Zaujímajú vás superpotraviny, no zaujíma vás, čo zaručuje kvalitu týchto produktov? Aby sme vám pomohli, môžete sa spoľahnúť na známe označenia, ako napríklad označenie ORGANIC, ktoré zaručuje spôsob výroby rešpektujúci životné prostredie, ale aj naše zdravie. Pre výber dobrého produktu sú nevyhnutné aj ďalšie kritériá, ako je jeho zloženie, výrobca alebo dodávateľ produktu, pôvod atď.

Kritériá kvality

Štítky a certifikácie

Kvalita výrobkov je základným kritériom výberu a prítomnosť určitých označení certifikovaných uznanými organizáciami umožňuje túto kvalitu zaručiť.

Najznámejší je štítok AB pre Ekologické poľnohospodárstvo, zaručuje neprítomnosť pesticídov a syntetických chemických hnojív v rastlinách, ale tiež a predovšetkým zabezpečuje vysledovateľnosť produktov, čo je veľmi dôležité, keď sú vyrobené na druhom konci sveta! Ekologické poľnohospodárstvo je spôsob výroby, ktorý kombinuje optimálne environmentálne postupy, rešpektovanie biodiverzity, zachovanie prírodných zdrojov a zabezpečenie vysokej úrovne dobrých životných podmienok zvierat. Všetky naše superpotraviny teda pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva s certifikátom Ecocert FR-BIO-01. Ecocert je kontrolná a certifikačná spoločnosť schválená verejnými orgánmi, zasahuje v teréne, neohlásene alebo plánovane, s cieľom zaručiť dodržiavanie noriem špecifických pre ekologické poľnohospodárstvo.

Logo AB vydáva ministerstvo poľnohospodárstva, agropotravinárstva a lesného hospodárstva vo Francúzsku. Na európskej úrovni nájdeme toEurosheet, ktoré spĺňa rovnaké kritériá ako logo AB.

Existujú aj ďalšie ekologické značky, ako napríklad značka Bio Cohérence, značka Bio Partenaire alebo značka Nature et Progrès.

Kontrola kvality v laboratóriu

Je dôležité kontrolovať kvalitu našich produktov, a preto ide o kontrolu kvality vykonávanú v špecializovaných, certifikovaných a akreditovaných laboratóriách, ktorej cieľom je overiť:

  • tHE organoleptické vlastnosti (farba, vzhľad, chuť a vôňa)

  • tam nutričné ​​zloženie (množstvo živín, ktoré tvoria jedlo)

  • tHE kontaminantov (mikrobiológia, ťažké kovy, pesticídy)

Každý výrobok má svoje vlastné charakteristiky, a preto je každá šarža zabalená a starostlivo kontrolovaná v súlade so správnou výrobnou praxou (GMP) a certifikáciou ORGANIC.

Informácie ako latinský názov alebopôvod výrobkov sú tiež overené, aby zaručili optimálnu kvalitu a sledovateľnosť produktov. Upozorňujeme, že superpotraviny zostávajú prírodnými produktmi, a preto sa líšia v závislosti od podnebia od jednej plantáže k druhej, a preto sa zloženie a organoleptické vlastnosti môžu niekedy trochu líšiť.

Pôvod a výber dodávateľov

Pretože kvalita produktov závisí od kvality surovín, našich dodávateľov si dôsledne vyberáme. Vždy je lepšie obrátiť sa na dobre identifikovaného dodávateľa, výrobcu alebo distribútora, s ktorým si môžete vytvoriť vzťah založený na dôvere.

Preferencia bude zjavne pre európski a dokonca aj francúzski dodávatelia a výrobcovia v našom prípade či už na kvalitu a regulačné, miestne ekonomické alebo aj environmentálne aspekty. Napríklad naše konopné semená pochádzajú od preferovaného dodávateľa z Bretónska. Ďalšie produkty pochádzajú zo vzdialenejších oblastí, ako napríklad bobule Acai z Brazílie alebo bobule Goji z Číny. V skutočnosti je to často v ich pôvodnej krajine, kde sú tieto potraviny najbohatšie na úžitok, hoci pre niektoré rastliny sa pestovanie môže rozvíjať aj inde.

