Datlovník je palma z čeľade Arecaceae. Na Blízkom východe a v severnej Afrike sa pestuje najmä pre svoje ovocie: datľu. Datle zohrávajú zásadnú úlohu v hospodárstve, tradícii a každodennej strave týchto regiónov. Okrem toho sa počas mesiaca ramadán konzumuje na prerušenie pôstu. V producentských krajinách sa datle konzumujú čerstvé. Inde sa konzumujú najmä suché. Ich topiaca sa textúra a medová chuť evokujú sladkosť a rafinovanosť orientálnych kulinárskych tradícií. Nutričné ​​zloženie datlí sa tým netají: sú bohaté na cukor. Ten poskytuje telu značné množstvo energie, čo je múdre pre športovcov, ktorí sa snažia o výkon. Nie sú to však len obyčajné kúsky cukru, datle sú bohaté na vlákninu, meď, draslík, mangán a fytonutrienty. Niektoré živiny sú tiež veľmi zaujímavé v boji proti oxidačnému stresu, ako aj na zmiernenie porúch tranzitu (zápcha, hnačka) atď. Latinský názov: Phoenix dactylifera L. Botanická čeľaď: Aracaceae. Použitý diel: Berry.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 28/03/2023

Proti tam zápcha

Datle môžu uľaviť zápcha kvôli vysokému obsahu vlákniny (57 % nerozpustných a 43 % rozpustných) a sorbitol. V skutočnosti hrsť datlí (45 g) poskytuje 3,285 g vlákniny, čo zodpovedá 11 % odporúčaného denného príjmu vlákniny (minimálne 30 g denne). Nerozpustná vláknina napučiava a je preplnená vodou, aby dosiahla až 40-násobok objemu stolice. Tým sa stolica zmäkčí a zväčší sa jej objem, čím ľahšie prejde črevami.

Navyše, datle sa skladajú z pektínov a beta-glukánov, čo sú rozpustné vlákniny, o ktorých je známe, že pomáhajú zmierniť zápchu. Pektíny v skutočnosti tvoria gél, ktorý môže zvýšiť množstvo tekutiny v stolici, čo uľahčuje prechod cez črevo. Betaglukány na druhej strane zadržiavajú vodu v črevách, čo zmäkčuje stolicu a uľahčuje jej pohyb vpred. Datle tiež obsahujú sorbitol, ktorý je známy ako osmotické laxatívum. Pri slabom vstrebávaní sorbitolu zväčšuje objem črevných tekutín odoberaním vody, čo zmäkčuje stolicu a podporuje vyprázdňovanie.

Datle teda môžu pomôcť pri úľave od zápchy, no jej účinnosť závisí od stravy bohatej na vlákninu a vodu. V skutočnosti je dôležité dostatočne sa hydratovať, aby vlákna mohli absorbovať vodu a zväčšiť objem stolice, čím sa uľahčí jej priechod.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Denne skonzumujte za hrsť datlí, t.j. približne 45 g. Je možné ich konzumovať samostatne alebo ich zakomponovať do nasledujúcich prípravkov: raňajky, pokrmy, mliečne výrobky, dezerty alebo v zmesi s iným ovocím.

  • Pri zápche sa odporúča piť veľa vody a zvoliť si stravu bohatú na vlákninu: čerstvé ovocie a zeleninu, celozrnné obilniny a olejnaté semená (mandle, vlašské orechy atď.).

  • Fyzická aktivita má mnoho výhod pri prevencii a zmierňovaní zápchy: stimulácia črevných kontrakcií, zlepšenie prietoku krvi, zlepšenie črevnej motility, stimulácia dýchania, zmiernenie stresu.

  • Ak zápcha trvá viac ako 3 dni, odporúča sa poradiť sa s lekárom, aby sa zistila príčina. To umožňuje zamerať sa na pôvod zápchy a uľahčiť jej zvládanie.

