Vápenná voda je produkt pochádzajúci z vápenca, prírodnej horniny, ktorá sa hojne vyskytuje na planéte Zem. Vápno sa v stavebníctve a najmä v stavebníctve používa od nepamäti. Existuje niekoľko druhov... Vo vápennej vode sa používa letecké hasené vápno. Vápenná voda, ktorá je nevyhnutnou zložkou masti na báze vodného kameňa, je prirodzenou alternatívou mnohých produktov na čistenie a upokojenie detského zadočka! Ako odstraňovač make-upu a čistiaci prostriedok na tvár je k dispozícii aj liniment.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 31/08/2023

Vápenná voda, kézako?

Môžete ľahko uhádnuť, vápenná voda nie je nikto iný ako a roztok vody a vápna. Zatiaľ sme vás nič nenaučili! Viete však presne, čo je limetka?

Vápno pochádza zo sedimentárnej horniny nachádzajúcej sa vo veľkých množstvách na Zemi, vápenca (CaCO3). Na jeho získanie stačí zohriať bloky vápenca na veľmi vysokú teplotu, okolo 900°C. Potom získame a biely prášok volal nehasené vápno, tiež známy ako oxid vápenatý (CaO). Existuje niekoľko druhov vápna. Tam nehasené vápno je prášok získaný priamo po kalcinácii. Ak je hydratované, nehasené vápno sa premení na hasené vápno nazývané aj vzdušné vápno a známy ako hydroxid vápenatý (Ca(OH)2). Táto premena je sprevádzaná aj silným uvoľňovaním tepla. A posledná limetka, ktorú pravdepodobne poznáte, je hydraulické vápno. V tomto prípade je použitý vápenec často nečistý a zložený z iných hornín, ako sú íly. Hydraulické vápno sa podobne ako vzdušné vápno získava po hydratácii.

Na získanie vápennej vody sa používa vzdušné vápno. Vo forme jemného bieleho prášku sa vzdušné vápno rozpúšťa vo vode. Po úplnom rozpustení vápna sa zmes prefiltruje. Získaný roztok je nasýtený roztok hydroxidu vápenatého nazývaný aj vápenná voda! Tadam!

Technický list vápennej vody

Technické vlastnosti

Identifikačný preukaz vápennej vody.
  • Bežný názov: Vápenná voda
  • Iný názov: roztok hydroxidu vápenatého
  • Názov INCI: Aqua, Hydroxid vápenatý

Biochemické vlastnosti.
  • Voda (H2O)
  • Hydroxid vápenatý (Ca(OH)2)
Fyzicka charakteristika.
  • Hustota: 1,0
  • pH: 12,3
  • Rozpustnosť: vo vode, oleji
Organoleptické vlastnosti.
  • Vzhľad: kvapalina;
  • Farba: priesvitná;
  • Zápach: žiadny;
  • Chuť: neutrálna.

Hlavné vlastnosti

PH adjustér, alkalizátor: Vysoko zásadité pH vápennej vody jej dáva vlastnosť robiť kvapalinu zásaditejšou. Inými slovami, pomáha znižovať kyslosť.

Základ pre oleo-vápencovú mastičku: Vápencová voda slúži ako základ na prípravu oleo-vápencovej masti zloženej aj z rastlinného oleja. Oleo-vápencová mast môže mať rôzne využitie: čistenie zadočku bábätiek a zároveň ich ochrana, upokojenie spálenej pokožky, podpora regenerácie pokožky.

Čistič: Limetková voda v kombinácii s rastlinným olejom je výborným prírodným čističom pleti.

Ako používať vápennú vodu?

Recept na oleo-vápencovú mastičku

Pripravte si prípravok zložený z 50% vápennej vody a do 50% rastlinný olej, zvyčajne olivový olej, ale môžu sa použiť aj iné rastlinné oleje. Na podporu emulzie je možné do zmesi pridať emulgačný vosk (1%). Pridanie esenciálneho oleja Jemná levanduľa (niekoľko kvapiek) môže tiež poskytnúť hojivé a upokojujúce vlastnosti pokožky. Jemný levanduľový esenciálny olej je povolený od veku 3 mesiacov.

V kozmetike

Vápnitá výstelka
Použiť: Liniment sa používa napríklad na umývateľné obrúsky na čistenie a upokojenie detského zadočku. Po použití sa odporúča neoplachovať.

Odličovač, čistiace mlieko
Použiť: Výsledný prípravok s názvom liniment možno použiť aj ako odličovač tváre. Pri pridávaní esenciálneho oleja dávajte pozor na oči.

V zdraví

Popáleniny, podráždená pokožka, ekzémy
Použiť: Výsledný prípravok nazývaný liniment má upokojujúce vlastnosti. Môže byť teda užitočný na podráždenú, spálenú pokožku či dokonca ekzémy. 

Pre domáce použitie

Údržba akvária
Použiť: Čistá vápenná voda pomáha poskytovať vápnik a udržiavať zásaditosť akvária, čím podporuje dobrý vývoj určitých živočíšnych druhov.

Výroba vlastnej vápennej vody je možná!

Vápennú vodu ľahko zoženiete napríklad v lekárňach alebo špecializovaných predajniach. Ale rovnako jednoduché (a ekonomické!) je vyrobiť si ho sami.
Len pre toto 2 ingrediencie sú potrebné:

Voda a…
vzdušné vápno!
Úroveň riad tiež je to ľahké:

- 2 čisté a vydezinfikované sklenené fľaše
- lievik a filter
- rukavice a okuliare
Nalejte 10 g leteckého vápna do fľaše a pridajte prevarenú, prefiltrovanú a vychladenú vodu v množstve 1 l. Zmes jemne pretrepte a potom prefiltrujte do druhej fľaše. Vápenná voda je pripravená! Pozor, vápenná voda má pH, ktoré osciluje okolo 12, je veľmi zásaditá a preto dráždi pokožku. Pri manipulácii sú preto nevyhnutné rukavice a okuliare.

Bezpečnostné opatrenia pri používaní vápennej vody

Povolené spôsoby použitia
Autorizovaní používatelia
Pozornosť

Vápenná voda môže byť na pokožke čisto dráždivá. Vždy to používajte zriedený v prípravku na báze rastlinného oleja.

Skladovanie a konzervovanie

Vápennú vodu je najlepšie skladovať pri izbovej teplote, mimo dosahu svetla a vzduchu.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.6 ( 249 hlasy)