Z latinského alumen, čo znamená „horká soľ“, kameň kamenca bol spomenutý už v slávnom Dioscoridovom diele De Materia Medica. Používa sa už od antiky pre svoje početné vlastnosti, z ktorých hlavnou je jeho adstringentná sila. Sťahovanie pórov je skutočným prirodzeným každodenným spojencom, ktorý obmedzuje potenie a znižuje rozšírenie pórov v problematickej pleti. Uľahčuje tiež hojenie malých rán spojených s akné alebo odstraňovaním chĺpkov a holením. O tomto prekvapivom kameni, ktorý bol v posledných rokoch znevažovaný kvôli spomínaným nebezpečenstvám hliníkových solí v deodorantoch, vám povieme všetko.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 29/08/2023

Čo je kamencový kameň?

Kamenec je vlastne kryštál extrahovaný z minerálu nazývaného alunit alebo bauxit. V tom čase pochádzal zo sýrskych lomov, ale dnes sa vyskytuje v baniach, povrchových odkryvoch alebo vulkanických pôdach po celom svete. Tento minerál je dvojitý síran hliníka a draslíka. V prírodnej kozmetike sa kameň kamenca používa pre rôzne výhody. V prvom rade pre jeho adstringentný charakter, čo znamená, že sťahuje póry pokožky. Táto vlastnosť mu umožňuje regulovať potenie a môže byť použitý ako antiperspirant a prírodný dezodorant, ale tiež znižuje usadzovanie kožného mazu na mastnej pokožke. Vďaka tejto vlastnosti kameň tiež uľahčuje hojenie, často sa používa po odstránení chĺpkov alebo holení na zastavenie mikrokrvácania a upokojenie pokožky.

Kamencový kameň nájdete v dvoch formách:

  • V bloku: Po vyčistení sa kryštály kamenca draselného rekryštalizujú vo forme bloku alebo tyčinky, ktorú možno použiť priamo na pokožku.

  • V prášku: Kryštály sa potom rozomelú na veľmi jemný prášok, ktorý sa pre rovnaké vlastnosti zapracuje do vašich domácich kozmetických prípravkov.

S ohľadom na vašu pokožku a životné prostredie je ideálnou alternatívou komerčných deodorantov. Bez chlórhydrátov hliníka, parfumov, silikónov, konzervačných látok alebo hnacích plynov ničiacich ozónovú vrstvu je Alum Stone vaším spojencom v prírodnej kozmetike. Jednoduchý, rýchly a tiež výhodný z ekonomického hľadiska je možné používať roky bez straty účinnosti s vedomím, že jedna 100 g tyčinka sa rovná použitiu približne desiatich bežných sprejových dezodorantov.

Ako používať kamencový kameň?

V kozmetike

Aby ste využili výhody prírodného kamenca, pred použitím ho jednoducho navlhčite vodou. Potom naneste na suchú, zdravú pokožku. V závislosti od požadovaných vlastností ho môžete použiť v kombinácii s esenciálnymi olejmi alebo kvetinovými vodami, aby ste optimalizovali jeho výhody. Tu je niekoľko nápadov:

  • Prírodný deodorant 

Použitie kamenca s hydrosólmi alebo esenciálnymi olejmi môže účinne regulovať potenie, ako aj obmedziť drobné nepríjemnosti, s ktorými je spojené.

- Esenciálne oleje : Rosat Geranium, jemná levanduľa, palmarosa, šalvia muškátová, mäta pieporná, cyprus Provence. Pridajte kvapku esenciálneho oleja s antibakteriálnymi vlastnosťami a príjemnou vôňou na váš kameň, aby ste dodatočne pôsobili na pachy z potu.

- Hydrosóly : Peppermint, Clary Sage. Navlhčite svoj kameň týmito hydrosólmi, aby ste regulovali hormóny zodpovedné za potenie a poskytli osviežujúci pocit.