Pre športovcov

Datle sú považované za zaujímavé jedlá ako predtréningový snack, počas cvičenia a po cvičení, pre športovcov, ktorí hľadajú výkon. V skutočnosti sú bohaté na jednoduché cukry. THE športovcov možno ho teda použiť ako občerstvenie pred cvičením s cieľom poskytnúť telu sacharidy, ktoré telo priamo využije. Vyhnete sa tak čerpaniu zásob glykogénu po niekoľkých minútach fyzickej aktivity. Potom majú datle vysoký obsah draslíka. Môžu sa teda konzumovať ako tuhá potrava pri veľmi dlhej námahe. (viac ako 3,5 hodiny), vždy s cieľom poskytnúť rýchlo asimilované jednoduché cukry, ale aj kompenzovať straty draslíka v dôsledku potenia.

Nakoniec dátumy sú užitočné na účely obnovy pretože po fyzickej aktivite je dôležité doplniť zásoby glykogénu a minerálov, ktoré sa pri nej uvoľňujú. Datle navyše obsahujú fenolové zlúčeniny, ktoré zohrávajú dôležitú antioxidačnú úlohu vo fáze regenerácie. Oxidačný stres skutočne obmedzuje ich účinnosť tým, že spôsobuje žilovú nedostatočnosť, ktorá vedie k bolestiam svalov, kŕčom a dokonca aj zraneniam. V tomto kontexte datle poskytujú rozumnú podporu pri regenerácii vďaka ich bohatstvu na cukry, draslík a antioxidanty.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Denne skonzumujte za hrsť datlí, t.j. približne 45 g. Je možné ich konzumovať samostatne alebo ich zakomponovať do prípravkov: energetické guľôčky, cereálne tyčinky, müsli, palacinky, pokrmy, zmiešané s iným ovocím, mliečne výrobky, dezert.

  • Ako občerstvenie pred cvičením sa odporúča konzumovať datle 30 minút až 1 hodinu pred aktivitou, aby bol cukor v krvi od začiatku akcie.

  • Počas cvičenia je vhodnejšie prijať výživovú stratégiu, ako je napríklad cvičebný nápoj. Tým sa obmedzí vplyv poklesu hladiny cukru v krvi počas cvičenia (efekt „poklesu tyče“).

  • Je rozumné konzumovať datle s mierou, pretože ich vysoký obsah vlákniny môže spôsobiť poruchy trávenia. tranzit počas cvičenia.

  • Na optimalizáciu účinkov datlí proti oxidačnému stresu sa odporúča konzumovať potraviny bohaté na antioxidanty vo vašej strave a najmä ako občerstvenie po cvičení (farebné ovocie a zelenina, koreniny, bylinky).

Pre pomáha regulovať cholesterol?

Štúdie ukázali, že datle môžu mať vplyv na hladinu cholesterolu v krvi. Výsledky sú však zmiešané. Niektoré štúdie skutočne ukazujú, že konzumácia datlí môže pomôcť znížiť hladinu „zlého“ cholesterolu LDL (lipoproteín s nízkou hustotou) a zvýšiť hladinu „dobrého“ cholesterolu s vysokou hustotou. Existuje niekoľko dôvodov, prečo by datle mohli mať priaznivý vplyv na cholesterol :

  • Obsah vlákniny v potrave, najmä v rozpustnej vláknine: to môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu tým, že pomôže odstrániť prebytočný cholesterol z čreva.

  • Zloženie fytosterolov : sú to rastlinné lipidy podobné cholesterolu, ktorý pomáha znižovať vstrebávanie cholesterolu v čreve konkurenciou.

  • Protizápalové vlastnosti (fenolové zlúčeniny): datle môžu pomôcť znížiť riziko srdcových ochorení znížením hladín LDL a zvýšením hladín HDL prostredníctvom ich protizápalovej úlohy.

Je dôležité poznamenať, že štúdie o vplyve datlí na cholesterol sú stále obmedzené a je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo silnejšie prepojenie medzi datľami a hladinami cholesterolu. To je tiež dôvod, prečo sú výsledky zatiaľ zmiešané.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Denne sa odporúča skonzumovať za hrsť datlí, teda približne 45 g. Je možné ich konzumovať samostatne alebo ich integrovať do nasledujúcich prípravkov: raňajky, jedlá, mliečne výrobky, dezerty alebo zmiešané s iným ovocím.

  • Osvojte si lepšie stravovacie návyky, ktoré pomôžu obnoviť rovnováhu lipidového profilu: lepší príjem tukov, zníženie objemu jedla, strava bohatá na vlákninu, zvýšenie potravín s nízkym glykemickým indexom (GI).

