Ananás je bylinná rastlina z čeľade Bromeliaceae. Hoci je ananás malý (okolo 1 m), má robustnú, hrubú a tŕnistú stonku. V jeho strede sa tvorí jeho plod: ananás. Jeho názov pochádza z juhoamerického jazyka a znamená „vôňa parfumov“. Jeho ovocie je známe svojou sladkou a pikantnou chuťou. Jeho sladkosť pochádza z vysokého obsahu jednoduchých uhľohydrátov, je tiež jedným z najsladších druhov ovocia. Čo sa týka jej kyslej chuti, pôvodom je kyselina citrónová, ktorá ju tvorí. Po vysušení prevezme sladkosť ananásu. Okrem chuťových vlastností je sušený ananás koncentrátom antioxidantov a enzýmu: bromelaínu. Tento proteolytický enzým sa koncentruje v stonkách. Obsahuje ho aj dužina ananásu, ale v menšej miere. Bromelaín degraduje, keď teploty prekročia 60°C, preto je dôležité, aby sa ananás sušil pri nižšej teplote. Mnohé vedecké výskumy skutočne poukazujú na antihypertenzívne, riedenie krvi, protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti bromelaínu. Latinský názov: Ananas comosus (L.) Merr. Botanická čeľaď: Bromeliaceae. Použitá časť: Ovocie.

Odporúčaná spotreba

Sušený ananás je sušené ovocie. Obsahuje teda viac cukru ako čerstvý ananás, odporúčania na dennú spotrebu sú definované. Ako klasická liečba alebo pre potešenie sa porcia sušeného ananásu odhaduje medzi 20 a 30 g denne, čo predstavuje tri práčky za deň.

V akej forme?

Ak chcete čo najlepšie využiť ich výhody, môžete ich použiť:

  • Celý
  • V kusoch
V ktorú dennú dobu?

Odporúčame vám ich používať počas nasledujúcich jedál, aby ste čo najlepšie využili ich výhody:

  • Raňajky
  • Obed
  • V prípade
  • Večera
Aké spôsoby použitia?

Môžete ich zahrnúť do nasledujúcich prípravkov, aby ste ich uľahčili:

  • Dezert
  • Jogurt, mliečne výrobky
  • Aperitív
  • Plochý
  • Sám
  • V zmesi s iným sušeným ovocím
  • Smoothies, džúsy
  • Piť vodu
  • Infúzia
  • Musli

Výhody zdravej výživy

Sušený ananás môže doplniť vašu zdravú a pestrú stravu.

Zažívacie ústrojenstvo

Bromelaín nachádzajúci sa v sušených ananásoch je proteínový enzým (proteáza). Prispieva k tráveniu bielkovín. 

Metabolizmus

Ananás obsahuje množstvo polyfenolov s antioxidačnou aktivitou. 

Imunitný systém

Ananás je prenášačom bromelaínu: enzýmu. O vlastnostiach tohto enzýmu sa uskutočnilo niekoľko výskumov: hovorí sa, že je antimikrobiálny, protizápalový a tiež antimetastatický. 

Obehový systém

Sušený ananás obsahuje bromelaín, enzým, ktorý svojimi antitrombogénnymi a antihypertenzívnymi vlastnosťami ovplyvňuje krvný obeh. 

Srdcový systém

Ananás má prirodzene nízky obsah nasýtených mastných kyselín, sodíka a je bohatý na vlákninu. Táto kombinácia nespôsobuje ani nezhoršuje kardiovaskulárne problémy. Okrem toho obsahuje bromelaín, enzým, ktorý svojimi antitrombogénnymi a antihypertenzívnymi vlastnosťami ovplyvňuje krvný obeh. 

Nutričné ​​vlastnosti

Hlavné vlastnosti

  • Antioxidanty (polyfenoly): sušený Ananás je zložený z polyfenolov: epikatechín, kyselina galová, kyselina ferulová, katechín. Tieto štyri polyfenolové zlúčeniny preukázali svoje antioxidačné schopnosti.

  • Tráviace (bromelain): sušený ananás zlepšuje trávenie bielkovín.

  • Imunomodulačný (bromelain): sušený ananás moduluje imunitnú odpoveď, má antimikrobiálnu a protizápalovú silu.

  • Liek na riedenie krvi (bromelain): sušený ananás znižuje proces tvorby trombózy alebo krvnej zrazeniny.

