Rastlinný glycerín sa v súčasnosti čoraz viac používa ako zvlhčovadlo v kozmetických výrobkoch. To znamená, že glycerín si tam, kde sa aplikuje, dokáže udržať určitý obsah vody, v podstate udržuje hydratáciu. Na suchú pokožku a vlasy by ste si mali dávať pozor! Ak chcete pridať do svojich kozmetických prípravkov, krému, mlieka, sprchového gélu, šampónu, má skutočný ochranný účinok.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 04/08/2023

Čo je rastlinný glycerín?

Rastlinný glycerín sa vo všeobecnosti objavuje vo forme pomerne viskóznej a hustej kvapaliny, bez farby a zápachu. Vo všeobecnosti sa získava zmydelnením olejov... rastlinného pôvodu, ako by ste uhádli z jeho názvu!

Čo je saponifikácia? 
Zmydelnenie zodpovedá chemickej reakcii umožňujúcej získať mydlo. Pri tejto reakcii tuková látka spojená so silnou zásadou, často sódou, umožňuje získať mydlo, ale aj ďalší produkt: známy glycerín.

triglyceridy mastných kyselín + sóda → mydlo + glycerín

Glycerín sa potom môže extrahovať a použiť pre jeho mnohé vlastnosti v kozmetike a na domáce použitie.

Technický list rastlinného glycerínu

Hlavné vlastnosti

Zvlhčujúce a hydratačné: Rastlinný glycerín pomáha priťahovať a zadržiavať vodu vďaka svojim hygroskopickým vlastnostiam, takže pomôže udržať dokonalú hydratáciu na pokožke. Samozrejme, musíte dodržiavať odporúčané dávkovanie ;)

Ochrana pokožky: Hydratačné a zvlhčujúce vlastnosti rastlinného glycerínu pomáhajú udržiavať určitú rovnováhu hydrolipidického filmu. Kožná bariéra bude len posilnená, aby chránila pokožku pred vonkajšími agresiami.

Zmäkčovadlo: Rastlinný glycerín je výborným zmäkčovadlom, čiže zjemňuje a zjemňuje pokožku ale aj vlasy. Ošetrené oblasti sú pružnejšie.

Mazivo: Glycerín sa často používa ako excipient vo farmaceutických produktoch, ako sú napríklad sirupy proti kašľu alebo čapíky.

Solventný: Rastlinný glycerín sa veľmi často používa na uľahčenie extrakcie rastlinných účinných látok napríklad pri príprave hydroglycerínových rastlinných macerátov. Má tiež konzervačnú úlohu tým, že absorbuje vodu, ktorá prispieva k rozvoju mikroorganizmov.

Stabilizátor a zahusťovadlo: V kozmetickom výrobku môže rastlinný glycerín podporiť určitú stabilitu vášho výrobku, najmä v prípade emulzií.

Technické vlastnosti

Identifikačný preukaz rastlinného glycerínu.
  • Bežné názvy: glycerín, glycerol
  • Iné názvy: propán-1,2,3-triol, trihydroxypropán, E422 ako prídavná látka v potravinách
  • Názov INCI: Glycerín (rastlinný)
  • Pôvod: rastlina
  • Biochemické vlastnosti: polyol (3 alkoholové funkcie) C3H8O3
Fyzicka charakteristika.
  • Hustota: 1,26
  • Rozpustnosť: vo vode a alkohole
  • Nerozpustnosť: v oleji
Organoleptické vlastnosti.
  • Vzhľad: viskózna kvapalina;
  • Farba: bezfarebná;
  • Zápach: žiadny;
  • Chuť: jemne sladká.

Ako používať rastlinný glycerín?

