Rastlinné uhlie je prírodný produkt používaný od nepamäti proti zažívacím ťažkostiam, či dokonca intoxikáciám a otravám. V súčasnosti sa jej využitie stalo trendom aj v kozmetike, na čistenie pleťových masiek alebo pri líčení. Radšej ho používate pri varení, aby ste zapôsobili na váš stôl... a potom ako detoxikačnú kúru na odstránenie a odvod všetkých nahromadených toxínov! Áno, aktívne rastlinné uhlie je všestranné vďaka svojej silnej adsorpčnej sile.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 06/12/2023

Charakteristika aktívneho rastlinného uhlia

Aktívne rastlinné uhlie sa najčastejšie vyskytuje vo forme a čierny prášok, ktorý je výsledkom procesu dvojitej kalcinácie rastlinné materiály. Tie môžu byť rôznorodé a pestré: nesmolné dreviny ako topoľ, breza, ale aj slama, konáre či dokonca orechové škrupiny či ovocné kôstky. To všetko sú organické rastlinné materiály bohaté na uhlík.

Technické vlastnosti

Identifikačný preukaz s aktívnym rastlinným uhlím

Vedecký názov: Carbo vegetabilis
Bežné názvy: aktívne rastlinné uhlie, aktívne rastlinné uhlie
Názov Inci: prášok z dreveného uhlia
Pôvod: kalcinovaný rastlinný materiál
Nájdené formy a prípravky: prášky, kapsuly alebo tablety
Rozpustnosť: nerozpustný vo vode

Biochemické vlastnosti

Dobrý prášok z aktívneho rastlinného uhlia by mal obsahovať?

  • uhlíka
Organoleptické vlastnosti

Ako vyzerá dobrý prášok z aktívneho uhlia?

  • Vzhľad: prášok so zemitou textúrou;
  • Čierna farba ;
  • Zápach: žiadny;
  • Chuť: žiadna.

Výroba aktívneho rastlinného uhlia

Získavanie rastlinného uhlia je rozdelené do dvoch etáp, s cieľom tvoria množstvo pórov vnútri a na povrchu uhlia, s cieľom zvýšiť jeho adsorpčnú kapacitu! Čím je uhlík poréznejší, tým vyššia je jeho adsorpčná kapacita, teda schopnosť priľnúť k povrchu.

Krok 1: kalcinácia alebo karbonizácia rastlinných materiálov
Toto prvé tepelné spracovanie sa tiež nazýva pyrolýza. Spočíva v rozklade rastlinnej hmoty postupným zvyšovaním teploty v nádobe bez kyslíka. Teplota môže dosiahnuť takmer 900 °C. Tento prvý krok vám umožní vytvoriť a prvá pórovitosť uhlia rozkladom organickej hmoty. Po tomto prvom kroku by ste si mali všetci vedieť predstaviť výraz jeho tváre... Ale áno, uznajte, bez neho by ste nemohli mať svoje povestné letné grilovačky!
Krok 2: aktivácia
Druhý krok pozostáva z aktivovať drevené uhlie získané v zvýšenie jeho porézneho povrchu. Rastlinný materiál sa opäť spaľuje pri nižších teplotách a tentoraz prebieha spracovanie prítomnosť vodných pár a plynov. Táto druhá kalcinácia umožňuje vytvorenie obrovskej siete mikropórov : aktívne alebo aktívne rastlinné uhlie získavame v práškovej forme!

Vlastnosti aktívneho rastlinného uhlia

Adsorbčná sila

V prípade aktívneho rastlinného uhlia, na rozdiel napríklad od našich drahých esenciálnych olejov, nie sú pôvodcom jeho vlastností aktívne zložky zložky, ale skôr jeho štruktúru... Neobsahuje v skutočnosti účinné látky, prísne vzaté, pretože sa skladá takmer výlučne z čistý uhlík. Rôzne stupne získavania aktívneho rastlinného uhlia mu dávajú a porézna textúra tak rozvíja svoju hlavnú činnosť: jeho adsorpčnej schopnosti !

Adsorpcia je jav, ktorý sa prejavuje zachytávaním látok na aktívnych poréznych miestach pevného, ​​tu rastlinného dreveného uhlia. Zväčšený povrch pórov pomáha zachytávať toxíny, baktérie a nečistoty.

