Gemmoterapia a aromaterapia sú dve veľmi odlišné odvetvia bylinnej medicíny. Hoci obe majú svoj pôvod v rastlinnom svete, napriek tomu zostávajú odlišné, pokiaľ ide o spôsob ich výroby a časť použitej rastliny. Tá istá rastlina, ten istý strom môže poskytnúť esenciálny olej AJ púčkový macerát a vlastnosti týchto produktov nemusia byť nevyhnutne rovnaké! Aromaterapia totiž na jednej strane umožní liečiť akútne stavy a bude rýchlo cielene účinná pôsobením na symptóm, kým na druhej strane bude gemmoterapia účinnejšia pri liečbe chronických problémov s dlhším trvaním v formou kúr a s cieľom regenerácie organizmu s cieľom liečiť pozadie, ktoré je pôvodcom symptómov.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 04/12/2023

Gemmoterapia, doplnok aromaterapie?

Gemmoterapia a aromaterapia sú terapeutiká z rastlín, ktoré sú súčasťou holistického (alebo globálneho) prístupu k zdraviu. Sú to prírodné pomôcky, ktoré podporia naše telo pri zmierňovaní rôznych neduhov a predovšetkým sú to dve terapeutiká komplementárne.

Líšia sa najmä v ich pôvodu a ich spôsob účinku.

Pôvod a spôsob výroby

Esenciálne oleje pochádzajú z destiláciou časti aromatickej rastliny. Konkrétne si vezmeme tú časť rastliny, ktorá nás zaujíma (listy, kvety, konáre atď.), ktorú destilujeme v destilátore, aby sme extrahovali aromatické molekuly. Alebo v prípade citrusových plodov sa kôra z ovocia mechanicky lisuje, aby sa extrahovala jeho esencia.

V prípade gemmoterapie zbierame púčiky rastlín (prípadne mladé výhonky či korienky) v čase ich otvárania, spravidla na jar, potom ich vyrábame macerát v zmesi voda-alkohol-glycerín, aby sa získal pupenový macerát.

Preto jasne vidíme, že spôsob výroby a presný pôvod sa líšia medzi týmito dvoma terapiami. Môžeme tu tiež vidieť, že množstvá rastlín potrebné na výrobu pupenového macerátu sú minimálne v porovnaní s množstvom rastlín na prípravu esenciálnych olejov. Napríklad na získanie približne 10 kg esenciálneho oleja je potrebná 1 tona tymiánu, pričom množstvo pukov potrebných na výrobu fľaše sa zmestí do dlane. Ich vplyv na prírodu je teda oveľa menší! Okrem toho zostávajú glycerínové maceráty oveľa menej koncentrované ako éterické oleje a majú veľmi špecifické zloženie.

Napokon esenciálny olej bude mať zloženie a teda vlastnosti tej časti rastliny, z ktorej pochádza, zatiaľ čo púčkový macerát bude mať tzv. vlastnosti celej rastliny.  Púčik skutočne obsahuje všetky embryonálne tkanivá rastliny, celé jej genetické dedičstvo a nesie jej vývojový potenciál. Je to niečo ako a koncentrovaný "totum", ktorá má všetky vlastnosti dospelej rastliny. Napríklad lipový púčik má upokojujúce vlastnosti, ktoré sa pripisujú kvetu tohto stromu, a tiež depuračné a diuretické vlastnosti beľového dreva, ktoré je najnovšou časťou kmeňa stromu (jemná a biela časť). ).

Spôsob účinku

Aromaterapia lieči akútne zdravotné problémy pôsobením výkonne, svojím spôsobom lokalizované a à krátkodobý. Esenciálny olej má účinok voliteľný (alebo cielene) na konkrétny orgán a rýchlo zmobilizuje určité funkcie tela, aby účinne zmiernil symptómy.

Gemmoterapia zo svojej strany pôsobí skôr na úrovni problémov kroniky a v trvanie. Púčkový macerát má globálnejší účinok drenáž tela alebo regeneráciu postihnutých orgánov a systémov. Gemmoterapia pôsobí na hlavné systémy a orgány tela, ovplyvňuje stavbu (kosti, zuby), rytmus (srdce, pľúca, krv, lymfa), organický (tráviaci, hormonálny, urogenitálny) a psychický. Navyše jeho pôsobenie nie je okamžité a maceráty z púčikov vyžadujú viac času na preukázanie svojej účinnosti.

