Maca patrí do čeľade Brassica. Endemit Peruánskej vysočiny sa jej darí v extrémnych klimatických podmienkach. Čerstvý alebo sušený koreň Maca sa používa pre svoje stabilizačné a sexuálne stimulačné vlastnosti. Po vysušení sa môže rozdrviť na prášok, aby sa uľahčila jeho konzumácia pri zachovaní jeho vlastností. Tonizujúci, proti únave, proti stresu, Maca prášok je skutočný adaptogén. Pomáha telu vyrovnať sa s variáciami a udalosťami okolo neho. Mnohé vedecké štúdie tiež skúmali jeho potenciálny vplyv na libido. Hoci sú výsledky heterogénne, Peruánci ju už prezývajú „Viagra“. Necháme vás preto posúdiť jej afrodiziakálny potenciál... Na inej úrovni je Maca prášok bohatý na vlákninu, bielkoviny a nosiče antioxidantov. Prispieva k zníženiu cholesterolu či oxidačného stresu. Okrem svojich terapeutických vlastností má Maca prášok sladkú chuť, niekedy popisovanú ako jemnú karamelovú chuť. Latinský názov: Lepidium meyenii. Botanická čeľaď: Brassicaceae. Použitá časť: Koreň.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 16/05/2024

Odporúčaná spotreba

Maca prášok je koncentrát energie a živín. Najlepšie je zvyšovať dávky postupne, aby ste netrpeli nepríjemnými vedľajšími účinkami. Ako klasické ošetrenie alebo pre potešenie: 10 g alebo 2 lyžičky prášku Maca za deň.

V akej forme?

Ak chcete čo najlepšie využiť ich výhody, môžete ich použiť:

  • V prášku
V ktorú dennú dobu?

Odporúčame vám ich používať počas nasledujúcich jedál, aby ste čo najlepšie využili ich výhody:

  • Raňajky
  • Obed
  • V prípade
  • Večera
Aké spôsoby použitia?

Môžete ich zahrnúť do nasledujúcich prípravkov, aby ste ich uľahčili:

  • Dezert
  • Jogurt, mliečne výrobky
  • Plochý
  • Smoothies, džúsy
  • Kompót

Výhody zdravej výživy

Maca prášok môže doplniť vašu zdravú a pestrú stravu.

Nervový systém, pohoda

Maca prášok je adaptogén: dáva telu schopnosť rýchlo sa prispôsobiť zmenám okolo neho. Stabilizuje teda emócie, odbúrava stres, tonizuje telo a bojuje proti únave. Okrem toho sa o prášku Maca hovorí, že chráni nervový systém. Pretože by prispel k prevencii neurodegeneratívnych ochorení a stimuloval kognitívne funkcie.

Metabolizmus

Maca prášok pomáha regulovať hladinu cholesterolu a cukru v krvi vďaka svojmu bohatstvu na vlákninu. Vláknina spomaľuje a znižuje vstrebávanie iných živín, čím pomáha telu usmerňovať príjem potravy. Okrem toho je prášok Maca antioxidant. Zabraňuje teda vaskulárnym komplikáciám dyslipidémie (hypertriglyceridémia a hypercholesterolémia) a diabetu.

Sexualita a reprodukcia

Maca prášok sa už dlho používa na zvýšenie sexuálnej výkonnosti. Zlepšilo by to plodnosť a sexuálnu túžbu.

Starostlivosť o telo, tvár a vlasy

Maca prášok podporuje hojenie pokožky. Navyše pripraví pokožku na zvládnutie poškodenia slnečnými lúčmi.

Zažívacie ústrojenstvo

Strava, ktorá neobsahuje dostatok vlákniny, podporuje vznik zápchy. Maca prášok je bohatý na vlákninu. Ako súčasť pestrej a vyváženej stravy pomáha Maca prášok obnoviť prázdnotu tráviaceho traktu.

