Frekvencia porúch spánku sa v posledných rokoch zvýšila, pričom každý tretí Francúz hlásil, že trpí nespavosťou. V tejto súvislosti sú prírodné prístupy čoraz viac vyhľadávané ako alternatívy k liekom na spanie. Gemmoterapia, prosperujúce odvetvie bylinnej medicíny, bude obzvlášť zaujímavé pre použitie v prípadoch chronickej nespavosti. Svojím regulačným a globálnym pôsobením sa niekoľko pupenových macerátov ako Lipa, Figa či Hloh skutočne odporúča na zlepšenie zaspávania a kvality spánku, pričom pôsobí na niektoré časté tráviace alebo srdcové prejavy, keď je nespavosť dôsledkom stresu alebo úzkosti .

Tento článok bol aktualizovaný dňa 04/12/2023

Prečo používať maceráty z púčikov pri poruchách spánku?

Vzhľadom na ich globálne a regulačné pôsobenie budú užitočné najmä maceráty z pupienkov v prípade chronickej nespavosti alebo predvídateľnej nespavosti (skúškové obdobie alebo nadchádzajúce stresujúce udalosti a pod.). Mechanizmy nespavosti sú komplexné, všestrannosť macerátov z púčikov bude ďalšou výhodou, ktorá bude pôsobiť synergicky na týchto rôznych úrovniach:

  • Na centrálny nervový systém s miernym sedatívnym účinkom, ktorý pomôže zlepšiť zaspávanie a kvalitu spánku;
  • Na periférny nervový systém vo všetkých situáciách, kde je podozrenie, že stres a úzkosť sú hlavnými príčinami nespavosti;
  • Na tráviaci systém, vzhľadom na časté spojenie porúch spánku s poruchami trávenia;
  • Na kardiovaskulárny systém, keď sú stres a úzkosť sprevádzané poruchami srdcového rytmu, vrcholmi hypertenzie alebo hypotenzie.

Medzi púčkovými macerátmi indikovanými pri poruchách spánku nájdeme rastliny už hojne využívané v bylinkárstve ako Lipa či Hloh, ale aj „nováčiky“ ako Obr. Tieto pukové maceráty majú tú výhodu, že sú obzvlášť flexibilné na použitie. Vzhľadom na prítomnosť alkoholu, aj keď je požité množstvo veľmi malé, napriek tomu sa neodporúčajú pred 3. rokom života a tehotným ženám. Tiež bude potrebné vziať do úvahy odporúčané dávkovanie pre dojčiace ženy a malé deti.

Ktoré maceráty z púčikov by ste si mali vybrať, aby sa vám lepšie spalo?

Pri problémoch so spánkom a nespavosti môže lipa postačovať samotná. V situáciách úzkosti alebo stresu je však často zaujímavé skombinovať ho s inými púčikmi, ako je figa, najmä keď sa príznaky objavia na úrovni trávenia. Ak sú príznaky skôr kardiálneho charakteru, pridáme radšej macerát z púčikov hlohu.

Lipa, referenčný púčkový macerát

V gemmoterapii, macerát z lipových púčikov sa považuje za prvý reflex v prípade problémov so spánkom. Tento macerát je v skutočnosti odporúčaný sedatívne, anxiolytické a mierne hypnotické vlastnosti. Poslúži ako na zlepšenie zaspávania, tak na zlepšenie dĺžky či kvality spánku.

Na srdcovej úrovni je určite menej špecifický ako Hloh, ale jeho upokojujúca aktivita je už zaujímavá, ak ide o búšenie srdca nervového pôvodu. Niektorí autori uvádzajú jeho prínos aj v prípade porúch trávenia či syndrómu nepokojných nôh. Toľko problémov, ktoré môžu byť spojené s poruchami spánku.

Je to práve táto všestrannosť, ktorá z neho robí púčik prvej línie na podporu upokojenia pred spaním. Je flexibilný na použitie ako väčšina pupenových macerátov. Len si budete musieť dávať pozor na citlivých ľudí. V prípade predávkovania môže spôsobiť opačný efekt (vzrušenie a nespavosť). Potom sa odporúča znížiť počet kvapiek.

Figovník pri strese a poruchách trávenia

Sám alebo v spojení s Linden, macerát z figových púčikov východ druhý esenciálny macerát v prípade nespavosti. Jeho pôsobenie je skôr regulačné ako sedatívne, prispeje najmä k zlepšeniu kvality spánku.

Figovník je obzvlášť indikovaný, keď sú poruchy spánku spojené s poruchami trávenia, čo je často prípad, keď je stres a/alebo úzkosť. THE súčasné poznatky o prepojeniach, ktoré existujú medzi našimi dvoma mozgami (centrálny nervový systém a tráviaci systém) nám umožňujú lepšie pochopiť jeho pôsobenie a jeho záujem o túto oblasť

Hloh, proti nočnému búšeniu srdca

V prípadoch stresu a úzkosti môžu spánok narušiť aj srdcové prejavy ako búšenie srdca alebo skoky vysokého krvného tlaku. Macerát z púčikov hlohu potom bude uvedené. V bylinnej medicíne ako v gemmoterapii je to v skutočnosti „rastlina srdca“, ale aj nervové stavy.

