Čučoriedkový strom je malý krík vysoký 50 cm, ktorý patrí do čeľade vresovcovité: Ericaceae. Táto veľká rodina má viac ako 3500 druhov. Každý z týchto druhov sa vyvíja v rôznych zemepisných šírkach a oblastiach. Nájdeme tu napríklad brusnicu, oziminu, brusnicu a dokonca aj medvedicu. Divoká čučoriedka vyžaduje na svoj rast veľmi špecifické klimatické podmienky, najmä dobre kyslú a priepustnú pôdu. Pestuje sa najmä pre bobule, čučoriedky. Tieto malé bobule majú kráľovskú modrú farbu, čo naznačuje prítomnosť pigmentu: antokyány. Práve táto zlúčenina sa podieľa na terapeutických účinkoch čučoriedok: antioxidačné, protizápalové, antimikrobiálne atď. Séria vedeckých štúdií tiež preukázala ich prínos pre mozog a oči, čučoriedky tak môžu tvrdiť, že bojujú proti depresii, zabraňujú niektorým druhom rakoviny, zlepšujú pamäť a nočné videnie... Mnoho zdravotných predností, ktoré ospravedlňujú pridávanie sušených čučoriedok do pestrej a vyváženej diéta. Najmä preto, že ich jemne sladká a kyslastá chuť sa úžasne hodí k mnohým jedlám. Latinský názov: Vaccinum myrtillus L. Botanická čeľaď: Ericaceae. Použitá časť: Ovocie.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 26/11/2023

Pre zdravie očí

THE Čučoriedky prispievajú k videniu. Pomohli byspomaliť progresiu určitých patológií dotýkať sa očí:

  • Amd: Vekom podmienená degenerácia makuly spôsobuje čiastočnú stratu zraku. Nevhodné vystavenie svetlu zvyšuje riziko vzniku AMD. Čučoriedky obmedzujú škody spôsobené svetlom, či už znížením oxidačného stresu, alebo uľahčením regenerácie rodopsínu (pigment prítomný v očiach).

  • Diabetická retinopatia: Táto komplikácia cukrovky je spôsobená nerovnováhou hladiny cukru v krvi Čučoriedky znižujú oxidačný stres, ktorý poškodzuje malé cievy očí. Čučoriedky tým, že chránia sietnicové cievy pred oxidačným stresom, spomaľujú progresiu ochorenia.

Cakos konzumovať?

  • Podľa rôznych pozorovaných štúdií sa zdá, že priemerne 200 g čerstvých čučoriedok denne by stačilo na využitie výhod čučoriedok. Pre sušené čučoriedky sa vedecky neuvádza žiadna indikácia. Zdravotné odporúčania odporúčajú 30 g sušených čučoriedok denne.

  • Uprednostňujte čučoriedky z ekologického poľnohospodárstva, divoké, sezónne a lokálne. Vďaka týmto kritériám zaisťujeme, že máme prospech z mikroživín čučoriedok.

Pre zlepšiť črevný tranzit

THE Čučoriedky prispievajú k rovnováhe črevného tranzitu. Naozaj, prospievajú pomalému aj príliš rýchlemu tranzitu. 100 g čerstvých čučoriedok poskytuje približne 2 až 3 g vlákniny. Vláknina upravuje štruktúru stolice a prispieva k zdraviu črevnej mikroflóry. To je užitočné v prípadoch hnačky: stolica je menej mäkká a obnovuje sa črevná flóra. Tiež fytonutrienty čučoriedok by boli užitočné v prípadoch zápchy. Stále nevieme, ako vlastne fytonutrienty ovplyvňujú tranzit. Zdá sa však, že tieto pôsobia na príznaky zápchy (bolesť brucha a konzistencia stolice).

Nakoniec metaanalýza naznačuje, že čučoriedky by boli užitočné v prípadoch syndrómu dráždivého čreva. 

Rady od dietológa:

  • V prípade hnačky: konzumujte 100 až 150 g čerstvých čučoriedok denne, kým sa príznaky nezlepšia.

  • V prípade zápchy: konzumujte 30 g práškových čučoriedok, 200 g čerstvých čučoriedok alebo 25 g sušených čučoriedok denne, kým sa príznaky nezlepšia.

  • V prípade syndrómu dráždivého čreva: po dohode so zdravotníckym pracovníkom by pri zmierňovaní symptómov syndrómu bola účinná konzumácia 25 g prášku z čučoriedok denne počas šiestich týždňov.