Počas výberového procesu sme sa teda snažili rešpektovať región, kde boli produkty pestované, aby sme využili všetky ich výhody a podporovať udržateľnú a ekologicky zodpovednú výrobu. Pre každý vybraný produkt je zabezpečený monitoring a sledovateľnosť materiálov, aby bola zaručená najlepšia kvalita.

Označovanie superpotravín a povinné informácie

Superpotraviny podliehajú potravinovým nariadeniam, a preto spadajú pod nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1169/2011 známe ako INCO (Informácie pre spotrebiteľov). Povinné údaje na označovanie superpotravín sú tieto:

  • tam predajný názov, napríklad „Lúpané konopné semienka“.

  • tam úplný zoznam ingrediencií zahrnuté v zložení výrobku. Tieto sa vo všeobecnosti uvádzajú v zostupnom poradí, ako je to napríklad v prípade kozmetických výrobkov. Treba spomenúť aj alergény.

  • tam nutričné ​​vyhlásenie s energetickou hodnotou, množstvom tukov, nasýtených mastných kyselín, sacharidov, cukrov, bielkovín a soli.

  • tam čisté množstvo výrobku podľa objemu alebo hmotnosti musí byť uvedené na označení.

  • tam dátum minimálnej trvanlivosti ako aj podmienky uchovávania a skladovania majú byť špecifikované.

  • návod na použitie resp pomocou rady umožňujúce vhodné používanie produktu.

  • ak osobitné opatrenia majú byť prijaté, musia byť uvedené.

  • formálnejšie kritériá ako napr číslo šarže, kontaktné údaje o tvorca, jeho meno a adresa sa musia uviesť na účely vysledovateľnosti.

Výživové a zdravotné tvrdenia

Superpotravina by nemala tvrdiť, že zabraňuje alebo lieči choroby. Na tieto produkty je však úplne možné umiestniť odkazy: slávne obvinenia! Toto sú nepovinné správy naznačujúce, že výrobok má špecifické vlastnosti. Jeho vlastnosti sú odôvodnené definovaným podielom konkrétnej živiny v potravine. V nariadení ES 1924/2006 sú opísané dva typy tvrdení, výživové tvrdenia a zdravotné tvrdenia.

  • Výživové tvrdenia : toto je akékoľvek tvrdenie, ktoré uvádza, naznačuje alebo vyvoláva dojem, že potravina má priaznivé nutričné ​​vlastnosti vďaka energii (kalorickej hodnote) a/alebo živinám, ktoré poskytuje alebo nie. Prekladajú sa kvantitatívnymi vyhláseniami, napríklad „bohatý na železo“, „zdroj bielkovín“ alebo porovnávacími tvrdeniami „nízky obsah soli“.

  • Zdravotné tvrdenia : zodpovedajú vyhláseniam, ktoré potvrdzujú, naznačujú alebo naznačujú vzťah medzi produktom a zdravím. Napríklad nachádzame tvrdenia, v ktorých sa spomína úloha živiny na rast, na psychologické alebo behaviorálne funkcie alebo dokonca na pocit hladu alebo sýtosti. Existujú aj zdravotné tvrdenia týkajúce sa zníženia rizika ochorenia alebo týkajúce sa vývoja dieťaťa. Môžete napríklad nájsť zmienku „Vitamín E svojim antioxidačným účinkom pomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom“ alebo „EPA a DHA pomáhajú udržiavať normálnu a vyváženú srdcovú činnosť“.