Sekundárna vlastnosť

  • Kardiovaskulárny chránič (bromelain, vláknina): nutričný profil sušeného ananásu pomáha predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam: prispieva k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu a udržaniu normálneho krvného tlaku.

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky na 100 g na 25 g % RDA* na 100 g % RDA* pre 25 g
Energia (Kcal) 342 86 17 4
Energia (Kj) 1447 362 17 4
Lipidy (g) 0.7 0.035 1 0
Nasýtené mastné kyseliny (g) 0.05 0 0 0
Sacharidy (g) 77.4 3.87 30 1
Vrátane cukrov (g) 68.4 3.42 76 4
Vláknina (g) 8 0.4 5 0
Bielkoviny (g) 2.4 0.12 1 0
Soľ (g) 0.06 0 0 0

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Ananás

Ananás je bylinná rastlina, jej stonka nesie hrubé, tŕnisté, žľabovité listy. Rastie v teplých oblastiach s tropickým podnebím: Južná Amerika a Afrika sú dvoma hlavnými predstaviteľmi jej kultúry. Rastlina ananásu môže dosiahnuť výšku 1,50 m. Pestovanie ananásu je celkom zvláštne, pretože má silu kvitnúť na požiadanie vďaka ošetreniu kvetinovou indukciou. Z oplodneného súkvetia vznikne červenkastý kvet, ktorý postupne ustúpi ovociu: ananás. Existuje veľa odrôd, každá ponúka plody od bielej cez oranžovo-žltú až po kužeľovité až okrúhle tvary. Odvetviu ananásu však z veľkej časti dominuje jediná odroda: Cayenne.

História ananásu

Jeho názov „ananás“ je vypožičaný z guarani, čo znamená „vôňa parfumov“. Jeho krásne meno je fantastickým ukazovateľom krajiny jeho pôvodu. Krištof Kolumbus je prvým obyvateľom Západu, ktorý spomenul svoju prítomnosť na Guadeloupe. Štyridsať rokov po objavení sa ananás dostal do Španielska. Jeho sladká a pikantná chuť si rýchlo získala západniarov. Pre svoju krehkosť a náročnú výrobu je toto ovocie drahé a vyhradené pre aristokraciu. Postupne sa ananás presadzuje a stáva sa najpestovanejším exotickým ovocím v Európe. Šialenstvo po exotickom ovocí prepuklo v 80. rokoch a ananás sa stal populárnym v európskych košíkoch s ovocím.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.5 ( 27 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: R. HUET. (1958). CHEMICKÉ ZLOŽENIE ANANÁSU (č. 13). TECHNOLÓG VO FRANCÚZSKOM OVERSEAS FRUIT RESEARCH INSTITUTE (IFAC). https://agritrop.cirad.fr/457516/1/document_457516.pdf

Publikácia: Jung-Ha Lee, Jin-Tae Lee, Hae-Ryoun Park, Jin-Bom Kim. (2019, máj). Potenciálne použitie bromelaínu ako prírodného perorálneho lieku s antikarcinogénnym účinkom. https://doi.org/10.1002/fsn3.999

Publikácia: Ti Li, Peiyi Shen, Wei Liu, Chengmei Liu, Ruihong Liang, Na Yan & Jun Chen. (2012). Hlavné polyfenoly v ananásových šupkách a ich antioxidačné interakcie. https://doi.org/10.1080/10942912.2012.732168

Publikácia: KEASHAM (n. d.). Výroba a spracovanie ananásu. PRO-AGRO KOLEKCIA. https://cgspace.cgiar.org/bitstream/handle/10568/100800/1938_PDF.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Práca : Sanewski, Garth M., Bartholomew, D.P., & Paull, R.E. (2018). Ananás: Botanika, výroba a použitie (2. vydanie). CABI.

Webstránka: Všetko, čo potrebujete vedieť o ananáse. (nd). Interfel. https://www.lesfruitsetlegumesfrais.com/fruits-legumes/fruits-exotiques-et-tropicaux/ananas/tout-savoir-sur-lananas

Webstránka: Ananás. (nd). WikiPhyto. http://www.wikiphyto.org/wiki/Pineapple

Webstránka: botanický ananás –. (nd). [Knihy] Danteho. https://booksofdante.wordpress.com/tag/ananas-botanique/