentrovaný macerát (tiež nazývaný materský macerát) je dnes preferovaný pred 1D glycerínovým macerátom z dvoch hlavných dôvodov:

  • množstvo požitého alkoholu je nižšie, pretože dávkovanie je 5 až 15 kvapiek denne oproti 50 až 150 kvapkám pri 1D glycerínovom maceráte.
  • rozpúšťadlo použité pre koncentrovaný macerát je zložené z alkoholu, vody a glycerínu, zatiaľ čo rozpúšťadlo 1D glycerínového macerátu obsahuje iba alkohol a glycerín. Prítomnosť vody v prvej macerácii má veľký význam pre extrakciu určitých zlúčenín a prenos energetických informácií z rastliny.

Gemmoterapia a aromaterapia: aký je rozdiel?

Tam gemmoterapia a aromaterapia sú dve veľmi odlišné odvetvia bylinnej medicíny. Možno ich rozlíšiť podľa:

  • Spôsob ich výroby : éterické oleje pochádzajú z destilácie špecifickej časti aromatickej rastliny, zatiaľ čo maceráty z púčikov pochádzajú z macerácie púčikov rastlín (alebo mladých výhonkov alebo korienkov) v zmesi voda-alkohol-glycerín.
  • Tam požadované množstvo rastlinných zdrojov : napríklad na získanie 10 kg esenciálneho oleja je v priemere potrebná 1 tona tymiánu, pričom množstvo pukov potrebných na výrobu fľaše sa zmestí do dlane.
  • Tam koncentrácie : glycerínové maceráty zostávajú oveľa menej koncentrované ako esenciálne oleje a majú veľmi špecifické zloženie.
  • THE vlastnosti : esenciálny olej a macerát z púčikov môžu pochádzať z tej istej rastliny, ale vlastnosti nemusia byť nevyhnutne rovnaké. Éterický olej bude mať vlastnosti tej časti rastliny, z ktorej pochádza, kým púčkový macerát bude mať vlastnosti celej rastliny. V skutočnosti púčik obsahuje všetky embryonálne tkanivá rastliny, celé jej genetické dedičstvo.
  • Ich rýchlosť konania a záujem : aromaterapia je účinná rýchlo, bude sa používať hlavne na liečbu akútnych stavov a musí sa používať krátkodobo, zatiaľ čo gemmoterapia bude skôr na liečbu chronických problémov s cieľom regenerácie organizmu za účelom liečby pozadia, pri vzniku symptómov. Púčikové maceráty by sa mali používať dlhodobo, v kúrach.

Gemmoterapia je teda výborná dopĺňať aromaterapia a naopak.

Povieme vám o tom vo videu

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.9 ( 2414 hlasy)

Bibliografia

Práca : Piterà di Clima, F., & Nicoletti, M. (2018). Zhrnutie gemmoterapie - Vedecké základy Meristemoterapie. Edície Amyris.

Práca : Boistard, S. (2016). Gemmoterapia - Púčiky pre zdravie - Praktická a rodinná príručka. Vydavateľstvo Terran.

Práca : Andrianne, P. (2011). Pojednanie o gemmoterapii: Terapia pomocou púčikov. Edície Amyris.

Práca : Halfon, R. (2011). Gemmoterapia – Zdravie prostredníctvom púčikov. Vydanie Dangles.

Práca : Ledoux, F., & Guéniot, G. (2014). Fytembryoterapia: Zárodok gemmoterapie. Edície Amyris.

Práca : Pineau, L. (2019). Veľká kniha gemmoterapie. Leduc.s Éditions.