Výskumníci odhadli, že len 1 malý gram práškového aktívneho uhlia má adsorpčnú plochu medzi 400 a 2500 m², ekvivalent približne 3 až 15 volejbalovým kurtom (162 m²).... A áno ! Táto povrchová plocha by mu umožnila adsorbovať približne 100-násobok jeho objemu... Takže pochopíte, že tieto adsorpčné vlastnosti dávajú aktívnemu rastlinnému uhliu hlavné účinky na úrovni tela.

Bežné aplikácie

  • Tam detoxikácia adsorpciou toxínov, mikroorganizmov, plynov, nachádzajúcich sa najmä na úrovni zažívacie ústrojenstvo a pomocné orgány (žalúdok, tenké črevo, hrubé črevo, pečeň, pankreas, obličky). Aktívne rastlinné uhlie je veľmi užitočné napríklad v niektorých prípadoch otravy.

  • Celková účasť natráviacu rovnováhu. Tým, že sa aktívne rastlinné uhlie podieľa na adsorpcii plynov, pomáha znižovať nadúvanie a zohráva skutočnú úlohu pri trávení.

  • Tam čistenie, funguje to aj pre dermálne. Na úrovni pokožky nájdeme aj toxíny, ktoré sa držia, baktérie, ktoré sa množia... Aktívne rastlinné uhlie čistí pokožku tým, že absorbuje tieto nečistoty.

  • Tam sfarbenie je tiež vlastnosťou aktívneho rastlinného uhlíka, ktorý sa má využiť. Je to veľmi čierny a silne farbiaci pigment, ktorý sa dá použiť napríklad v make-upoch ako sú maskary.

Ako si vybrať aktívne rastlinné uhlie?

V akých formách nájdem aktívne rastlinné uhlie?

Aktívne rastlinné uhlie sa prirodzene vyskytuje v jednoduchej forme: prášok. V lekárňach či obchodoch je však možné ho nájsť aj v iných formách, inak by to bolo príliš jednoduché, pozrime sa... prášok, v tablety alebo v kapsuly, aké sú hlavné rozdiely medzi týmito rôznymi formuláciami a najmä ktorý si vybrať?

V prášku
Vo svojej najprirodzenejšej, surovej a čistej forme
Toto je základná formulácia, ktorá umožňuje drevenému uhliu poskytnúť všetky svoje výhody rýchlo a efektívne. Táto formulácia má tú výhodu, že je schopná prispôsobiť dávkovanie prípad od prípadu; čo samozrejme znamená dôsledné dodržiavanie návodu na použitie. Aktívne rastlinné uhlie, ktoré sa používa vo forme prášku, sa môže použiť orálne aj cez pokožku. Navyše, a to nie je zanedbateľné, je táto formulácia najekonomickejšia. 100% čisté, efektívne a ekonomické, kto by mohol povedať lepšie?
V tabletách
V galenickej forme spájajúcej čisté aktívne rastlinné uhlie a pomocné látky
Táto forma je vhodná pre ľudí, ktorí sú odolní voči zemitej textúre čistého a surového rastlinného prášku z dreveného uhlia. Vo forme tabliet bude aktívne rastlinné uhlie sprevádzané pomocnými látkami schopnými viazať rôzne látky (sacharóza, dextróza, celulóza atď.), čím sa získa lesklý, ľahko požívateľný vzhľad tablety (napríklad stearan horečnatý atď.) alebo stále arómy pre príjemný príjem. Upozorňujeme, že do zloženia tabliet sa často pridávajú ďalšie aktívne zložky, ktoré poskytujú ďalšie výhody (najčastejšie výťažky z feniklu).
V kapsulách
Prášok z aktívneho rastlinného uhlia je zabalený v kapsule

Táto formulácia sa skladá z prášku aktívneho rastlinného uhlia v želatínovej kapsule. Podobne ako tablety, aj kapsula vám umožňuje dostať sa cez zemitú textúru prášku. Vedci tvrdia, že obálka by oneskorila účinnosť prášku z dreveného uhlia, pretože pred uvoľnením obsahu sa musí rozložiť v žalúdku.

V SKRATKE, výber rastlinného uhlia vo forme tablety alebo kapsuly znamená výber roztoku, ktorý je vopred odmeraný, a teda drahší. Navyše, aktívne rastlinné uhlie nebude v týchto formuláciách samotné a surové. Je teda možné, že pridanie látok upcháva póry a teda upravuje vlastnosti dreveného uhlia... Je to teda na vás, ale v Compagnie des Sens prášok sa javí ako najčistejšie, efektívne a ekonomické riešenie !

