Kokosová palma je rastlina z čeľade Araceae. Symbol ostrovov, táto rastlina je uznávaná pre svoje ovocie, kokos. Po úspešnom rozlúsknutí orecha objavíme belavú dužinu a kokosovú šťavu. Mandle sa konzumujú surové alebo sušené. Sušenie a opekanie koncentruje jeho arómu a charakteristickú chuť kokosu, ako aj jeho terapeutické prednosti. Opečený kokos je bohatý na lipidy, ktoré telu vrátia energiu. Navyše v týchto lipidoch nájdeme hlavne kyselinu laurovú. Kyselina laurová je nasýtená mastná kyselina, preto sa vyhýbame nadmernému príjmu kokosu, pretože strava bohatá na nasýtené mastné kyseliny podporuje vznik porúch cholesterolu. Napriek tomu kyselina laurová podporuje imunitný systém, pretože má protiinfekčné vlastnosti. Preto kokos úplne nepopierame. V strave je tiež veľa vlákniny. Znižujú hlad a stimulujú tráviaci tranzit. Tento olejnatý plod je ideálny aj pri cukrovke, pretože zmierňuje glykemickú záťaž jedla, čím pomáha regulovať hladinu cukru v krvi. Latinský názov: Cocos nucifera L. Botanická čeľaď: Araceae. Použitá časť: Buničina.

Odporúčaná spotreba

Opekané kokosové prúžky sú sušené ovocie. Je koncentrovanejšia ako čerstvá dužina kokosového orecha, sú definované odporúčania na dennú spotrebu. Ako klasická úprava alebo pre potešenie sa porcia kokosu odhaduje na 25 g denne, čo predstavuje jeden z približne pätnástich prúžkov kokosu.

V akej forme?

Ak chcete čo najlepšie využiť ich výhody, môžete ich použiť:

  • Celý
  • Mleté, drvené
V ktorú dennú dobu?

Odporúčame vám ich používať počas nasledujúcich jedál, aby ste čo najlepšie využili ich výhody:

  • Raňajky
  • Obed
  • V prípade
  • Večera
Aké spôsoby použitia?

Môžete ich zahrnúť do nasledujúcich prípravkov, aby ste ich uľahčili:

  • Dezert
  • Jogurt, mliečne výrobky
  • Plochý
  • V zmesi s iným sušeným ovocím
  • Musli

Výhody zdravej výživy

Kokos môže doplniť vašu zdravú a pestrú stravu.

Zažívacie ústrojenstvo

Zápcha je často synonymom nedostatku vlákniny. Na stimuláciu prechodu trávenia je potrebné zvýšiť koncentráciu vlákniny v strave (pozri náš návod zápcha a diéta). Nakrájané kokosové orechy sú bohaté na vlákninu, ľahko stimulujú tráviaci prechod.

Metabolizmus

Kokosy sú bohaté na vlákninu. Vláknina znižuje vstrebávanie všetkých ostatných zložiek potravy, ako je cholesterol, tuky a sacharidy. Na sacharidoch to telu umožňuje stabilizovať hladinu cukru v krvi (koncentráciu glukózy v krvi). Pre cholesterol a lipidy sú tieto výhody menšie, pretože kokosové vločky poskytujú nasýtené mastné kyseliny (podporili by zvýšenie cholesterolu).

Imunitný systém

Kyselina laurová, väčšinová mastná kyselina v kokosových prúžkoch, stimuluje imunitu. Inhibuje rast mikróbov. Zdá sa, že táto kapacita je výraznejšia na menovaných baktériách Staphylococcus aureus (alebo Staphylococcus aureus). Táto živina poskytuje kokosovým orechom výhody pre imunitu.

Nutričné ​​vlastnosti

  • Laxatívum (vláknina): krájané kokosové orechy sú mimoriadne bohaté na vlákninu. Diétna vláknina je nestráviteľná a vstupuje do fekálneho bolusu. Vláknina vďaka svojej hydrofilnej sile zväčšuje objem stolice, čo stimuluje tráviaci prechod.

  • Kontrolujte hladinu cukru v krvi (lipidy, vláknina): 75 % zloženia kokosových vločiek predstavujú lipidy a vláknina. Obe znižujú glykemický index potravín. Kokosové vločky majú teda nízky glykemický index. Po konzumácii nespôsobujú veľké výkyvy hladiny cukru v krvi.

  • Kontroluje chuť do jedla (lipidy, vláknina): vďaka nízkemu glykemickému indexu kokosových pásikov normalizujú pocity hladu. Zmeny v hladine cukru v krvi skutočne zvyšujú chuť do jedla. Naopak, vyvážená hladina cukru v krvi podporuje pocit sýtosti.

  • Prispieva k energetickému metabolizmu (sacharidy, lipidy): kokosové orechy sú prenášačmi lipidov a uhľohydrátov: makroživín, ktoré telo používa na poskytovanie energie. Ak sa pozrieme na sacharidy, polovica sú jednoduché cukry, druhá polovica sú zložené cukry. Kokos dodá energiu, ktorú telo dokáže využiť rýchlo a aj časom.

  • Protiinfekčné (kyselina laurová): lipidový profil kokosových orechov predstavuje najmä kyselina laurová, nasýtená mastná kyselina. Kyselina laurová sa považuje za antimikrobiálne činidlo. Predpokladá sa, že má schopnosť bojovať proti baktériám, vírusom a hubám. Vďaka tejto mastnej kyseline môžu kokosové orechy tvrdiť, že posilňujú imunitný systém.