Nutričné ​​vlastnosti

Hlavné vlastnosti

  • Antioxidant (katechín, glukozinolát): Maca prášok je údajne bohatý na antioxidačné látky, ako sú katechíny a glukozinoláty. Maca prášok teda môže tvrdiť, že bojuje proti oxidačnému stresu neutralizáciou voľných radikálov.

  • Afrodiziakum : Zdá sa, že Maca prášok zlepšuje mužskú plodnosť. Niekoľko štúdií skutočne naznačuje účinky na mužskú plodnosť, od zvýšenej sexuálnej túžby až po produkciu spermií, cez zvýšenie koncentrácie spermií, objemu ejakulácie alebo dokonca zlepšenie pohyblivosti spermií. Všetky tieto údaje by sa však mali minimalizovať vzhľadom na nepresvedčivé účinky iných vedeckých štúdií.

  • Nervózne vyrovnávanie : Maca prášok sa používa ako adaptogén v tradičnej peruánskej medicíne. Pomohlo by to zmierniť fyzický a emocionálny stres. Podľa štúdie užívanie Macy znižuje kortizol a ACTH, hormóny spojené so stresom.

  • Neuroprotektívne (macamid): Maca prášok zlepšuje kognitívne funkcie. Táto vlastnosť vyplýva z vedeckej štúdie vykonanej na pacientoch s mŕtvicou, zvieratách a starších ľuďoch. Ten preukázal zníženie oxidačného stresu, protizápalový účinok a účinok na genetický materiál. Makamid by bol aktívnou zlúčeninou zodpovednou za neuroprotektívny účinok. Oddialilo by to kognitívny pokles a zabránilo by sa neuronálnej dysfunkcii.

  • Chránič pokožky : Maca prášok by zlepšil a zabránil poškodeniu pokožky spôsobenému slnečným UV žiarením. Navyše by to urýchlilo hojenie rán.

  • Kontrola krvného cukru : Maca prášok by znížil hladinu cukru v krvi ovplyvnením inzulinémie. Štúdia skutočne pozoruje zvýšenie obsahu inzulínu. Inzulín je hypoglykemický hormón.

  • Mentálne tonikum : Zdá sa, že prášok Maca zlepšuje pamäť a bol by vhodný na zlepšenie deficitu učenia.

  • Proti únave : Maca prášok by priniesol fyzické zlepšenie. Stimulovalo by to enzymatickú aktivitu glutatiónperoxidázy a kreatínkinázy (dva enzýmy prítomné vo vnútri buniek, v cytosóle). Tento účinok zvyšuje antioxidačnú kapacitu a urýchľuje tvorbu ATP (energie), čo pomáha oddialiť nástup príznakov únavy.

Sekundárne vlastnosti

  • Laxatívum (vláknina): Maca prášok je bohatý na vlákninu. Vláknina má schopnosť zväčšiť objem stolice, čo stimuluje tráviaci prechod.

  • Hypocholesterolemický (vláknina, nízky obsah nasýtených mastných kyselín): Maca prášok prirodzene nízky obsah nasýtených mastných kyselín a bohatý na vlákninu bude bojovať proti poruchám cholesterolu. Znižuje vstrebávanie cholesterolu prítomného v potravinách a podporuje rovnováhu hladín cholesterolu. Štúdia vykonaná s výťažkami z Macy navyše ukazuje, že tieto extrakty by mali „normalizujúce“ účinky na LDL-cholesterol (zlý cholesterol) a triglyceridy.

  • Hepatoprotektor : Vedecká štúdia na myšiach naznačuje potenciálnu hepatoprotektívnu silu polysacharidov (sacharidov) v prášku Maca. Zdá sa, že prášok Maca zmierňuje poškodenie pečene u myší spôsobené alkoholom.

