Le Moringa est un arbre vivace appartenant à la famille des Moringacées. Cet arbre affectionne les conditions climatiques dites difficiles, expliquant sa présence dans les pays tropicaux et subtropicaux. Dans le moringa, tout se mange : des graines aux feuilles, le Moringa est multi-usage. Les feuilles se consomment fraîches, en tisane ou séchées. La poudre de Moringa provient du séchage et du broyage des feuilles du Moringa. La poudre de Moringa regorge de vitamine, comme les vitamines A et E. Le Moringa (feuille) a démontré des avantages pour la santé au-delà de sa grande valeur nutritionnelle. Vďaka svojej antioxidačnej aktivite chráni mozog, pečeň a obličky. Jeho vlákna, sprevádzané flavonoidmi, tiež pomáhajú harmonizovať hladinu cukru v krvi, cholesterolu a triglyceridémiu. Na kulinárskej strane má prášok Moringa mierne tvrdú a horkú chuť. Preto sa používa v sladkých aj slaných prípravkoch. Latinské meno: Moringa Oleifera Lam. Stuntz. Botanická rodina: Moringaceae. Použitý diel: List.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 13/10/2023

Odporúčaná spotreba

La poudre de Moringa est un concentré d'énergie et de nutriments. Il est préférable d'augmenter les doses au fur et à mesure afin de ne pas subir des effets secondaires désagréables. Na liečbu alebo pre potešenie, 2 à 6 g prášku Moringa, t.j. 1 až 3 čajová lyžička (S) prášku Moringa za deň.

V akej forme?

Aby ste čo najlepšie využili jeho výhody, môžete ho použiť:

  • V prášku
V ktorú dennú dobu?

Odporúčame vám ho použiť počas nasledujúcich jedál, aby ste čo najlepšie využili jeho výhody:

  • Raňajky
  • Obed
  • V prípade
  • Večera
Aké spôsoby použitia?

Môžete ich zahrnúť do nasledujúcich prípravkov, aby ste ich uľahčili:

  • Polievka
  • Dezert
  • Jogurt, mliečne výrobky
  • Plochý
  • Smoothies, džúsy
  • Kompót

Výhody zdravej výživy

4 g prášku Moringa obsahuje významnú časť Nutričné ​​referencie pre populáciu (RNP) vo vláknach, v Vitamín A, v Vitamín E a v Vitamín K. V menšej miere obsahujú aj bielkoviny.

Ako taký, moringa prášok môže doplniť vašu zdravú a pestrú stravu.

Metabolizmus

Hypoglykemický účinok listov Moringa je spojený so zaujímavým prínosom vlákien a flavonoidov. Moringa prášok tak znižuje riziko vzniku cukrovky a zlepšuje hladinu cukru v krvi u prediabetických a diabetických pacientov. Taktiež spomaľuje riziko vaskulárnych komplikácií spojených s cukrovkou bojom proti oxidačnému stresu. Na inej úrovni pomôžu znížiť cholesterol a triglyceridémiu.

Starostlivosť o telo, tvár a vlasy

Moringa Powder podporuje rast vlasov. Une étude scientifique démontre une augmentation du nombre de follicules après une complémentation de Moringa en poudre. Concernant la peau, grâce à sa richesse en vitamine A, le Moringa va préserver l'aspect de la peau en contribuant à son renouvellement.

Urogenitálny systém

Zdá sa, že prášok Moringa chráni obličky. Táto vlastnosť pomáha oneskoriť chronické ochorenie obličiek. Táto schopnosť je však naznačená iba na zvieratách. Des études complémentaires sont nécessaires avant d'affirmer son caractère bénéfique sur la santé rénale.

Nervový systém, pohoda

Oxidačný stres sa považuje za jednou z hlavných príčin rozvoja neurodegeneratívnych chorôb súvisiacich s vekom. Vďaka svojej silnej antioxidačnej sile môže Moringa Powder tvrdiť, že bojuje proti neurodegenerácii zvyšujúcej oxidačný stres. Moringa prášok okrem toho poskytuje uhľohydráty. Sacharidy sú palivo pre bunky, najmä pre tie, ktoré sú glukodestné a môžu sa živiť iba uhľohydrátmi. Nervové bunky sú bunky závislé od glukózy. Stručne povedané, Moringa Powder je spojencom kognitívnych funkcií.

Zažívacie ústrojenstvo

Une alimentation insuffisamment riche en fibres entraîne un ralentissement de la vidange intestinale, voire la constipation. Vedieť viac: zápcha a diéta. Prášok Moringa je bohatý na vlákninu, obnoví a reguluje tráviaci tranzit. Zdá sa tiež, že chráni pečeň pred prebytočným jedlom a alkoholom. Táto schopnosť je však naznačená iba na zvieratách. Pred potvrdením jeho prospešnej povahy zdravia pečene sú potrebné ďalšie štúdie.

