Najrozšírenejším použitím sušených rastlín je bylinkový čaj, babský liek par excellence. Bylinné čaje obsahujú najmä vo vode rozpustné výťažky z rastliny, teda výťažky rozpustné vo vode. Na prípravu bylinkových čajov existujú 3 druhy prípravkov: nálev, odvar a macerácia. Všetky sú založené na rovnakom princípe: uvedenie rastliny do kontaktu s vodou, aby sa extrahovali zlúčeniny. V praxi nájdeme variácie medzi týmito rôznymi spôsobmi prípravy! Bylinkové čaje však nie sú jediným spôsobom využitia rastlín, existujú aj iné ako macerácia v oleji, liečivé vína, materské tinktúry atď. Každý extrakčný proces a spôsob použitia má svoje výhody, ale aj nevýhody. Využitie rastlín sa tak dá nekonečne meniť!

V infúzii

Infúzia je najznámejší spôsob využitia sušených rastlín. Skladá sa to z Zalievanú rastlinu zalejeme vriacou vodou, teda len vriacou, s teplotou 80-90°C. Nálev je vhodný najmä na krehké časti rastlín, ako sú kvety alebo listy, ako aj rastliny bohaté na prchavé a aromatické látky (naše známe esenciálne oleje), ktoré, pamätajte, degradujú pri príliš vysokej teplote. Preto je vhodné nálev vždy prikryť: aby sa zachovali všetky účinné látky.

Doba infúzie sa zvyčajne pohybuje od 5 do 10 minút v závislosti od rastlín:

  • 5 minút bude stačiť napríklad pre aromatické látky, pri ktorých existuje riziko uvoľnenia horkej látky nad rámec toho, alebo pre kvety, ktoré sú dosť krehké.
  • pre ostatné časti rastlín, ako sú niektoré listy, bude potrebných 10 minút.

Doba lúhovania závisí aj od individuálnych chutí, podľa toho, či preferujete silný alebo jemný bylinkový čaj. Rada na záver: pri filtrovaní nezabudnite rastlinu dobre vyžmýkať, aby sa obnovili všetky účinné látky.

Pre puristov existuje iná forma prípravy na dobrý nálev. Princíp zostáva rovnaký, ale tu ide o to vložte rastliny do studenej vody, potom jemne zahrejte a pred varením zastavte ohrev. Táto forma vám umožňuje jemne rehydratovať rastlinu bez toho, aby ste jej ublížili, ako by ste to urobili, keby ste ju naliali horúcou vodou priamo na ňu.

V odvare

Spôsob prípravy je odvar uprednostňovať pre pevnejšie a vláknité časti rastliny, ako sú korene, určité semená alebo dokonca kôra. Princíp sa v porovnaní s infúziou mierne mení: pozostáva z umiestnite rastliny do hrnca so studenou vodou, jemne zohrejte do varu, nechajte variť uvedenú dobu, potom vypnite oheň a nechajte prikryté vylúhovať. Nakoniec prefiltrujte a zároveň stlačte usadeninu a potom vypite.

Čas odvaru bude závisieť od použitej časti rastliny:

  • pre stonky, plody alebo tvrdé listy: budú potrebné 2 až 3 minúty
  • pre tvrdšie časti, ako sú korene, podzemky a kôra: je potrebných 5 minút

V studenej macerácii

Studená macerácia sa nazýva aj studený nálev. Princíp je jednoduchý, skladá sa z ponechajte rastliny v kontakte so studenou vodou po dobu 10 hodín až 12 hodín, zakryté, potom prefiltrujte stlačením pôdy. Pozor, voda je veľmi slabý konzervant, rastliny by ste nemali nechať macerovať dlhšie ako 10 hodín, inak hrozí fermentácia, a tekutinu skonzumujte do 24 hodín, aby ste predišli riziku mikrobiálneho vývoja.

Studená macerácia sa môže vykonávať na väčšine rastlín, ale je obzvlášť vhodné pre rastliny bohaté na sliz, ako je ibištek, horec, sladké drievko či dokonca slez, ako ajna rastliny obsahujúce tepelne labilné zlúčeniny, citlivé na teplo.
Macerácia sa môže vykonávať aj v rastlinnom oleji, často olivovom alebo slnečnicovom, čím sa získajú známe olejové maceráty. Tie je možné donekonečna znižovať obmenou použitého maceračného oleja. Najlepšie je stále uprednostňovať stabilný maceračný olej, aby sa udržal čo najdlhšie. Princíp zostáva v podstate rovnaký, ale rastliny sa tentoraz nechajú niekoľko týždňov macerovať na slnku. Olej sa potom filtruje a rastliny sa lisujú, aby sa získali všetky aktívne zložky.

