Superpotraviny alebo doplnky stravy? Niekedy je ťažké orientovať sa v týchto menách. Kým záujem o doplnky stravy je opodstatnený pre doplnenie bežnej stravy vďaka presne stanovenému príjmu jednej alebo viacerých živín, superpotraviny sú zvýhodňované pre poskytovanie kompletného koktailu niekoľkých 100% prírodných živín. Podrobnejšie informácie v tejto príručke, definícia, regulácia, zloženie a úloha. Pomôže vám to jasnejšie vidieť, aby ste ich odlíšili a predovšetkým si vybrali ten, ktorý bude pre vašu situáciu najvhodnejší.

Superpotravina alebo doplnok stravy, ktorý si vybrať?

Uprednostňujte superpotraviny

  • Pre plný príspevok, jedna alebo viac živín prítomných v 100% prírodnej potravine

  • Pre chuťový pôžitok, pridávať ho do každodenných receptov

Uprednostňujte doplnky stravy

  • Pre doplniť nedostatok alebo špecifickú potrebu v jednej alebo viacerých presne definovaných živinách

  • Pre ich galenickú formuláciu a dávkach použiteľné pri kúrach

Aké sú rozdiely?

Nariadenia

Superpotraviny

Superpotraviny sú prírodné produkty obzvlášť bohaté na živiny a považujú sa za prospešné pre zdravie a pohodu. Tento pojem nevyplýva zo žiadnej právnej definície, ale spočiatku sa používal na označenie potravín bohatých na živiny a minerály, čím bolo možné pokryť veľké množstvo potrieb organizmu. Aby sme však zdôraznili nutričné ​​a zdravotné prínosy superpotravín, obvinenia možno im pripísať. Výživové a zdravotné tvrdenia sú vysoko regulované, musia byť uznanéEFSA (Európsky úrad pre bezpečnosť potravín) a Európska komisia byť validovaný a výrobok musí preukázať navrhované prednosti vďaka svojmu zloženiu.

Potravinové doplnky

Od roku 2002 sa doplnky stravy riadia prísnymi predpismi na európskej úrovni a od roku 2006 aj vo Francúzsku. Sú definované takto: „potraviny, ktorých účelom je doplniť normálnu stravu a ktoré tvoria a koncentrovaný zdroj živín alebo iných látok mať a nutričný alebo fyziologický účinok samotný alebo kombinovaný, predávané vo forme dávkach. ». Toto je čisto regulačná definícia potravinových doplnkov. Stručne povedané, doplnky stravy umožňujú, ako už ich názov napovedá, doplniť našu stravu v prípade, že neposkytuje živiny potrebné pre správne fungovanie organizmu. To môže byť napríklad prípad určitých stravovacích návykov, ako je vegánska strava úplne bez vitamínu B12 prítomného v potravinách živočíšneho pôvodu.

S vývojom potravinových doplnkov je spojených viacero organizácií. Tam DGCCRF (Generálne riaditeľstvo pre hospodársku súťaž, spotrebu a prevenciu podvodov) sa podieľa na deklarácii uvádzania potravinových doplnkov na trh. Iné organizácie môžu prevziať kontrolu, najmäRukoväte (Národná agentúra pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a zdravia pri práci), ktorá je zodpovedná za zabezpečenie výživy, teda monitorovanie zdravia s cieľom zlepšiť bezpečnosť spotrebiteľov. THE Synadéta, národná únia potravinových doplnkov, bola tiež vytvorená s cieľom spojiť hráčov v sektore a každodenne ich podporovať v ich úsilí.

Ich úlohy

Superpotraviny: viaceré úlohy

Konzumujú sa najmä na uspokojiť naše chuťové túžby, pričom pokrýva potreby organizácie v rôzne a rozmanité živiny, často viac ako pätnásť rôznych živín. V závislosti od zloženia superpotravín teda môžu spĺňajú viaceré nutričné ​​potreby. Chia semienka sú napríklad bohaté na omega 3, ochrancu srdcovo-cievneho systému, na vlákninu prospešnú pre zdravie čriev, chudnutie a reguláciu cukru v krvi, ale aj na bielkoviny, vitamíny a minerály, ktoré dodávajú energiu, vitalitu, tón a pohodu bytie.

Potravinové doplnky: veľmi špecifická úloha

Potravinové doplnky sú produkty, ktoré sa užívajú v stanovenej dávke, aby sa využili určité účinky na zdravie, pohodu alebo chudnutie. Pomáhajú hlavne vyplniť nedostatky alebo k predchádzať určitým nedostatkom v tele. Potravinové doplnky však nemajú žiadny terapeutický účinok, ale iba nutričné ​​pôsobenie a preto a fyziologické pôsobenie. Nie sú preto určené na liečbu choroby a nenahrádzajú lieky. Na druhej strane, potravinový doplnok môže mať na obale zdravotné tvrdenia alebo výživové tvrdenia, rovnako ako potraviny, ako sú napríklad superpotraviny alebo napríklad vaša nádoba na syr fromage blanc. To zodpovedá hláseniam naznačujúcim konkrétne vlastnosti produktu. Doplnky stravy môže predpísať lekár, najčastejšie však podliehajú samoliečbe, preto je pri ich užívaní potrebné postupovať opatrne.