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky na 100 g na 25 g % RDA* na 100 g % RDA* pre 25 g
Energia (Kcal) 610 153 30 8
Energia (Kj) 2552 638 30 8
Lipidy (g) 60.5 15.12 86 22
Nasýtené mastné kyseliny (g) 56.6 14.15 283 71
Sacharidy (g) 16.8 4.22 6 2
Vrátane cukrov (g) 7.45 1.86 8 2
Vláknina (g) 11.8 2.95
Bielkoviny (g) 7.4 1.85 15 4
Soľ (g) 0.04 0.01 1 0

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Kokosová palma

Kokosová palma je rastlina z čeľade Araceae (alebo Palmaceae). Kokosová palma pravdepodobne pochádza z indomalajských oblastí. Na Novom Zélande a v Indii boli skutočne objavené fosílne kokosové orechy staré niekoľko miliónov rokov. Kokosová palma sa šírila vo vlnách v rôznych oblastiach sveta, predovšetkým kolonizáciou susedných tropických ostrovov, vďaka schopnosti jej plodov (kokosu) plávať na vode.

Kokosová palma je falošný strom: nemá kmeň, ale ostrú stonku. Táto stopka končí obrovskými palmovými listami. Kokosová palma dáva prvé ovocie po 5 až 7 rokoch rastu. Súkvetie sa mení na kôstkovicu (plod). Plody sú hnedej farby a sú pokryté silnou vrstvou drevitých vlákien. Pevná škrupina obklopuje kokosovú dužinu, kokosová dužina alebo jadro je belavé a obsahuje šťavu nazývanú kokosová voda. Kokosová voda je sladká tekutina, ktorá zaberá tri štvrtiny vnútornej dutiny.

Existujú hlavne dve veľké odlišné skupiny kokosových paliem: trpasličí kokosové palmy a veľké kokosové palmy. Trpasličí kokosové palmy merajú menej ako 10 m. Rastú rýchlo, sú krehkejšie a prvé malé kokosky dávajú po piatich rokoch. Veľké kokosové palmy ľahko dosahujú výšku 25 m. Rastú pomaly a prvé orechy ponúkajú okolo 7 až 10 rokov pestovania. Táto druhá skupina predstavuje 95 % svetového kokosového hája. Kríže Dwarf x Grand umožňujú spojiť agronomické výhody týchto dvoch skupín. Odhaduje sa teda, že 15 % kokosových paliem vysadených za posledných desať rokov tvoria hybridné odrody.

Kokosová palma rastie na dobre odvodnených hlinitých, piesočnatých a ílovitých pôdach. Vyžaduje si horúce a vlhké podnebie. V dobrých klimatických podmienkach môže kokosový strom vyprodukovať 12 až 16 zhlukov kokosových orechov ročne. Zhluk kokosových orechov obsahuje približne 10 orechov. Pestovanie kokosu je veľmi dôležité pre tropické a subtropické oblasti, často sa mu hovorí „strom života“. Tento význam je obzvlášť overiteľný v Indii. India je po Indonézii a Filipínach tretím najväčším producentom kokosových orechov na svete. V indickej kultúre je kokos opísaný ako ovocie ašpirácie: často sa ponúka bohom na začiatku nových projektov. V ajurvédskej medicíne má kokosový olej, mlieko a šťava množstvo liečivých vlastností: proti vypadávaniu vlasov, proti spáleniu a v boji proti srdcovým problémom.

Kokosová palma: strom s mnohostranným využitím

Kokosová palma je strom s mnohými spôsobmi použitia, od stromu až po kokosovú šťavu. Začnime stromčekom, kokosové palmy sa tkajú na výrobu ozdôb na obrady alebo predmety každodennej potreby. Na stavbu sa používa falošný kmeň kokosového stromu. Prechádzame k šťave z kokosových kvetov, po zahriatí nám dáva povestný kokosový cukor.

Čo sa týka ovocia, robíme viacero variácií. Kokosové vlákno, nazývané vata, tvorí veľmi účinný tepelný a akustický izolant. Používa sa v textilnom priemysle alebo na zatepľovanie domov. Kokosová škrupina sa používa ako nádoba na jedlo. Mandle sa môžu konzumovať surové alebo sušené. Keď sa vysuší, nazýva sa kopra. Kopra sa používa na výrobu kokosového oleja, strúhaného kokosu, kokosovej múky, kokosových lupienkov a kokosového mlieka (tu sa kokos nastrúha a potom lisuje). Napokon, kokosová voda je hydratačný potravinový produkt.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.9 ( 13 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: UNCTAD. (nd). KOKOSOVÝ. KONFERENCIA SPOJENÝCH NÁRODOV O OBCHODE A ROZVOJI. https://unctad.org/system/files/official-document/INFOCOMM_cp03_Coconut_fr.pdf

Publikácia: Bobiński R, Wyszomirski M, Machnickam A, Pielesz A, Kawecki M, Waksmańska W, Staniszewski L. Vplyv kyseliny laurovej na patogény kolonizujúce popáleniny: Pilotná štúdia. Altern Ther Health Med. 2020 Mar;26(2):23-27. PMID: 31634869.

Publikácia: Joshi S, Kaushik V, Gode V, Mhaskar S. Kokosový olej a imunita: Čo o ňom zatiaľ naozaj vieme? J Assoc Physicians India. júl 2020;68(7):67-72. PMID: 32602684.

Publikácia: DebMandal M, Mandal S. Kokos (Cocos nucifera L.: Arecaceae): pri podpore zdravia a prevencii chorôb. Asian Pac J Trop Med. 2011 Mar;4(3):241-7. doi: 10.1016/S1995-7645(11)60078-3. Epub 2011, 12. apríla. PMID: 21771462.