Vo vínach a liečivých alkoholoch

Liečivé rastliny sa dokonale hodia na potešenie z dobrého trávenia po jedle a dokonca aj pred predvídaním. Vskutku, môžu byť macerované vo víne alebo silnom alkohole, aby sa vyrobilo víno alebo liečivý alkohol. Tie sa využívajú najmä na ich tráviace vlastnosti. Dnes vieme, že náš tráviaci systém je náš „druhý mozog“ s 200 miliónmi neurónov a miliardami baktérií, ktoré tvoria črevnú flóru. Existuje priame spojenie medzi určitými chorobami a našou črevnou mikrobiotou. Problémy s trávením sú v dnešnej dobe bežné a popri zdravej a vyváženej strave môžu byť dobrou podporou aj vína a liečivé alkoholy.

Princíp výroby liečivého vína alebo elixíru je pomerne jednoduchý, nezahŕňa nič menšie ako maceráciu v alkohole:

  • odvážte rastlinu na maceráciu a vložte ju do veľkej nádoby
  • zalejeme bielym, červeným vínom alebo silným alkoholom (rum, vodka a pod.). Uistite sa, že rastlina je dobre pokrytá alkoholom. Nezakryté časti rastlín môžu oxidovať. Je možné vytvoriť prírodný balast napríklad pomocou kameňa, ktorý ich udrží na dne nádoby.
  • nádobu zatvorte a nechajte macerovať 1 až 4 týždne v závislosti od rastliny, pričom nádobu každý deň premiešajte
  • prefiltrujte, vytlačte výlisky a potom preneste do vopred sterilizovaných fliaš.
  • je možné pridať sladidlo (nerafinované) podľa chuti, ale to zostáva voliteľné.

Ak je na prípravu dobrého bylinkového čaju potrebná kvalitná voda, platí to aj pre víno používané v liečivých vínach. Pre optimálnu extrakciu rastlinných zlúčenín je to skutočne nevyhnutné uprednostňujú vysokú hladinu alkoholu. Priemerný obsah alkoholu vo víne je 12%. Takže trik je pridať do maceračnej zmesi silný alkohol, aby sa podporila lepšia rýchlosť extrakcie. Výber vína je preto dôležitý: musí byť samozrejme kvalitné, musí lahodiť chuti, ale tiež musí obsahovať vysoký obsah alkoholu a pokiaľ možno nesmie mať priveľa tanínov, ktoré by mohli spôsobiť nežiaduce účinky. ako je sušenie v ústach, úprava črevnej absorpcie alebo interakcia s určitými rastlinnými zlúčeninami.

Čo sa týka dávok, môže sa pohybovať medzi polievkovou lyžicou a malým pohárom likéru, ako aperitív alebo digestív, a samozrejme, vždy s mierou ! Liečivé vína možno uchovávať v chladničke až 6 mesiacov a elixíry niekoľko rokov.

V materskej tinktúre

Materské tinktúry sa získavajú o macerácia čerstvých rastlín v alkohole, alebo zmesi alkoholu a vody, umožňujúca extrakciu účinných látok. Hovoríme aj o hydroalkoholovom extrakte alebo alkoholatúre. Macerácia suchých rastlín v liehu, menej častá, sa mylne často považuje aj za materskú tinktúru, puristi však budú hovoriť skôr o oficinálnej tinktúre.

Princíp zostáva rovnaký medzi dvoma typmi farbív: zahŕňa macerovať určité množstvo rastliny v alkohole. Ten musí byť čo najčistejší, najlepšie medzi 60 a 90°, ale keďže je dnes ťažké získať takéto alkoholy, je výhodné použiť silný alkohol so silou 45 až 50°.

Pre dokonalé vytvorenie alkoholovej kúry je potrebné poznať vlhkosť čerstvých rastlín. Úroveň vlhkosti skutočne ovplyvní kvalitu materskej tinktúry, pretože voda obsiahnutá v rastline bude extrahovaná alkoholom a zmení sa obsah alkoholu. V laboratóriu sa teda úroveň vlhkosti hodnotí vážením rastliny pred a po dehydratácii. Podľa francúzskeho liekopisu je obsah alkoholu 1/10 sušiny použitej rastliny. Na jednu časť rastliny teda bude potrebných 10 dielov alkoholu. Pre suché rastliny sa liečivá tinktúra pripravuje na 1/5 hmotnosti suchej rastliny.