  • Nadváha môže prispieť k zvýšeniu hladiny cholesterolu. Dokonca aj minimálna strata hmotnosti môže pomôcť zlepšiť hladinu cholesterolu. Preto je vhodné podporovať vyváženú a pestrú stravu a vykonávať pravidelnú fyzickú aktivitu na podporu chudnutia, čo by bolo prospešné pre krvný lipidový profil.

  • Naďalej je dôležité pravidelne navštevovať lekára, aby sledoval hladinu cholesterolu av prípade potreby prediskutoval možnosti liečby.

  • Datle zostávajú vysoko kalorické. Nadmerná konzumácia by teda mohla prispieť k zvýšeniu hmotnosti a zvýšeniu cholesterolu. Preto je vhodné konzumovať datle s mierou a zaradiť ich do vyváženého jedálnička, aby ste využili výhody cholesterolu.

V prípade hnačka?

Termíny môžu mať určité výhody, keď hnačka, a to najmä vďaka ich obsahu:

  • Cukry : Poskytujú telu energiu potrebnú na boj proti hnačke.

  • Draslík : Tento minerál je silne vylučovaný tekutou stolicou. Datle teda pomáhajú čiastočne vyplniť straty draslíka spôsobené hnačkou.

  • Rozpustná vláknina : Je známe, že sa viažu na prebytočnú vodu v črevách, čo zvyšuje objem a hmotnosť stolice.

  • Polyfenoly (flavonoidy, karotenoidy, taníny, antokyány): Hnačka vyvoláva pomerne vysoký oxidačný stres (nerovnováha medzi prooxidačnými a antioxidačnými molekulami). V tejto súvislosti majú datle polyfenoly, ktoré pomáhajú bojovať proti tomuto oxidačnému stresu, čo môže zlepšiť liečbu hnačky.

To však neznamená, že samotné datle môžu zmierniť hnačku, najmä preto, že ju pri nadmernej konzumácii môžu ľahko spôsobiť. Na zlepšenie liečby hnačky sa preto odporúča zaradiť datle do vyváženej stravy bohatej na rozpustnú vlákninu a polyfenoly. Ich konzumácia by sa však mala vykonávať s mierou.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Denne skonzumujte za hrsť datlí, t.j. približne 45 g. Je možné ich konzumovať samostatne alebo ich zakomponovať do nasledujúcich prípravkov: raňajky, pokrmy, mliečne výrobky, dezerty alebo v zmesi s iným ovocím.

  • Uprednostňujte neplnohodnotné škrobové jedlá, ako aj dobre uvarené ovocie a zeleninu v prípade hnačky.

  • Pite veľa vody, najmä vody bohatej na minerály. Hnačka je totiž vodnatá a spôsobuje značné straty vody a minerálov, čo môže viesť k dehydratácii.

  • Ak hnačka pretrváva dlhšie ako 3 dni, odporúča sa poradiť sa s lekárom, aby sa zistil pôvod hnačky. To pomôže zamerať sa na pôvod hnačky a uľahčí jej zvládnutie.

Nepodložené reputácie

''Datle sú príliš sladké''

Datle sú prirodzene sladké, ale to neznamená, že sú nezdravé. V skutočnosti sú hlavné predsudky týkajúce sa dátumov spojené s ich nadmernou konzumáciou. Je pravda, že nadmerná konzumácia datlí môže spôsobiť určité nepríjemné vedľajšie účinky: zubný kaz, reaktívnu hypoglykémiu (diabetikov najmä), poruchy trávenia (nadúvanie, plynatosť, hnačka). však, konzumované s mierou, datle nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo pre zdravie. Môžu byť preto súčasťou vyváženej a pestrej stravy a predstavujú nutrične „zdravý“ snack namiesto niektorých sladkých výrobkov (cukríky, sušienky atď.).

