Karobovník je stredne veľký strom z čeľade Fabaceae. Čeľaď Fabaceae predstavuje strukoviny (šošovica, cícer a dokonca aj červená fazuľa). Rohovník je strom pôvodom z oblasti Stredozemného mora. Vo veľkej miere sa pestuje pre svoje plody a semená. Semená rohovníka umožňujú získať gumu zo svätojánskeho chleba, prídavnú látku do potravín. Ovocie, rohovník, je veľký struk, ktorý vyniká svojou prekvapivou chuťou. Karob má v prášku chuť podobnú čokoláde. Toto nie je jediný pozitívny bod karobu (aj keď je to samo o sebe dostatočné). Karobový prášok skutočne zlepšuje pamäť, črevný tranzit a bojuje proti oxidačnému stresu. Latinský názov: Ceratonia siliqua L. Botanická čeľaď: Fabaceae. Použitý diel: Pod.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 25/04/2023

Pre bojovať proti oxidačnému stresu

Karobový prášok je zdrojom bioaktívnych zlúčenín, zastúpených najmä polyfenolmi a d-pinitolom. Tie dávajú karobovému prášku veľmi vysoký antioxidačný potenciál. V dôsledku toho by karobový prášok inhiboval produkciu reaktívnych foriem kyslíka.

Karobový prášok by zabránil oxidačný stres. Oxidačný stres zodpovedá nerovnováhe medzi prooxidačnými zlúčeninami a antioxidačnou obranou v prospech prooxidantov. Táto porucha je rizikovým faktorom pre mnohé patológie, ako je cukrovka, očné patológie, neurodegeneratívne ochorenia atď.

Rada od dietológa-výživového poradcu: 

  • Začnite na 1 g denne, potom postupne zvyšujte v priebehu týždňa na 20 g denne.

  • Pre zachovanie živín citlivých na teplo uprednostňujte nevarený karobový prášok.

Pre boj proti zápche

V priemere 100 gramov karobového prášku obsahuje takmer 40 g vlákniny. Karobový prášok je vraj bohatý na vlákninu, presnejšie na nerozpustnú vlákninu. Karobový prášok sa skutočne extrahuje zo struku, ktorý sa skladá hlavne z nerozpustnej vlákniny, na úkor rozpustnej vlákniny.

Vláknina sú špeciálne uhľohydráty, pretože ich telo nemôže stráviť a absorbovať: prechádzajú tráviacim traktom. Napriek tomu majú niekoľko zdravotných výhod, ako napríklad reguláciu zažívacieho traktu. Nerozpustná vláknina je výhodnejšia v prípadoch zápchy, pretože sa nerozpúšťa vo vode. Na druhej strane majú schopnosť absorbovať veľké množstvo vody, čo spôsobuje ich napučiavanie. Nerozpustná vláknina sa svojou veľkosťou, nestráviteľnou a nerozpustnou charakteristikou priamo spája s hmotou stolice, čím zväčšuje objem stolice a rehydratuje ju. Celé to podporuje črevnú motilitu.

Vďaka svojmu bohatstvu na nerozpustnú vlákninu, karobový prášok je laxatívum.

Rada od dietológa-výživového poradcu: 

  • Konzumujte 1 g denne, potom postupne zvyšujte v priebehu týždňa až na 20 g denne karobového prášku.

  • Uprednostňujte kúru nalačno v studenej vode, aby sa zosilnil laxatívny účinok prášku z rohovníka.

Pre diabetikov

Karobový prášok je ideálnym spojencom v prípadoch cukrovky. Zloženie karobového prášku mu totiž dáva nízky glykemický index, odhadovaný na 15. Glykemický index predstavuje schopnosť potraviny zvýšiť hladinu cukru v krvi. Čím je teda glykemický index nižší, tým je hladina cukru v krvi vyrovnanejšia, čo je pri cukrovke žiaduce. Okrem toho je glykemická nálož karobového prášku nižšia ako 2 na 20 skonzumovaných g (odporúčané množstvo), čo znamená, že na 100 g skonzumovaného karobového prášku je glykemická nálož len 7,3. To stále predstavuje nízke skóre. Glykemická nálož je údaj odvodený z glykemického indexu, ktorý sa mení v závislosti od skonzumovaného množstva. Stručne povedané, karobový prášok pomáha udržiavať vyváženú hladinu cukru v krvi po jedle.