Pre bojovať proti oxidačnému stresu

THE Čučoriedky pomáhajú znižovať oxidačný stres účasťou na príspevkoch o vitamín C. V skutočnosti 100 g čerstvých čučoriedok poskytuje o niečo menej ako 10 mg vitamínu C, alebo približne 12 % dennej potreby. Tiež by mali čučoriedky veľa fytonutrientov je tiež schopný znižovať oxidačný stres, ako sú flavonoidy a antokyány. Je známe, že existuje korelácia medzi koncentráciou fenolových zlúčenín v ovocí a ich antioxidačnými schopnosťami.

Poradenstvo od dietológa-výživového poradcu:

  • Denne skonzumujte 100 až 150 g čerstvých čučoriedok.

  • Ak chcete maximalizovať obsah vitamínov a antioxidantov v čučoriedkach, uprednostňujte miestne čučoriedky z ekologického a sezónneho poľnohospodárstva.

V prípade diabetes 2. typu

Čučoriedky majú niekoľko výhod v prípade cukrovka. V skutočnosti to uvádzajú rôzne štúdie Čučoriedky majú hypoglykemický účinok. Vedci nevedia, ako čučoriedky ovplyvňujú hladinu cukru v krvi, ale predpokladajú, že to poskytujú polyfenoly v čučoriedkach.t túto nehnuteľnosť. Čučoriedky by teda boli zaujímavé na obmedzenie postprandiálnej hyperglykémie, ktorá pomáha vyrovnávať hladinu cukru v krvi.

Aj vďaka antioxidačnému potenciálu Čučoriedok sú spomaliť progresiu komplikácií diabetuako je diabetická retinopatia alebo kardiovaskulárne poruchy.

Je však zrejmé, že by ste nemali jesť príliš veľa čučoriedok. Prítomnosť cukru v čučoriedkach, rovnako ako vo všetkých druhoch ovocia, vyžaduje byť primerané spotrebovaným množstvám.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Denná porcia čučoriedok zodpovedá 150 g čerstvých čučoriedok.

  • Sušené čučoriedky by sa mali považovať za sladké produkty. V tomto prípade, v prípade cukrovky, sa musia množstvá upraviť smerom nadol. Odporúča sa skonzumovať maximálne 15 g sušených čučoriedok denne.

Nepodložené reputácie

„Čučoriedky zlepšujú vzhľad pokožky“

Na základe ich antioxidačného zloženia to bolo naznačené Čučoriedky môžu zlepšiť vzhľad pokožky. Antioxidanty môžu skutočne obmedziť starnutie pokožky, obnoviť žiarivosť a zdravý lesk pokožky. Zlato žiadne spoľahlivé vedecké dôkazy pozorovať koreláciu medzi konzumáciou čučoriedok a zlepšením vzhľadu pokožky. 

„Čučoriedky zlepšujú rast vlasov“

Niektoré vedecké štúdie naznačujú, že extrakt z Čučoriedky stimulujú rast vlasova že antokyány obmedzujú vypadávanie vlasov. Tie posledné sa však vyrábajú in vitro (v skúmavkách). Navyše nepoužívajú priamo Čučoriedky, ale úlomky či koncentráty Čučoriedok. S týmito štúdiami nie je možné dospieť k záveru o účinku čučoriedok na vlasy. THE výsledky sú príliš krehké a zriedkavé na to, aby dali čučoriedkam takúto vlastnosť.  

„Čučoriedky zlepšujú nočné videnie“

Mylne sa čučoriedkam často pripisuje vplyv na výkonnosť zraku. Predpokladá sa, že táto myšlienka vznikla počas druhej svetovej vojny. Britskí vojaci by skutočne mali vďaka konzumácii čučoriedok jedinečnú schopnosť rozoznávať tvary v tme.

Odvtedy bolo množstvo vedeckých výskumov na túto tému a len veľmi málo z nich zaznamenalo presvedčivé výsledky. Doteraz to teda naznačujú vedecké dôkazy Čučoriedky nezlepšujú nočné videnie.

Bezpečnostné opatrenia pri používaní

  • V nadbytku môžu čučoriedky spôsobiť tráviace problémy.

  • Pri cukrovke sa odporúča skonzumovať maximálne 15 g sušených čučoriedok denne.

  • Čučoriedky sa nemusia odporúčať, ak máte v anamnéze divertikulitídu alebo obličkové kamene.