  • Mastná a aknózna pleť 

Kamenec vzhľadom na jeho adstringentný, a teda zmatňujúci charakter, oceňuje mastná a aknózna pleť na stiahnutie rozšírených pórov zbierajúcich maz.

- Esenciálne oleje : Tea Tree, Rosat Geranium, Petit grain of Bigarade, Jemná levanduľa. Pridajte kvapku esenciálneho oleja s čistiacimi a protizápalovými vlastnosťami na váš kameň, aby ste zredukovali škvrny po akné.

- Hydrosóly : mäta pieporná, rozmarín verbenón, hamamel, cistus, čajovník. Navlhčite svoj kameň týmito hydrosólmi, aby ste znížili lesk v určitých oblastiach vašej tváre.

  • Liečenie

Adstringentná vlastnosť kamenca tiež umožňuje urýchliť proces hojenia, a to ešte viac pomocou vhodných éterických olejov a hydrosólov.

- Esenciálne oleje : Helichrysum talianska, levanduľa pravá, geranium ruža. Pridajte kvapku liečivého a čistiaceho esenciálneho oleja do svojho kameňa na regeneráciu kožných buniek a redukciu jaziev.

- Hydrosóly : Rosat Geranium, Ital Helichrysum, Yarrow, Cistus. Navlhčite svoj kameň týmito hydrosólmi, aby ste dokončili hojivý účinok na poškodenú pokožku.

Technický list kamenca

Hlavné vlastnosti

Adstringentný : Kamenec je adstringentný minerál, čo znamená, že sťahuje póry pokožky. Práve vďaka tejto vlastnosti pomáha obmedzovať potenie prirodzeným spôsobom. Je tiež spojencom pre mastnú a aknóznu pleť s rozšírenými pórmi.

Liečenie : Kamenec má teda vďaka svojej adstringencii schopnosť urýchliť proces hojenia pomocou tenkej minerálnej vrstvy nanesenej na povrchu kože.

Hemostatický : Kamenec pomáha zastaviť mikrokrvácanie, ktoré sa môže vyskytnúť najmä po mikrorezoch spôsobených odstraňovaním chĺpkov alebo holením.

Technické vlastnosti

Biochemické vlastnosti

Dobrý prírodný kamencový kameň musí obsahovať (v %):

  • SO3 : 34 %
  • Al2O3 : 11 %
  • K2O : 10 %
  • H2O : 45 %
Fyzicka charakteristika

Dobrý prírodný kamenec by mal mať nasledujúce fyzikálne vlastnosti:

  • Hustota pri 20 °C: 1,75
  • pH: 3,5 (+/- 0,5)
  • Teplota topenia: + 92 °C
Organoleptické vlastnosti

Ako vyzerá dobrý prírodný kameň kamenca:

  • Vzhľad: kryštálový blok alebo jemný prášok
  • Farba: priesvitná, belavá
  • Zápach: bez zápachu

Bezpečnostné opatrenia pri používaní kamenca

Povolené spôsoby použitia
Autorizovaní používatelia
Pozornosť

Nepoužívajte na poškodenú pokožku. Zabráňte kontaktu so sliznicami.

Skladovanie a konzervovanie

Po použití nechajte uschnúť. Skladujte mimo dosahu vlhkosti, svetla a tepla.

Predstavuje Alum Stone nejaké nebezpečenstvo?

Hliník

Hliník je jedným z najrozšírenejších prírodných prvkov v zemskej kôre a ktorý vo veľmi vysokých dávkach v krvnom obehu môže byť nebezpečný pre ľudské zdravie. Nedávno boli hliníkové soli zdôraznené pre ich zvýšenú prítomnosť v spotrebiteľských výrobkoch: vode, potravinách, liekoch a kozmetických výrobkoch. Podobne ako iné chemické zlúčeniny by mali vplyv na rozvoj rôznych neurologických a rakovinových patológií.