Okrem toho antioxidačná sila (poskytovaná polyfenolovými zlúčeninami a d-pinitolom) a jeho protizápalový potenciál (účinok zaznamenaný prostredníctvom vedeckej štúdie) prispievajú k prevencii kardiovaskulárnych patológií spojených s cukrovkou.

Karobový prášok je zaujímavé pre diabetikov, pretože ona nespôsobuje hyperglykémiu a umožňuje vám to obnoviť rovnováhu glykemickej záťaže jedla. Taktiež sa zúčastňuje na prevencia kardiovaskulárnych patológií. Ukazuje sa, že je vynikajúcou náhradou čokolády a kakaového prášku (sladeného) v kulinárskych prípravkoch, pretože majú vyššie glykemické indexy.

Rada od dietológa-výživového poradcu: 

  • Pridajte 20 g karobového prášku do vašich sladkých prípravkov, aby ste znížili ich glykemickú záťaž.

  • Nahraďte alebo skombinujte kakaový alebo čokoládový prášok s/s karobovým práškom.

Pre znížiť hladinu cholesterolu

Štúdia skúmala vplyv karobového prášku u 47 dobrovoľníkov s poruchami cholesterolu. Po experimente to umožnil karobový prášok výrazne znížiť hladinu celkového cholesterolu v krvi, vrátane LDL cholesterolu (zlý cholesterol). Táto sila potenciálne pochádza z vlákien, ktoré oplývajú karobovým práškom. Vláknina má vplyv na zníženie vstrebávania cholesterolu z potravy. Najmä preto, že karob má nízky obsah nasýtených mastných kyselín. Zníženie spotreby nasýtených tukov prispieva k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu.

Rada od dietológa-výživového poradcu: 

  • Pri liečbe na zníženie cholesterolu: 5 g karobového prášku počas 6 týždňov pred jedlom.
  • Začnite s 1 g, potom postupne zvyšujte na 5 g.

Nepodložené reputácie

''Karobový prášok je prírodný prostriedok na potlačenie chuti do jedla''

Karobový prášok nie je najzaujímavejšie jedlo na zníženie chuti do jedla s cieľom chudnutie. V skutočnosti žiadne jedlo nedokáže zázračne spôsobiť chudnutie ani zahnať hlad, môže len pomôcť, a to len vtedy, ak je sprevádzané celkovou zmenou životného štýlu.

Karobový prášok však nemá povzbudzujúci účinok na priberanie: má nízky glykemický index, ktorý obmedzuje mlsanie a ukladanie cukrov a tukov. Jeho jedinečná chuť podobná čokoláde môže tiež pomôcť znížiť množstvo cukru potrebného v niektorých receptoch.

Napriek tomu karobový prášok neplní, jeho pôsobenie na hmotnosť je skôr sekundárne.

''Karobový prášok upravuje spánok''

Je ťažké nájsť potraviny, ktoré podporujú spánok. Karobový prášok však v zozname nie je.

Akcia karobový prášok na spánok by bol skôr neutrálny : spánok nenavodzuje, ale nepoškodzuje. Skutočne neobsahuje vzrušujúce látky, má nízky obsah lipidov (ktoré môžu poškodiť kvalitu spánku) a jeho glykemický index je nízky. Nízky glykemický index naznačuje, že poskytuje „pomalé uhľohydráty“ počas noci, čo zabraňuje nutkaniu jesť v noci spôsobenému reaktívnou hypoglykémiou.

Nie je však k dispozícii žiadna mikronutričná štúdia karobového prášku. V dôsledku toho sa veľa zlúčenín nemeria, čím sa v tomto prípade znižuje pravdepodobnosť použitia karobového prášku. Okrem toho neboli na túto tému vykonané žiadne vedecké štúdie.

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky na 100 g na 20 g % RDA* na 100 g % RDA* na 20 g
Energia (Kcal) 300 60 15 3
Energia (Kj) 1256 251,2 15 3
Lipidy (g) 0.7 0.03 0.9 0
Nasýtené mastné kyseliny (g) 0.1 0 0.5 0
Sacharidy (g) 49.1 9.8 18.9 4
Vrátane cukrov (g) 40.1 8 44.6 9
Vláknina (g) 39.8 8
Bielkoviny (g) 4.6 0.9 9.2 2
Soľ (g) 0.04 0 0.6 0
Vápnik (mg) 435 87 54.4 11
Meď (mg) 0.3 0.1 32 6
Železo (mg) 3.4 0.7 24.3 5
Horčík (mg) 55 11 14.7 3
Fosfor (mg) 81 16.2 11.6 2
Draslík (mg) 873 174.6 43.7 9
Zinok (mg) 0.9 0.2 8.7 2

