Rastlina jahoda je plazivá rastlina z čeľade Rosaceae. Celosvetovo veľmi populárna rastlina, ktorá sa pestuje pre svoje ovocie: jahody. Z rodu Fragaria pochádza tento výraz z latinského „fragare“, čo znamená vydychovať vôňu a z ktorého sa zrodilo sloveso „voňať“. Jeho typ nám hovorí, že jahody sú voňavé a prevoňajú stánky s ovocím na začiatku leta. Podľa údajov z tabuľky Ciqual sú jahody po citróne najmenej kalorické ovocie. Vo výžive spadajú jahody do kategórie „kyslých plodov“, kvôli nízkemu obsahu cukru. Majú však skutočnú sladkú chuť. Jahody, pravé letné ovocie, sú veľmi obľúbené a dostupné podľa želania: čerstvé, v pečive, v džeme, kandizované, sušené atď. Jahody majú všetko, o dôvod viac si užívať sušené jahody po celý rok. Sušené jahody koncentrujú lahodnosť a výživné látky ovocia. Bohaté na vlákninu budú bojovať proti vysokému cholesterolu a zápche. Latinský názov: Fragaria vesca L. Botanická čeľaď: Rosaceae. Použitá časť: Ovocie.

Odporúčaná spotreba

Sušené jahody sú sušené ovocie. Obsahuje teda viac cukru ako čerstvá jahoda, sú definované odporúčania na dennú spotrebu. Ako klasické ošetrenie alebo pre potešenie sa porcia sušenej jahody odhaduje medzi 20 a 30 g denne, čo predstavuje 4 až 5 čajových lyžičiek sušených jahôd denne.

V akej forme?

Ak chcete čo najlepšie využiť ich výhody, môžete ich použiť:

  • Celý
  • V kusoch
V ktorú dennú dobu?

Odporúčame vám ich používať počas nasledujúcich jedál, aby ste čo najlepšie využili ich výhody:

  • Raňajky
  • Obed
  • V prípade
  • Večera
Aké spôsoby použitia?

Môžete ich zahrnúť do nasledujúcich prípravkov, aby ste ich uľahčili:

  • Šalát
  • Dezert
  • Jogurt, mliečne výrobky
  • Plochý
  • Sám
  • V zmesi s iným sušeným ovocím
  • Infúzia
  • Musli

Výhody zdravej výživy

významný podiel obsahuje 25 g sušených jahôd Nutričné ​​referencie pre populáciu (RNP) v vlákna.

Ako taký, sušené jahody môžu doplniť vašu zdravú a pestrú stravu.

Zažívacie ústrojenstvo

THE vlákna modulovať črevný tranzit. Sušené jahody poskytujú rozpustnú vlákninu prostredníctvom svojej dužiny a nerozpustnú vlákninu prostredníctvom svojich nažiek (semená viditeľné na povrchu jahôd). Celá vec má tendenciu urýchliť tranzit, čím sa zníži riziko zápchy (pozri nášho sprievodcu zápcha a diéta).

Metabolizmus

V nadbytku nasýtené mastné kyseliny podporujú zvýšenie hladiny cholesterolu. Sušené jahody majú prirodzene nízky obsah nasýtených mastných kyselín, takže neprispievajú k zvýšeniu cholesterolu v krvi. Najmä preto, že sú bohaté na vlákninu, pomôžu znížiť vstrebávanie cholesterolu.

Srdcový systém

Sušené jahody majú nízky obsah sodíka. V nadbytku sodík podporuje zvýšenie krvného tlaku, čo nevyhnutne postupne zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Sušené jahody tak týmto rizikám zabránia.

Nutričné ​​vlastnosti

Hlavné vlastnosti

  • Laxatívum (vláknina): sušené jahody sú bohaté na vlákninu. Tie zvyšujú objem stolice a podporujú tvorbu plynu. Celé to urýchľuje črevný tranzit.

  • Tonikum (sacharidy, vláknina): sušené jahody sú bohaté na jednoduché sacharidy. Ľahko vstrebateľné a využiteľné telom, obnovujú energiu do tela. Bohatý obsah vlákniny v sušených jahodách tiež pomáha postupne zvyšovať hladinu cukru v krvi, čo obmedzuje ukladanie cukru a zároveň poskytuje pocit sýtosti.

Sekundárne vlastnosti

  • Kardiovaskulárny chránič (sodík, nasýtené mastné kyseliny, vláknina): bohaté na vlákninu, nízky obsah nasýtených mastných kyselín, sušené jahody chránia kardiovaskulárny systém pred chorobami spojenými so zvýšenou hladinou cholesterolu. Vláknina totiž znižuje vstrebávanie cholesterolu prítomného v potravinách. Okrem toho nízka hladina sodíka neprispieva k príjmu sodíka, ktorý má tendenciu zvyšovať krvný tlak a unavovať srdce.

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky na 100 g na 25 g % RDA* na 100 g % RDA* pre 25 g
Energia (Kcal) 326 81.5 16 4
Energia (Kj) 1364 341 16 4
Lipidy (g) 1.89 0.47 3 1
Nasýtené mastné kyseliny (g) 0.33 0.08 2 0
Sacharidy (g) 71.7 17.9 28 7
Vrátane cukrov (g) 66.2 16.5 74 18
Vláknina (g) 7.55 1.88
Bielkoviny (g) 1.78 0.44 4 1
Soľ (g) 0.06 0.015 1 0

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Jahoda

Jahoda patrí do čeľade Rosaceae. S veľkosťou nepresahujúcou 20 cm je jahodová rastlina hermafrodit. Využíva preto metódu rozmnožovania stolónom, orgánom vo forme vzdušnej stonky bez listov, ktorá sa spája so zemou a vytvára klon materskej rastliny. V priaznivom prostredí, kyslej pôde, v miernom pásme sa jahody ľahko rozmnožujú. Existuje mnoho odrôd jahôd roztrúsených po celom svete, všetky sa pestujú pre ovocie: jahody. Zdá sa, že najobľúbenejšími jahodami Francúzov je odroda Ciflorette, odroda endemická do príchodu leta. Existujú dva hlavné druhy jahôd: lesné, ktoré ponúkajú menšie a voňavejšie jahody, a pestované jahody. V súčasnosti je veľmi populárna jahodová rastlina, no nie vždy tomu tak bolo. V stredoveku sa mu kvôli jeho rastu venovala malá úcta: na úrovni zeme. Jahody boli teda ovocím „nevhodným“ pre vtedajších šľachticov, ktorí uprednostňovali ovocie rastúce do výšky. Postupne sa mentalita a jej postavenie vyvinuli, aby sa stali najobľúbenejšou bobuľou.

Jahody, komplexné ovocie

V rodine falošného ovocia si pýtame Jahody! Botanicky povedané, červené ovocie, ktoré v lete ochutnávame, je opuch oplodnenej kvetinovej nádoby. Plody sú nažky: „malé semená“ umiestnené na povrchu. To, čo považujeme za ovocie, je teda v skutočnosti množstvo plodov pripojených k hypertrofovanému gynoforu (predĺženie stopky). Tu to máte, predmet, ktorý vám umožní „priniesť si jahodu“ na konci jedla.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.5 ( 6 hlasy)