Obehový systém

Pre správne fungovanie procesu zrážania krvi je potrebný dostatočný príjem vitamínu K. Ten je nevyhnutný v prípade prerušenia krvných ciev. Moringa výrazne prispieva k príjmu vitamínu K.

Očný systém

Moringa prášok prispieva k správnemu fungovaniu zraku poskytovaním vitamínu A. V rámci pestrej a vyváženej stravy prispieva antioxidačná sila vitamínu A k prevencii poklesu zrakovej ostrosti súvisiacej s vekom.

Imunitný systém

Vitamín A pôsobí na genetický materiál. Naturellement, elle favorise la synthèse des cellules comme les cellules immunitaires. Ainsi, dans le cadre d'une hygiène de vie correcte, le Moringa en poudre renforce la réponse du système immunitaire.

Nutričné ​​vlastnosti

Hlavné vlastnosti

  • Rast vlasov : vedecká štúdia hodnotila účinok prášku Moringa na vlasy. Posledne menovaní pozorovali zvýšenie počtu folikulov v anagénnej fáze (fáza rastu) v skupine jedincov testovaných s práškom Moringa. O prášku moringy sa hovorí, že má aktivitu pri podpore rastu vlasov.

  • Antioxidant (vitamín E, polyfenol, betakarotén): viaceré vedecké štúdie tvrdia, že prášok Moringy bojuje proti oxidácii. Štúdia hodnotí skóre ORAC prášku Moringa pri 8360 umol ET/100 g a skóre FRAP pri 59,32 umol Fe2+ekv/g. Tieto dve skóre sú synonymom silnej antioxidačnej aktivity. Prášok z moringy by súčasne pôsobil na voľné radikály poskytovaním antioxidačných zlúčenín (betakarotén, vitamín E, kvercetín, kempferol, apigenín, kyselina galová), aj zvýšením aktivity antioxidačných enzýmov, konkrétne kataláz, superoxiddismutáz a glutatiónperoxidáz.

  • Neuroprotektívne : par son pouvoir antioxydant, une étude scientifique indique que la poudre de Moringa protégeait les neurones des effets néfastes des radicaux libres. Moringa prášok zabraňuje neuronálnym dysfunkciám. Cette étude conclut sur le potentiel encouragent du Moringa en poudre pour la protection des neurones et la prévention des maladies neurodégénératives.

  • Protizápalové : la poudre de Moringa contient de nombreux bioactifs pouvant être impliqués dans le processus anti-inflammatoire. Parmi eux, les flavonoïdes tels que la quercétine étaient capables d'inhiber l'activation de NF-kB, et des événements en aval dépendants de NF-kB. NK-KB je proteín prirodzene prítomný v bunkách. Vytvára sa v reakcii na podnety súvisiace s stresom. Dysregulácia z nich by bola spojená s určitými zápalovými chorobami.

  • Antibakteriálny : les flavonoïdes tels que la quercétine et le kaempférol, l'acide phénolique et d'autres propriétés phytochimiques ont été identifiés comme les plus puissants anti-inflammatoires, antibactériens et anti-oxydants. Štúdia in vitro pozorovala inhibíciu rastu určitých baktérií (Bacillus subtili Salmonella Typhi) pri kontakte s práškom z listov Moringy. Tá istá štúdia uvádza, že prášok z kmeňa Moringa má stále lepšiu účinnosť.

  • Hypolipidemický (fibre) : des études scientifiques sur l'animal ont observé une baisse des taux sériques de triglycérides, de lipoprotéines de très basse densité (VLDL-cholestérol) et des lipoprotéines de basse densité (LDL-cholestérol). Ce pouvoir hypolipémiant général s'explique par la forte teneur en fibres. Vlákna zachytáva lipidy skôr, ako sa absorbujú.

  • Prispieva k energetickému metabolizmu (sacharidy, lipidy): Moringa prášok je energetický vektor. To posledné poskytujú najmä sacharidy a v menšom pomere aj lipidy.

  • Reguluje hladinu cukru v krvi (Vlákno, proteín): Moringa prášok vykazuje hypoglykemické účinky. Niekoľko štúdií na zvieratách naznačuje zlepšenú toleranciu glukózy a zníženie hladiny cukru v krvi nalačno. Tento hypoglykemický potenciál bol analyzovaný in vitro. Experimenty in vitro poskytli dôkaz, že prášok Moringy inhibuje aktivitu pankreatickej alfa-amylázy a črevnej alfa-glukozidázy (dva enzýmy metabolizmu sacharidov). Tento účinok znižuje vstrebávanie glukózy a pomáha telu regulovať hladinu cukru v krvi. Moringa prášok je navyše bohatý na vlákninu a bielkoviny. Tieto makroživiny znižujú glykemický index Moringy a stabilizujú hladinu cukru v krvi po jedle.

