V priebehu vekov, ale aj naprieč kontinentmi sa zdá, že hlina ovplyvňovala celé ľudstvo, či už na liečebné účely alebo na iné každodenné výdobytky, stavby, dekoratívne predmety, keramiku či dokonca mediálne nosiče, písanie... Jasne sprevádzali rozvoj ľudských spoločností. Až do príchodu impozantného farmaceutického priemyslu medzi 19. a 20. storočím boli jednomyseľní. S radosťou sme takpovediac svedkami autentického návratu ku koreňom! Íly, tieto prírodné produkty, ktoré nám matka príroda ponúka, nám majú čo ponúknuť. A čo viac, našťastie ich nájdeme takmer všade na planéte...

Tento článok bol aktualizovaný dňa 10/08/2022

Hlinková terapia v čase

Použitie hliny na liečebné účely siaha do dobyStaroveku... Netreba dodávať, že už nemá čo dokazovať!

  • BC.

Už v starovekom Egypte bolo používanie ílov zvykom. Vzhľadom na jeho čistiace, absorpčné a dezinfekčné vlastnosti, Egypťania ho používali na mumifikáciu telá. Slávne „nílske bahno“ bolo materiálom široko používaným počas tejto praxe. Pred Egypťanmi sa zdá, že prvými známymi múmiami boli „činchorros“ z Čile. Asi 7 000 rokov pred Kristom čílska mumifikácia pozostávala z vypitvania tela zosnulého a vyprázdnenia jeho lebky pred potiahnutím kostí hlinou. Táto rekonštrukcia počiatočnej morfológie je jednou z prvých stôp hliny v histórii!

Od tejto doby sa hlina nachádzala aj v liekopisu o čom svedčia papyrusy, ktoré sledujú príbehy ľudstva a oh-tak-prírodné prostriedky! Popáleniny, rany, bolesti žalúdka, hnačky, hlina, okrem mnohých iných liekov, si našla svoje miesto pri zmierňovaní mnohých neduhov.

V dobe gréckej a rímskej antiky, Hippokrates Veľký (460 až 370 pred Kr.), otec medicíny, spomína použitie o krajina Lemnos, ostrov nachádzajúci sa na východe Grécka v srdci Egejského mora. Ukázalo sa, že táto konkrétna krajina pozostáva z hliny... A jej dobytie slávy sa ani zďaleka neskončilo...

  • A.D.

V 1. storočí nášho letopočtu bola naša slávna hlina opäť spomenutá ako krajina Lemnos, a to rímskym prírodovedcom a spisovateľom Plíniom Starším (23 až 79 n. l.) vo svojej slávnej encyklopédii „Natural History“. Potom po početných objavoch v pojednaniach o medicíne a farmakológii medzi 10. a 13. storočím sú tieto veľkí nemeckí naturopati ktorí sa oveľa neskôr zúčastnili na skutočnom hlinená renesancia na liečebné účely! V 19. storočí sa vďaka svojim prírodným terapiám stal známy nemecký kňaz Sébastien Kneipp (1821 až 1897). Nájdeme medzi nimi obklady z hliny a octu... V súčasnosti je široko využívaná Kneippova metóda zameraná na 5 hlavných pilierov, ktorými sú vodoliečba, bylinkárstvo, fyzická aktivita, zdravá strava a obnova rovnováhy. zariadenia pre blahobyt a zdravie. Iní nemeckí naturopati, ako Louis Kuhne (1835 až 1901) alebo dokonca pastor Emanuel Felke (1856 až 1926), v priebehu rokov udržiavali v používaní prírodných liečiv, ako sú hliny. Navyše ďalší Nemec (v tejto rovine nás určite predbiehajú...) Julius Strumpf, berlínsky lekár, úspešne použil biely íl na liečbu formy ázijskej cholery.

Toľko použití uskutočnených v priebehu času svedčí o nepopierateľnej účinnosti...