Nutričné ​​hodnoty sušených čučoriedok

Výživové prvky

na 100 g

na 30 g

% RDA* na 100 g

% RDA* na 30 g

Energia (Kcal)

325

98

16

5

Energia (Kj)

1360

408

16

5

Lipidy (g)

1,8

1

3

1

Nasýtené mastné kyseliny (g)

0,2

0

1

0

Sacharidy (g)

72,6

22

28

8

Vrátane cukrov (g)

68,2

20

76

23

Vláknina (g)

2,9

1

0

Bielkoviny (g)

1,12

0

2

1

Soľ (g)

0,005

0

1

0




*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Mytillier

V čeľade Ericaceae sa vyskytuje malý ker s názvom čučoriedka. Pochádza z Európy a rozšírila sa do Ázie. Divoká čučoriedka sa môže dožiť až 30 rokov, v dospelosti dosahuje 50 cm. Rovnako ako jeho korene, aj jeho konáre sú početné a hranaté. Opadavé, oválne, striedavé listy sa nachádzajú len na horných konároch. Kvety vyzerajú ako zvončeky, ich farby sa líšia od zelenej po ružovú, vrátane bielej. Kvitnú od apríla do júna a potom vytvoria dužinaté, modrasté guľovité plody s veľkosťou 1 až 2 cm: divoká čučoriedka. Čučoriedky obsahujú niekoľko hnedých semien, ich fialovo-modrá šťava má silnú farbiacu silu, nakoniec sú pokryté jemne sladkobielym prachom. Divokej čučoriedke, podobne ako väčšine Ericaceae, sa darí na kyslých pôdach. Vyžaduje si aj pôdu bohatú na humus, piesočnatú, kde sa vápenec nevyskytuje. Veľmi náročné, je ťažké pestovať lesné čučoriedky mimo ich preferovaného biotopu.

Čučoriedkový ker sa pestuje najmä pre svoje plody: čučoriedky. Tie sa zbierajú ručne alebo pomocou hrebeňa. Potom sa dostanú do stánkov, predávajú sa čerstvé, mrazené, sušené, konzervované, v šťave alebo džeme. Okrem toho sa nachádzajú v doplnkoch stravy, v práškovom či tekutom koncentráte. Bobule čučoriedkového stromu majú skutočne terapeutické vlastnosti. Rovnako ako listy, ktoré pomáhajú bojovať proti infekciám močových ciest a cukrovke. Korene sú tiež známe tým, že zmierňujú hnačku.

Pozor, nezamieňajte Čučoriedky a Čučoriedky. čučoriedky (Vaccinum angustifolium) pochádzajú zo Severnej Ameriky, ker meria približne 30 cm a ponúka väčšie plody ako divoká čučoriedka (Vaccinum myrtillus).

Zábavný fakt: rod Vaccinum, z latinského vaccinus znamená „krava“, pretože dobytok by tieto bobule ocenil.

Lesné čučoriedky alebo čučoriedky z obchodu?

Divoká čučoriedka (Vaccinium myrtillus L.) sa ťažko pestuje mimo pôvodného prostredia, pretože si vyžaduje špecifické a náročné agroklimatické podmienky. Komerčné čučoriedky sú čučoriedky, ktoré vznikli krížením rôznych druhov čučoriedok, sú menej náročné, čo uľahčuje ich pestovanie a predaj.

Trh s čučoriedkami silne rastie. V dôsledku toho sa pestovanie čučoriedok vyvíja: Väčšinu tvoria čučoriedky z intenzívneho poľnohospodárstva. Intenzívne pestované čučoriedky majú bielu až žltú dužinu. Lesné čučoriedky majú modrú až červenú dužinu. Táto strata farby naznačuje a pokles koncentrácie antokyanov. Antokyány sú zdrojom modrastej farby. Okrem toho sú zodpovedné za mnohé zdravotné prínosy čučoriedok: antimikrobiálne, antioxidačné, antiparazitárne, protizápalové atď.
Preto Divoké čučoriedky majú viac zdravotných výhod ako tie z intenzívneho pestovania.

Buďte opatrní, Divoké čučoriedky nie sú bezpečné ! Tie môžu byť kontaminované parazitom: E. multilocularis. ANSES preto odporúča pred konzumáciou vašej úrody dodržiavať určité odporúčania:

  • Dobrá hygiena rúk po manipulácii so zvieratami (vrátane domácich zvierat) a po akejkoľvek záhradkárskej činnosti.

