Za posledných desať rokov sa superpotraviny skutočne dostali do centra pozornosti. Pojem superpotravina je doslovne preložený z výrazu „superfood“ v Spojených štátoch, odkiaľ pochádza tento trend, ktorý sa objavil v 90. rokoch minulého storočia. Superpotraviny sú produkty obzvlášť bohaté na živiny s priaznivými účinkami na zdravie. Predstavujú novú oblasť výskumu a výskumu v oblasti výživy prostredníctvom štúdií týkajúcich sa príslušných živín a látok. Ich miesto a ich záujem o ľudskú výživu sa ešte musia stanoviť. Prostredníctvom superpotravín a ich prirodzeného zloženia si však zaslúži vyzdvihnúť predovšetkým dôležitosť potravín ako základu nášho zdravia...

Kontext a dôvody úspechu

Súvislosti medzi výživou a zdravím sú čoraz známejšie a riziko vzniku mnohých bežných chronických ochorení 21th storočia (rakovina, srdcovo-cievne ochorenia, obezita či dokonca cukrovka 2. typu) sa dá znížiť dodržiavaním zdravej, pestrej a vyváženej stravy. Práve v tomto kontexte, kde sa výživa stala hlavným problémom verejného zdravia, sa trh so superpotravinami odohráva. Superpotraviny, ktoré majú skutočnú nutričnú výhodu, ich obsah živín je vyšší ako u konvenčnejších potravín, sú zamerané na zachovanie zdravia.

Ich úspech je spôsobený viacerými faktormi. Po prvé, odráža túžbu mnohých ľudí zlepšiť svoju stravu tým, že sa obrátia na produkty 100% z prírody, so silnou nutričnou hodnotou, veľmi dobrá správa sama o sebe. Okrem toho zaraďte do svojho jedálnička superpotraviny je to veľmi jednoduché, je to dobré, je to tiež príležitosť otestovať nové recepty a predovšetkým vám to umožňuje nahradiť niektoré vysokokalorické potraviny. V konečnom dôsledku je to skvelý spôsob predchádzať alebo zlepšovať určité nedostatky alebo obmedzenia v stravovaní ; nájdite riešenia prostredníctvom jedla skôr, ako prídete na suplementáciu.

Limity na tému superpotraviny

Jedným z obmedzení pripisovaných superpotravinám je práve to tento pojem nemá skutočné hranice. Do tejto kategórie môžu podľa jej definície spadať všetky potraviny bohaté na živiny, či už mandle, granátové jablká ale aj šošovica či dokonca zelený čaj.

Ďalšie obmedzenie, ktoré možno pripísať téme superpotravín viac ako samotným superpotravinám, ich úspech presne tak. Tlač, blogy, sociálne siete, každý si túto tému monopolizuje. Pre tento dôvod, množstvo informácií sa prenáša a uvádza na trh bez toho, aby boli úplne presné. Informácie týkajúce sa tradičných pozorovaní alebo dokonca vedeckých štúdií sú niekedy preberané, modifikované, zosilnené tým, že sa uchovávajú iba „šokujúce“ informácie. Dosť na to, aby ste stratili spotrebiteľa, zdiskreditovali superpotraviny a predovšetkým stratili dôležité informácie o skutočných výhodách týchto produktov, ktoré si treba pamätať.

Problémom môžu byť aj náklady na určité superpotraviny. Tie vo všeobecnosti pochádzajú z nových trhov, čo okrem iného vysvetľuje tieto náklady.

Vyzdvihnúť možno aj environmentálne a sociálne podmienky, v ktorých sa superpotraviny vyrábajú. Niektoré produkty vo všeobecnosti pochádzajú z iných kontinentov a pochádzajú z miestnej produkcie. Preto je je dôležité zabezpečiť, aby výrobky rešpektovali určité environmentálne, sociálne alebo kultúrne kritériá napríklad podľa toho, ako sa pestujú, dovážajú, uvádzajú na trh.

Jedným z často zdôrazňovaných obmedzení je nedostatok vedeckých informácií na tému. Na túto tému sa v posledných rokoch objavilo množstvo štúdií, ktoré niekedy zostávajú veľmi teoretické a zaslúžia si, aby boli presunuté do rozsahu klinických štúdií. To už je napríklad prípad chia semienok, u ktorých klinická štúdia z roku 2017 dokazuje vplyv konzumácie 30 g semienok denne na chudnutie u osôb s nadváhou.

V súhrne limity existujú a je dôležité si ich uvedomiť. Všimnite si však, že sú spojené najmä s marketingom a prekvitajúcim úspechom konceptu, než so samotnými superpotravinami. Preto je dôležité zachovať si určitú nedôveru a kritickú myseľ pri výbere svojich superpotravín a značky, ktorá ich propaguje.

Vízia Compagnie des Sens

Cez superpotraviny sme chceli najmä zdôrazňujú dôležitosť jedla ako základu nášho zdravia. Superpotraviny je dobré zaradiť do jedálnička, pokiaľ je už vyvážený, pestrý a zdravý životný štýl. Na druhej strane, za žiadnych okolností by nemali byť na základe súčasných poznatkov vyhlásené za „zázračné“ produkty.

Superpotraviny majú skutočnú nutričnú hodnotu a ako bonus sú dobré samotné alebo integrované do receptov. Môžu teda predstavovať alternatívu k iným každodenným potravinám. Ich nutričné ​​prínosy si zaslúžia ďalšie štúdium, ale už sa zdá, že sa podieľajú na mnohých významných prínosoch pre naše zdravie.

Nezabúdajte však, že celá kopa potravín má aj nutričné ​​benefity (ovocie, zelenina, strukoviny, rastlinné oleje, orechy atď.). Podľa Národného programu zdravej výživy (PNNS) sa však treba vyhnúť predovšetkým iným: sladkým výrobkom a nápojom, alkoholu, červenému mäsu a dokonca aj údeninám.

V súhrne žiť dobre, jesť lepšie a užívať si výber potravín a superpotravín.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.7 ( 64 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Vuksan, V., Jenkins, A., Brissette, C., Choleva, L., Jovanovski, E., Gibbs, A., . . . Hanna, A. (2017). Salba-chia (Salvia hispanica L.) v liečbe pacientov s nadváhou a obezitou s diabetom 2. typu: dvojito zaslepená randomizovaná kontrolovaná štúdia. Výživa, metabolizmus a kardiovaskulárne choroby, 27 (2), 138–146. https://doi.org/10.1016/j.numecd.2016.11.124

Webstránka: Odporúčania | Eat Move. Získané 17. júna 2019 z http://www.mangerbouger.fr/Les-recommandations

Webstránka: (2019, 17. apríla). Výživa – Ministerstvo solidarity a zdravotníctva. Získané 17. júna 2019 z https://solidarites-sante.gouv.fr/prevention-en-sante/preserver-sa-sante/article/nutrition