Vytváranie prírodných kozmetických produktov je skutočne na dosah každého... od začínajúceho formulátora a chemika až po tých najkreatívnejších medzi nami, vrátane jednoduchých nováčikov v odbore, túžiacich po nových objavoch! Stále je potrebné rešpektovať niektoré správne výrobné postupy. Kto hovorí o nesterilnom prostredí, hovorí, že hygienické opatrenia treba dodržiavať do bodky. Toto je jeden z prvých dôležitých bodov, ktoré treba zvážiť. Zásadná je aj otázka vybavenia a použitých ingrediencií. Bez toho, aby sme zabúdali na slávne problémy ochrany, ktoré je nevyhnutné si uvedomiť pri výrobe vlastnej domácej kozmetiky! Výroba vlastnej kozmetiky znamená predovšetkým osvojiť si výber účinných ingrediencií prispôsobených vašim potrebám, ale aj, a to nie je zanedbateľné, aj úsporu peňazí.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 04/08/2023

Dodržiavať hygienické pravidlá

Výroba vlastných kozmetických produktov je určite zábavná, jednoduchá, zaujímavá... no predovšetkým si vyžaduje hygiena a určité pravidlá používania. Medzi použitými prísadami, na báze vody, majú najmä hydrosóly zvýšenú citlivosť napríklad na mikrobiologické nečistoty. Preto sa niektoré kroky javia ako nevyhnutné:

  • Dezinfikovať riadu a nádob pred každým použitím. Najlepšie je najskôr umyť v horúcej mydlovej vode, opláchnuť a potom dezinfikovať alkoholom (70%) a nechať vysušiť na vzduchu. Pre optimálne umývanie je sterilizácia dobrým spôsobom, ako odstrániť všetky mikroorganizmy.

  • Majte pracovný plán vlastné, vodeodolný a navyše ľahko umývateľný, to všetko vám uľahčí prípravu.

  • Je zrejmé, že je nevyhnutné umyť si ruky, vyhýbajte sa kontaktu rúk s prísadami čo najviac alebo dokonca používajte rukavice.

  • V závislosti od použitých prísad a ak je to špecifikované, je v určitých prípadoch vhodnejšie nosiť plášť, okuliare alebo dokonca masku.

Domáca kozmetika: ako ju správne skladovať?

Domáca kozmetika sa vo všeobecnosti vyrába z prírodných ingrediencií a príroda znamená citlivé a časom sa vyvíjajúce produkty, bez pridaných chemických konzervačných látok. Potom musíte vziať do úvahy špeciálne opatrenia, aby ste čo najlepšie zachovali svoje drahé produkty.

Pre všetky vaše prípravy platí všeobecné pravidlo: chráňte ich pred svetlom, najmä ak sú zložené z krehkých, ľahko oxidovateľných zložiek, ako sú rastlinné oleje zložené z mastných kyselín. Citlivejšie prípravky na báze vody alebo hydrosólu určite skladujte v chladničke. Bez konzervačných látok ich možno uchovávať len niekoľko dní, zatiaľ čo krémy, balzamy a maslá bohaté na oleje a s nízkym obsahom vody možno pri izbovej teplote uchovávať dlhšie, týždne alebo dokonca niekoľko mesiacov.

Môžete sa tiež rozhodnúť použiť prírodné konzervačné látky ako je extrakt z grapefruitových jadierok, vitamín E alebo dokonca cosgard, syntetická konzervačná látka schválená Ecocertom pre kozmetiku. Esenciálne oleje majú tiež účinné antioxidačné vlastnosti. Odporúčané koncentrácie sú špecifikované v závislosti od konzervačnej látky a konečného produktu.

V každom prípade, ak spozorujete podozrivý vzhľad, pleseň, zápach alebo zvláštne sfarbenie, neváhajte svoj výrobok vyhodiť.

Malé rady…
  • označte svoj výrobok, uveďte dátum a uchovávajte ho mimo dosahu detí. Môžete ho dokonca uchovávať so všetkými vašimi ingredienciami a vybavením na vyhradenom mieste, aby ste sa vyhli akémukoľvek riziku.
  • je samozrejmé dodržiavať odporúčané dávkovanie a dokonca si môžete viesť záznamník vysledovateľnosti vrátane použitých prísad s ich číslom šarže, trvanlivosťou atď.

Vykonajte test kožnej tolerancie

Tým, že vyrábame vlastné produkty, sa im tiež snažíme vyhnúť alergické riziká výberom ingrediencií prispôsobených vašej vlastnej pokožke, vlastnej pokožke hlavy alebo mnohým iným veciam...

Niektoré použité prírodné zložky však prirodzene obsahujú alergénne látky. Preto je vhodné vykonať a alergický test na ohyb lakťa pred použitím vášho produktu. Nalejte 2 kvapky alebo aplikujte malý kúsok produktu na ohyb lakťa a potom pozorujte 48 hodín. Ak nenastane žiadna reakcia, všetko je v poriadku. V opačnom prípade, ak spozorujete podráždenie alebo čokoľvek iné, pravdepodobne máte alergiu aspoň na jednu zo zložiek vo vašej zmesi. Zložka použitá v príliš veľkom množstve alebo jednoducho alergia na určitú zložku? Potom bude nevyhnutné identifikovať vinníka...

S domácou kozmetikou sa riziko alergie skutočne nezníži, má však výhodu v tom, že dokáže identifikovať príslušnú zložku a ponechať ju tak bokom pre budúce prípravy.

Aké vybavenie a ingrediencie by ste mali mať?

Uisťujem vás, že svoju obličku nebudete musieť predať, aby ste ju kúpili potrebné vybavenie pre vašu malú labku. Výroba vlastnej kozmetiky je trochu ako varenie... Potrebné vybavenie nájdete ľahko vo svojej kuchyni, je však možné a lepšie, aby sa stali obetovaným riadom venovaným vašim labkám! Hlavné náčinie, ktoré treba mať, aspoň na začiatok sú prázdne fľaše a tégliky, rôznych objemov v závislosti od produktu, ktorý chcete vyrobiť. Je tiež nevyhnutné mať meracie zariadenie ako sú váhy, odmerný valec alebo dokonca pipety. V nádobách bude vítaná jednoduchá miska doplnená lyžicami, metličkami či varechami. Bez zabudnutia na štítky!

Buďte však opatrní, aby ste používali zariadenie určené pre vaše ingrediencie. Napríklad s hlinou sa nedá manipulovať kovovým riadom!

Čo sa týka ingrediencie, niektoré sú celkom základné a prítomné v mnohých domácich kozmetických prípravkoch. Rastlinné oleje, éterické oleje, hydrosóly, íly, emulgačné vosky, kozmetické aktívne zložky a dokonca aj konzervačné látky, každý z nich vyžaduje prispôsobené použitie a odporúčania, ktoré treba dodržiavať v závislosti od konečného použitia, ale aj používateľa. Pred použitím si nezabudnite preštudovať technické listy každej zložky.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 208 hlasy)