Berberis, Barberry alebo Vinettier, je tŕnitý strom z čeľade Berberidaceae. Je veľmi rozšírený v Iráne, krajine, ktorá ho oceňuje pre jeho bobule a jeho terapeutické vlastnosti. Berberid, zlúčenina nachádzajúca sa vo veľkých množstvách v koreňoch, má skutočne veľa síl. bobule Berberis; čučoriedka ich nemá, ale to neznamená, že ostanú bez záujmu. Barberry je krásne malé červené bobule s pikantnou chuťou, ktorá sa skvele hodí do slaných aj sladkých receptov. Nutrične majú veľa fytonutrientov a vlákniny. Upravujú teda črevný tranzit, obmedzujú vstrebávanie cholesterolu či bojujú proti oxidačnému stresu. Latinský názov: Barberis vulgaris L. Botanická čeľaď: Berberidaceae. Použitá časť: Ovocie.

Odporúčaná spotreba

Sušené čučoriedky sú sušené ovocie. Obsahuje teda viac cukru ako čerstvá čučoriedka, sú definované odporúčania na dennú spotrebu. Ako klasické ošetrenie alebo pre potešenie, 20 à 30 g sušených čučoriedok denne, t.j. 3 až 4 hrste.

V akej forme?

Ak chcete čo najlepšie využiť ich výhody, môžete ich použiť:

  • Celý
V ktorú dennú dobu?

Odporúčame vám ich používať počas nasledujúcich jedál, aby ste čo najlepšie využili ich výhody:

  • Raňajky
  • V prípade
Aké spôsoby použitia?

Môžete ich zahrnúť do nasledujúcich prípravkov, aby ste ich uľahčili:

  • Šalát
  • Dezert
  • Jogurt, mliečne výrobky
  • Plochý
  • Sám
  • V zmesi s iným sušeným ovocím
  • Infúzia
  • Musli

Výhody zdravej výživy

25 g sušených čučoriedok obsahuje významný podiel Nutričné ​​referencie pre populáciu (RNP) Železo a Vláknina.

Ako taký, sušené čučoriedky môžu doplniť vašu zdravú a pestrú stravu.

Metabolizmus

Barberry je prenášačom antokyánov a flavonoidov. Tieto zlúčeniny sú antioxidanty. Vďaka absencii tuku a prítomnosti vlákniny je táto antioxidačná sila o to účinnejšia v prevencii kardiovaskulárnych patológií. Vláknina v skutočnosti znižuje vstrebávanie cholesterolu a antioxidanty obmedzujú tvorbu a zhoršovanie aterosklerotických plátov.

Zažívacie ústrojenstvo

Barberry obsahuje pektín, rozpustnú vlákninu. Pektín je užitočný v prípadoch porúch tráviaceho traktu, ako je hnačka alebo zápcha (pozrite si našich sprievodcov zápcha a diéta a hnačka a diéta). Pektín totiž pri kontakte s vodou vytvára gél, ktorý reguluje aktivitu črevného tranzitu.

Nervový systém, pohoda

Sušené čučoriedky bohaté na železo prispievajú ku kognitívnym funkciám a znižujú únavu. Je skrátka ideálny počas intenzívnejších období: skúšky, športové podujatia atď.

Imunitný systém

Nedostatok železa ovplyvňuje fungovanie imunitného systému. Barberry je bohatý na železo, podporuje imunitný systém. Železo posilňuje imunitné výhody pestrej a vyváženej stravy.

Obehový systém

Sušený čučoriedok je vďaka svojmu bohatstvu na železo perfektným doplnkom pri liečbe anémie z nedostatku železa (pozri náš návod anémia z nedostatku železa a diéta).

Nutričné ​​vlastnosti

Hlavné vlastnosti

  • Febrifúge : vedecké štúdie pozorujú zníženie horúčky po konzumácii bobúľ čučoriedky.

  • Antioxidant (fytonutrient): v bobuliach čučoriedky sa nachádza približne 22 alkaloidných zlúčenín: fenolové zlúčeniny (vrátane antokyanov a karotenoidov), tanín, flavonoid, antokyanín atď. Tieto zlúčeniny sú antioxidanty, to znamená, že neutralizujú voľné radikály.

  • Črevný regulátor (pektín): sušený čučoriedok je bobule bohaté na rozpustnú vlákninu (pektín). Rozpustná vláknina tvorí pri kontakte s vodou gél, ktorý má tendenciu vyrovnávať tráviaci prechod. Pozor, v prebytku sú laxatívne.

