Produkty osobnej hygieny používame každý deň bez toho, aby sme sa nutne pýtali, prečo používame jeden prípravok na vlasy a iný na telo či tvár. A predsa by nás nikdy nenapadlo používať šampón na celé telo každý deň! Vyžaduje si naša pokožka pri priamom kontakte s týmito výrobkami špeciálnu starostlivosť v závislosti od oblasti tela, ktorá sa má umývať? Aký je v tomto prípade rozdiel medzi zložením sprchového gélu a šampónom? La Compagnie des senses sa zaoberá touto témou a ponúka vám tento článok, aby ste lepšie pochopili potreby našej pokožky, pokiaľ ide o hygienické výrobky. Sprchovanie je vážne!

Koža: ako sa vyrába?

Naše telo pokrýva takmer 2 m² kože, čo u dospelých predstavuje 4 až 10 kilogramov. Postarať sa o to nie je ľahká úloha! Je to najväčší orgán v celom ľudskom tele, ktorý pomáha chrániť naše telo pred kontamináciou a parazitmi. Skladá sa z troch vrstiev, ktoré nám poskytujú trojitú ochranu:

  • epidermis, vonkajšia vrstva v priamom kontakte s okolím. Na jej vrchole nájdeme rohovú vrstvu tvorenú mŕtvymi bunkami, ktoré slúžia ako štít proti vonkajším organizmom;

  • tHE dermis, trochu hlbšie, kde nájdeme nervy a potné žľazy (vylučujúce pot) a mazové žľazy (vylučujúce maz);

  • hypodermis, hlboko v koži, kde sa nachádzajú korienky vlasov a kde nájdeme žily a tepny.

kožné silice hypodermis dermis epidermis

Okrem fyzickej bariéry si pokožka na svoju ochranu vybudovala armádu: bakteriálna flóra ktorý sa tam rozvíja, umožňuje rovnováhu nevyhnutnú pre dobré zdravie. Táto populácia neškodné a prirodzene prítomné baktérie v skutočnosti robí pokožku nehostinnou pre parazity a patogénne baktérie prítomné v životnom prostredí. Je to všetko o rovnováhe medzi silou a temnou stránkou!

Teraz sa však táto flóra môže rýchlo obrátiť proti nám, ak ju nebudeme regulovať alebo ak ju narušíme. Preto je nevyhnutné venovať pozornosť kozmetickým a hygienickým výrobkom, ktoré používame. Sprchový gél alebo šampón, ktorý je príliš agresívny mohli túto ochranu zničiť a otvorte dvere oveľa menej priateľským parazitom. Riešením nie je ani nepoužívanie mydla, pretože je dôležitéodstrániť a obnoviť kožný maz, táto tuková látka prirodzene produkovaná telom, ktorá vytvára hydrolipidický film ochrany a hydratácie, evakuovaný cez póry, ako aj odumreté kožné bunky. Bez tohto malého dotyku čistoty, pokožka sa dusí a narúša sa hydrolipidický film, skutočná kožná bariéra.

Pokožka hlavy a telo: aký je rozdiel?

Koža je komplexný orgán s veľmi heterogénnymi vlastnosťami, ktoré sa líšia v závislosti od polohy tela, prostredia a jednotlivca. Jeho elasticita, rýchlosť vylučovania kožného mazu, niekedy dokonca aj jeho pH a jeho pórovitosť budú rozlišujúce faktory. Ak k tomu pridáme zmeny v raste vlasov a distribúcii nervov, získame orgán, ktorý sa nepopierateľne líši v závislosti od oblasti a osoby.

Pokožka lebky, ktorá nie je veľmi pohyblivá, je pokrytá vlasmi (pre šťastlivcov) a má veľmi málo zmyslových nervov. Práve koža lebky nám umožní regulovať telesnú teplotu.

Pokožka tela je pohyblivejšia ako pokožka hlavy. Vo všeobecnosti má viac nervových zakončení (v závislosti od časti tela) a tiež nám umožňuje odvádzať pot a kožný maz a zároveň poskytuje bariéru proti útokom, či už úderom a rezným ranám, alebo slnečnému žiareniu alebo dokonca zahraničným organizáciám, ktoré nám nevyhnutne neprajú. dobre.

Nie je veľký rozdiel v zložení pokožky, medzi hlavou a telom! Ale prečo potom dochádza k množeniu hygienických produktov, ktoré sú špecifické len pre jednu časť tela?

Šampón, sprchový gél, čo to je?

Šampón sa skladá z niekoľkých zložiek:

  • trochu vody, samozrejme, väčšinou na zriedenie ostatných zložiek;

  • pracie prostriedky, povrchovo aktívne látky, ktoré zachytávajú a odstraňujú nečistoty, kožný maz a odumretú pokožku. Pozor na ich koncentráciu: priveľa povrchovo aktívnych látok v hygienickom prípravku môže viesť k začervenaniu, príliš intenzívnemu vylučovaniu kožného mazu, strate jasu pokožky alebo vlasov atď.

  • z aditíva, ako sú textúrovacie činidlá, konzervačné látky, parfumy a aktívne zložky pre produkt so špecifickými vlastnosťami.

A čo zloženie sprchového gélu? No to je to isté! Samozrejme, niekedy sa môže koncentrácia tej či onej prísady meniť, aby sa dosiahol hodvábnejší efekt na vlasoch alebo ochranný film na pokožke, ale základ je rovnaký. Prekvapivé, nie ?

Tam rozdiel v koncentrácii aditíva silne ovplyvní výber sprchového šampónového gélu. Pamätajte, keď ste si na kúpalisku zabudli šampón a umyli si vlasy sprchovým gélom... A zrazu sú vlasy suché, ťažké a ťažko sa rozčesávajú! No to je normálne, sú to práve tie prísady do sprchového gélu, také prospešné pre vaše telo, ktoré vaše vlasy neocenia. Ak chcete prejsť na viacúčelový hygienický výrobok, preto si musíte vybrať taký, ktorý obsahuje čo najmenej prísad !

Možno bude potrebný aj čas prispôsobenia: naše vlasy sú zvyknuté na produkty obsahujúce vosky a prísady, vďaka ktorým sa budú bez námahy lesknúť. Časom sa vlasy prispôsobili a keď sa to vezme, je to vlasová tragédia! Neprepadajte však panike, na absenciu okluzívnych voskov či mastných látok si rýchlo zvyknú a dokonca sa vám poďakujú, čo vám umožnírozložte si šampóny ! Póry vašej pokožky už nebudú dusené voskom a mastnými látkami a bude zachovaná rovnováha vlhkosti pokožky. Môžete rozložiť šampóny a mať prirodzene jemnú, dobre hydratovanú pokožku.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.1 ( 175 hlasy)

O týchto tipoch

Tento článok o aromaterapii napísal Théophane de la Charie, autor knihy „Doprajte si esenciálne oleje“, v sprievode multidisciplinárneho tímu zloženého z farmaceutov, biochemikov a agronómov. 

La Compagnie des Sens a jej tímy nepodporujte samoliečbu. Poskytnuté informácie a rady pochádzajú z referenčnej bibliografickej databázy (knihy, vedecké publikácie atď.). Poskytujú sa na informačné účely alebo na navrhnutie spôsobov na zamyslenie: v žiadnom prípade by nemali nahrádzať diagnózu, konzultáciu alebo lekárske sledovaniea nemôže prevziať zodpovednosť Compagnie des Sens.