Púčikový macerát má tú výhodu, že kombinuje pôsobenie kvetu a ovocia, a to ako na kardiovaskulárny systém (regulácia krvného tlaku a srdcovej frekvencie), tak na nervový systém (regulácia úzkosti, zlepšenie spánku...). Pri problémoch so spánkom a nespavosti je rnávrh samostatne, ale skôr v spojení s Lipou a/alebo Figom pre úplnejšie synergické pôsobenie. Ako preventívne opatrenie sa vo všeobecnosti odporúča vyhľadať lekársku pomoc pred použitím tohto macerátu v prípadoch hypotyreózy.

Ako ich používať?

Pre dosiahnutie optimálnych výsledkov sa maceráty z púčikov užívajú perorálne, čisté alebo zriedené v pohári vody, mimo jedla. V prípade problémov so spánkom, odporúča sa začať s 3-týždňovou kúrou nasleduje týždenná prestávka. Kúru je potom možné opakovať niekoľko mesiacov, vždy tempom 3 týždne užívania a týždeň prestávky.

Podľa získaných výsledkov je potom možné uvažovať udržiavacia liečba s nasledujúcimi rytmami na výber:

  • 10 dní v mesiaci
  • alebo 3 dni v týždni

V akom dávkovaní?

Dospelí a dospievajúci
Užívajte 5 až 15 kvapiek denne v pohári vody (alebo čistej) 15 minút pred jedlom po dobu 3 týždňov. Začnite s 5 kvapkami a postupne zvyšujte:
  • alebo jednu kvapku denne do 15
  • t.j. 5 kvapiek prvý týždeň, 10 druhý a 15 posledný
Deti staršie ako 3 roky

Obmedzte sa na 1 kvapku denne na 10 kilogramov, začnite jednou kvapkou a postupne dávku zvyšujte. Príklad: 9-ročné dieťa s hmotnosťou 40 kg môže užiť až 4 kvapky.

Dojčiace ženy

Obmedzte sa na maximálne 5 kvapiek denne, len na odporúčanie lekára vzhľadom na prítomnosť alkoholu v macerátoch.

Ako vziať niekoľko púčikov dohromady?

Pri problémoch so spánkom a nespavosti môže lipa postačovať samotná, ale ak vezmeme do úvahy komplementárne pôsobenie figy a hlohu, je to často ich spojenie v 2 alebo 3, ktoré umožní najkompletnejšiu akciu. V skutočnosti je možné použiť až 3 rôzne maceráty z púčikov súčasne.

Potom je vhodné vziať ich od sebato znamená 1 macerát pred každým jedlom, v ideálnom prípade s intervalom minimálne 2 hodiny medzi jednotlivými dávkami. Ďalšou možnosťou je rozdeliť dennú dávku každého macerátu v rôznych časoch dňa.

Napríklad, ak si vezmete maceráty z limetky, figy a hlohu, je možné:

  • užívať 15 kvapiek figovníka ráno, 15 kvapiek hlohu na poludnie a 15 kvapiek lipy večer.
  • alebo užite 8 kvapiek z každého ráno a 7 kvapiek z každého večer.

Púčik macerátu sa večer vyhýba

Určité púčiky maceráty ako tie z čiernych ríbezlí, dubu alebo rozmarínu sú známe svojim stimulačným účinkom na nadobličky a produkciou prirodzeného kortizónu. Práve pre tento účinok podobný kortizónu sa odporúčajú najmä proti únave, ale môžu byť aj vzrušujúce. Aby ste predišli rušeniu spánku, preto sa odporúča pnajlepšie ráno.

Medzi macerátmi, ktorým sa večer vyhnúť, nájdeme aj sekvojový macerát obrovský. Jeho mechanizmus účinku nie je špecificky podobný kortizónu, ale je tiež nervovým a endokrinným stimulantom.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 5 ( 51 hlasy)

O týchto tipoch

Tento článok o aromaterapii napísal Théophane de la Charie, autor knihy „Doprajte si esenciálne oleje“, v sprievode multidisciplinárneho tímu zloženého z farmaceutov, biochemikov a agronómov. 

La Compagnie des Sens a jej tímy nepodporujte samoliečbu. Poskytnuté informácie a rady pochádzajú z referenčnej bibliografickej databázy (knihy, vedecké publikácie atď.). Poskytujú sa na informačné účely alebo na navrhnutie spôsobov na zamyslenie: v žiadnom prípade by nemali nahrádzať diagnózu, konzultáciu alebo lekárske sledovaniea nemôže prevziať zodpovednosť Compagnie des Sens.