Vinič je malý strom patriaci do čeľade Vitaceae. Je široko pestovaná pre svoje ovocie: hrozno. Po zbere sa hrozno môže sušiť. Sušením sa koncentrujú jeho chute a živiny. Tento výživný koncentrát zvyšuje zdravotné benefity: antioxidačné, protizápalové, proti únave, antihypertenzíva atď. Okrem toho sú hrozienka zaujímavé pre športovcov. Vskutku, bohaté na draslík a sacharidy, bojujú proti svalovým kŕčom a stimulujú tvorbu glykogénu. Pre športovcov sú oveľa viac ako len sušené ovocie. Skutočne je o ne veľký záujem prispievať k potrebe vitamínu B9 u tehotných a dojčiacich žien. Latinský názov: Vitis vinifera L. Botanická čeľaď: Vitaceae. Použitá časť: Ovocie.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 21/09/2023

Odporúčaná spotreba

Hrozienka je sušené ovocie. Obsahuje teda viac cukru ako čerstvé hrozno, sú definované odporúčania na dennú spotrebu. Ako klasická úprava alebo pre potešenie sa porcia hrozienok odhaduje medzi 20 a 30 g denne, čo predstavuje tri hrste Sultanine Raisin alebo Thompson Raisin, alebo dve hrste Green Grape.

V akej forme?

Ak chcete čo najlepšie využiť ich výhody, môžete ich použiť:

  • Celý
V ktorú dennú dobu?

Odporúčame vám ich používať počas nasledujúcich jedál, aby ste čo najlepšie využili ich výhody:

  • Raňajky
  • Obed
  • V prípade
  • Večera
Aké spôsoby použitia?

Môžete ich zahrnúť do nasledujúcich prípravkov, aby ste ich uľahčili:

  • Šalát
  • Dezert
  • Jogurt, mliečne výrobky
  • Plochý
  • Sám
  • V zmesi s iným sušeným ovocím
  • Musli

Výhody zdravej výživy

25 g hrozienok obsahuje významnú časť výživových referencií pre populáciu (RNP) nasledujúcich živín: Draslík a Vitamín B9. Obsahujú v menšej miere aj Selén, z Meď, Vlákna a Vitamín K.

Ako taký, hrozienka môžu doplniť vašu zdravú a pestrú stravu.

Metabolizmus

Vďaka svojim fenolickým zložkám, mikroživinám a vláknine môžu hrozienka zlepšiť kardiovaskulárne zdravotné parametre. V skutočnosti zvyšujú antioxidačnú kapacitu plazmy a znižujú hladinu cholesterolu. Výsledkom je, že hrozienka pomáhajú predchádzať škodlivým účinkom oxidačného stresu, aby sa začlenili do pestrej a vyváženej stravy.

Srdcový systém

Hrozienka chráni srdce, pretože obmedzujú riziko vysokého krvného tlaku. Vysoký krvný tlak zvyšuje prácu srdca, ktoré ho z dlhodobého hľadiska „unavuje“.

Svaly a kĺby

Hrozienka bohaté na draslík sú ideálne na boj s kŕčmi a inými poruchami svalovej kontrakcie. Draslík je potrebný na prenos nervových impulzov: signál prekurzora svalovej kontrakcie.

Zažívacie ústrojenstvo

Strava, ktorá neposkytuje dostatok vlákniny, podporuje zápchu. Prinesenie niekoľkých hrozienok počas dňa zvyšuje príjem vlákniny. Hrozienka zabraňujú a bojujú proti poruchám tráviaceho traktu (pozrite si nášho sprievodcu zápcha a diéta).

Nervový systém, pohoda

Slack? Zamerajte sa na hrozienka na povzbudenie a prebudenie tela. Skladajú sa hlavne z cukru a dodávajú telu energiu. Tiež ich vysoká hladina vitamínu B9 prispieva k zníženiu únavy a predchádza pseudo-depresii (spôsobenej nedostatkom vitamínu B9). Nakoniec obnovujú normálne fungovanie nervového systému prostredníctvom prísunu medi a draslíka.

Imunitný systém

Hrozienka obsahujú takzvané imunomodulačné mikroživiny, ako je meď, selén a vitamín B9. V rámci vyváženej stravy posilňujú hrozienka imunitný systém.