Trvanie macerácie závisí od rastliny, môže byť od niekoľkých dní až po niekoľko týždňov. Pre dobrú maceráciu je potrebné:

  • používajte vzduchotesnú nádobu, skladujte mimo dosahu svetla.
  • nakrájajte rastlinu (čerstvú alebo suchú) alebo ju dokonca zredukujte na prášok, aby ste podporili väčšiu kontaktnú plochu medzi alkoholom a rastlinou.
  • úplne zakryte rastlinu, aby ste sa vyhli akýmkoľvek javom oxidácie.
  • zvážte rastlinu pomocou menšej nádoby alebo čistého kameňa a držte ju na dne.
  • nádobu pravidelne miešajte, aby ste podporili dobré rozptýlenie účinných látok.
  • po ukončení macerácie zmes prefiltrujte a rastlinu stlačte, aby sa získali všetky aktívne zložky.
Materské tinktúry sa môžu uchovávať niekoľko rokov v jantárovej fľaštičke s kvapkadlom a vždy tesne uzavreté. Upozorňujeme, že materské tinktúry sú zložené z alkoholu, preto sa neodporúčajú tehotným a dojčiacim ženám, pri ochoreniach pečene alebo citlivosti trávenia.

V tekutom extrakte

Tekuté extrakty sa na rozdiel od materských tinktúr získavajú maceráciou čerstvých rastlín, prípadne rozdrvených častí čerstvých rastlín, v inom rozpúšťadle ako v alkohole. Extrakcia účinných látok z rastlín sa spravidla uskutočňuje v rozpúšťadle na bázevoda alebo glycerín.

Často nachádzame tekuté extrakty (kvapaliny) na trhu, ale existujú aj mäkké extrakty (polopevné) príp suché extrakty (pevné látky). Tieto posledné dve formy pochádzajú z prvej: akonáhle sa získa tekutý extrakt, rozpúšťadlo sa potom čiastočne alebo úplne odstráni. Na odstránenie tejto kvapaliny sa používajú rôzne metódy: lyofilizácia alebo rozprašovanie.

V šťave

Na rozdiel od materskej tinktúry a tekutého extraktu šťava nepochádza z macerácie rastliny. Neriedi sa v rozpúšťadle a obsahuje iba šťavu z rastliny. 

Na jej extrakciu slúži čerstvo zozbieraná rastlina drvené alebo lisované a potom filtrované. V prípade niektorých rastlín je niekedy potrebné ich uvariť, kým budú môcť extrahovať šťavu. V závislosti od zvolenej rastliny sa šťava môže konzumovať interne alebo externe.

Pochádza priamo z rastliny, uchovávanie vrecúška je pomerne chúlostivé. Je to preto, že je ťažké udržiavať čerstvé, a preto môže byť ťažké nájsť tento typ prípravku komerčne.

V prášku

Rastlinné prášky sú vhodné najmä pre veľmi vláknité rastliny na uľahčenie ich lúhovania, ale aj pre rastliny bohaté na minerály, ako je žihľava. Prášková forma má dvojitú výhodu: na jednej strane umožňuje lepšie trávenie a na druhej strane lepšie vstrebávanie v tráviacej sliznici.

Rozprašovače sa používajú hlavne na prípravu kapsúl alebo tabliet, ale prášky možno jednoducho zmiešať so studenou alebo horúcou vodou alebo pridať do jedla.

Dve hlavné nevýhody pulverizácie sú riziko znehodnotenia aktívnych zložiek počas mletia a riziko oxidácie, najmä pre aromatické rastliny. Prášky sú preto citlivejšie a menej stabilné v čase ako celé rastliny. Preto je vhodné rastlinu postriekať tesne pred použitím, prípadne si pripraviť malé množstvá, aby ste ich nemuseli skladovať.

Ako obklad alebo obklad

Obklady a obklady sú vhodné najmä pri kožných problémoch, vyvrtnutiach, zlomeninách či bolestiach svalov a kĺbov. Sú na jedno použitie a nemali by sa používať opakovane.

Kompresia : tu používame nálev alebo odvar z rastliny na namočenie obkladu alebo čistej handričky, na priloženie na pokožku. Udržiavajte obklad pomocou obväzu a nechajte ho na mieste asi dvadsať minút a po niekoľkých hodinách to zopakujte.