Kritériá kvality aktívneho rastlinného uhlia

Aké označenia môžu byť spojené s aktívnym rastlinným uhlím?

V súčasnosti neexistuje žiadna bez označenia čo umožňuje certifikáciu kvality aktívneho rastlinného uhlia. Len sa uistite, že výrobca zaisťuje 100% čisté a prírodné aktívne uhlie vo forme prášku.

Pôvod: preferovaný rastlinný materiál?

Vyhlásenie o rastlinnom pôvode uhlia je vždy dobrý nápad. Upozorňujeme, že v závislosti od rastlinného materiálu bude drevené uhlie viac-menej adsorbujúce. Napríklad kokosovými škrupinami by sme získali vysoko adsorbčné rastlinné uhlie s veľmi malými pórmi.

Aktívne alebo „superaktivované“ rastlinné uhlie?

Pravdepodobne ste už videli, že sa na vašom produkte objavil výraz „superaktívne“ rastlinné uhlie, ak sa o aktívne rastlinné uhlie zaujímate. Aký je rozdiel medzi týmito dvoma pojmami, aktivovaný a „super aktivovaný“? Aktivované alebo aktivované rastlinné uhlie je kvalifikované ako také podľa jeho výrobného procesu: dvojité spracovanie, kalcinácia a aktivácia, umožňuje jeho získanie. Na etikete môže byť uvedené slovo „super aktivovaný“, aby sa dal uviesť vysoký potenciál adsorpcie uhlíka, dokonca vyšší ako pri klasickom zložení. Napríklad niektorí výrobcovia kvalifikujú svoje rastlinné uhlie ako „super aktivované“, keď je ich adsorpčná plocha približne 2000 m² na gram prášku. Ide predovšetkým o zmienku na uľahčenie výberu kupujúceho. Neznamená to, že produkt bez tejto zmienky bude menej účinný... Výrobcovia ponúkajú rastlinné uhlie s rovnakým adsorpčným potenciálom a neuvádzajú však zmienku o „superaktivovanom“.

Malá rada: zmienka vám určite pomôže pri výbere, ale overenie adsorpčného potenciálu, 1000, 1500, 2000 m² na gram prášku, je najlepší spôsob, ako zistiť, ktorý uhlík máme v rukách!

Ako používať aktívne rastlinné uhlie?

Pre zdravie

Detoxikačná kúra
Užite 1 až 2 polievkové lyžice (približne 4 g) v pohári vody, najlepšie ráno nalačno, potom opakujte dvakrát počas dňa pri jedle. Po dohode s lekárom a/alebo lekárnikom možno zvážiť 10 až 15-dňovú kúru.

Tráviace problémy, bolesti žalúdka, nadúvanie, hnačky
Užívajte čajovú lyžičku (asi 2 g) v pohári vody, najlepšie ráno nalačno alebo keď cítite potrebu pred jedlom.

Otrava jedlom
V prípade otravy jedlom užite 1 g/kg telesnej hmotnosti aktívneho rastlinného uhlia v pohári vody. Okamžite sa poraďte so zdravotníckym pracovníkom.

Uhryznutie hmyzom alebo jedovatými zvieratami, vredy
Vytvorte hustý obklad pomocou pasty s aktívnym rastlinným uhlím získanej z vody. Aplikujte na príslušnú oblasť po dobu 30 minút, potom dôkladne umyte a obnovujte obklad 2 až 3 krát denne až do zlepšenia.

Malý tip: Na perorálne použitie použite na pitie vašej zmesi slamku. Vyhnete sa tak úplne čiernym ústam, aj keď po niekoľkých opláchnutiach vodou zmiznú ;)

V kozmetike

Čistiaca maska ​​pre mastnú, zmiešanú alebo aknóznu pleť
Zmiešajte ½ čajovej lyžičky aktívneho rastlinného uhlia s 1 polievkovou lyžicou zeleného ílu a čajovou lyžičkou rastlinného oleja. Môžete pridať trochu hydrosólu Witch Hazel, kým nezískate homogénnu pastu. Naneste na tvár 10 až 15 minút a potom jemne opláchnite vodou. Na dokončenie ošetrenia môžete prejsť cez tvár pomocou vatového tampónu napusteného jojobovým rastlinným olejom alebo hydrosólom hamamelu. Aktívne rastlinné uhlie pomáha čistiť pleť a zachytávať nečistoty, toxíny a prebytočný kožný maz zodpovedný za čierne bodky a iné stavy tváre.