Sekundárne vlastnosti

  • Hepatoprotektor : u zvierat liečených práškom Moringa vedci pozorovali zníženie sérových hladín alanínaminotransferázy, aspartátaminotransferázy a alkalickej fosfatázy (markery funkcie pečene). Tieto výsledky potvrdili histologické vyšetrenia, ktoré odhalili zlepšenie poškodenia pečene a obličiek vyvolaného liekmi. Na vyhodnotenie jeho účinnosti u ľudí sú potrebné ďalšie štúdie.

  • Nefroprotetor : rovnaká vedecká štúdia hodnotiaca účinky prášku Moringa na ochranu pečene tiež uviedla, že prášok Moringa chráni obličky. Zvieratá suplementované práškom Moringa mali skutočne menej poškodené obličky a pokles sérových hladín močovinového dusíka (BUN) a kreatinínu (dva markery funkcie obličiek). Pokiaľ ide o jeho hepatoprotektívny potenciál, na skutočné zabezpečenie tejto vlastnosti u ľudí sú nevyhnutné ďalšie štúdie.

  • Rast tkaniva (vitamín A): Moringa prášok je bohatý na vitamín A. Vitamín hrá úlohu v procese špecializácie buniek. To znamená, že vitamín A podporuje syntézu buniek, jeho pôsobenie bude viditeľné na všetkých systémoch tela: imunitnom, tráviacom, nervovom, kostrovom...

  • Imunomodulačný (vitamín A): vďaka svojmu bohatstvu na vitamín A, prášok Moringa stimuluje produkciu imunitných buniek. Vitamín A totiž pôsobí na genetickú reguláciu všeobecne, čo zahŕňa imunitné bunky.

  • Regenerácia pokožky (vitamín A): vďaka vysokej koncentrácii vitamínu A v prášku Moringa prispieva k obnove slizníc a pokožky.

  • Laxatívum (vláknina): Moringa prášok je bohatý na vlákninu. Vláknina nie je trávená a absorbovaná telom. Elles vont donc directement être éliminées par les selles. En outre, elles se comportent comme des éponges et gonflent en présence d'eau. L'ensemble accroît le volume total des selles ce qui accélère le transit digestif.

  • Hemostatický (vitamín K): Moringa prášok je mimoriadne bohatý na vitamín K. Vitamín K má zásadnú funkciu v procese koagulácie: podieľa sa na dozrievaní koagulačných faktorov.

  • Prispieva k normálnemu videniu (vitamín A): bohatý na vitamín A, prášok Moringa pomáha udržiavať zrak. Vitamín A má prezývku „vitamín zraku“, podporuje syntézu, ochranu a fungovanie rôznych zložiek oka.

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky na 100 g za 4 g % RDA* na 100 g % RDA* pre 4 g
Energia (Kcal) 319 13 16 1
Energia (Kj) 1335 53 16 1
Lipidy (g) 5.7 0.22 8 0
Nasýtené mastné kyseliny (g) 1.9 0.07 10 0
Sacharidy (g) 29 1.1 11 0
Vrátane cukrov (g) 10 0.4 11 0
Vláknina (g) 24 0.96
Bielkoviny (g) 26 1 52 2
Soľ (g) 0.3 0.01 5 0
Vitamín A (µg) 2030 81 254 10
Vitamín E (mg) 39 1.56 325 13
Vitamín K (µg) 2300 92 3067 123

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Moringa

Le Moringa est un arbre vivace, le plus cultivé de la famille des Moringacées. Originaire d'Inde, dans les vallées au Sud de l'Himalaya, le Moringa s'est rependu et acclimaté dans toutes les régions tropicales et subtropicales. On le retrouve donc en Amérique du Sud, en Afrique, au nord-est de l'Inde, au Bangladesh, en Afghanistan et au Pakistan. Le Moringa est aussi appelé "l'arbre qui ne meurt jamais", car il fait preuve d'une grande plasticité écologique. Môže rásť na bohatej aj chudobnej pôde. Il est peu affecté par la sécheresse ni par les fortes précipitations. L'altitude non plus ne semble pas plus le préoccuper. De plus, sa croissance est rapide, il peut prendre jusqu'à 7 m en un an.

Jeho kmeň meria v priemere 30 cm s priemerom, je rovný a zle vyvinutý (maximálna výška 3 m). Pobočky tvoria slnečník a rozširujú sa oveľa ďalej. Listy sú striedavé, bi alebo tripinnate a vyvíjajú sa iba na terminálovej časti vetiev. Mladé listy sú pokryté šedou dole, ktoré stratia, keď rastú. Kvety sú smotanové, početné a vydávajú príjemnú vôňu. Ovocie je tromi lobedom. Keď sú struky suché, otvoria sa, aby uvoľňovali semená. Každá tobolka obsahuje 12 až 35 semien. Semená sú okrúhle a majú hnedú škrupinu. Strom môže produkovať 15 000 až 25 000 semien ročne.