Stavy superpotravín a konzervácie

V súčasnosti si uvedomujeme, že mnohé z potravín, ktoré sa nachádzajú na pultoch našich supermarketov, prechádzajú úpravou, rafináciou a inými premenami. Spracované potraviny sú predovšetkým výsledkom masívnej industrializácie našich agropotravinárskych produktov. To má tú výhodu, že znižuje náklady na výrobky, skracuje čas prípravy v našich kuchyniach a dokonca umožňuje rozmanitý výber. Tieto spracované potraviny, ktoré tvoria príliš veľkú časť našej stravy, však majú aj mnohé nevýhody. Spracovanými potravinami rozumieme jednoduché produkty, do ktorých bola pridaná soľ, cukor, olej alebo iné kulinárske látky, ako sú konzervy, šunka, syr atď. Nehovoriac o ultraspracovaných potravinách, ktoré tiež obsahujú množstvo prísad prísad bez akéhokoľvek nutričného prínosu. Ich nevýhody sa teda zdajú celkom zrejmé, najmä z hľadiska nášho zdravia...

Stav superpotravín

To nás teda privádza späť k základným veciam, jedeniu potravín čo najbližšie k prírode, a to nespracované alebo minimálne spracované potraviny získané priamo z rastlín alebo zvierat, preto 100% prírodné. Medzi nimi nájdeme naše známe superpotraviny. A z rovnakej perspektívy je dôležité zamerať sa na produkty, ktoré sú čo najsurovejšie, pretože práve v tomto stave si uchovávajú maximum ich nutričného bohatstva. Známe vitamíny, minerály, enzýmy, bielkoviny či iné výživné látky môžu vplyvom určitých tepelných alebo chemických úprav stratiť veľkú časť svojej nutričnej hodnoty.

Počas procesov sušenia, dehydratácie alebo sušenia mrazom teda superpotraviny neprešli žiadne tepelné spracovanie nad 42°C. Táto zmienka je dôležitá, pretože sa predpokladá, že nad 42 °C sa väčšina živín začína zhoršovať teplom, a preto strácajú svoje nutričné ​​výhody.

Konzervačné procesy

Tam dehydratácia a sušenie spočíva v čiastočnom alebo úplnom odstránení vody obsiahnutej v jedle. Mikrobiologické riziko je tak značne znížené a väčšina chemických alebo enzymatických degradačných reakcií je spomalená. Tieto techniky teda umožňujú a lepšia konzervácia potravín. Sušené ovocie má zvláštnosť bytia oveľa koncentrovanejšie v živinách, môžeme tak nájsť až 3 až 5-krát viac kalórií, sacharidov či minerálov ako v čerstvom ovocí.

Tam sušenie mrazom je proces dehydratácie, ktorý pozostáva z odstránenia vody z potravín pomocou veľmi nízkej teploty (-20°C) a vákua. Proces zachováva neporušenú chuť, čerstvosť a farbu. Umožňuje to zachováva 80% vitamínov a enzýmov, hlavne karotén, antokyány a vitamín C. Táto technika je vyhradená pre potraviny s vysokou pridanou hodnotou, ako je napríklad acai alebo acerola.

Pre zachovanie organoleptických a nutričných vlastností superpotravín je dôležité ich skladovať na chladnom, suchom mieste a chrániť pred svetlom.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.9 ( 23 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Nariadenie Rady (ES) č. 834/2007 z 28. júna 2007 o ekologickej výrobe a označovaní ekologických produktov a o zrušení nariadenia (EHS) č.

Publikácia: Nariadenie Komisie (ES) č. 889/2008 z 5. septembra 2008, ktorým sa ustanovujú podrobné pravidlá uplatňovania nariadenia (ES) č. 834/2008, pokiaľ ide o ekologickú výrobu, označovanie a kontroly

Webstránka: DGCCRF - Oficiálne znaky kvality. https://www.economie.gouv.fr/dgccrf/Publications/Vie-pratique/Fiches-pratiques/Signe-de-qualite

Webstránka: Národný inštitút pôvodu a kvality, INAO – Ekologické poľnohospodárstvo. https://www.inao.gouv.fr/Les-signes-officiels-de-la-qualite-et-de-l-origine-SIQO/Agriculture-Biologique