Makeup
Do maskary, očných tieňov alebo kohlových prípravkov zapracujte prášok z aktívneho rastlinného uhlia v množstve 10 %.

Biele zuby  
Zľahka navlhčite zubnú kefku a ponorte ju do prášku z dreveného uhlia, kefujte a opláchnite čistou vodou. Na zubnú kefku si môžete pridať kvapku esenciálneho oleja Citrón alebo Divoká mäta. Použite to 1 až 2 krát týždenne. Pre úsmev čarodejnice sa nebojte! Po niekoľkých opláchnutiach čistou vodou a bežnom čistení zubnou pastou zistíte, že vaše zuby sú vyčistené, lesklé a ešte belšie ako predtým. Okrem bieliaceho účinku aktívne rastlinné uhlie pomáha zachytávať nepríjemné pachy pre svieži dych.

Pre domáce použitie

Zlé pachy
Vezmite malý pohár a naplňte ho trochou prášku z dreveného uhlia. Rastlinné uhlie vďaka svojim adsorpčným vlastnostiam umožňuje zachytávať nepríjemné pachy z chladničky, toalety, odpadkového koša alebo iných…

V kuchyni 
Pridajte 1 až 2 čajové lyžičky práškového aktívneho rastlinného uhlia do vašich prípravkov, chlebového cesta, pečiva, zmrzlín, koktailov. Absorpčné účinky aktívneho rastlinného uhlia nie sú po zmiešaní s kulinárskym prípravkom dokázané, no určite pobaví vašich hostí na úplne čiernom chlebe.

Bezpečnostné opatrenia pri používaní aktívneho rastlinného uhlia

Aktívne rastlinné uhlie má mnoho výhod a zdá sa, že je bezpečné krátkodobý ak sa používa podľa odporúčania. Pred použitím rastlinného uhlia sa však poraďte s lekárom alebo lekárnikom. orálna cesta. Neodporúčame jeho použitie u mladých ľudí deti, počas a tehotenstva alebo kojenie bez lekárske poradenstvo.

Bdelý bod

Kontraindikácie

Užívanie rastlinného uhlia perorálne je kontraindikované u ľudí so zápchou, peptickým vredom, tráviacou herniou alebo dokonca nepriechodnosťou čriev.

Aplikácia na kožu
Rastlinné uhlie sa neodporúča pre citlivú a krehkú pokožku.
Požitie

Na vnútorné použitie je dôležité počas liečby dreveným uhlím piť dostatok vody. Ten môže viesť k miernej zápche. Pri akomkoľvek použití požitia živočíšneho uhlia vyhľadajte lekársku pomoc. 

Alergénne zložky

Rastlinné uhlie neobsahuje alergénne biochemické zložky. Ak sa používa podľa odporúčaných odporúčaní, nie sú známe žiadne skutočné alergické riziká. Pre tých najreaktívnejších a najkrehkejších ľudí však neváhajte 48 hodín pred použitím otestovať svoju citlivosť na rastlinné uhlie v ohybe lakťa.

Interakcia s inými spôsobmi liečby

Aktívne rastlinné uhlie ako adsorpčná zlúčenina môže pôsobiť proti účinkom súbežne podávaných liečiv. Pod liekmi rozumieme všetky liečby, ktoré môžu byť nevyhnutné pre váš každodenný život a môžu sa vzájomne ovplyvňovať s živočíšnym uhlím: antihistaminikum, antikoncepčné tabletky, antihypertenzíva atď.

Spôsoby použitia a skladovania

Autorizovaní používatelia
Možné spôsoby použitia
Použitie, konzervácia, skladovanie
Aktívne rastlinné uhlie by sa malo skladovať v suchu, mimo dosahu vzduchu a svetla. Vo forme prášku je drevené uhlie práškové, takže pri manipulácii dávajte pozor na prievan. Nemal by sa vdychovať. Pri nadmernom vdýchnutí je dôležité dostať sa na čerstvý vzduch a pri najmenšom dýchacom nepohodlie vyhľadať lekára. V prípade kontaktu s očami alebo sliznicami vypláchnite veľkým množstvom čistej vody. V prípade náhodného požitia vypite vodu.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.7 ( 1570 hlasy)