''Datle sú bohaté na bielkoviny a železo''

Datle obsahujú pomerne nízky obsah bielkovinya tieto sú relatívne neúplné. Vo všeobecnosti sa odporúča skonzumovať hrsť datlí denne (45 g), čo zodpovedá iba 0,81 g bielkovín. Vedecké zdroje navyše odhadujú, že datle obsahujú 18 z 20 aminokyselín (štrukturálnych jednotiek bielkovín). Zdá sa však, že určitý počet z nich je prítomný v príliš nízkych množstvách v porovnaní s referenčným proteínom (histidín, metionín atď.). Tieto faktory sa nazývajú limitujúce faktory. Vzhľadom na to, že datle predstavujú limitujúce faktory a majú nízky obsah bielkovín, je rozumné ich konzumovať s inými potravinami bohatými na bielkoviny na zlepšenie nutričného profilu: mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky, strukoviny alebo obilniny.

Zároveň sa zdá, že datle sú uznávané ako potraviny bohaté na železo. Hrsť datlí (45 g) však poskytuje 0,405 mg železa. Pokrývajú teda len 3,7 % odporúčaného denného príjmu (RDA) v železo pre mužov a ženy, ako aj 2,5 % RDA pre tehotné a dojčiace ženy a ženy so silnou menštruáciou. Datle preto nemožno považovať za potraviny bohaté na železo alebo zdroje železa.

''Po dátumoch priberáš''

Ako už bolo spomenuté, datle sú bohaté na sacharidy a kalórií, ale to neznamená, že automaticky vedú k priberaniu. Zdá sa, že táto predpojatá predstava o datliach je spôsobená tradične nadmernou konzumáciou datlí. napriek tomu rozumná konzumácia datlí v kombinácii so zdravou stravou a pravidelným cvičením by nemala spôsobovať priberanie. Naopak, môžu byť užitočným občerstvením, ktoré nahradí niektoré sladké výrobky, ktoré neobsahujú minerály ani vitamíny.

''Datle majú protirakovinové vlastnosti''

Výskum ukázal, že datle obsahujú flavonoidy, karotenoidy a polyfenoly, ktoré im umožňujú mať antioxidačné a protizápalové vlastnosti. Tieto vlastnosti pomáhajú chrániť bunky pred poškodením spôsobeným oxidačnými molekulami a znižujú riziko vzniku určitých chorôb vrátane niektorých foriem rakoviny. Je teda možné, že datle majú preventívne účinky na rozvoj rakoviny.

Však výskum protirakovinových vlastností datlí stále prebieha a dôkazy sú obmedzené. Väčšina štúdií o dátumoch a rakovine bola vykonaná na zvieratách alebo v laboratóriu a výsledky zatiaľ neboli potvrdené u ľudí. Na posúdenie skutočnej účinnosti datlí v prevencii alebo liečbe rakoviny je preto potrebný ďalší výskum, najmä preto, že každá rakovina je jedinečná a vyžaduje si špecifickú liečbu.

Je tiež dôležité pamätať na to, že na prevenciu chorôb, ako je rakovina, je najlepšou možnosťou osvojiť si „zdravý“ životný štýl. Patrí sem vyvážená a pestrá strava, pravidelná fyzická aktivita a zároveň vyhýbanie sa rizikovým faktorom, ako je fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu.

Bezpečnostné opatrenia pri používaní

  • Ľudia citliví na fruktózu a sorbitol by mali datle konzumovať s mierou. Okrem toho ľudia trpiaci dedičnou intoleranciou fruktózy (HFI) by prísne nemali konzumovať datle.

  • alergie kríženie medzi peľom tráv a datľami už bolo identifikované. Aj keď sú nebezpečenstvá a riziká extrémne nízke a následky nie sú vážne, rande môžu v prípade alergie predĺžiť nádchu.

  • Ľuďom s cukrovkou sa odporúča konzumovať datle na konci jedla a s mierou. Naopak, neodporúča sa ich konzumovať izolovane, najmä ak liečba nie je vhodná.

  • V nadbytku môžu datle spôsobiť poruchy trávenia (hnačky, nadúvanie, plynatosť atď.) a zubný kaz.