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky na 100 g na 10 g % RDA* na 100 g % RDA* pre 25 g
Energia (Kcal) 378 38 19 2
Energia (Kj) 1584 158 19 2
Lipidy (g) 1.43 0.1 2 0
Nasýtené mastné kyseliny (g) 0.29 0 1 0
Sacharidy (g) 76.97 7.7 30 3
Vrátane cukrov (g) 29.27 2.9 33 3
Vláknina (g) 27.13 2.7
Bielkoviny (g) 13.43 1.3 27 3
Soľ (g) 0.03 0 1 0

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Maca

Maca je bylinná rastlina z čeľade bracicaceae. Nachádza sa v Južnej Amerike: v Peru. Rastie vo vysokej nadmorskej výške, na vysokých náhorných plošinách Ánd. Skaly, prudký vietor, málo kyslíka, rozmarná klíma, silné UV žiarenie... Extrémne poveternostné podmienky tohto regiónu sú pre Macu vhodné.

Maca vydáva silný štipľavý zápach, charakteristický pre jej botanickú rodinu (ako kapusta, horčica alebo reďkovka). Počet jeho listov je 12 až 20, každý asi dvadsať centimetrov dlhý. Sú izolované, jednoduché a zložené z malých lalokov. Na centrálnej stonke sa objavujú malé biele kvety. Sú zoskupené v zhlukoch a sú hermafroditné (obsahujú súčasne mužské a ženské reprodukčné orgány.). Plod je o niečo širší ako dlhý. Má dve priehradky, ktoré obsahujú osivo. Dve semená každého ovocia sú červenkasté.

Maca má pod zemou tuberkulárny hypokotyl. Táto oblasť vyzerá ako veľká reďkovka, tak sa volá časť medzi koreňom a listami. Hypokotyl má niekoľko farieb v závislosti od odrody: žltá, fialová alebo čierna. Nakoniec Maca končí dlhým hrubým koreňom a oveľa jemnejšími sekundárnymi koreňmi. Je to hypokotyl Maca, ktorý už dlho konzumujú andské populácie. Používajú ju surovú alebo sušenú pre jej nutričné ​​a/alebo terapeutické vlastnosti. Maca je vďaka svojej adaptogénnej sile prezývaná „peruánsky ženšen“.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 131 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: da Silva Leitão Peres N, Cabrera Parra Bortoluzzi L, Medeiros Marques LL, Formigoni M, Fuchs RHB, Droval AA, Reitz Cardoso FA. Liečivé účinky macy peruánskej (Lepidium meyenii): prehľad. Funkcia jedla. 29. januára 2020; 11 (1): 83-92. doi:10.1039/c9fo02732g. PMID: 31951246.

Publikácia: Wang S, Zhu F. Chemické zloženie a zdravotné účinky macy (Lepidium meyenii). Food Chem. 1. august 2019;288:422-443. doi: 10.1016/j.foodchem.2019.02.071. Epub 22. februára 2019. PMID: 30902313.

Publikácia: Shin BC, Lee MS, Yang EJ, Lim HS, Ernst E. Maca (L. meyenii) na zlepšenie sexuálnej funkcie: systematický prehľad. BMC Complement Altern Med. 6. augusta 2010;10:44. doi:10.1186/1472-6882-10-44. PMID: 20691074; PMCID: PMC2928177.

Publikácia: Tafuri S, Cocchia N, Vassetti A, Carotenuto D, Esposito L, Maruccio L, Avallone L, Ciani F. Lepidium meyenii (Maca) v samčej reprodukcii. Nat Prod Res. november 2021;35(22):4550-4559. doi:10.1080/14786419.2019.1698572. Epub 2019, 5. decembra. PMID: 31805775.

Publikácia: Ľudovít Drouet. Príspevok k štúdiu Lepidium Meyenii: maca. Farmaceutické vedy. 2002. ffhal-01732119

Práca : Karleskind, B., Mercier, B., & Veroli, P. (2014). Praktický sprievodca doplnkami stravy (Praktické príručky) (francúzske vydanie). THIERRY SOUCCAR.

Webstránka: Maca - Doplnok stravy. (nd). VIDAL. https://www.vidal.fr/parapharmacie/complements-alimentaires/maca-lepidium-meyenii.html

Súvisiace články