V kozmetike

Pre použitie v kozmetike je potrebné pridávať a dávkovať rastlinný glycerín medzi 2 až 8 % vo vodnej fáze. Po prekročení tohto percenta sa zvlhčujúci účinok glycerínu obracia. Priťahuje všetku vlhkosť, ktorú nájde, dokonca aj tú prítomnú v pokožke a vlasoch, a môže ich potom naopak vysušovať. Okrem toho je glycerín skutočne zaujímavý, ak je okolitý vzduch vlhký, zachytí vlhkosť a umiestni ho napríklad na pokožku a vlasy. V opačnom prípade, ak je okolitý vzduch suchý, glycerín riskuje vysušenie pokožky alebo vlasov tým, že absorbuje vodu, ktorú v nich nájde.

Upozorňujeme, že rastlinný glycerín je vhodný pre všetky typy pokožky a vlasov, najmä pre suchá a dehydrovaná pokožka a vlasy. Pridáva sa do väčšiny vodných kozmetických produktov. Musí sa dobre premiešať, aby sa rozptýlil po celom prípravku. Neváhajte vykonať kožné testy na malých plochách, niektoré kože môžu reagovať zle.

  • V kréme, mlieku, čistiacom géli, balzame na pery: Do prípravku pridajte rastlinný glycerín v maximálnom množstve 2 až 5 %.

  • V šampóne alebo sprchovom géli: Pridajte 2 až 8% rastlinného glycerínu do šampónu alebo sprchového gélu. Dávkovanie môže byť vyššie pre opláchnutý produkt.
  • Pre špecifickú starostlivosť o veľmi dehydrovanú pokožku: Používajte rastlinný glycerín v dávke 8 až 10 % po dohode s odborníkom.

Pre domáce použitie


  • Na čistenie okien a kohútikov: Na 1 liter vody pridajte malú lyžičku rastlinného glycerínu. Namočte do zmesi čistú handričku a potom vyčistite okná a vodovodné batérie.

  • Proti škvrnám na bielizni: Rastlinný glycerín nalejte priamo na škvrnu, vmasírujte, aby glycerín dobre prenikol, potom nechajte pôsobiť cca 1 hodinu pred klasickým praním po opláchnutí prebytočného glycerínu.

  • Na ochranu bielizne: Na 1 liter domáceho pracieho prostriedku pridajte 1 čajovú lyžičku rastlinného glycerínu na pranie jemnej bielizne, najmä vlneného oblečenia.

Bezpečnostné opatrenia pri používaní rastlinného glycerínu

Povolené spôsoby použitia
Autorizovaní používatelia
Pozornosť

V kozmetike sa musí používať rastlinný glycerín zriedený na koži, pretože môže spôsobiť podráždenie alebo mierne alergie.

Skladovanie a konzervovanie

Rastlinný glycerín je najlepšie skladovať pri izbovej teplote a mimo dosahu svetla, ale predovšetkým ďaleko od vlhkosti !

Rastlinný, živočíšny alebo syntetický glycerín

Je zrejmé, že v ekologickom a zodpovednom prístupe uprednostňujeme používanie glycerínu rastlinného pôvodu. Viete však, že glycerín môže mať rôzny pôvod:

  • Syntetický: získava sa z petrochemických derivátov, ako je propylén. Niekedy je možné ho nájsť vo výrobkoch pod názvom Propylene glycol.

  • Zviera a získané zmydelnením živočíšnych tukov: najčastejšie sa používa hovädzí tuk.

  • Zeleninové a získava sa zmydelnením rastlinných olejov. V tejto kategórii veľkými víťazmi sú: kokosový olej, palmový olej, repkový olej, slnečnicový olej, sójový olej... Neváhajte si overiť jeho pôvod a kvalitu.

Upozorňujeme, že glycerín nájdete v mnohých hygienických alebo kozmetických výrobkoch. Nezabudnite skontrolovať jeho pôvod. Či už je rastlinného, ​​živočíšneho alebo syntetického pôvodu, objavuje sa pod názvom INCI „Glycerín“. Ak je však glycerín rastlinný, treba zdôrazniť „zeleninu“ ;)

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.6 ( 1258 hlasy)