Obklad : rastlina sa tu aplikuje priamo na pokožku, ak je dostatočne jemná (napríklad listy alebo kvety). V opačnom prípade je možné ich zohriať vo vode, aby zmäkli a jemne rozdrviť, aby sa z nich extrahovali účinné látky. Rovnako ako obklady, musíte ho nechať na mieste asi dvadsať minút a po niekoľkých hodinách ho obnoviť.

V pleťovej vode

Pleťové vody sa vyrábajú z nálevu, odvaru alebo niekedy materskej tinktúry zriedenej vo vode. Tieto prípravky možno použiť ako pleťovú vodu kožne, trením priamo o pokožku tela alebo tváre. Pleťová voda je zvyknutá zmierniť kožné poruchy alebo bolesti kĺbov alebo svalov.

Pleťové vody vyrobené z infúzie alebo odvaru môžu slúžiť ako očné kvapky alebo očné kúpele. K tomu je potrebné prípravok poriadne prefiltrovať pomocou kávového filtra, aby sa odstránili všetky nečistoty a nedošlo tak k podráždeniu oka. Tento spôsob použitia sa vám bude hodiť na zmiernenie podráždených očí či zápalu spojiviek vďaka použitiu rastlín ako je harmanček, ruža či dokonca drevák sladký.

Grganie

Ústna voda a kloktanie sú dve veľmi podobné metódy, ktoré pomáhajú zmierniť bolesť ústnej dutiny a hrdla.. Obľúbené rastliny majú adstringentné alebo antiseptické vlastnosti, na stiahnutie tkanív pri ich dezinfekcii.

Ústna voda pomáha zmierniť ústne problémy tým, že bez prehĺtania absorbuje dúšok vychladeného nálevu alebo odvaru. Prípravok sa mieša v ústach tak, aby bol v kontakte so všetkými sliznicami. Ústnu vodu pred opakovaním v prípade potreby vypľujeme.

Grganie zacieli na hrdlo a nie na vnútro úst. Aby ste to urobili, jednoducho pred vypľutím čo najdlhšie škrabajte zadnú časť hrdla trochou nálevu alebo odvaru, známeho „grrrrr“. Táto operácia by sa mala vykonávať 5 až 10 minút.

Vo vani

Kúpele pomáhajú zmierniť mnohé problémy, či už kožné, obehové, svalové, kĺbové alebo aj nervové.

Aromatický kúpeľ : tu používame nálev alebo odvar z rastliny v 1 alebo aj 2 litroch vody, necháme vychladnúť alebo vychladnúť. Tento prípravok sa potom pridá do vody do kúpeľa. Ďalším zábavným spôsobom je zavesiť látkové vrecko so sušenými rastlinami pod kohútik teplej vody. Nálev sa bude robiť počas kúpeľa. Pre uľahčenie extrakcie účinných látok je možné vrecko pravidelne stláčať. Všeobecne platí, že vo vani zostávame aspoň desať minút.

Sedací kúpeľ : na tento typ kúpeľa robíme nálev alebo odvar z rastliny tiež v 1 alebo 2 litroch vody. Na získanie dostatočného objemu je často potrebné do prípravku pridať vodu. Vodu v sedacom kúpeli je možné nechať vychladnúť alebo vychladnúť. V skutočnosti sa dá praktizovať za tepla alebo za studena. Môžete použiť teplý alebo studený sedací kúpeľ, často preferovaný pri hemoroidoch. V sedacom kúpeli sa odporúča zotrvať približne 5 až 15 minút a v prípade potreby operáciu opakovať 1 až 2-krát denne.

Vdýchol

Inhalácia rastlín je ideálna a účinná pre vyčistiť dýchacie cesty v prípade preťaženia alebo na zmiernenie dýchacích ťažkostí. Na tento účel zvyčajne používame expektoračné a mukolytické rastliny, ako je eukalyptus.

Na inhaláciu musíte pripraviť 1 liter horúceho nálevu alebo odvaru, ktorý sa vloží do inhalačnej misky alebo šalátovej misy. Potom sa jednoducho postavte nad nádobu, hlavu si zakryte uterákom a vdychujte stúpajúce výpary. Dávajte pozor, aby ste si nepopálili dýchacie cesty! Niekedy môže byť potrebné počkať niekoľko minút, kým sa teplota vody zníži. Nos môže mať tendenciu tiecť, preto neváhajte vysmrkať.

Inhalácia trvá dovtedy, kým je prípravok horúci, približne 10 minút. V prípade potreby je samozrejme možné operáciu zopakovať.

Povieme vám o tom vo videu

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.6 ( 406 hlasy)