Sekcia „zloženie“ alebo „zloženie“ šampónov zostáva nepochopiteľná pre každého, kto nemá vedecký doktorát, priznajme si to. To je dôvod, prečo sa tu a tam začínajú objavovať organické šampóny, ktoré ponúkajú prirodzenú a účinnú alternatívu k tradičným šampónom. Poďme sa teda rýchlo pozrieť na tento slávny zoznam zložiek, aby sme zdôraznili výrazné rozdiely medzi organickým šampónom a klasickým šampónom.

Z čoho sa skladá šampón?

1. vodná fáza

Šampón je emulzia, to znamená homogénna zmes, viditeľne, medzi a vodná fáza a tuková fáza, nemiešateľné. Jednou zo zvláštností šampónu je vysoký podiel vody: v priemere 70% v organickom šampóne ako v klasickom šampóne!

Tuková fáza zase priťahuje vlasy smerom k vodnej fáze. Aktívne zložky tak budú môcť pôsobiť v srdci vlasov a vlasovej pokožky, aby umyli a odstránili mastnotu a čiastočky znečistenia. Tuková fáza pozostáva zo zmesi povrchovo aktívne látky, ktorá dodá šampónu jeho aktívne vlastnosti.

2. povrchovo aktívne látky, pracie prostriedky

Povrchovo aktívne látky alebo povrchovo aktívne látky sa používajú na udržanie stabilnej emulzie počas určitého časového obdobia. V skutočnosti znižujú povrchové napätie medzi dvoma nemiešateľnými fázami emulzie, čo zabraňuje tomu, aby sa váš šampón premenil na nevábny vinaigrett...

Toto sú zlúčeniny, ktoré sa veľmi líšia medzi organickým šampónom a klasickým šampónom. Kvôli veľkému množstvu prísad (a teda aj nákladom na suroviny) v klasických šampónoch urobili výrobcovia kompromisy a niekedy sa rozhodli ignorovať kvalita povrchovo aktívnych látok.

Aj takto sa dá zložiť šampón aniónové povrchovo aktívne látky* : vyznačujú sa miernou príťažlivosťou k aniónom, a preto budú viac čistiaceho prostriedku alebo dokonca príliš saponátu. Sú veľmi lacné a penivé, ale môžu veľmi svrbieť...ak chcete, aby vás svrbela pokožka hlavy, je to dobrá voľba ;-). Napokon, tieto povrchovo aktívne látky často pochádzajú z petrochemických produktov, ktoré sú znečisťujúce a zahŕňajú komplexnú recykláciu... Ale to je už iná téma.

... Naopak, ekologické označenia zdôrazňujú výber amfotérnych* povrchovo aktívnych látok rastlinného pôvodu, ktoré sú šetrnejšie a ekologickejšie. Ich amfotérna povaha im umožňuje mať rovnakú afinitu k aniónom ako katiónom, a preto nie sú odpudzované jednou alebo druhou z fáz emulzie.

Vo všeobecnosti menej penia ako petrochemické povrchovo aktívne látky, ale tento problém možno vyriešiť pridaním pomocných povrchovo aktívnych látok rastlinného pôvodu, ktoré posilnia pôsobenie povrchovo aktívnych látok: žiadne zníženie účinnosti (práve naopak!) a zdravá a upokojená pokožka hlavy, pri praktizovaní ekologicky zodpovedného správania.

3. textúrovacie činidlá

Hladký, krémový šampón, ktorý dobre tečie, všetci o ňom snívame! A tieto vlastnosti sú možné vďaka použitiu textúrovacích činidiel. Problémom je, že získavanie týchto činidiel nie je vždy veľmi ekologické: v klasických šampónoch sú textúrovacie činidlá opäť odvodené od petrochemických látok. Označenie „organické“ preto vylučuje väčšinu petrochemických prísad zo zloženia šampónu a nahrádza ich organickými alebo prírodnými prísadami.

Preto v organických šampónoch nájdete len veľmi málo textúrovacích činidiel (čo môže vysvetľovať, prečo sa vaše vlasy pri organickom šampóne zamotávajú o niečo viac!), ale viac prírodných činidiel na báze rastlinných ďasien, aby ste „získali šampón s prispôsobenou viskozitou“. očakávaniam spotrebiteľov.