Bližšie k nám, počas vojen v minulom storočí, nasledovali rôzne a rôznorodé využitie... Bojovať proti inej infekčnej chorobe postihujúcej tráviaci systém ako je úplavica alebo pomáhať našim zvieracím kamarátom liečiť si rany: bahenné kúpele, ktoré poznajú a inštinktívne cvičia! Hlina určite mala, má a bude mať mnohoraké využitie u ľudí, ale aj u zvierat... A ako môžeme hovoriť o hline bez toho, aby sme hovorili o Raymondovi Dextreitovi (1908 až 2001), priekopníkovi naturopata minulého storočia v používaní a propagácii hlina prostredníctvom početných prác publikovaných v 50. rokoch 20. storočia? Jeho všeobecná oddanosť rôznym zdravotným témam mu dokonca vyniesla česť, že mu v roku 1989 udelila Diplomatickú akadémiu mieru v Bruseli Cenu mieru za prírodné liečivá. Podľa neho „všetky možnosti liečenia, prevencie a udržiavania zdravia sa nachádzajú v prírode“. a Spoločnosť súhlasí s tým, že príroda je plná pokladov...

A nakoniec, vedeli ste, že Gándhí (1869 až 1948), veľký duchovný sprievodca Indie, bol zástancom a nadšencom takzvaných prírodných liekov? A medzi nimi mala svoje miesto aj hlina!

  • V dnešnej dobe

Dnes, po rokoch odložených, íly sa znovu vynárajú ! To je prípad krajín ako Francúzsko, ktoré praktizujú takzvanú modernú medicínu, pretože v iných krajinách používanie hliny nikdy nezmizlo... Napríklad na Madagaskare (áno, je to príklad, ktorý je nám drahý) je tradičná medicína stále praktizované a madagaskarské trhy obsahujú prostriedky, ktoré možno opísať ako „miestne“. V iných krajinách, ako je Maroko, je to Rhassoulíl, ktorý sa používa hlavne na kozmetické procedúry, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou kultúry. V širšom rozsahu sa tradične používa v severnej Afrike počas rituálu hammam.

Ak sa zameriame na súčasnú takzvanú modernú medicínu, vo Francúzsku sa hlina triezvo presadila. A áno, napríklad slávna Smecta® nie je nič iné ako liek zložený z druhu ílu: diosmektit. Taktiež sa (znovu) objavil veľmi nedávny spôsob využitia hliny. Toto je bahenná terapia, inými slovami liečba bahnom.

Rozhodne, hlina to má pod palcom a zaslúži si, aby sa o nej vedelo...

Terapia hlinou, ale nielen...

Liečebné prednosti nie sú jedinými výhodami, ktoré hlina poskytuje... Hrnčiarstvo, maliarstvo, sochárstvo, stavebníctvo, hlina má na svojom luku niekoľko strún!

Časom, ale aj kultúrami, hlina a jej jedinečné vlastnosti poznačili aj svet materiálov. Jeho zmes s vodou dáva a elastické cesto a jeho varenie, ktoré z neho robí odolný materiál, umožnilo jeho viacnásobné použitie!

Používal sa napr odmasťovacie a absorpčné vlastnosti niekoľko storočí pred naším letopočtom, pračkami. Dnes sa hodí napríklad do podstielky pre jej savejšie pôsobenie. Táto vlastnosť sa dnes využíva aj pri úprave a čistení ropných produktov.

Okrem toho vlastnosti flexibilné a tvarovateľné hlina umožnila, aby bola základom mnohých produktov. Terakota, keramika a dokonca aj porcelán nie sú nič iné ako hliny spracované inak. Hlina skôr slúžila ako podpera na písanie pre obyvateľov Mezopotámie, ale slúžila aj ako základ na výrobu kuchynského náradia, predmetov a dokonca aj dnes pre slávnych keramika.

Vezmite prosím na vedomie, že náleziská hliny nachádzame po celom svete, v Spojených štátoch, poprednej producentskej krajine, ale aj v Brazílii, Číne a v našej milovanej krajine Francúzsku, kde lomy existujú dodnes. Nie nadarmo sa v Limoges vyvinul porcelán. Pôvodom bolo objavenie ložiska bieleho kaolínového ílu v Saint-Yrieix-la-Perche v roku 1766, asi desať kilometrov od hlavného mesta porcelánu. 

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.7 ( 40 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Hernot, F. (2006). Hlina, jej využitie v lekárni. http://dune.univ-angers.fr/fichiers/20073109/2016PPHA5426/fichier/5426F.pdf

La Compagnie des Sens a jej tímy nepodporujte samoliečbu. Poskytnuté informácie a rady pochádzajú z referenčnej bibliografickej databázy (knihy, vedecké publikácie atď.). Poskytujú sa na informačné účely alebo na navrhnutie spôsobov na zamyslenie: v žiadnom prípade by nemali nahrádzať diagnózu, konzultáciu alebo lekárske sledovaniea nemôže prevziať zodpovednosť Compagnie des Sens.