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Karobovník

Karobovník patrí do čeľade Fabaceae. Pôvodne pochádza z oblasti Stredozemného mora, nedávno sa rozšírila aj do iných oblastí, ako je Kalifornia, Arizona, Mexiko, Čile a Argentína. Strom oceňuje chudobné, suché pôdy a mierne podnebie. Neznáša dobre chlad. Rohovník môže dosiahnuť výšku 10 metrov. Jeho rast je pomalý a jeho životnosť je skvelá (viac ako 500 rokov).

Reprodukčná biológia rohovníka je zložitá, vedci sa domnievajú, že mladé stromy majú obojpohlavné kvety, ale zvyčajne sa počas vývoja odstráni jedno pohlavie. Listy rohovníka sú zelené a vždy zelené. Obnovujú sa každé dva roky. Súkvetie rohovníka je zhlukovité a pripomína mačiatka. Sú zelené s červeným nádychom. Po oplodnení peľom sa samičie kvety premenia na plody, ktoré dozrievajú nasledujúce leto. Plodom je nepopraskaný struk, dlhý, sploštený a pri švíkoch zhrubnutý. Struky rohovníka majú dĺžku 10 až 30 cm a šírku približne 2 cm. Skladajú sa z dvoch veľkých častí: dužiny, ktorá predstavuje 90 % plodov, a semien, ktoré vypĺňajú zvyšných 10 %. Dužinu tvorí oplodie (tvrdá škrupina) a mezokarp, vnútorná časť, ktorá má žltú farbu a sladkú chuť. Semená sú tvrdé a početné. Čo sa týka dreva, beľové drevo rohovníka je belavé a jeho srdce je žilkované do ružova. V stolárstve je známy pod názvom carouge.

Karobovník sa pestuje pre svoje ovocie, rohovník, ktorého chuť pripomína čokoládu. Španielsko je popredným svetovým producentom rohovníka, ktorý produkuje v priemere 135 000 t/rok rohovníka v porovnaní s 310 000 t/rok pri všetkých svetových zberoch. Zábavný fakt: semená rohovníka sa nazývali karáty, používali sa ako štandard na hodnotenie hmotnosti drahých kameňov.

Karobová guma

Karobová guma je potravinárska prídavná látka, slúži ako textúrovacie činidlo. V zoznamoch zložiek sa nachádza pod kódom E 410. Získava sa mletím semien rohovníka. Potravinársky priemysel ho používa na zahustenie a zjemnenie ich prípravy.

Rovnako ako všetky ďasná, nadbytok žuvačky zo svätojánskeho chleba môže spôsobiť črevné poruchy. Metaanalýza oceňuje gumu zo svätojánskeho chleba pre jej účinky na zníženie cholesterolu, hypoglykemické účinky, proti hnačke a proti refluxu.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.9 ( 107 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Rtibi K, Selmi S, Grami D, Amri M, Eto B, El-Benna J, Sebai H, Marzouki L. Chemické zložky a farmakologické účinky strukov rohovníka a listov (Ceratonia siliqua L.) na gastrointestinálny trakt: Prehľad. Biomed Pharmacother. september 2017;93:522-528. doi: 10.1016/j.biopha.2017.06.088. Epub 2017 4. júla. PMID: 28686965.

Publikácia: Zhu BJ, Zayed MZ, Zhu HX, Zhao J, Li SP. Funkčné polysacharidy z rohovníka: prehľad. Chin Med. 30. septembra 2019: 14:40. doi:10.1186/s13020-019-0261-x. PMID: 31583011; PMCID: PMC6767635.

Publikácia: Alzoubi KH, Alibbini S, Khabour OF, El-Elimat T, Al-Zubi M, Alali FQ. Karob (Ceratonia siliqua L.) Zabraňuje deficitu krátkodobej pamäte vyvolanému chronickým stresom u potkanov. J Mol Neurosci. november 2018;66(3):314-321. doi:10.1007/s12031-018-1161-8. Epub 2018, 14. september. PMID: 30218423.

Webstránka: Potravinové prísady. (nd). UFC čo si vybrať. https://www.quechoisir.org/comparatif-additions-alimentaires-n56877/e410-gomme-de-caroube-farine-de-graine-de-caroube-p223621/

Súvisiace články