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky na 100 g za 45 g % RDA* na 100 g % RDA* pre 45 g
Energia (Kcal) 286 128,7 14 6
Energia (Kj) 1197 538,65 14 6
Lipidy (g) 0,25 0,1125 0 0
Nasýtené mastné kyseliny (g) 0,07 0,0315 0 0
Mononenasýtené mastné kyseliny (g) 0,1 0,045
Polynenasýtené mastné kyseliny (g) 0,021 0
Sacharidy (g) 64,7 29,115 25 11
Vrátane cukrov (g) 64,7 29,115 72 32
Vláknina (g) 7,3 3,285
Bielkoviny (g) 1,81 0,8145 4 2
Soľ (g) 0,09 0,04 2 0
Vitamín A (µg) 89 40,05 11 5
Vitamín B1 (mg) 0,04 0,018 4 2
Vitamín B2 (mg) 0,07 0,0315 5 2
Vitamín B3 (mg) 1,41 0,6345 9 4
Vitamín B5 (mg) 0,79 0,3555 13 6
Vitamín B6 (mg) 0,19 0,0855 14 6
Vitamín B9 (µg) 18 8,1 9 4
Vitamín B12 (µg) 0 0 0 0
Vitamín C (mg) 3 1,35 4 2
Vitamín E (mg) 0,46 0,207 4 2
Vitamín K (µg) 2,7 1,215 4 2
Vápnik (mg) 44,9 20,205 6 3
Chlorid (mg) 61 27,45 8 4
Meď (mg) 0,22 0,099 22 10
Železo (mg) 0,9 0,405 6 3
Jód (µg) 1,4 0,63 1 0
Horčík (mg) 47,3 21,285 13 6
Mangán (mg) 0,3 0,135 15 7
Fosfor (mg) 62 27,9 9 4
Draslík (mg) 696 313,2 35 16
Selén (µg) 3,05 1,3725 6 3
Zinok (mg) 0,23 0,1035 2 1

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Datlovník

Datlovník patrí do čeľade Arecaceae. Je to veľká palma merajúca priemerne 15 až 30 m na výšku. Je to jedna z najstarších ovocných plodín na svete, pretože stopy jej prítomnosti nachádzame už v sumerských časoch. Jeho pôvod nie je istý, pochádzal by z Mezopotámie. Pestovanie datľovej palmy je endemické pre suché a polosuché oblasti. Je preto prirodzené, že hlavnými producentmi datlí na svete sú Egypt, Saudská Arábia, Irán, Alžírsko a Irak. Pre väčšinu obyvateľov týchto krajín je datľová palma veľmi dôležitá: jej úroda ovocia má veľkú medzinárodnú hodnotu. Okrem toho sa používajú na prerušenie pôstu ramadánu podľa moslimskej tradície.

Po oplodnení sa z kvetov datľovníka vyvinú datle. Datle je bobule, obklopuje semienko, ktoré sa pre svoju veľkú pevnosť často zamieňa s kôstkou. Bobule sú zoskupené v strapcoch a prechádzajú štyrmi fázami dozrievania: Kmiri, nezrelé bobule; Kalla, dátum nadobúda žltú farbu s tvrdou textúrou; Routab sa stáva zrelým a textúra zjemňuje; a Tmar, čo zodpovedá konečnému štádiu dozrievania, ďatle stráca veľa vody, čím sa zvyšuje pomer cukru. Existuje viac ako sto druhov datlí. Najznámejší je nepochybne dátum Deglet Nour, čo v arabčine znamená: Finger of Light.

Deglet Nour Dates alebo Medjool Dates?

Existuje mnoho druhov datlí: deglet nour, medjool, mazafati, sakkari, khudri, barni, astaka, ajwa atď. Každá odroda nám ponúka svoje vlastnosti: priesvitná, červená, žltá, malá, veľká, guľatá, s karamelovou, medovou či ovocnou chuťou... Skrátka, každému niečo príde.

La Compagnie des Sens vám ponúka dve odrody: datle Deglet Nour, čo znamená „prst svetla“, a datle Medjool prezývané „dátum kráľov“. Datle Deglet Nour Datle sú najznámejšie vo Francúzsku, majú krémovú textúru, žiarivú farbu a pri pozorovaní na slnku sú priesvitné. Sú menšie ako datle Medjool, pretože jeden dátum Medjool zodpovedá 3 degletom Nour Dates. Datle Medjool sú kyprejšie, s krémovou textúrou a tehlovo červeným leskom. Datle Deglet Nour Datle rastú v severnej Afrike, zatiaľ čo datle Medjool pochádzajú z Izraela, no možno ich nájsť aj v Kalifornii.