Ak by sme mohli stratégiu gemmoterapie, ktorej cieľom je liečiť látku a nie následky, zhrnúť do maxima, znela by: „Príznak je len viditeľným výsledkom dlhého a neviditeľného procesu. » Inými slovami, gemmoterapia má svoj zdroj od pôvodu problému a jeho vyriešenie povedie k vymiznutiu symptómov. V tomto zmysle ide o a holistická prírodná terapia, to znamená, že zohľadňuje zdravie jednotlivca ako celku.

Stručne povedané, esenciálne oleje sú „buldozérové“ prostriedky, ktoré konať silne na konkrétny problém, ale tieto vedú k početným kontraindikáciám a rizikám používania (podráždenie, neurotoxicita atď.). THE maceráty púčikov sú to „harmonické“ prostriedky, ktoré konať dôkladne a jemnea ktoré predstavujú oveľa menej kontraindikácií a nežiaducich účinkov.

Takže, gemmoterapia alebo aromaterapia?

Aby sme vám pomohli urobiť informovaný výber pri používaní esenciálnych olejov a macerátov z púčikov, aby ste si mohli vybrať príslušný formulár k vášmu problému za a najlepšia liečba a lepšia účinnosť, tu je krátky súhrnný návod o každej z týchto terapií. Obaja majú svoje vlastnosti a nedostatky a tu to uvidíte vlastnosti jedného kompenzujú chyby druhého ! Ich použitie sa preto veľmi dopĺňa a bolo viac ako normálne, že vám v La Compagnie des Sens ponúkame tieto produkty!

Kedy si vybrať aromaterapiu?

Hlavné vlastnosti aromaterapie sú:

  • D'konať efektívne a rýchlo na požadovanom orgáne
  • Z zmierniť príznaky a prejavy choroby
  • Mať veľmi špecifické vlastnosti vďaka ich bohatosti na vysoko koncentrované účinné látky


Uprednostňujú sa éterické oleje:

  • Pre núdzové záležitosti resp akútne stavy
  • Na zmiernenie bolesti rýchlo
  • Pre vnútorné alebo vonkajšie podmienky
  • Pri liečbe krátkodobé až strednodobé
  • Pre čuchové potešenie

Kedy zvoliť gemmoterapiu?

Hlavné vlastnosti gemmoterapie sú:

  • regenerovať oslabené orgány s cieľom čeliť chorobným procesom a liečiť akútne alebo chronické stavy
  • drenáž prekrvených orgánov a teda mať akciu detoxikačný
  • Na zabezpečenie lepšej vitality celkovo znižujú citlivosť na choroby, vírusy, baktérie atď., posilňujú imunitnú obranu, obmedzujú starnutie tkanív atď.

Preferované budú maceráty z púčikov: 

  • Na neduhy kroniky
  • Na liečbu strednodobý až dlhodobý
  • Na odvodnenie tela
  • Na regeneráciu tkanív alebo orgánov
  • Pre chuťové potešenie (alkohol a rastliny, to nie je zlé, však?)

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.7 ( 247 hlasy)

Bibliografia

Práca : Piterà di Clima, F., & Nicoletti, M. (2018). Zhrnutie gemmoterapie - Vedecké základy Meristemoterapie. Edície Amyris.

Práca : Boistard, S. (2016). Gemmoterapia - Púčiky pre zdravie - Praktická a rodinná príručka. Vydavateľstvo Terran.

Práca : Andrianne, P. (2011). Pojednanie o gemmoterapii: Terapia pomocou púčikov. Edície Amyris.

Práca : Halfon, R. (2011). Gemmoterapia – Zdravie prostredníctvom púčikov. Vydanie Dangles.

Práca : Ledoux, F., & Guéniot, G. (2014). Fytembryoterapia: Zárodok gemmoterapie. Edície Amyris.

Práca : Pineau, L. (2019). Veľká kniha gemmoterapie. Leduc.s Éditions.