  • Hypocholesterolemický (vláknina): čučoriedka znižuje vstrebávanie cholesterolu z potravy vďaka vysokému obsahu vlákniny.

Sekundárne vlastnosti

  • Antianemický (železo): čučoriedka je mimoriadne bohatá na železo. Železo je hematopoetický stopový prvok: podieľa sa na tvorbe červených krviniek.

  • Proti únave (železo): nedostatok železa vedie k nezvyčajnej únave. Barberry kompenzuje nedostatok železa.

  • Mentálne tonikum (železo): čučoriedka stimuluje intelektuálne funkcie a prispieva k príjmu železa.

  • Imunomodulačný (železo): nedostatok železa znižuje odolnosť voči infekciám. Vďaka svojmu bohatstvu na železo zaisťuje čučoriedka správne fungovanie imunitného systému.

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky na 100 g na 25 g % RDA* na 100 g % RDA* pre 25 g
Energia (Kcal) 269 67 14 3
Energia (Kj) 1135 284 14 3
Lipidy (g) 0.7 0.1 1 0
Nasýtené mastné kyseliny (g) 0.4 0 2 1
Sacharidy (g) 53.9 13.4 21 5
Vrátane cukrov (g) 48.9 12.2 54 14
Vláknina (g) 14.6 3.65
Bielkoviny (g) 4.5 1.12 9 2
Soľ (g) 0.07 0 1 0
Železo (mg) 26 6.5 186 46

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Berberis

Berberis, Vinettier alebo Barberry patrí do čeľade Berberidaceae. Je to opadavý, tŕnitý strom, dosahujúci výšku 3 m. Na jar je čučoriedka pokrytá zlatožltými kvetmi, ktoré ustúpia bobuľám. Tieto malé červené bobule rastú v strapcoch a majú rovnaký názov ako materský strom: čučoriedky.

Rod Berberis pochádza zo semitropických oblastí Ázie, Európy, Afriky a Ameriky. Dnes sa čučoriedka etablovala v Iráne, ktorý je hlavným producentom a konzumentom čučoriedkových bobúľ. V Európe máme tendenciu ju eradikovať, pretože je medzihostiteľom pšeničného parazita: čiernej hrdze, huby čeľade Pucciniaceae. Okrem toho je dráč ľahko udržiavateľný a estetický ker.

Berberine

Berberín je alkaloid. Má rôzne medicínske indikácie: antidiabetikum, hypolipidemikum, vazodilatátor, antioxidant, antimikrobiálne, antimykotické, antiemetikum, cholagogikum atď. Tento berberín je zodpovedný za žlté sfarbenie stoniek a koreňov čučoriedok. Je prítomný v koreňoch, podzemkoch, stonke a kôre rastliny, ale bobule čučoriedky ho nemajú. Bobule čučoriedky si preto nemôžu nárokovať tieto terapeutické vlastnosti.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 68 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: F Shamsa, A Ahmadiani, R Khosrokhavar, Antihistamínová a anticholinergná aktivita ovocia čučoriedky (Berberis vulgaris) v ileu morčiat, Journal of Ethnopharmacology, zväzok 64, vydanie 2, 1999, strany 1617 https-1766 ://doi.org/10.1016/S0378-8741(98)00122-6.

Publikácia: Firouzi S, Malekahmadi M, Ghayour-Mobarhan M, Ferns G, Rahimi HR. Barberry v liečbe obezity a metabolického syndrómu: možné mechanizmy účinku. Diabetes Metab Syndr Obes. 2018;11:699-705 https://doi.org/10.2147/DMSO.S181572

Publikácia: Emamat H, Asadian S, Zahedmehr A, Ghanavati M, Nasrollahzadeh J. Vplyv konzumácie čučoriedok (Berberis vulgaris) na prietokom sprostredkovanú dilatáciu a zápalové biomarkery u pacientov s hypertenziou: Randomizovaná kontrolovaná štúdia. Phytother Res. 22. decembra 2020 doi: 10.1002/ptr.7000. Epub pred tlačou. PMID: 33350540.

Publikácia: Rasool Nasiri Kalmarzi. (2019). Protizápalové a imunomodulačné účinky čučoriedky (Berberis vulgaris) a jej hlavných zlúčenín. https://doi.org/10.1155/2019/6183965

Webstránka: eFlore. (sd-h). Tela Botanica. https://www.tela-botanica.org/eflore/?referencial=bdtfx&module=fiche&action=fiche&num_nom=9456&onglet=description