Tvary

Superpotraviny: rôzne formy

Superpotraviny sú potraviny pod nimi prírodné tvary alebo mierne transformované, nájdeme:

  • Čerstvé alebo sušené ovocie a zelenina
  • Rastlinné alebo koreňové prášky
  • Semená
  • Včelie produkty
  • Šťava, sirup alebo rastlinná šťava

Môžeme si teda užívať všetky výhody superpotravín bez toho, aby sme boli zredukovaní na jednu dávkovú formu. Výhodou superpotravín je, že sa dajú jesť kedykoľvek, samostatne alebo ako súčasť receptu. Pozor, neznamená to, že ich treba zneužívať, treba ich zaradiť do pestrej, vyváženej stravy a zdravého životného štýlu.

Potravinové doplnky: presne definovaná forma

Potravinové doplnky sa predávajú vo forme dávok, ktoré sa dodávajú niekoľko dávkových foriem v závislosti od povahy doplnku, zložiek, ktoré obsahuje, jeho použitia a preferencií spotrebiteľa. Vo všeobecnosti existujú 4 galenické formy:

  • Tablety, kapsuly alebo kapsuly
  • Fľaše a sirupy
  • Prášok
  • Žiarovka

Výhodou potravinových doplnkov je, že potrebné množstvo látky je priamo prítomné napríklad v kapsule. Len treba rešpektovať počet dávok za deň, aby ste doplnili nedostatky alebo zabezpečili želané účinky. Tieto galeniky tiež zabraňujú niekedy nepríjemnej chuti niektorých produktov, a preto konzumentovi opäť uľahčujú konzumáciu účinných látok.

Zloženie

Superpotraviny: výnimočné zloženie

Superpotraviny môžu mať rovnaké zložky ako niektoré potravinové doplnky, s tým rozdielom, že tieto zložky sú prirodzene prítomné v potravinách a nevznikajú z formulovanej zmesi. Komponenty sú teda „dávkované“ prirodzeným spôsobom a práve táto zvláštnosť robí superpotraviny výnimočnými. Ich zloženie totiž závisí od mnohých faktorov a najmä od oblasti ich pôvodu, niektoré rastliny musia čeliť drsným klimatickým podmienkam, a tak získavať množstvo živín, aby sa chránili. Práve vďaka tomu potom môžeme ťažiť zo všetkých výhod týchto rastlín!

Výživové doplnky: podrobné zloženie

Potravinové doplnky sa skladajú najmä zo zložiek, ktoré majú nutričný alebo fyziologický účinok. Môžu byť zložené z rôznych zložiek, ako sú vitamíny, minerály a stopové prvky, mastné kyseliny, aminokyseliny a bielkoviny, rastliny a huby, prebiotiká a probiotiká, enzýmy alebo pomocné látky. Existuje a vyčerpávajúci zoznam ktorý uvádza zoznam zložiek povolených v potravinových doplnkoch francúzskou a európskou legislatívou. Vo všeobecnosti pozostávajú zjednu alebo viac živín z vyššie uvedeného zoznamu a často pomocné látky, ako sú konzervačné látky, farbivá, príchute alebo dokonca protihrudkujúce látky. Potravinové doplnky sú dávkované podľa prísneho dávkovania na základe denného referenčného príjmu. Zjednodušene povedané, jednoduchá malá kapsula užívaná dlhodobo je dostatočne dávkovaná na pokrytie určitých denných dávok.

Dobre vedieť : hoci sú doplnky stravy a superpotraviny dva rôzne produkty, je dôležité zdôrazniť, že doplnok stravy môže byť zložený z jednej alebo viacerých superpotravín.

Potenciálne riziká a preventívne opatrenia

Aj keď sú superpotraviny a doplnky stravy dva rôzne produkty, aj tak je dôležité byť pri ich konzumácii opatrný.

V skutočnosti existuje niekoľko rizík spojených s konzumáciou potravinových doplnkov, napríklad nesprávne používanie, ktoré môže viesť k toxickým účinkom v dôsledku predávkovania alebo nadmernej konzumácie. Tieto riziká sa môžu vzťahovať aj na superpotraviny, ak sa nerešpektujú opatrenia na použitie. Interakcie sa môžu vyskytnúť aj s inými rastlinami alebo liekmi. Preto je dôležité pred užitím akýchkoľvek potravinových doplnkov alebo superpotravín pozrite sa na kontraindikácie alebo ak máte pochybnosti, neváhajte vyhľadajte lekársku pomoc.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 65 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Smernica Európskeho parlamentu 2002/46/ES, transponovaná výnosom č. 2006-352 z 20. marca 2006

Webstránka: Národná únia potravinových doplnkov – Synadéta. http://www.synadiet.org/

Webstránka: Národná agentúra pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a zdravia pri práci - ANSES. https://www.anses.fr/fr

Webstránka: Európsky úrad pre bezpečnosť potravín – EFSA. https://www.efsa.europa.eu/en