Obehový systém

Hrozienka prispievajú k prevencii anémie spôsobenej nedostatkom vitamínu B9 (pozri náš návod makrocytárna anémia a diéta). Okrem toho sa podieľajú na mobilizácii železa na tvorbu červených krviniek, čím prispievajú k príjmu medi. Meď sa totiž podieľa na transporte železa v krvi. Na inej úrovni, hrozienka poskytujú vitamín K. Tento vitamín je nevyhnutný pre zrážanie krvi.

Tehotenstvo a popôrodné obdobie

Hrozienka pomáhajú predchádzať vrodeným anomáliám spôsobeným nedostatkom vitamínu B9.

Nutričné ​​vlastnosti

Hlavné vlastnosti

  • Prispieva k energetickému metabolizmu (meď, sacharidy): Hrozienka majú sacharidovú energiu. Viac ako 90 % energetického príjmu hrozienok predstavujú sacharidy. Tieto makroživiny sa používajú na výrobu energie, ktorá umožňuje fungovanie buniek. Okrem toho meď, dostupná aj v hrozienkach, prispieva k energetickému metabolizmu.

  • Antihypertenzívum (draslík, sodík): Hrozienka prirodzene bohaté na draslík a nízky obsah sodíka pomáhajú vyrovnávať krvný tlak.

  • Hypocholesterolemický (vláknina): vláknina znižuje vstrebávanie živín, ako je cholesterol. Hrozienka teda zmierňujú vstrebávanie cholesterolu. Okrem toho majú nízky obsah nasýtených mastných kyselín. V nadbytku nasýtené mastné kyseliny zvyšujú hladinu cholesterolu.

  • Antioxidant (meď, selén, polyfenol): hrozienka sú prenášačmi početných polyfenolov, selénu a medi. Antioxidačná kapacita hrozienok je vysoká, pretože ich ORAC skóre je 4188 µmol TE/100 g.

  • Kardiovaskulárny chránič (vláknina, polyfenol, vitamín B9, meď, selén): hrozienka chránia pred aterosklerózou svojimi hypolipidemickými, antioxidačnými a protizápalovými schopnosťami.

  • Kontrola krvného cukru (vláknina): Hrozienka majú nízky až stredný glykemický index, takže ich konzumácia znižuje glykemické a inzulinemické reakcie.

  • Chránič zubov : Hrozienka môžu byť prospešné pre zdravie ústnej dutiny. Predpokladá sa, že obsahujú antimikrobiálne fytochemikálie, ktoré inhibujú rast ústnych baktérií spojených s ochorením zubov.

Sekundárne vlastnosti

  • Muskulotropné spazmolytikum (draslík): bohaté na draslík, hrozienka modulujú svalovú kontrakciu. V skutočnosti telo používa draslík na šírenie nervových impulzov: signál umožňujúci svalom kontrakciu.

  • Laxatívum (vláknina): Hrozienka sú bohaté na vlákninu. Vláknina zvyšuje objem stolice, čo stimuluje črevný tranzit.

  • Antidepresívum (vitamín B9): Hrozienka prispievajú k príjmu vitamínu B9. Nedostatok vitamínu B9 má za následok pseudo-depresiu.

  • Proti únave (vitamín B9): vďaka vitamínu B9 hrozienka znižujú únavu.

  • Imunomodulačný (meď, selén, vitamín B9): Hrozienka obsahujú tri takzvané imunomodulačné živiny: meď, selén a vitamín B9. Hrozienka svojou vysokou koncentráciou podporujú správne fungovanie imunitného systému.

  • Protizápalové (vitamín B9): Hrozienka nesú významný obsah vitamínu B9. Ten sa podieľa na neutralite homocysteínu: prozápalovej aminokyseliny.

  • Nervózne vyrovnávanie (meď, draslík): bohaté na draslík a meď, hrozienka prispievajú k normálnej činnosti nervovej sústavy. Draslík je minerál na vedenie nervových informácií. Čo sa týka medi, tá sa podieľa na tvorbe neurotransmiterov, molekúl zodpovedných za prenos informácií medzi dvoma neurónmi.

  • Antianemický (meď, vitamín B9): hrozienka bojujú proti anémii. Meď, ktorú obsahujú, sa podieľa na transporte železa. Železo sa podieľa na tvorbe červených krviniek. Rovnako ako vitamín B9, ktorý sa vo vysokej koncentrácii nachádza aj v hrozienkach.