Moringa je považovaná za jeden z najužitočnejších stromov na svete, keďže takmer všetky časti stromu je možné využiť na potravinárske, medicínske a priemyselné účely. Listy, kvety a zelené struky sú navyše bežnou zeleninou v producentských krajinách. Dokonca sa odhaduje, že by mohla bojovať proti podvýžive a posilniť potravinovú bezpečnosť v znevýhodnených regiónoch. Moringa má rôzne prezývky ako „Morunga“, „Biela akácia“, „Chren“, „Okrídlená Moringa“ atď. Spomína sa dokonca pod názvom „Shigon“ v Sushruta Samhita (pojednanie o medicíne a chirurgii zakladajúce ajurvédsku medicínu, jej vznik sa odhaduje na 1. a 2. storočie nášho letopočtu). Táto zmienka tiež naznačuje, že Moringa bola pestovaná ľuďmi po tisícročia.

Africký moringový prášok alebo indický moringový prášok

Bien que le Moringa soit peu exigeant concernant ses conditions climatiques, il semblerait que ces dernières fassent varier la composition nutritionnelle des feuilles de Moringa. Une étude a analysé la composition nutritionnelle des feuilles de Moringa issues d'Afrique et une autre en provenance d'Inde. Zdá sa, že listy moringy z Afriky boli menej „výživné“ ako Moringa odchádza z Indie. Vedci sa domnievajú, že vysoké teploty v Afrike denaturujú nutričné ​​zložky, čo by mohlo vysvetliť nutričné ​​rozdiely.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 245 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Nova E, Redondo-Useros N, Martínez-García RM, Gómez-Martínez S, Díaz-Prieto LE, Marcos A. Potential of Moringa oleifera to Improve Glucose Control for the Prevention of Diabetes and Related Metabolic Alterations: A Systematic Review of Animal and Human Studies. Živiny. 2020 Jul 10;12(7):2050. doi: 10.3390/nu12072050. PMID: 32664295; PMCID: PMC7400864.

Publikácia: LG, KD a DSK (ND-B). Moringa oleifera : A review on nutritive importance and its medicinal application. https://doi.org/10.1016/j.fshw.2016.04.001

Publikácia: Basile BS Konmy, Pascal Abiodoun Olounladé, Sanni-yo Doko Allou, Erick Virgile Bertrand Azando and Mawulé Sylvie Hounzangbé-Adoté. (2016). A review on phytochemistry and pharmacology of Moringa oleifera leaves (Moringaceae). https://www.phytojournal.com/archives/2016/vol5issue5/PartE/5-5-31-180.pdf

Publikácia: Foidl N., Makkar HPS a Becker K. (2001). POTENTIEL DE MORINGA OLEIFERA EN AGRICULTURE ET DANS L'INDUSTRIE. http://www.alismiri.com/uploads/etude%20..tanzanie%20Moringa.pdf

Publikácia: B Moyo, PJ Masika, a Hugo, & V Muchenje. (2013). Nutričná charakteristika listov Moringy (Moringa oleifera Lam.). https://doi.org/10.5897/AJB10.1599

Publikácia: Santos AF, Argolo AC, Paiva PM, Coelho LC. Antioxidant activity of Moringa oleifera tissue extracts. Phytother Res. 2012 sep; 26 (9): 1366-70. doi: 10,1002/ptr.4591. Epub 2012 1. február PMID: 22294387.

Publikácia: CEC Ugwoke. (2016). PHARMACOGNOSTIC EVALUATION AND ANTIMICROBIAL STUDIES ON MORINGA OLEIFERA LAM. (Moringaceae). https://doi.org/10.13040/IJPSR.0975-8232.8(1).88-94

Publikácia: González-Burgos E, Ureña-Vacas I, Sánchez M, Gómez-Serranillos MP. Nutričná hodnota Moringa Oleifera Lam. Leaf Powder Extracts and Their Neuroprotective Effects via Antioxidative and Mitochondrial Regulation. Živiny. 2021 26. júna; 13 (7): 2203. doi: 10.3390/NU13072203. PMID: 34206952; PMCID: PMC8308447.

Publikácia: Landázuri AC, Gualle A, Castañeda V, Morales E, Caicedo A, Orejuela-Escobar LM. Moringa Oleifera Lam. leaf powder antioxidant activity and cytotoxicity in human primary fibroblasts. Nat Prod Res. 2021 december;35(24):6194-6199. doi:10.1080/14786419.2020.1837804. Epub 2020, 29. októbra. PMID: 33118387.

Súvisiace články