  • Nezbierajte lesné čučoriedky tesne pri zemi (20 cm).

  • Ak je to možné, jedzte čučoriedky varené, ak sa zbierajú blízko zeme (minimálne 70 °C počas piatich minút).

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 63 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Jean Espitalier. Čučoriedka (Vaccinium Myrtillus): Botanika, chémia a terapeutické záujmy. Farmaceutické vedy. 2010. ffhal-01738851f

Publikácia: Chu W, Cheung SCM, Lau RAW a kol. Čučoriedka obyčajná (Vaccinium myrtillus L.) In: Benzie IFF, Wachtel-Galor S, redakcia. Bylinná medicína: Biomolekulárne a klinické aspekty. 2. vydanie. Boca Raton (FL): CRC Press/Taylor & Francis; 2011. Kapitola 4. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92770/

Publikácia: Miller K, Feucht W, Schmid M. Bioaktívne zlúčeniny z jahôd a čučoriedok a ich potenciálne účinky na zdravie založené na štúdiách ľudských zásahov: Stručný prehľad. Živiny. 2. júla 2019; 11 (7): 1510. doi:10.3390/nu11071510. PMID: 31269727; PMCID: PMC6683271.

Publikácia: Bell L, Williams CM. Čučoriedka prospieva kognitívnym funkciám počas celého života. Int J Food Sci Nutr. 2021 august;72(5):650-652. doi:10.1080/09637486.2020.1852192. Epub 2020, 30. novembra. PMID: 33249925.

Publikácia: Khalid S, Barfoot KL, May G, Lamport DJ, Reynolds SA, Williams CM. Účinky akútnych čučoriedkových flavonoidov na náladu u detí a mladých dospelých. Živiny. 20. februára 2017; 9 (2): 158. doi:10.3390/nu9020158. PMID: 28230732; PMCID: PMC5331589.

Publikácia: Silva S, Costa EM, Veiga M, Morais RM, Calhau C, Pintado M. Vlastnosti čučoriedok podporujúce zdravie: prehľad. Crit Rev Food Sci Nutr. 2020; 60 (2): 181-200. doi:10.1080/10408398.2018.1518895. Epub 2018, 29. októbra. PMID: 30373383.

Publikácia: Davidson KT, Zhu Z, Balabanov D, Zhao L, Wakefield MR, Bai Q, Fang Y. Beyond konvenčná medicína – pohľad na čučoriedku, superovocie bojujúce proti rakovine. Pathol Oncol Res. október 2018;24(4):733-738. doi:10.1007/s12253-017-0376-2. Epub 2017, 28. decembra. PMID: 29285736.

Publikácia: Výbor pre rastlinné lieky (HMPC). (2015). Monografia Európskej únie o bylinkách o Vaccinium myrtillus L., fructus siccus. https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-monograph/final-european-union-herbal-monograph-vaccinium-myrtillus-l-fructus-siccus_en.pdf

Publikácia: Du C, Smith A, Avalos M, South S, Crabtree K, Wang W, Kwon YH, Vijayagopal P, Juma S. Čučoriedky zlepšujú bolesť, výkonnosť chôdze a zápal u jedincov so symptomatickou osteoartritídou kolena. Živiny. 29. januára 2019; 11 (2): 290. doi:10.3390/nu11020290. PMID: 30699971; PMCID: PMC6413191.

Práca : Bouarfa, M., & Pensé-Lheritor, A. (2016). Dizajn doplnkov stravy - trh, vývoj, regulácia a účinnosť. TECHNICKÉ A DOC.

Práca : Karleskind, B., Mercier, B., & Veroli, P. (2014). Praktický sprievodca doplnkami stravy (Praktické príručky) (francúzske vydanie). THIERRY SOUCCAR.

Webstránka: Mnoho výhod čučoriedok. (2009). Rastliny a zdravie. https://www.plantes-et-sante.fr/articles/plantes-medicinales/1710-les-nombreux-bienfaits-de-la-myrtille

Webstránka: Čučoriedkový. (2021). Interfel. https://www.lesfruitsetlegumesfrais.com/fruits-legumes/petits-fruits-et-fruits-rouges/myrtille

Webstránka: Čučoriedkový. (nd). WikiPhyto. http://www.wikiphyto.org/wiki/Myrtille