  • Podieľa sa na vývoji nervového systému (plod) (vitamín B9): Hrozienka sú sušené ovocie najbohatšie na vitamín B9. Vitamín B9 je nevyhnutný pre koncepciu nervového systému plodu.

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky na 100 g na 25 g % RDA* na 100 g % RDA* pre 25 g
Energia (Kcal) 321 80 16 4
Energia (Kj) 1360 340 16 4
Lipidy (g) 0.9 0.22 1 0
Nasýtené mastné kyseliny (g) 0.31 0.07 2 0
Mononenasýtené mastné kyseliny (g) 0.34 0.08
Polynenasýtené mastné kyseliny (g) 0.18 0.04
Sacharidy (g) 73.2 18.3 28 7
Vrátane cukrov (g) 70.3 17.57 778 20
Vrátane škrobu (g) 0.5 0.12
Vláknina (g) 4.2 0.75
Bielkoviny (g) 3 0.75 6 2
Soľ (g) 0.01 0 0 0
Vitamín A (µg) 5 1.25 1 0
Vitamín B1 (mg) 0.07 0.01 7 2
Vitamín B2 (mg) 0.01 0 1 0
Vitamín B3 (mg) 0.53 0.13 3 1
Vitamín B5 (mg) 0.08 0.02 1 0
Vitamín B6 (mg) 0.06 0.01 4 1
Vitamín B9 (µg) 82 20.5 41 10
Vitamín B12 (µg) 0 0 0 0
Vitamín C (mg) 0.5 0.12 1 0
Vitamín D (µg) 0.25 0.06 5 1
Vitamín E (mg) 1.67 0.41 14 3
Vitamín K (µg) 12.6 3.15 17 4
Vápnik (mg) 54 13.5 17 4
Chlorid (mg) 20 5 7 2
Meď (mg) 0.38 0.09 38 9
Železo (mg) 1.7 0.42 12 3
Jód (µg) 20 5 13 3
Horčík (mg) 35 8.75 9 2
Mangán (mg) 0.28 0.07 14 4
Fosfor (mg) 82 20.5 12 3
Draslík (mg) 960 240 48 12
Selén (µg) 20 5 36 9
Zinok (mg) 0.24 0.06 2 1

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Vinič

Vinič je ker patriaci do čeľade Vitaceae. Vyznačuje sa drevnatou stonkou nazývanou konár a úponkami, ktoré jej umožňujú priľnúť. Vďaka úponkom sa vinič ľahko šplhá po zvislých podperách: charakteristika rastlín liany. Listy viniča majú päť lalokov. Kvety sú zelenkasté a rastú v strapcoch. Po oplodnení sa objavia plody: hrozno.

Thompson Grape, Sultana Grape alebo Green Grape?

V Compagnie des Sens ponúkame tri druhy hrozienok. Tieto tri odrody majú takmer rovnaké nutričné ​​vlastnosti. Takže, ak ste si museli vybrať len jeden, vyberte ho na základe vašich preferencií chuti:

  • Thompson : typická hroznová chuť, jemná a sladká chuť, chrumkavejšia textúra.

  • Sultanine : typická hroznová chuť, výraznejšia a sladšia chuť, jemná textúra.

  • Zelená : typická hroznová chuť, sladká, mierne pikantná chuť, jemná textúra.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 162 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Olmo-Cunillera, A.; Escobar-Avello, D.; Pérez, AJ; Marhuenda-Muñoz, M.; Lamuela-Raventós, RM; Vallverdú-Queralt, A. Je jesť hrozno zdravé? Živiny 2020, 12, 54. https://doi.org/10.3390/nu12010054

Práca : Pouyat-Leclère, J. (2013). Sprievodca antioxidačnými potravinami. Thierry Souccar Editions & La Nutrition.fr

Webstránka: Vinič - definícia a vysvetlenie. (nd). Techno-Science.net. https://www.techno-science.net/glossaire-definition/Vigne.html#:%7E:text=The%20vines%20are%20of%20vines,chemical%20content. . . ).

Webstránka: Hrozno. (nd). Čerstvé ovocie a zelenina — Interfel. https://www.lesfruitsetlegumesfrais.com/fruits-legumes/fruits-de-plantes-grimpantes/Raisin/choisir-le-Raisin

Súvisiace články