4. konzervatívci

V šampóne je nevyhnutný vysoký podiel vody, ktorá podporuje rozvoj mikroorganizmov, konzervačné látky sú prítomné v nízkych koncentráciách (vo všeobecnosti menej ako 1 %).

Organické šampóny opäť vyčnievajú od svojich konkurentov zvýhodňovaním prírodné konzervačné látky, rovnako účinné, ale menej škodlivé pre životné prostredie a menej agresívne pre pokožku ako konzervačné látky používané v klasických šampónoch.

V skutočnosti môžu niektoré šampóny stále obsahovať parabény* alebo nie menej dráždivé náhrady, ako je formaldehyd*. V organickom produkte sú na etiketách povolené určité syntetické konzervačné látky, ale často sa uprednostňujú prírodné konzervačné látky.

5. prídavné látky

Ako mnoho ľudí, aj vy si šampón vyberáte pravdepodobne podľa vône a vzhľadu. To je dôvod, prečo klasické šampóny obsahujú toľko prísad. Jediná vec je, že hoci tieto šampóny dobre voňajú, obalia vaše vlasy množstvom syntetických zlúčenín, ktoré nie sú príliš očarujúce a ako bonus potenciálne alergénne! Zatiaľ čo organické šampóny používajú prírodné farbivá (alebo dokonca žiadne sfarbenie!) a organické esenciálne oleje pre parfumy. Vôňa bio šampónov je teda vo všeobecnosti celkom neutrálna, no nič vám nebráni pridať kvapku či dve obľúbeného esenciálneho oleja.

Teraz máte k dispozícii niekoľko kľúčov na čítanie, aby ste lepšie porozumeli štítku vášho šampónu a vybrali ho múdro. Nájdete tu aj ďalšie prísady v nízkych koncentráciách, posilňujúce penivé vlastnosti či iné špecifické vlastnosti vďaka aktívnym zložkám v stopovej forme.

Prečo si vybrať BIO šampón?

Pre certifikované ekologické produkty, maximálny podiel syntetických zložiek v hotovom výrobku je stanovená na 5 %.

To teda ponecháva málo miesta pre všetky zlúčeniny používané v klasických šampónoch! Výrobu bio kozmetiky upravuje viacero nariadení: nájdeme tu certifikácie Ecocert, Cosmébio, chartu BDIH, či označenie Organic Agriculture. Vo všeobecnosti tieto certifikácie zaručujú minimálne 95 % zložiek prírodného alebo prírodného pôvodu, z ktorých minimálne 10 % pochádza z ekologického poľnohospodárstva.

Porovnávacia tabuľka: organický šampón vs klasický šampón

kategória prísad Organický šampón Klasický šampón
Vodná fáza voda voda
Povrchovo aktívne látky

amfotérne: kokoyl sodný, glutamát, kokosylglutamát disodný, lauroylglutamát sodný, ...

aniónové: laurylsulfát sodný, laurylsulfát amónny, laurethsulfoccinát disodný, ...

Textúrovacie činidlá organické, prírodné: xantánová guma, karob, guar, ... z petrochemických produktov: PEG, glycerylstearát atď.
Konzervatívci      organické, prírodné: esenciálne oleje a rastlinné extrakty dráždivé látky vznikajúce pri chemickej syntéze: parabén, fenoxyetanol, glykolétery atď.

Parfumy a farbivá
parfumované esenciálne oleje a farbivá prírodného alebo organického pôvodu: repný prášok, kurkuma, chlorofyl, citrónový EO, pelargónia atď. syntetické parfumy a farbivá: vôňa, CI 5165,…
dodatočné informácie etikety a predpisy upravujúce zloženie
​Obsahuje ďalšie prísady v nízkych koncentráciách na uľahčenie marketingu produktu.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.7 ( 40 hlasy)

O týchto tipoch

Tento článok o aromaterapii napísal Théophane de la Charie, autor knihy „Doprajte si esenciálne oleje“, v sprievode multidisciplinárneho tímu zloženého z farmaceutov, biochemikov a agronómov. 

La Compagnie des Sens a jej tímy nepodporujte samoliečbu. Poskytnuté informácie a rady pochádzajú z referenčnej bibliografickej databázy (knihy, vedecké publikácie atď.). Poskytujú sa na informačné účely alebo na navrhnutie spôsobov na zamyslenie: v žiadnom prípade by nemali nahrádzať diagnózu, konzultáciu alebo lekárske sledovaniea nemôže prevziať zodpovednosť Compagnie des Sens.