Okrem ich chuti a fyzikálnych vlastností je len veľmi malý rozdiel medzi ich nutričným zložením: Datle Deglet Nour majú o niečo viac bielkovín, železa a draslíka; Datle Medjool majú viac horčíka a vápnika. Tieto variácie sú veľmi jemné a nedovoľujú nám v tomto aspekte uprednostňovať jednu odrodu pred druhou: výber sa týka našich chuťových preferencií. A vy, máte radšej malé, krémové Deglet Nour, alebo veľké konzistentné Medjool?

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.9 ( 148 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Younas A, Naqvi SA, Khan MR, Shabbir MA, Jatoi MA, Anwar F, Inam-Ur-Raheem M, Saari N, Aadil RM. Funkčné potraviny a nutra-farmaceutické perspektívy datľového ovocia (Phoenix dactylifera L.). J Food Biochem. september 2020;44(9):e13332. doi:10.1111/jfbc.13332. Epub 2020, 26. júna. PMID: 32588917.

Publikácia: Razali N, Mohd Nahwari SH, Sulaiman S, Hassan J. Dátum spotreby ovocia v termíne: Vplyv na dĺžku tehotenstva, pôrodu a pôrodu. J Obstet Gynaecol. júl 2017;37(5):595-600. doi:10.1080/01443615.2017.1283304. Epub 2017, 13. marec. PMID: 28286995.

Publikácia: Oladzad S, Fallah N, Mahboubi A, Afsham N, Taherzadeh MJ. Odpady zo spracovania ovocia a prístupy k ich zhodnocovaniu: Prehľad. Bioresour Technol. november 2021;340:125625. doi: 10.1016/j.biortech.2021.125625. Epub 2021, 22. júla. PMID: 34332444.

Publikácia: Al-Dashti YA, Holt RR, Keen CL, Hackman RM. Ovocie datľovej palmy (Phoenix dactylifera): Účinky na zdravie ciev a budúce smery výskumu. Int J Mol Sci. 28. apríla 2021; 22 (9): 4665. doi:10.3390/ijms22094665. PMID: 33925062; PMCID: PMC8125345.

Publikácia: Maqsood S, Adiamo O, Ahmad M, Mudgil P. Bioaktívne zlúčeniny z plodov datlí a semien ako potenciálne nutraceutické a funkčné zložky potravín. Food Chem. 5. marec 2020;308:125522. doi: 10.1016/j.foodchem.2019.125522. Epub 2019, 30. september. PMID: 31669945.

Publikácia: Bagherzadeh Karimi A, Elmi A, Mirghafourvand M, Baghervand Navid R. Účinky datľového ovocia (Phoenix dactylifera L.) na výsledky pôrodu a pôrodu: systematický prehľad a metaanalýza. BMC Tehotenstvo Pôrod. 14. apríla 2020; 20 (1): 210. doi:10.1186/s12884-020-02915-x. PMID: 32290818; PMCID: PMC7157989.

Publikácia: Yasin, B., El-Fawal, H., & Mousa, S. (2015). Datle (Phoenix dactylifera) Polyfenoliká a iné bioaktívne zlúčeniny: Potenciál tradičného islamského lieku v prevencii poškodenia buniek, pri liečbe rakoviny a ďalších. International Journal of Molecular Sciences, 16(12), 30075-30090. https://doi.org/10.3390/ijms161226210

Práca : Pouyat-Leclère, J. (2013). Sprievodca antioxidačnými potravinami. Thierry Souccar Editions & La Nutrition.fr

Webstránka: Všetko, čo potrebujete vedieť o dátumoch. (nd). Čerstvé ovocie a zelenina — Interfel. https://www.lesfruitsetlegumesfrais.com/fruits-legumes/fruits-exotiques-et-tropicaux/datte/tout-savoir-sur-la-datte

Webstránka: Potraviny obohatené o fytosteroly: celkový prínos. (2022, 11. júl). ANSES - Národná agentúra pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a zdravia pri práci. https://www.anses.fr/fr/content/alimentation-enrichis-en-phytosterols-un-bénéfice-global-sur-la-prévention-des-diseases

Webstránka: Rizikové faktory a prevencia | Nadácia ARC pre výskum rakoviny. (n.d.). https://www.fondation-arc.org/factors-risk-cancer