V rámci kozmetických produktov sú to presnejšie tie chlórhydráty hliníka väčšinou sa nachádzajú v komerčných deodorantoch a antiperspirantoch, ktoré sú obviňované z ich karcinogénneho charakteru. Uľahčili by prechod hliníka do tela cez kožu. Žiadna oficiálna štúdia však nezistila, či hliník cez kožu prechádza alebo nie. Národná agentúra pre bezpečnosť liekov a zdravotných produktov (predtým Afssaps) vyhodnotila riziká, ktorým sú spotrebitelia kozmetických výrobkov vystavení, keď čelia rôznym typom hliníkových solí. Táto štúdia nepreukázala súvislosť medzi hliníkom a rakovinou, ale ako preventívne opatrenie bolo stále rozhodnuté obmedziť množstvo hliníka na 0,6 % v kozmetických výrobkoch. Je to tiež na poškodenú pokožku sa neodporúča používať produkty obsahujúce hliník aby sa zabránilo akémukoľvek prechodu do krvi.

Tam Prírodný kameň kamenec neobsahuje chlórhydráty hliníka a žiadna oficiálna poznámka, štúdia alebo skutočnosť neuviedla, že za primeraných podmienok používania existuje z jeho strany toxicita.

Prírodný kameň VS Syntetický kameň

A áno, musíte byť opatrní, keď dostanete kamenec, pretože existuje prírodný a ďalší syntetický. Líšia sa výrobným procesom a chemickým zložením.
Kameň
prirodzené je teda kamenec draselný extrahovaný z alunitu, ktorý bude čistený a následne rekryštalizovaný prírodnými metódami počas približne 6 mesiacov. Kamencový kameň syntetický získava sa silne znečisťujúcimi chemickými procesmi. Skladá sa zkamenec amónny (N.H.4)Al(SO4)2 zo zvyškov a amónnych solí, z ktorých väčšina pochádza z nylonového priemyslu v Ázii. Užívanie posledne menovaného u spotrebiteľov opakovane hlásilo podráždenie a zápaly v podpazuší. Buďte teda opatrní a ešte raz priaznivo uprednostňujte matku prírodu!

Výroba prírodného kamenca

Na výrobu palice z prírodného kamenca sa extrahovaný alunit podrobí štyrom operáciám:

  • tam kalcinácia : Tento krok sa vykonáva počas jedného dňa a pri veľmi vysokej teplote, medzi 600 a 700 °C. Umožňuje stratiť všetku vodu z rudy, aby sa získal bezvodý síran a oxid hlinitý. Počas tejto fázy je veľmi dôležité kontrolovať teplotu, pretože pod 600°C je rozklad alunitu neúplný a nad 700°C sa sírany strácajú, ale sú nevyhnutné pre tvorbu kameňa.

  • tam macerácia : Potom sa získaný bezvodý síran rehydratuje počas macerácie zalievaním vodou za vzniku kamenca draselného vzorca KAl(SO4)2•12H2O. Táto fáza je najdlhšia a môže trvať maximálne 2 až 4 mesiace, kým sa nezíska pastovitá hmota, z ktorej sa bude extrahovať kamenec draselný.

  • tam vylúhovanie : Táto operácia umožňuje extrahovať draslík z kamenca po macerácii. Spočíva vo vylúhovaní pastovitej minerálnej hmoty v horúcej alebo aj vriacej vode, aby sa kamenec rozpustil a odstránili sa nerozpustné nečistoty. Cieľom je tiež koncentrovať kamenec draselný pred jeho kryštalizáciou.

  • tam kryštalizácia : Toto je posledný krok pri výrobe palice. Horúci roztok kamenca draselného, ​​ktorý sa predtým získal, sa umiestni do nádrží, v ktorých sa ochladí počas štrnástich dní, aby sa vytvorili kryštály. Tie, ktoré sú umiestnené v strede nádrží, sa potom získajú na rezanie a leštenie podľa požadovaného tvaru.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.7 ( 512 hlasy)